Co je to?
Definice výrazu, termínu Katarze. Co znamená odborný pojem Katarze z kategorie Psychologie?

Co je to Katarze? Význam slova

Co znamená termín, vysvětlení pojmu Katarze?

Slovo katarze se používá ve dvou oborech - umění a psychologii. Označení pochází z řečtiny a značí vnitřní očištění člověka, jež následuje po dramatickém zážitku ohrožení nebo zla. Nejprve se slovo používalo v lékařství pro očištění těla.
V umění se slovo vyskytuje od dob Platóna a Aristotela. Katarze se často stává jednou z posledních fází divadelních her nebo epického filmu. Ve většině případů nastává po vyvrcholení děje a u protagonisty očišťuje jeho vnitřní nebo vnější konflikt a demonstruje změnu.
V psychologii se katarzí zabýval významný vědec a rodák z Příboru Sigmund Freud.


Co je to Katarze? Význam slova, termín, Definice výrazu, termínu Katarze. Co znamená odborný pojem Katarze z kategorie Psychologie?

Přes veškerou snahu je možné, že v text bude obsahovat chyby. Předem se za ně omlouváme. Text byl sepsán pro server Superia.cz

Sdílejte uvedený text s kolegy na Redditu, Twitteru nebo Facebooku.

 Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru    Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu    

Heslo Katarze je v kategorii Psychologie

Klíčová slova: slovo, odborný výraz, Katarze, wiki, Psychologie, Psychologie, co znamená, definice, vysvětlení, význam, terminologie, synonymum, heslo, slovník, popis, názvosloví, informace, přesný výraz


Pojem Katarze je v kategorii Psychologie, ilustrační obrázek

Co píše online projekt Wikipedia o pojmu Katarze?

Následující popis termínu byl převzat z otevřené online encyklopedie, ze známé Wikipedie. Pro více informací klikněte na odkaz. Licence CC-BY-SA.

Katarze (psáno i katarse, zastarale katharse, z řeckého katharsis, očištění) je vnitřní očista člověka, která následuje po dramatickém zážitku ohrožení nebo zla. Slovo se užívá jednak v souvislosti s účinkem uměleckého díla, jednak v psychoterapii (abreakce).

Odkazy na jiné weby a vyhledávače

Najít heslo Katarze na Google.cz

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Katarze ve Wikimedia Commons

Vyhledat heslo Katarze ve slovníku cizích slov od Seznam.cz

Zkusit najít slovo Katarze ve Wikislovníku

Hledat videa s názvem Katarze na Youtube

Zkusit najít heslo Katarze ve vyhledávači Qwant

Dál můžete zkusit hledat slovo Katarze například ve Wikizdrojích, ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0, ve ekologickém vyhledávači Ecosia, ve ruském vyhledávači Yandex nebo v ABC slovníku cizích slov a synonym.

Další vybraná hesla, odborné termíny a pojmy

Tyto stránky vám umožnili zjistit jaký je přesný význam slova Katarze? resp. jaký je význam slova Katarze? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Katarze, odpověď na dotaz co je to Katarze?. Víte např. kdo to je Pavol Habera? Znáte a víte kdo je Samoplátce? Berte v úvahu, že termíny mohou mít víc definic podle toho o jaký obor se jedná. Proto se porozhlédněte i v jiných sekcích (než Psychologie). U části textů najdete citaci z české Wikipedie. Spolu s textem je vždy uvedena i url adresa na konkrétní stránku projektu. S těmi lze dále pracovat při dodržení licence CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Děkujeme za návštěvu projektu shromažďujícího známé i neznámé pojmy, významy slov, definice odborných pojmů, zajímavosti, přesné vysvětlení slov, slovníková hesla s názvem Co Je To?.

Taky máte někdy KOPR? Tím nemyslíme zeleninu, ale trošku hanlivou avšak výstižnou zkratku.