Co je to?
Odborný výraz, definice slova Pilíř. Co znamená pojem Pilíř z kategorie Stavebnictví?

Co je Pilíř?

Vysvětlení pojmu, hesla, definice termínu Pilíř

Pilíř je architektonickou nosnou částí stavby. Mívá průřez ve tvaru obdélníku či čtverce. Může být opatřen soklem nebo římsou, popřípadě mít formu polopilíře, který je zčásti zapuštěný do zdi. Někdy bývá zaměňováno označení sloup a pilíř.
V modernějším pojetí se jedná o mohutný stavební prvek, který je oporou např. pro mosty. Pokud jde o blok zdiva, který podpírá například skalní blok nebo jinou zeď, jde o opěrný pilíř.


Co je to Pilíř? Význam slova, termín, Odborný výraz, definice slova Pilíř. Co znamená pojem Pilíř z kategorie Stavebnictví?

Přes veškerou snahu se mohou v textech vyskytovat faktické i pravopisné chyby za což se předem omlouváme. Text napsán pro Superia.cz

Text můžete velmi jednoduše sdílet s bližními na Pinterestu, Redditu, Twitteru či Facebooku.

 Sdílet na Facebooku   Sdílet na Pinterestu     Sdílet na Twitteru      Sdílet na Redditu      

Výraz Pilíř se nachází v sekci stavebnictví

Klíčová slova: popis, co je to Pilíř?, formulace, synonymum, pojem, přesný výraz, názvosloví, Pilíř, přesný význam, vysvětlení, slovo, definice, význam, co to je, informace, lexikon, stavebnictví, stavebnictví


Pojem Pilíř je v kategorii stavebnictví, ilustrační obrázek

Co označuje termín Pilíř? Definice termínu, výrazu z projektu Wikipedia

Následující text definice byl převzat ze stránek Wikipedia.cz. Licence CC-BY-SA.

V klasické řádové architektuře se jako pilíř označuje nosný prvek čtvercového či obdélníkového průřezu. Pokud má kruhový průřez, hlavici a patku (dórský sloup pouze hlavici), nazývá se sloup. Pilíř může být opatřen náběžnou římsou a soklem. Je-li pilíř částečně zapuštěn do zdiva, nazýváme jej polopilíř, pokud je jeho hloubka výrazně menší než šířka (nemá nosnou, ale pouze dekorativní funkci) a je opatřen hlavicí a patkou, nazýváme jej pilastr, pokud hlavici a patku nemá, jedná se o lisénu.

Jiné zdroje informací o pojmu Pilíř

Chraňte své soukromí a hledejte slovo Pilíř ve vyhledávači DuckDuckGo

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Pilíř ve Wikimedia Commons

Vyhledat heslo Pilíř na Google obrázcích

Najít výraz Pilíř ve vyhledávači Yandex

Zkusit najít výraz Pilíř ve fulltextu Seznam.cz

Vyhledat slovo Pilíř ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Dál můžete zkusit hledat slovo Pilíř například ve fulltextu Yahoo.com, v projektu slovnik.cz, ve ekologickém vyhledávači Ecosia, ve Wikislovníku nebo v nabídce zboží na Heureka.cz.

Výběr z náhodných odborných pojmů, hesel, termínů

Právě jste se dozvěděli odpověď na otázku co znamená slovo Pilíř? resp. jaká je definice slova Pilíř? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Pilíř, odpověď na dotaz co je to Pilíř?. Víte např. kdo to je Andy Bathgate? Znáte a víte kdo je Alessandra Ambrosio? Omluvte nás, že, nestíháme pravidelnou aktualizaci všechny textů. Pojmy mohou mít různé významy v různém kontextu, v různých oborech. Zkuste hledat odborný výraz Pilíř i v jiné sekci než je kategorie stavebnictví. K vybraným textům jsme doplnili citaci z projektu Wikipedia.cz včetně odkazu na konkrétní podstránku na Wikipedii, kde se dozvíte víc. Tyto lze kopírovat, upravovat a dále sdílet při dodržení licence CC-BY-SA.

Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Kategorie stavebnictví, Špičatý mrakodrap, pilíř, ilustrační obrázek

Milí čtenáři, děkujeme vám za návštívení online slovníku zaměřeného na definice odborných pojmů, přesné vysvětlení slov, popisy termínů, slovníková hesla, známé i neznámé pojmy, významy slov s názvem Co Je To?.

Máte rádi přírodu a zvířata? Pokud je vaše odpověď ano, určitě si vyberete nějakou pěknou tapetu na plochu vašeho počítače z naší partnerské webové stránky.