Co je to?
Výraz, termín, definice slova Sinice. Co znamená odborný pojem Sinice z kategorie Příroda?

Co je to Sinice? Význam slova

Co znamená heslo, definice termínu, pojmu Sinice?

Sinice je název kmene nebo oddílu baterií gramnegativního typu. Jejich charakteristickým znakem je schopnost provádět fotosyntézu, při které vzniká kyslík. Jedná se o jednobuněčné organizmy, žijící samostatně nebo v koloniích. Ty tvoří shluky či vlákna většinou modrozelené barvy, ale některé druhy mohou být barevně zcela odlišné. Vývojově jde o velice staré organizmy, nejstarší nalezené fosilie pocházejí z doby až před 3,5 miliony let. Jsou schopné žít v jakémkoli vodním i suchozemském prostředí. Mohou žít i v symbióze s dalšími organizmy.
U nás se sinice vyskytují přirozeně ve fytoplanktonu přehrad, jezer a rybníků. Existuje kolem 200 rodů sinic a několik tisíc druhů. Velikost sinic se pohybuje od 1 do 10 mikrometrů. K množení dochází nepohlavně, pouze dělením buněk. Mají buňky klidového stadia, které přežijí nepříznivé podmínky i po několik desítek let. Mohou růst i při nedostatku světla a po vyschnutí nebo zamrznutí dokáží velmi rychle regenerovat. Sinice produkují další látky, kromě jiných také toxiny, které jsou příčinou alergických reakcí, zvracení, zánětů spojivek a dalších obtíží.


Co je to Sinice? Význam slova, termín, Výraz, termín, definice slova Sinice. Co znamená odborný pojem Sinice z kategorie Příroda?

Neručíme za přesnost informací. Možnost chyb vyhrazena. Napsáno redaktory Superia.cz

Tento krátký text můžete velmi snadno sdílet se známými na internetových společenských sítích typu Pinterest, Reddit, Twitter či Facebooku, který je z nich nejznámější a nejpopulárnější.

 Sdílet na Facebooku   Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu         Sdílet na Twitteru    

Pojem Sinice patří do kategorie příroda

Klíčová slova: význam slova, formulace, heslo, názvosloví, příroda, odborné názvosloví, synonymum, pojem, vysvětlení, co to je, co je to Sinice?, přesný výraz, terminus technicus, terminologie, definice, co znamená, slovník, wiki


Pojem Sinice je v kategorii příroda, ilustrační obrázek

Co nám píše encyklopedie Wikipedia o termínu Sinice?

Uvedené vysvětlení pojmu je převzato z webu Wikipedia.cz. Licence CC-BY-SA.

Sinice (Cyanobacteria, ale také Cyanophyta či Cyanoprokaryota[2]) je kmen nebo oddělení (záleží, zda se jedná o bakteriologické či botanické pojetí) gramnegativních bakterií. Vyznačují se schopností fotosyntézy, při níž vzniká kyslík (tzv. oxygenní typ). Český název této skupiny pochází ze slova siný, tedy tmavě modrý.
Sinice jsou jednobuněčné, zpravidla však žijí v koloniích tvaru kokálních shluků či vláknitých stélek (hormogonií). Nejčastěji jsou modrozeleně zbarvené. Jejich buňky jsou v mnohých ohledech typicky prokaryotické: obsahují kruhovou molekulu DNA, bakteriální typ ribozomů a chybí u nich složitější membránové struktury. Fotosyntetická barviva se nachází ve speciálních útvarech, fykobilizomech nebo thylakoidech. K hlavním pigmentům účastnícím se fotosyntézy patří chlorofyl (zpravidla typu a, někdy též b, c nebo d) a dále allofykocyanin, fykocyanin, fykoerythrin a další. Sinice se rozmnožují nepohlavně, a to buněčným dělením či fragmentací vláken (vegetativně).
Vyskytují se velmi hojně ve vodním prostředí, ale i v půdě a mnohdy také v extrémních podmínkách, jako jsou pouště či polární oblasti. Velmi často také vstupují do symbiotických vztahů. Vyjma endosymbioticky vzniklých plastidů je možné se setkat s mnoha případy, kdy sinice pomáhají svému hostiteli fixovat dusík či uhlík.

Více informací o slovu Sinice doporučujeme hledat v těchto zdrojích

Najít heslo Sinice ve Wikizdrojích

Chraňte své soukromí a hledejte slovo Sinice ve vyhledávači DuckDuckGo

Vyhledat výraz Sinice ve slovníku cizích slov od Seznam.cz

Zkusit najít termín Sinice ve vyhledávači Qwant

Najít výraz Sinice ve Wikislovníku

Vyhledat pojem Sinice na Google.cz

Dál můžete zkusit hledat slovo Sinice například v Microsoft Bing, v nabídce zboží na Heureka.cz, ve ekologickém vyhledávači Ecosia, ve videích na Youtube nebo v Google překladači.

Doporučené pojmy, slova, odborné termíny a výrazy

Právě nyní již víte jaký je význam slova Sinice? resp. jaká je definice slova Sinice? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Sinice, odpověď na dotaz co je to Sinice?. Víte např. kdo to je Barista? Znáte a víte kdo je Jehovista? Termíny, slova, pojmy, resp. hesla mohou mít různé významy podle různých oborů. Zkuste proto vyhledávání nebo se podívejte do jiných kategorií než je příroda. Některé texty jsou rozšířeny o citaci z české Wikipedie. Je zde uveden i odkaz na konkrétní stránku ze zmíněné encyklopedie. Ty spadají pod licenci CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Děkujeme, že jste navštívili online slovníkový projekt zaměřený na přesné vysvětlení slov, zajímavosti, definice odborných pojmů, slovníková hesla, známé i neznámé pojmy, významy slov s názvem Co Je To?.

Máte malé děti a potřebujete je zabavit? Vyzkoušejte omalovánky online. Nic není třeba tisknout a vše je zdarma ve vašem prohlížeči.