Co je to?
Definice odborného termínu, slova Katarze. Co znamená pojem Katarze z kategorie Psychologie?

Co je Katarze?

Co znamená termín, slovo, heslo, vysvětlení pojmu Katarze?

Slovo katarze se používá ve dvou oborech - umění a psychologii. Označení pochází z řečtiny a značí vnitřní očištění člověka, jež následuje po dramatickém zážitku ohrožení nebo zla. Nejprve se slovo používalo v lékařství pro očištění těla.
V umění se slovo vyskytuje od dob Platóna a Aristotela. Katarze se často stává jednou z posledních fází divadelních her nebo epického filmu. Ve většině případů nastává po vyvrcholení děje a u protagonisty očišťuje jeho vnitřní nebo vnější konflikt a demonstruje změnu.
V psychologii se katarzí zabýval významný vědec a rodák z Příboru Sigmund Freud.


Co je to Katarze? Význam slova, termín, Definice odborného termínu, slova Katarze. Co znamená pojem Katarze z kategorie Psychologie?

Naše stránky mají pouze informativní charakter, neručíme za tiskové chyby. Text vytvořen redaktory Superia.cz

Zaujala vás definice pojmu Katarze? Pak se o ní podělte s partnery, kolegy a kamarády na veřejných sociálních sítích (Facebook, Pinterest, Reddit či Twitter).

  Sdílet na Twitteru      Sdílet na Redditu        Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Facebooku 

Pojem Katarze patří do sekce psychologie

Klíčová slova: definice, význam pojmu, význam, lexikon, odborný výraz, terminologie, význam slova, psychologie, heslo, terminus technicus, informace, názvosloví, wiki, vysvětlení, co je to Katarze?, popis, slovo, definice pojmu


Pojem Katarze je v kategorii psychologie, ilustrační obrázek

Co nám píše encyklopedie Wikipedia o termínu Katarze?

Následující definice pojmu pochází ze stránek Wikipedia.cz. Licence CC-BY-SA.

Katarze (psáno i katarse, zastarale katharse, z řeckého katharsis, očištění) je vnitřní očista člověka, která následuje po dramatickém zážitku ohrožení nebo zla. Slovo se užívá jednak v souvislosti s účinkem uměleckého díla, jednak v psychoterapii (abreakce).

Internetové odkazy na vyhledávače

Zkusit najít Katarze ve Wikislovníku

Najít heslo Katarze na Google.cz

Vyhledat slovo Katarze ve vyhledávači Yahoo

Hledat termín Katarze ve vyhledávači Ecosia a pomoci tak životnímu prostředí

Hledat videa s názvem Katarze na Youtube

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Katarze ve Wikimedia Commons

Dál můžete zkusit hledat slovo Katarze například ve ruském vyhledávači Yandex, ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0, v metavyhledávači Info.com, v Seznam.cz slovníku cizích slov nebo v ABC slovníku cizích slov a synonym.

Podívejte se také na tyto odborné výrazy, pojmy, termíny a slova

Teďka již bezesporu víte co je to Katarze? resp. jaký je význam pojmu Katarze? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Katarze, odpověď na dotaz co je to Katarze?. Víte např. kdo to je Fojt? Znáte a víte kdo je Tomáš Kašpar? Údaje zde uvedené mohou být již neaktuální či zastaralé. Aktualizace článků není pravidelná. v různém kontextu, v různých oborech. Vyzkoušejte proto i příslušná synonyma a homonyma v jiných sekcích než psychologie. U některých textů citujeme českou Wikipedii. Spolu s krátkou citací (textem) vždy uvádíme u url adresu projektu. Ty lze využívat v souladu s licencí CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Milí čtenáři, děkujeme vám za návštěvu internetové encyklopedie, která shromažďuje významy slov, přesné vysvětlení slov, popisy termínů, známé i neznámé pojmy, slovníková hesla, zajímavosti s názvem Co Je To?.

Taky máte někdy KOPR? Tím nemyslíme zeleninu, ale trošku hanlivou avšak výstižnou zkratku.