Co je to?
Definice výrazu, termínu Katarze. Co znamená odborný pojem Katarze z kategorie Psychologie?

Co je to Katarze? Význam slova

Co znamená termín, slovo, definice pojmu Katarze?

Slovo katarze se používá ve dvou oborech - umění a psychologii. Označení pochází z řečtiny a značí vnitřní očištění člověka, jež následuje po dramatickém zážitku ohrožení nebo zla. Nejprve se slovo používalo v lékařství pro očištění těla.
V umění se slovo vyskytuje od dob Platóna a Aristotela. Katarze se často stává jednou z posledních fází divadelních her nebo epického filmu. Ve většině případů nastává po vyvrcholení děje a u protagonisty očišťuje jeho vnitřní nebo vnější konflikt a demonstruje změnu.
V psychologii se katarzí zabýval významný vědec a rodák z Příboru Sigmund Freud.


Co je to Katarze? Význam slova, termín, Definice výrazu, termínu Katarze. Co znamená odborný pojem Katarze z kategorie Psychologie?

Informace uvedené na těchto stránkách jsou bez záruky. Text vytvořen redaktory Superia.cz

Tento text samozřejmě můžete sdílet s přáteli na sociálních sítích Twitter, Facebook, Pinterest a Reddit.

 Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru    Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu    

Heslo Katarze je v sekci Psychologie

Klíčová slova: přesný výraz, co je to Katarze?, termín, co to je, terminologie, formulace, terminus technicus, význam pojmu, slovo, Psychologie, vysvětlení, popis, co znamená, lexikon, synonymum, význam slova, definice pojmu, Katarze


Pojem Katarze je v kategorii Psychologie, ilustrační obrázek

Co píše online projekt Wikipedia o pojmu Katarze?

Níže uvedený text byl převzat z online encyklopedie Wikipedia.cz. Licence CC-BY-SA.

Katarze (psáno i katarse, zastarale katharse, z řeckého katharsis, očištění) je vnitřní očista člověka, která následuje po dramatickém zážitku ohrožení nebo zla. Slovo se užívá jednak v souvislosti s účinkem uměleckého díla, jednak v psychoterapii (abreakce).

Hledejte v dalších zdrojích

Zkusit najít výraz Katarze na Google.cz

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Katarze ve Wikimedia Commons

Najít pojem Katarze ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Zkusit najít slovo Katarze ve Wikizdrojích

Hledat videa s názvem Katarze na Youtube

Hledat slovo Katarze ve fulltextu Seznam.cz

Dál můžete zkusit hledat slovo Katarze například v Seznam.cz slovníku cizích slov, v projektu slovnik.cz, ve ruském vyhledávači Yandex, ve Wikislovníku nebo v nabídce zboží na Heureka.cz.

Výběr z náhodných odborných pojmů, hesel, termínů

Tyto webové stránky vám přinesly odpověď na otázku co to je Katarze? resp. co je to Katarze? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Katarze, odpověď na dotaz co je to Katarze?. Víte např. kdo to je Klára Vytisková? Znáte a víte kdo je Rejžek? Nezapomeňte prosím, že každé slovo může mít vícero významů podle toho o jaký obor se jedná. Vyzkoušejte proto hledání v jiných kategoriích (než Psychologie). Některé pojmy obsahují i krátkou citaci z české Wikipedie včetně internetového odkazu na podrobný popis. Jedná se o texty spadající pod licenci CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Děkujeme vám za návštěvu encyklopedického projektu shromažďujícího definice odborných pojmů, slovníková hesla, zajímavosti, popisy termínů, významy slov, známé i neznámé pojmy s názvem Co Je To?.

Taky máte někdy KOPR? Tím nemyslíme zeleninu, ale trošku hanlivou avšak výstižnou zkratku.