Co je to?
Definice odborného termínu, slova Retrospektiva. Co znamená pojem Retrospektiva z kategorie Literatura?

Co je to Retrospektiva? Význam slova

Co znamená výraz, termín, pojem, definice slova Retrospektiva?

Retrospektiva je označení postupu používaného v literatuře nebo filmu. Označuje se také jako analepse či retrospekce. Podstatou retrospektivy je to, že se v určitém okamžiku přeruší doposud plynně probíhající děj a vše se vrátí zpět – do některého období děje, který se již odehrál.
V současnosti se pro tento postup používá také označení flashback, zpětný záblesk. Může se jednat o vypravování o minulosti, vzpomínky a podobně. Často zabírá velkou část příběhu.


Co je to Retrospektiva? Význam slova, termín, Definice odborného termínu, slova Retrospektiva. Co znamená pojem Retrospektiva z kategorie Literatura?

Informace uvedené na těchto stránkách jsou bez záruky. Uvedený text byl přidán redaktory Superia.cz

Tento text samozřejmě můžete sdílet s blízkými na Twitteru, Redditu nebo Facebooku.

 Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru    Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu    

Heslo Retrospektiva je v sekci Literatura

Klíčová slova: vysvětlení, význam slova, informace, co znamená, lexikon, formulace, popis, přesný význam, heslo, přesný výraz, Literatura, slovník, odborný výraz, odborné názvosloví, Retrospektiva, slovo, co je to Retrospektiva?, terminologie


Pojem Retrospektiva je v kategorii Literatura, ilustrační obrázek

Co znamená pojem Retrospektiva? Definice slova, termínu z Wikipedie

Níže uvedený text byl převzat z online encyklopedie Wikipedia.cz. Licence CC-BY-SA.

Retrospektiva, též retrospekce nebo analepse je filmový nebo literární postup, při němž je přerušena dějová vyprávěcí linie a příběh se vrací do dřívějšího časového okamžiku. V poslední době se filmové retrospektivy označují jako flashbacky (z angl. flash – záblesk, back – zpět). Retrospektiva se v příběhu může objevit například v podobě vzpomínek některé z postav, vyprávění minulého příběhu apod. Dále lze rozlišit retrospektivu vnější (vrací se v čase před počátek příběhu) a vnitřní (vrací se do dřívějšího bodu příběhu). Někdy může retrospektiva tvořit značnou část příběhu, pak hlavní dějová linie představuje pouhý rámec pro minulé dějové linie. Patří do kompozice.

Hledejte pojem Retrospektiva v následujících vyhledávačích

Najít pojem Retrospektiva ve vyhledávači Ecosia a pomoci tak životnímu prostředí

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Retrospektiva ve Wikimedia Commons

Zkusit najít slovo Retrospektiva ve vyhledávači Yandex

Hledat videa s názvem Retrospektiva na Youtube

Zkusit najít pojem Retrospektiva na Google.cz

Hledat heslo Retrospektiva ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Dál můžete zkusit hledat slovo Retrospektiva například ve Wikislovníku, ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0, ve vyhledávači Seznam.cz, ve vyhledávači chránícího soukromí - DuckDuckGo nebo v projektu slovnik.cz.

Výběr náhodných pojmů, výrazů, odborných termínů a slov

Tyto webové stránky vám přinesly odpověď na otázku co to je Retrospektiva? resp. co se přesně ukrývá za slovem Retrospektiva? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Retrospektiva, odpověď na dotaz co je to Retrospektiva?. Víte např. kdo to je Korektor? Znáte a víte kdo je Šmejdíř? Ke každému slovo může existovat víc definic v různých oborech lidské činnosti. Vyzkoušejte proto hledání v jiných kategoriích (než Literatura). Některé pojmy obsahují i krátkou citaci z české Wikipedie včetně internetového odkazu na podrobný popis. Jedná se o texty spadající pod licenci CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Milí čtenáři, nezbývá než vám poděkovat za návštěvu stručného webového slovníku, který se zaměřuje na známé i neznámé pojmy, slovníková hesla, zajímavosti, definice odborných pojmů, přesné vysvětlení slov, popisy termínů s názvem Co Je To?.

Víte, co je to viz? Víte, že se nejedná o zkratku?