Co je to?
Definice odborného termínu, slova Retrospektiva. Co znamená pojem Retrospektiva z kategorie Literatura?

Co je to Retrospektiva? Význam slova

Co znamená termín, vysvětlení pojmu Retrospektiva?

Retrospektiva je označení postupu používaného v literatuře nebo filmu. Označuje se také jako analepse či retrospekce. Podstatou retrospektivy je to, že se v určitém okamžiku přeruší doposud plynně probíhající děj a vše se vrátí zpět – do některého období děje, který se již odehrál.
V současnosti se pro tento postup používá také označení flashback, zpětný záblesk. Může se jednat o vypravování o minulosti, vzpomínky a podobně. Často zabírá velkou část příběhu.


Co je to Retrospektiva? Význam slova, termín, Definice odborného termínu, slova Retrospektiva. Co znamená pojem Retrospektiva z kategorie Literatura?

Omlouváme se za možné chyby v textech. Text byl sepsán pro server Superia.cz

Zaujala vás definice pojmu Retrospektiva? Pak se o ní podělte s blízkými na Twitteru, Redditu nebo Facebooku.

 Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru    Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu    

Termín Retrospektiva patří do sekce Literatura

Klíčová slova: co to je, wiki, terminus technicus, Literatura, synonymum, definice, význam slova, heslo, lexikon, informace, slovník, termín, popis, Literatura, terminologie, pojem, význam, přesný význam


Pojem Retrospektiva je v kategorii Literatura, ilustrační obrázek

Co znamená pojem Retrospektiva? Odborný výraz, termín, definice slova z Wikipedie

Tento níže umístěný text je převzat z internetové Wikipedie. Více zde. Licence CC-BY-SA.

Retrospektiva, též retrospekce nebo analepse je filmový nebo literární postup, při němž je přerušena dějová vyprávěcí linie a příběh se vrací do dřívějšího časového okamžiku. V poslední době se filmové retrospektivy označují jako flashbacky (z angl. flash – záblesk, back – zpět). Retrospektiva se v příběhu může objevit například v podobě vzpomínek některé z postav, vyprávění minulého příběhu apod. Dále lze rozlišit retrospektivu vnější (vrací se v čase před počátek příběhu) a vnitřní (vrací se do dřívějšího bodu příběhu). Někdy může retrospektiva tvořit značnou část příběhu, pak hlavní dějová linie představuje pouhý rámec pro minulé dějové linie. Patří do kompozice.

Jiné informační zdroje o pojmu Retrospektiva

Hledat slovo Retrospektiva ve fulltextu Seznam.cz

Hledat videa s názvem Retrospektiva na Youtube

Chraňte své soukromí a hledejte slovo Retrospektiva ve vyhledávači DuckDuckGo

Hledat výraz Retrospektiva ve slovníku cizích slov od Seznam.cz

Najít výraz Retrospektiva ve Wikizdrojích

Vyhledat pojem Retrospektiva na Google.cz

Dál můžete zkusit hledat slovo Retrospektiva například v Microsoft Bing, v projektu slovnik.cz, ve Wikislovníku, v evropském vyhledávači Qwant nebo v Lingea slovnících.

Náhodná hesla, významy slov, odborných termíny, výrazy a pojmy

Tyto stránky vám umožnili zjistit jaká je definice slova Retrospektiva? resp. co označuje slovo Retrospektiva? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Retrospektiva, odpověď na dotaz co je to Retrospektiva?. Víte např. kdo to je Statistik? Znáte a víte kdo je Tomáš Kašpar? Berte prosím v potaz, že jednotlivá slova mohou mít víc definic podle toho o jaký obor se jedná. Hledejte proto odborný pojem i jinde než v sekci Literatura U některých textů najdete krátkou citaci z projektu Wikipedia včetně odkazu na kompletní text. Takový typ textu je distribuován pod licencí CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Děkujeme za návštěvu projektu shromažďujícího známé i neznámé pojmy, definice odborných pojmů, přesné vysvětlení slov, zajímavosti, popisy termínů, slovníková hesla s názvem Co Je To?.

Víte, co je to viz? Víte, že se nejedná o zkratku?