Co je to?
Definice výrazu Pučálka. Co znamená odborný pojem Pučálka z kategorie Jídlo?

Co je Pučálka?

Co znamená výraz, termín, pojem, definice slova Pučálka?

Staročeské jídlo připravené z naklíčeného hrachu, které se konzumovalo hlavně během velikonočního půstu, se nazývá pučálka. V dnešní době už se nejedná o příliš známý a připravovaný pokrm.
První zmínku o pučálce najdeme v postile významného husitského teologa Jana Rokycany. Základem přípravy jídla je nabobtnání hrachu díky působení vody (hrách ve vodě napučí, odtud tedy název). Pak se hrách nasucho pekl, pražil nebo smažil a podával se na sladko nebo na slano.


Co je to Pučálka? Význam slova, termín, Definice výrazu Pučálka. Co znamená odborný pojem Pučálka z kategorie Jídlo?

Provozovatel neručí za správnost a úplnost informací na těchto webových stránkách. Text byl vytvořen autorkami právě pro projekt Superia.cz

Tento text samozřejmě můžete sdílet s kolegy, přáteli a partnery na Redditu, Twitteru nebo Facebooku.

 Sdílet na Redditu        Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru    

Pojem Pučálka je v sekci jídlo

Klíčová slova: jídlo, wiki, jídlo, heslo, vysvětlení, definice pojmu, Pučálka, synonymum, slovník, formulace, informace, význam slova, co to je, terminus technicus, popis, co znamená, termín, lexikon


Pojem Pučálka je v kategorii jídlo, ilustrační obrázek

Co označuje termín Pučálka? Definice výrazu, slova, termínu z projektu Wikipedia

Následující popis termínu byl převzat z otevřené online encyklopedie, ze známé Wikipedie. Pro více informací klikněte na odkaz. Licence CC-BY-SA.

Pučálka nebo pálenec je staročeské jídlo z naklíčeného hrachu, které bylo konzumováno především o předvelikonočním půstu, na Moravě např. na Smrtnou neděli, neboli v den rituálu vynášení Morany. První zmínka o ní pochází z postily Jana Rokycany z 15. století. Základem přípravy je nabobtnání a naklíčení hrachu po několik dní ve vodě. Poté se nasucho pražil či pekl, později se i smažil na tuku, a podával na slano či na sladko. Pučálka se také pražila přímo na ulici a prodávaly ji tzv. pučálnice. Dále se po ní nazývala první postní neděle či počátek předvelikonočního půstu.

Hledejte v dalších online informačních zdrojích

Hledat termín Pučálka ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Hledat videa s názvem Pučálka na Youtube

Zkusit najít pojem Pučálka na Google.cz

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Pučálka ve Wikimedia Commons

Vyhledat slovo Pučálka ve Wikizdrojích

Vyhledat termín Pučálka ve vyhledávači Yahoo

Dál můžete zkusit hledat slovo Pučálka například v metavyhledávači Info.com, v ABC slovníku cizích slov a synonym, v evropském vyhledávači Qwant, ve vyhledávači Seznam.cz nebo v nabídce zboží na Heureka.cz.

Náhodných výběr odborných termínů, pojmů a hesel

Tyto stránky vám umožnili zjistit jaký je význam slova Pučálka? resp. co znamená Pučálka? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Pučálka, odpověď na dotaz co je to Pučálka?. Víte např. kdo to je František Louka? Znáte a víte kdo je Všežravec? Bohužel, nestíháme pravidelně aktualizovat všechny texty. Pojmy mohou mít různé významy v závislosti na oboru a kontextu. Můžete se proto pokusit najít heslo Pučálka i v jiné sekci než v jídlo. Některé texty obsahují odkaz a krátkou citaci z české Wikipedie. Takový text je šířen pod licencí CC-BY-SA.

Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Kategorie jídlo, grep, pučálka, ilustrační obrázek

Vážení čtenáři, musíme vám poděkovat za návštěvu internetového encyklopedického slovníku, který se zaměřuje na známé i neznámé pojmy, významy slov, definice odborných pojmů, slovníková hesla, zajímavosti, přesné vysvětlení slov s názvem Co Je To?.

Víte, co znamená zkratka HPP, JOP nebo EIA? Odpověď můžete získat zde.