Co je to?
Výraz, termín, definice slova Pilíř. Co znamená odborný pojem Pilíř z kategorie Stavebnictví?

Co je to Pilíř? Význam slova

Vysvětlení pojmu, hesla, definice termínu Pilíř

Pilíř je architektonickou nosnou částí stavby. Mívá průřez ve tvaru obdélníku či čtverce. Může být opatřen soklem nebo římsou, popřípadě mít formu polopilíře, který je zčásti zapuštěný do zdi. Někdy bývá zaměňováno označení sloup a pilíř.
V modernějším pojetí se jedná o mohutný stavební prvek, který je oporou např. pro mosty. Pokud jde o blok zdiva, který podpírá například skalní blok nebo jinou zeď, jde o opěrný pilíř.


Co je to Pilíř? Význam slova, termín, Výraz, termín, definice slova Pilíř. Co znamená odborný pojem Pilíř z kategorie Stavebnictví?

Chyby vyhrazeny. Výše uvedený text byl napsán redaktorkami Superia.cz

Potěší nás, pokud budete sdílet tuto odpověď na otázku co je to Pilíř? s vašimi kamarády, známými a přáteli prostřednictvím níže uvedených buttonků na sociálních sítích Facebook, Reddit, Pinterest nebo Twitter.

 Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru    Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu    

Heslo Pilíř je v sekci Stavebnictví

Klíčová slova: odborný výraz, co znamená, vysvětlení, terminus technicus, wiki, co je to Pilíř?, formulace, přesný výraz, Stavebnictví, definice, význam, odborné názvosloví, význam slova, pojem, informace, slovník, definice pojmu, Stavebnictví


Pojem Pilíř je v kategorii Stavebnictví, ilustrační obrázek

Wikipedie píše o slovu Pilíř?

Následující definice termínu byla převzata z internetového projektu Wikipedia.cz. Licence CC-BY-SA.

V klasické řádové architektuře se jako pilíř označuje nosný prvek čtvercového či obdélníkového průřezu. Pokud má kruhový průřez, hlavici a patku (dórský sloup pouze hlavici), nazývá se sloup. Pilíř může být opatřen náběžnou římsou a soklem. Je-li pilíř částečně zapuštěn do zdiva, nazýváme jej polopilíř, pokud je jeho hloubka výrazně menší než šířka (nemá nosnou, ale pouze dekorativní funkci) a je opatřen hlavicí a patkou, nazýváme jej pilastr, pokud hlavici a patku nemá, jedná se o lisénu.

Další zdroje informací

Najít slovo Pilíř ve vyhledávači Yandex

Zkusit najít pojem Pilíř ve slovníku cizích slov od Seznam.cz

Vyhledat pojem Pilíř ve fulltextu Seznam.cz

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Pilíř ve Wikimedia Commons

Hledat videa s názvem Pilíř na Youtube

Zkusit najít heslo Pilíř ve Wikizdrojích

Dál můžete zkusit hledat slovo Pilíř například ve Wikislovníku, v ABC slovníku cizích slov a synonym, v Microsoft Bing, ve vyhledávači chránícího soukromí - DuckDuckGo nebo v nabídce zboží na Heureka.cz.

Často hledaná hesla, odborné termíny, pojmy, slova

Tyto stránky vám umožnili zjistit co to je Pilíř? resp. co je to Pilíř? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Pilíř, odpověď na dotaz co je to Pilíř?. Víte např. kdo to je Skřítek? Znáte a víte kdo je Jehovista? Nezapomeňte, že jednotlivé výrazy mohou mít víc významů v závislosti na oboru a kontextu. Proto se porozhlédněte i v jiných sekcích (než Stavebnictví). Některé pojmy obsahují i krátkou citaci z české Wikipedie včetně internetového odkazu na podrobný popis. S těmi lze dále pracovat při dodržení licence CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Vážení čtenáři, děkujeme vám za návštěvu projektu shromažďujícího významy slov, slovníková hesla, známé i neznámé pojmy, zajímavosti, popisy termínů, přesné vysvětlení slov s názvem Co Je To?.

Máte rádi přírodu a zvířata? Pokud je vaše odpověď ano, určitě si vyberete nějakou pěknou tapetu na plochu vašeho počítače z naší partnerské webové stránky.