Co je to?
Výraz, termín, definice slova Retrospektiva. Co znamená odborný pojem Retrospektiva z kategorie Literatura?

Co je to Retrospektiva? Význam slova

Co znamená termín, výraz, pojem, vysvětlení hesla Retrospektiva?

Retrospektiva je označení postupu používaného v literatuře nebo filmu. Označuje se také jako analepse či retrospekce. Podstatou retrospektivy je to, že se v určitém okamžiku přeruší doposud plynně probíhající děj a vše se vrátí zpět – do některého období děje, který se již odehrál.
V současnosti se pro tento postup používá také označení flashback, zpětný záblesk. Může se jednat o vypravování o minulosti, vzpomínky a podobně. Často zabírá velkou část příběhu.


Co je to Retrospektiva? Význam slova, termín, Výraz, termín, definice slova Retrospektiva. Co znamená odborný pojem Retrospektiva z kategorie Literatura?

Neručíme za správnost či přesnost obsahu těchto webových stránek. Text vytvořen pro server Superia.cz

Uvedený text s definicí slova Retrospektiva můžete samozřejmě sdílet s přáteli na sociálních sítích Twitter, Facebook, Pinterest a Reddit.

 Sdílet na Redditu         Sdílet na Twitteru      Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Facebooku 

Výraz Retrospektiva je v sekci literatura

Klíčová slova: formulace, význam slova, literatura, termín, literatura, vysvětlení, popis, co znamená, slovo, Retrospektiva, terminologie, heslo, význam, názvosloví, odborné názvosloví, odborný výraz, informace, synonymum


Pojem Retrospektiva je v kategorii literatura, ilustrační obrázek

V encyklopedii Wikipedia se o termínu Retrospektiva dozvíte následující

Následující text definice byl převzat ze stránek Wikipedia.cz. Licence CC-BY-SA.

Retrospektiva, též retrospekce nebo analepse je filmový nebo literární postup, při němž je přerušena dějová vyprávěcí linie a příběh se vrací do dřívějšího časového okamžiku. V poslední době se filmové retrospektivy označují jako flashbacky (z angl. flash – záblesk, back – zpět). Retrospektiva se v příběhu může objevit například v podobě vzpomínek některé z postav, vyprávění minulého příběhu apod. Dále lze rozlišit retrospektivu vnější (vrací se v čase před počátek příběhu) a vnitřní (vrací se do dřívějšího bodu příběhu). Někdy může retrospektiva tvořit značnou část příběhu, pak hlavní dějová linie představuje pouhý rámec pro minulé dějové linie. Patří do kompozice.

Jiné doporučené zdroje informací

Hledat heslo Retrospektiva ve vyhledávači Yandex

Najít slovo Retrospektiva ve vyhledávači Qwant

Vyhledat heslo Retrospektiva na Google.cz

Hledat termín Retrospektiva ve Wikizdrojích

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Retrospektiva ve Wikimedia Commons

Chraňte své soukromí a hledejte slovo Retrospektiva ve vyhledávači DuckDuckGo

Dál můžete zkusit hledat slovo Retrospektiva například ve vyhledávači Seznam.cz, v projektu slovnik.cz, ve videích na Youtube, v Seznam.cz slovníku cizích slov nebo ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0.

Jaké pojmy, odborné termíny a hesla lidé hledají?

Na této webové stránce jste se dozvěděli co znamená slovo Retrospektiva? resp. co se vlastně skrývá pod slovem Retrospektiva? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Retrospektiva, odpověď na dotaz co je to Retrospektiva?. Víte např. kdo to je Předškolák? Znáte a víte kdo je Jana Ustohalová? Berte prosím v potaz, že jednotlivá slova mohou mít víc definic podle různých oborů. Proto případně zapátrejte i v jiných kategoriích (než literatura). Některé texty obsahují odkaz a krátkou citaci z české Wikipedie. Takový typ textu spadá pod licenci CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Děkujeme za návštěvu stručného encyklopedického slovníku, který se zaměřuje především na popisy termínů, definice odborných pojmů, slovníková hesla, významy slov, známé i neznámé pojmy, zajímavosti s názvem Co Je To?.

Víte, co je to viz? Víte, že se nejedná o zkratku?