Co je to?
Definice odborného termínu, slova Pilíř. Co znamená pojem Pilíř z kategorie Stavebnictví?

Co je Pilíř? Význam slova

Pojem, definice termínu, vysvětlení slova Pilíř

Pilíř je architektonickou nosnou částí stavby. Mívá průřez ve tvaru obdélníku či čtverce. Může být opatřen soklem nebo římsou, popřípadě mít formu polopilíře, který je zčásti zapuštěný do zdi. Někdy bývá zaměňováno označení sloup a pilíř.
V modernějším pojetí se jedná o mohutný stavební prvek, který je oporou např. pro mosty. Pokud jde o blok zdiva, který podpírá například skalní blok nebo jinou zeď, jde o opěrný pilíř.


Co je to Pilíř? Význam slova, termín, Definice odborného termínu, slova Pilíř. Co znamená pojem Pilíř z kategorie Stavebnictví?

Text zveřejněný na těchto webových stránkách má pouze informativní charakter a může obsahovat nepřesnosti či chyby. Napsáno redaktory Superia.cz

Budeme rádi, pokud budete definici slova Pilíř sdílet se známými na specializovaných společenských sítích Twitter, Redditu nebo Facebook.

 Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Facebooku   Sdílet na Redditu         Sdílet na Twitteru    

Výraz Pilíř patří do sekce stavebnictví

Klíčová slova: význam slova, názvosloví, co je to Pilíř?, co to je, stavebnictví, význam, Pilíř, heslo, synonymum, odborné názvosloví, co znamená, wiki, vysvětlení, formulace, přesný výraz, slovník, pojem, popis


Pojem Pilíř je v kategorii stavebnictví, ilustrační obrázek

Co označuje termín Pilíř? Definice termínu, výrazu z projektu Wikipedia

Následující text definice byl převzat ze stránek Wikipedia.cz. Licence CC-BY-SA.

V klasické řádové architektuře se jako pilíř označuje nosný prvek čtvercového či obdélníkového průřezu. Pokud má kruhový průřez, hlavici a patku (dórský sloup pouze hlavici), nazývá se sloup. Pilíř může být opatřen náběžnou římsou a soklem. Je-li pilíř částečně zapuštěn do zdiva, nazýváme jej polopilíř, pokud je jeho hloubka výrazně menší než šířka (nemá nosnou, ale pouze dekorativní funkci) a je opatřen hlavicí a patkou, nazýváme jej pilastr, pokud hlavici a patku nemá, jedná se o lisénu.

Více informací o slovu Pilíř doporučujeme hledat v těchto zdrojích

Vyhledat termín Pilíř na Google.cz

Hledat výraz Pilíř ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Pilíř ve Wikimedia Commons

Najít termín Pilíř ve vyhledávači Qwant

Vyhledat slovo Pilíř ve Wikizdrojích

Hledat pojem Pilíř ve Wikislovníku

Dál můžete zkusit hledat slovo Pilíř například ve ruském vyhledávači Yandex, v Lingea slovnících, v Seznam.cz slovníku cizích slov, ve videích na Youtube nebo ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0.

Další vybraná hesla, odborné termíny a pojmy

Nyní již víte co znamená slovo Pilíř? resp. co přesně znamená slovo Pilíř? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Pilíř, odpověď na dotaz co je to Pilíř?. Víte např. kdo to je Dyslektik? Znáte a víte kdo je Helena Christensen? Jednotlivé termíny, pojmy, slova mohou mít vícero významů v závislosti na oboru a kontextu. Doporučujeme vám proto zkusit i jinou sekci než je kategorie stavebnictví. U některých textů citujeme českou Wikipedii. Spolu s krátkou citací (textem) vždy uvádíme u url adresu projektu. Tyto lze přebírat, upravovat a dále šířit při splnění licenčního ujednání CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Děkujeme za návštěvu online internetového slovníku zaměřeného především na známé i neznámé pojmy, slovníková hesla, přesné vysvětlení slov, zajímavosti, definice odborných pojmů, významy slov s názvem Co Je To?.

Máte rádi přírodu a zvířata? Pokud je vaše odpověď ano, určitě si vyberete nějakou pěknou tapetu na plochu vašeho počítače z naší partnerské webové stránky.