Co je to?
Definice odborného termínu, slova Dna. Co znamená pojem Dna z kategorie Nemoce?

Co je to Dna? Význam slova

Vysvětlení pojmu, hesla, definice termínu Dna

Dna, jinak nazývaná také podagra nebo pakostnice, je onemocnění metabolizmu. Jedná se o poruchu v odbourávání purinů, kdy dochází k nadměrné produkci kyseliny močové. Tím se zvyšuje její koncentrace a kyselina močová pak krystalizuje i jinde – například v kloubech.
Dna postihuje hlavně palce nohou, ušní lalůčky, ramena nebo další klouby. Dochází pak k bolestivým záchvatům a zánětům kloubů. Dna způsobuje i zvýšenou tvorbu močových kamenů. Dříve dnou trpěli ti, kteří nadměrně konzumovali alkohol nebo maso, dnes i lidé, jejichž strava ve vyšší míře obsahuje fruktózu.


Co je to Dna? Význam slova, termín, Definice odborného termínu, slova Dna. Co znamená pojem Dna z kategorie Nemoce?

Neručíme za eventuální chyby v textech. Sepsáno redaktory Superia.cz

Zaujalo vás slovo, termín Dna? Potom se o definici podělte s vašimi známými a kamarády na Redditu, Facebooku, Pinterestu nebo na jiných tzv. sociálních sítích.

 Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru    Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu    

Pojem Dna se nachází v kategorii Nemoce

Klíčová slova: popis, heslo, terminus technicus, slovník, význam pojmu, co je to Dna?, odborný výraz, Nemoce, pojem, slovo, vysvětlení, wiki, odborné názvosloví, definice pojmu, terminologie, informace, formulace, Dna


Pojem Dna je v kategorii Nemoce, ilustrační obrázek

Co znamená pojem Dna? Výraz, definice slova z Wikipedie

(Uvedený text pochází online encyklopedie Wikipedia.cz) Licence CC-BY-SA.

Dna neboli pakostnice (pokud postihuje palec u nohy, označuje se též jako podagra), odborně arthritis urica (v některých pramenech arthritis uratica), je onemocnění obvykle charakterizované opakujícími se záchvaty akutní zánětlivé artritidy, projevující se zarudlým, velmi citlivým a horkým otokem kloubu. Nejčastěji je postižen metatarzofalangeální kloub u kořene palce u nohy (přibližně v 50 % případů). Nemoc se ale může projevit i jako tofus, ledvinové kameny nebo urátová nefropatie. Způsobena je zvýšenou hladinou kyseliny močové v krvi. Kyselina močová krystalizuje a vzniklé krystalky se ukládají v kloubech, šlachách a okolních tkáních.

Další zdroje informací

Hledat pojem Dna ve Wikizdrojích

Vyhledat termín Dna ve Wikislovníku

Vyhledat výraz Dna ve slovníku cizích slov od Seznam.cz

Vyhledat heslo Dna ve vyhledávači Ecosia a pomoci tak životnímu prostředí

Hledat termín Dna ve vyhledávači Qwant

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Dna ve Wikimedia Commons

Dál můžete zkusit hledat slovo Dna například ve vyhledávači Seznam.cz, v ABC slovníku cizích slov a synonym, ve ruském vyhledávači Yandex, ve vyhledávači chránícího soukromí - DuckDuckGo nebo v Lingea slovnících.

Doporučujeme tyto odborné pojmy, výrazy a termíny

Text na tomto webu vám dal odpověď na otázku jaký je význam slova Dna? resp. jaký je význam slova Dna? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Dna, odpověď na dotaz co je to Dna?. Víte např. kdo to je Vegetarián? Znáte a víte kdo je Rupert Murdoch? Neměli byste zapomenout na to, že ke každému výrazu, může existovat víc definic v závislosti na oboru a kontextu. Proto případně zapátrejte i v jiných kategoriích (než Nemoce). Některé pojmy jsou obohaceny o citaci z Wikipedie. U nich uvádíme i konkrétní url projektu kde se dozvíte více. Ty lze využívat v souladu s licencí CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Vážení návštěvníci, milí čtenáři, děkujeme vám za návštěvu webu shromažďujícího zajímavosti, známé i neznámé pojmy, slovníková hesla, popisy termínů, významy slov, přesné vysvětlení slov s názvem Co Je To?.

Víte, co znamená zkratka HPP, JOP nebo EIA? Odpověď můžete získat zde.