Co je to?
Výraz, termín, definice slova Anarchismus. Co znamená odborný pojem Anarchismus z kategorie Politika?

Co je to Anarchismus? Význam slova

Pojem, termín, heslo, vysvětlení výrazu Anarchismus

Anarchismus je název pojmu z oblasti politiky. Jde o ideologii, jejímž cílem je nastolit bezvládí, tedy anarchii. Klasičtí anarchisté se zaměřují na myšlenky osobní svobody a socialisticky zaměřených idejí týkajících se hlavně zodpovědnosti za komunitu a společnost. Jde o jeden z hlavních směrů libertariánského socialismu. Anarchisté odmítají nadvládu jednoho člověka nad druhým a různé formy hierarchie především v oblasti politické, ekonomické i sociální. Anarchismus odmítá centralizaci a politickou moc, chce omezit státní moc a státní instituce a místo nich prosazuje dobrovolné organizační struktury. Mocenský nátlak je pociťován jako překážka na cestě k svobodě člověka. Většina takto zaměřených směrů má jako cíl také překonat kapitalismus.
Vizí anarchismu je společnost, ve které neexistuje nadvláda, nerovnost a hierarchie. Výrobní prostředky mají být vlastněny hromadně, vše by mělo fungovat na principu federalismu, samosprávy a dobrovolnosti. Zákony pak nejsou potřeba. V současnosti se anarchisté zapojují do dalších hnutí, například antifašistických, ekologických nebo radikálnějších odborových hnutí.


Co je to Anarchismus? Význam slova, termín, Výraz, termín, definice slova Anarchismus. Co znamená odborný pojem Anarchismus z kategorie Politika?

Provozovatel neodpovídá za správnost, úplnost a aktuálnost tohoto obsahu. Uvedený text byl přidán redaktory Superia.cz

Tento text samozřejmě můžete sdílet s kamarády na Pinterestu, Facebooku, Twitteru, Redditu nebo na zde neuvedených společených sítích.

 Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu         Sdílet na Twitteru      Sdílet na Facebooku 

Pojem Anarchismus je v sekci politika

Klíčová slova: definice, Anarchismus, odborný výraz, terminologie, lexikon, co je to Anarchismus?, odborné názvosloví, slovník, co znamená, pojem, definice pojmu, názvosloví, přesný výraz, popis, politika, politika, informace, vysvětlení


Pojem Anarchismus je v kategorii politika, ilustrační obrázek

Co nám píše encyklopedie Wikipedia o termínu Anarchismus?

Uvedené vysvětlení pojmu je převzato z webu Wikipedia.cz. Licence CC-BY-SA.

Anarchismus je politická ideologie usilující o nastolení anarchie, tedy bezvládí. Anarchisté často odmítají sociální, ekonomické a politické hierarchie a jiné formy nadvlády člověka nad člověkem (např. náboženská, ideologická, rasová, genderová nebo věková). Klasický anarchismus je směsicí různých libertariánských myšlenek v otázkách osobní svobody a socialistických myšlenek v otázkách společenské a komunitní zodpovědnosti. Spolu s libertariánským marxismem tak představuje jeden ze dvou hlavních proudů libertariánského socialismu.

Odkazy na jiné weby

Hledat videa s názvem Anarchismus na Youtube

Zkusit najít heslo Anarchismus ve vyhledávači Qwant

Vyhledat slovo Anarchismus ve slovníku cizích slov od Seznam.cz

Vyhledat heslo Anarchismus ve Wikizdrojích

Hledat pojem Anarchismus ve vyhledávači Yandex

Najít heslo Anarchismus ve vyhledávači Ecosia a pomoci tak životnímu prostředí

Dál můžete zkusit hledat slovo Anarchismus například v Microsoft Bing, v Lingea slovnících, ve Wikislovníku, ve vyhledávači chránícího soukromí - DuckDuckGo nebo ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0.

Podívejte se také na tyto odborné výrazy, pojmy, termíny a slova

Na stránce jste se mohli dozvědět: jaký je význam slova Anarchismus? resp. co se přesně ukrývá za slovem Anarchismus? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Anarchismus, odpověď na dotaz co je to Anarchismus?. Víte např. kdo to je Karel Havlíček Borovský? Znáte a víte kdo je Felčar? Nezapomeňte prosím, že výrazy, hesla mohou mít víc významů v závislosti na oboru a kontextu. Hledejte proto odborný pojem i jinde než v sekci politika Některé texty obsahují odkaz a krátkou citaci z české Wikipedie. Takový text je šířen pod licencí CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Děkujeme za návštěvu internetového projektu shromažďujícího přesné vysvětlení slov, zajímavosti, známé i neznámé pojmy, významy slov, slovníková hesla, popisy termínů s názvem Co Je To?.

Nejjednodušší způsob oživení pracovní plochy vašeho Windows, Androidu nebo jiného operačního systému je změna pozadí. Navštivte partnerskou stránku a vybírejte se stovek tapet přírody, Vesmíru apod.