Co je to?
Odborný výraz, definice slova Ambivalentní. Co znamená pojem Ambivalentní z kategorie Latina?

Co je Ambivalentní? Význam slova

Co znamená heslo, definice termínu, pojmu Ambivalentní?

Ambivalentní je přídavné jméno pocházející z latiny. Je složeno ze slov ambo-oba a valeo-platit. Znamená vnitřní rozpor, dvojznačnost nebo rozpolcenost. Pojem je využíván například v psychologii, kde se jím označuje psychický stav, při kterém člověk pociťuje současně protichůdné stavy, jako jsou například láska s nenávistí a podobně. Pokud se jedná o označení citového stavu osoby, může jít o postoj nenávistný, který je však současně spojen s určitou mírou lásky nebo naopak. Tato protichůdnost se pak odráží v jednání i rozhodování.
S ambivalentními pocity je nutno počítat jak v osobním, tak profesním životě. Jako ambivalentní se obecně označuje něco, co má současně dvojí platnost nebo hodnotu, nejednotnost. Autorem označení je psycholog Eugen Bleuler, který tento pojem použil již v roce 1910. Někteří psychologové zařazují ambivalentní pocity k příznakům schizofrenie, jiní proti tomuto zařazení protestují. Slovo lze použít i v mnoha dalších oblastech.


Co je to Ambivalentní? Význam slova, termín, Odborný výraz, definice slova Ambivalentní. Co znamená pojem Ambivalentní z kategorie Latina?

Provozovatel neručí za aktuálnost a přesnost informací v textech. Sepsáno redaktory Superia.cz

Velmi by nás potěšilo, pakliže byste sdíleli text Ambivalentní s vašimi přáteli na sociálních sítích Twitter, Facebook, Pinterest a Reddit.

 Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Facebooku   Sdílet na Redditu         Sdílet na Twitteru    

Pojem Ambivalentní se nachází v sekci latina

Klíčová slova: terminologie, význam, přesný význam, význam pojmu, latina, přesný výraz, názvosloví, co to je, latina, heslo, Ambivalentní, co je to Ambivalentní?, definice pojmu, termín, co znamená, pojem, definice, terminus technicus


Pojem Ambivalentní je v kategorii latina, ilustrační obrázek

Co nám píše encyklopedie Wikipedia o termínu Ambivalentní?

Následující definice pojmu pochází ze stránek Wikipedia.cz. Licence CC-BY-SA.

Ambivalence je dvojakost nebo dvojznačnost, vnitřní rozpornost nebo rozpolcenost. Do psychologie toto slovo zavedl Eugen Bleuler roku 1910 jako označení pro zvláštní duševní stav, kdy člověk má současně zcela protichůdné pocity - např. sympatie a antipatie nebo lásky a nenávisti zároveň. Podle Bleulera je ambivalence příznakem schizofrenie, v psychoanalýze Sigmunda Freuda se odvozuje od napětí mezi libidem a thanatem a podobně.
Ambivalentní citový vztah jednotlivce k nějakému objektu pak může např. znamenat, že dotyčný člověk příslušnou osobu nebo věc nenávidí a zároveň ji má svým způsobem rád (např. postoj občanů k politice a politikům může mít také mírně ambivalentní povahu, neboť někteří občané mohou mít často pocit, že jim politici někdy výrazně škodí a zase naopak třeba i hodně pomáhají).

Pro další informace o termínu Ambivalentní zkuste tyto odkazy

Vyhledat slovo Ambivalentní ve fulltextu Seznam.cz

Hledat termín Ambivalentní ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Hledat videa s názvem Ambivalentní na Youtube

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Ambivalentní ve Wikimedia Commons

Zkusit najít výraz Ambivalentní ve slovníku cizích slov od Seznam.cz

Zkusit najít heslo Ambivalentní ve vyhledávači Yandex

Dál můžete zkusit hledat slovo Ambivalentní například v evropském vyhledávači Qwant, v Google překladači, ve Wikislovníku, ve Wikizdrojích nebo v Lingea slovnících.

Podívejte se také na tyto odborné výrazy, pojmy, termíny a slova

Právě nyní již víte co je to Ambivalentní? resp. co označuje slovo Ambivalentní? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Ambivalentní, odpověď na dotaz co je to Ambivalentní?. Víte např. kdo to je Rošťák? Znáte a víte kdo je Lucie Polišenská? Jednotlivé termíny, pojmy, slova mohou mít vícero významů podle různých oborů. Vyzkoušejte proto i příslušná synonyma a homonyma v jiných sekcích než latina. K vybraným textům jsme doplnili citaci z projektu Wikipedia.cz včetně odkazu na konkrétní podstránku na Wikipedii, kde se dozvíte víc. Ty spadají pod licenci CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Děkujeme za návštěvu stručného encyklopedického slovníku, který se zaměřuje především na známé i neznámé pojmy, slovníková hesla, přesné vysvětlení slov, zajímavosti, definice odborných pojmů, významy slov s názvem Co Je To?.

V čem se skrývá lidská moudrost? Přeci v citátech slavných osobností. Vážně i nevážně míněné citáty o ženách i zdraví.