Co je to?
Výraz, termín, definice slova Pilíř. Co znamená odborný pojem Pilíř z kategorie Stavebnictví?

Co je to Pilíř? Význam slova

Pojem, definice termínu, vysvětlení slova Pilíř

Pilíř je architektonickou nosnou částí stavby. Mívá průřez ve tvaru obdélníku či čtverce. Může být opatřen soklem nebo římsou, popřípadě mít formu polopilíře, který je zčásti zapuštěný do zdi. Někdy bývá zaměňováno označení sloup a pilíř.
V modernějším pojetí se jedná o mohutný stavební prvek, který je oporou např. pro mosty. Pokud jde o blok zdiva, který podpírá například skalní blok nebo jinou zeď, jde o opěrný pilíř.


Co je to Pilíř? Význam slova, termín, Výraz, termín, definice slova Pilíř. Co znamená odborný pojem Pilíř z kategorie Stavebnictví?

Neručíme za správnost a aktuálnost uvedených informací. Tento text byl napsán redaktory Superia.cz

Tento text (Pilíř) můžete sdílet s kamarády prostřednictvím níže uvedených buttonků na sociálních sítích Facebook, Reddit, Pinterest nebo Twitter.

  Sdílet na Twitteru      Sdílet na Facebooku   Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu      

Pojem Pilíř patří do kategorie stavebnictví

Klíčová slova: co to je, význam pojmu, popis, význam, pojem, vysvětlení, definice, co je to Pilíř?, odborný výraz, lexikon, informace, stavebnictví, slovo, termín, slovník, přesný význam, heslo, terminologie


Pojem Pilíř je v kategorii stavebnictví, ilustrační obrázek

Co znamená pojem Pilíř? Výraz, definice slova z Wikipedie

Následující definice pojmu pochází ze stránek Wikipedia.cz. Licence CC-BY-SA.

V klasické řádové architektuře se jako pilíř označuje nosný prvek čtvercového či obdélníkového průřezu. Pokud má kruhový průřez, hlavici a patku (dórský sloup pouze hlavici), nazývá se sloup. Pilíř může být opatřen náběžnou římsou a soklem. Je-li pilíř částečně zapuštěn do zdiva, nazýváme jej polopilíř, pokud je jeho hloubka výrazně menší než šířka (nemá nosnou, ale pouze dekorativní funkci) a je opatřen hlavicí a patkou, nazýváme jej pilastr, pokud hlavici a patku nemá, jedná se o lisénu.

Jiné zdroje informací o pojmu Pilíř

Vyhledat termín Pilíř ve fulltextu Seznam.cz

Chraňte své soukromí a hledejte slovo Pilíř ve vyhledávači DuckDuckGo

Hledat pojem Pilíř ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Zkusit najít slovo Pilíř na Google.cz

Vyhledat pojem Pilíř ve vyhledávači Ecosia a pomoci tak životnímu prostředí

Hledat videa s názvem Pilíř na Youtube

Dál můžete zkusit hledat slovo Pilíř například v obrázcích, videích a zvucích z projektu Wikimedia Commons, v projektu slovnik.cz, v evropském vyhledávači Qwant, ve Wikislovníku nebo ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0.

Výběr odborných pojmů, slov, termínů a výrazů

Na stránce jste se mohli dozvědět: co je to Pilíř? resp. co se přesně ukrývá za slovem Pilíř? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Pilíř, odpověď na dotaz co je to Pilíř?. Víte např. kdo to je Alfa samec? Znáte a víte kdo je Josef Oplt? Nezapomeňte, že termíny a hesla mohou mít víc významů v závislosti na oboru a kontextu. Doporučujeme vám hledat v jiných sekcích (než stavebnictví). Některé texty jsou rozšířeny o citaci z české Wikipedie. Je zde uveden i odkaz na konkrétní stránku ze zmíněné encyklopedie. Takový text je šířen pod licencí CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Vážení čtenáři, musíme vám poděkovat za návštěvu internetového encyklopedického slovníku, který se zaměřuje na definice odborných pojmů, přesné vysvětlení slov, významy slov, zajímavosti, popisy termínů, známé i neznámé pojmy s názvem Co Je To?.

Máte rádi přírodu a zvířata? Pokud je vaše odpověď ano, určitě si vyberete nějakou pěknou tapetu na plochu vašeho počítače z naší partnerské webové stránky.