Co je Ambivalentní?
Význam termínu, výrazu, vysvětlení pojmu Ambivalentní
Ambivalentní je přídavné jméno pocházející z latiny. Je složeno ze slov ambo-oba a valeo-platit. Znamená vnitřní rozpor, dvojznačnost nebo rozpolcenost. Pojem je využíván například v psychologii, kde se jím označuje psychický stav, při kterém člověk pociťuje současně protichůdné stavy, jako jsou například láska s nenávistí a podobně. Pokud se jedná o označení citového stavu osoby, může jít o postoj nenávistný, který je však současně spojen s určitou mírou lásky nebo naopak. Tato protichůdnost se pak odráží v jednání i rozhodování.
S ambivalentními pocity je nutno počítat jak v osobním, tak profesním životě. Jako ambivalentní se obecně označuje něco, co má současně dvojí platnost nebo hodnotu, nejednotnost. Autorem označení je psycholog Eugen Bleuler, který tento pojem použil již v roce 1910. Někteří psychologové zařazují ambivalentní pocity k příznakům schizofrenie, jiní proti tomuto zařazení protestují. Slovo lze použít i v mnoha dalších oblastech.
Předem se omlouváme za případné chyby v textech. Uvítáme vaši pomoc a zpětnou vazbu. Text sestavily autoři (redaktoři a redaktorky) pro Superia.cz
V encyklopedii Wikipedia se o termínu Ambivalentní dozvíte následující
Dále uvedený text byl převzat ze svobodné otevřené online encyklopedie Wikipedia. Více zde. Dostupné pod licencí CC-BY-SA.
Ambivalence je dvojakost nebo dvojznačnost, vnitřní rozpornost nebo rozpolcenost. Do psychologie toto slovo zavedl Eugen Bleuler roku 1910 jako označení pro zvláštní duševní stav, kdy člověk má současně zcela protichůdné pocity - např. sympatie a antipatie nebo lásky a nenávisti zároveň. Podle Bleulera je ambivalence příznakem schizofrenie, v psychoanalýze Sigmunda Freuda se odvozuje od napětí mezi libidem a thanatem a podobně.
Ambivalentní citový vztah jednotlivce k nějakému objektu pak může např. znamenat, že dotyčný člověk příslušnou osobu nebo věc nenávidí a zároveň ji má svým způsobem rád (např. postoj občanů k politice a politikům může mít také mírně ambivalentní povahu, neboť někteří občané mohou mít často pocit, že jim politici někdy výrazně škodí a zase naopak třeba i hodně pomáhají).
Jiné doporučené zdroje informací
Najít pojem Ambivalentní ve fulltextu vyhledávače Info.com
Hledat frázi Ambivalentní na Google obrázcích
Hledat termín Ambivalentní ve vyhledávači Yahoo
Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Ambivalentní ve Wikimedia Commons
Hledat frázi Ambivalentní na Google.cz
Vyhledat výraz Ambivalentní ve vyhledávači Yandex
Dál můžete zkusit hledat slovo Ambivalentní například v evropském vyhledávači Qwant, v Lingea slovnících, ve vyhledávači chránícího soukromí - DuckDuckGo, v Microsoft Bing nebo v projektu slovnik.cz.
Často hledané pojmy, výrazy, odborné termíny a slova
Právě jste zjistili jaká je definice termínu Ambivalentní? resp. co přesně označuje termín Ambivalentní? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Ambivalentní, odpověď na dotaz co je to Ambivalentní?. Víte např. kdo to je Owen Wilson? Znáte a víte kdo je Teatender? Nemůžeme pravidelně aktualizovat všechny texty. Pojmy mohou mít různé významy v různém kontextu, v různých oborech. Doporučujeme vám proto porozhlédnout se v jiných kategoriích (než latina). K vybraným textům jsme doplnili citaci z projektu Wikipedia.cz včetně odkazu na konkrétní podstránku na Wikipedii, kde se dozvíte víc. Tyto lze kopírovat, upravovat a dále sdílet při dodržení licence CC-BY-SA.
Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Milí čtenáři, děkujeme vám za návštěvu internetové encyklopedie, která shromažďuje zajímavosti, přesné vysvětlení slov, slovníková hesla, definice odborných pojmů, popisy termínů, známé i neznámé pojmy s názvem Co Je To?.
V čem se skrývá lidská moudrost? Přeci v citátech slavných osobností. Vážně i nevážně míněné citáty o ženách i zdraví.