Co je to?
Výraz, termín, definice slova Monzun. Co znamená odborný pojem Monzun z kategorie Příroda?

Co je Monzun?

Význam pojmu, termínu, vysvětlení výrazu Monzun

Monzun je označení pro druh větru, jehož směr se mění v závislosti na ročním období. V létě vane vlhký vzduch z oblasti oceánu směrem na pevninu, v zimě zase suchý vzduch z pevniny směrem na moře. Ke vzniku monzunů dochází proto, že pevnina se ohřívá rychleji než vodní masa, rozdíly mohou být až deset stupňů Celsia. Ohřáty vzduch, který je nad pevninou, stoupá a dochází k rozpínání. Vznikne tak tlaková níže a monzun se začne pohybovat. Pro vyrovnání tlaku se chladnější vzduch z oceánu dostává na pevninu a při svém postupu přibírá vypařenou mořskou vodu. Vlhký monzun pak zasáhne pevninu, odsune teplejší vzduch, zkondenzují se vodní páry a začne déšť.
U letního monzunu dochází k tomu, že oceán a pevnina se zahřívají nerovnoměrně. Vlhký vzduch z oceánu se zarazí o vysoká pohoří a pokračuje směrem vzhůru. V horách se pak ochladí a dojde ke vzniku srážek, které bývají velmi silné. Příčinou zimního monzunu je nerovnoměrné ochlazování, kdy suchý vzduch z pevniny proudí nad oceán, takže vznikne tlaková výše. Z moří je pak nasáta vlhkost a při proudění vzduchu přijdou sněhové srážky. Monzuny jsou typické pro Asii, Afriku, ale nejdůležitější jsou pro oblast Indie, kde je vytrvalý déšť v letním období zárukou úrodné sklizně životně důležitých plodin.


Co je to Monzun? Význam slova, termín, Výraz, termín, definice slova Monzun. Co znamená odborný pojem Monzun z kategorie Příroda?

Chyby vyhrazeny. Neručíme za faktickou přednost a aktuálnost informací. Uvedený text byl přidán redaktory Superia.cz

Definici pojmu Monzun sdílejte s rodinou a kamarády na vašich účtech sociálních sítích jako je Pinterest, Reddit, Facebook anebo Twitter.

  Sdílet na Twitteru      Sdílet na Redditu        Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Facebooku 

Pojem Monzun je v kategorii příroda

Klíčová slova: Monzun, formulace, význam, co je to Monzun?, heslo, co to je, slovo, příroda, odborný výraz, informace, terminus technicus, odborné názvosloví, terminologie, co znamená, přesný výraz, názvosloví, vysvětlení, definice pojmu


Pojem Monzun je v kategorii příroda, ilustrační obrázek

Co znamená pojem Monzun? Definice termínu, výrazu z Wikipedie

Následující definice pojmu pochází ze stránek Wikipedia.cz. Licence CC-BY-SA.

Monzun je označení pro pravidelný vítr, který v průběhu roku ve dvou sezonách mění svůj směr. V jednotlivých pololetích má jeho proudění opačný směr. Monzuny se nejvíce vyskytují v jižní, jihovýchodní a východní Asii. Výrazně se projevují například v Indii.
V létě přináší vlhký vzduch z oceánu nad pevninu, a v zimě suchý vzduch z pevniny nad oceán. Monzuny se objevují v Africe, Asii, Severní Americe, ale nikde nehrají tak důležitou roli, jako na Indickém subkontinentu. V období od června do září sem letní monzun přináší vydatné dešťové srážky, které jsou důležitým zdrojem závlah. Monzuny do některých oblastí přinášejí až extrémní množství srážek, v některých částech Indie nebo Bangladéše může roční úhrn srážek dosáhnout až 10 m (10000 mm).

Pro více informací o heslu Monzun zkuste navštívit tyto odkazy

Najít termín Monzun ve vyhledávači Ecosia a pomoci tak životnímu prostředí

Najít výraz Monzun ve vyhledávači Qwant

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Monzun ve Wikimedia Commons

Najít heslo Monzun ve vyhledávači Yandex

Hledat heslo Monzun ve Wikizdrojích

Najít výraz Monzun ve vyhledávači Yahoo

Dál můžete zkusit hledat slovo Monzun například v metavyhledávači Info.com, ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0, v Seznam.cz slovníku cizích slov, ve vyhledávači Seznam.cz nebo v Google překladači.

Náhodných výběr hesel, pojmů a odborných termínů

Teďka již bezesporu víte co je to Monzun? resp. jaký je význam pojmu Monzun? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Monzun, odpověď na dotaz co je to Monzun?. Víte např. kdo to je John Irving? Znáte a víte kdo je Jiří Brabec? Upozorňujeme, že informace na tomto webu mohou být neaktuální či zastaralé. Pojmy mohou mít různé významy podle různých oborů. Doporučujeme proto pokusit se najít heslo Monzun i jinde než v sekci než v příroda. U některých pojmů uvádíme i doplňující definici pojmu z Wikipedie včetně odkazu na konkrétní stránku Wikipedie, kde se dočtete více. Ty spadají pod licenci CC-BY-SA.

Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Kategorie příroda, Hvězdice, mušle, monzun, ilustrační obrázek

Vážení návštěvníci, děkujeme vám za návštěvu encyklopedického projektu shromažďujícího známé i neznámé pojmy, významy slov, slovníková hesla, popisy termínů, přesné vysvětlení slov, zajímavosti s názvem Co Je To?.

Máte malé děti a potřebujete je zabavit? Vyzkoušejte omalovánky online. Nic není třeba tisknout a vše je zdarma ve vašem prohlížeči.