Co je to?
Definice výrazu, termínu Pučálka. Co znamená odborný pojem Pučálka z kategorie Jídlo?

Co je Pučálka? Význam slova

Co znamená termín, slovo, heslo, vysvětlení pojmu Pučálka?

Staročeské jídlo připravené z naklíčeného hrachu, které se konzumovalo hlavně během velikonočního půstu, se nazývá pučálka. V dnešní době už se nejedná o příliš známý a připravovaný pokrm.
První zmínku o pučálce najdeme v postile významného husitského teologa Jana Rokycany. Základem přípravy jídla je nabobtnání hrachu díky působení vody (hrách ve vodě napučí, odtud tedy název). Pak se hrách nasucho pekl, pražil nebo smažil a podával se na sladko nebo na slano.


Co je to Pučálka? Význam slova, termín, Definice výrazu, termínu Pučálka. Co znamená odborný pojem Pučálka z kategorie Jídlo?

Naše stránky mají pouze informativní charakter, neručíme za tiskové chyby. Výše uvedený text byl napsán redaktorkami Superia.cz

Sdílejte uvedený text s vašimi kamarády na Redditu, Facebooku, Pinterestu nebo na jiných tzv. sociálních sítích.

 Sdílet na Redditu         Sdílet na Twitteru      Sdílet na Facebooku   Sdílet na Pinterestu  

Pojem Pučálka je v kategorii jídlo

Klíčová slova: význam, termín, slovník, názvosloví, co je to Pučálka?, lexikon, heslo, synonymum, co to je, terminologie, definice, přesný výraz, význam slova, odborný výraz, terminus technicus, wiki, slovo, Pučálka


Pojem Pučálka je v kategorii jídlo, ilustrační obrázek

Co nám píše encyklopedie Wikipedia o termínu Pučálka?

Uvedené vysvětlení pojmu je převzato z webu Wikipedia.cz. Licence CC-BY-SA.

Pučálka nebo pálenec je staročeské jídlo z naklíčeného hrachu, které bylo konzumováno především o předvelikonočním půstu, na Moravě např. na Smrtnou neděli, neboli v den rituálu vynášení Morany. První zmínka o ní pochází z postily Jana Rokycany z 15. století. Základem přípravy je nabobtnání a naklíčení hrachu po několik dní ve vodě. Poté se nasucho pražil či pekl, později se i smažil na tuku, a podával na slano či na sladko. Pučálka se také pražila přímo na ulici a prodávaly ji tzv. pučálnice. Dále se po ní nazývala první postní neděle či počátek předvelikonočního půstu.

Zkuste se dozvědět víc informací v následujících odkazech

Hledat termín Pučálka ve vyhledávači Qwant

Hledat slovo Pučálka ve slovníku cizích slov od Seznam.cz

Hledat videa s názvem Pučálka na Youtube

Vyhledat heslo Pučálka ve vyhledávači Ecosia a pomoci tak životnímu prostředí

Chraňte své soukromí a hledejte slovo Pučálka ve vyhledávači DuckDuckGo

Zkusit najít slovo Pučálka ve vyhledávači Yandex

Dál můžete zkusit hledat slovo Pučálka například ve fulltextu Google.cz, v Google překladači, ve Wikizdrojích, ve vyhledávači Seznam.cz nebo ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0.

Výběr z nejčastěji hledaných slov

Text na tomto webu vám dal odpověď na otázku jaký je význam slova Pučálka? resp. jaká je definice slova Pučálka? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Pučálka, odpověď na dotaz co je to Pučálka?. Víte např. kdo to je Alena Vránová? Znáte a víte kdo je Všežravec? Nezapomeňte prosím, že ke každému slovu může existovat vícero definic v různém kontextu, v různých oborech. Zkuste proto vyhledávání nebo se podívejte do jiných kategorií než je jídlo. U části pojmů naleznete citaci z projektu Wikipedia včetně internetové adresy kde naleznete kompletní popis. Ty lze využívat v souladu s licencí CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Vážení návštěvníci, milí čtenáři, děkujeme vám za návštěvu webu shromažďujícího přesné vysvětlení slov, popisy termínů, zajímavosti, významy slov, slovníková hesla, definice odborných pojmů s názvem Co Je To?.

Víte, co znamená zkratka HPP, JOP nebo EIA? Odpověď můžete získat zde.