Co je to?
Definice odborného termínu, slova Dna. Co znamená pojem Dna z kategorie Nemoce?

Co je to Dna? Význam slova

Vysvětlení pojmu, termínu, hesla, výrazu Dna

Dna, jinak nazývaná také podagra nebo pakostnice, je onemocnění metabolizmu. Jedná se o poruchu v odbourávání purinů, kdy dochází k nadměrné produkci kyseliny močové. Tím se zvyšuje její koncentrace a kyselina močová pak krystalizuje i jinde – například v kloubech.
Dna postihuje hlavně palce nohou, ušní lalůčky, ramena nebo další klouby. Dochází pak k bolestivým záchvatům a zánětům kloubů. Dna způsobuje i zvýšenou tvorbu močových kamenů. Dříve dnou trpěli ti, kteří nadměrně konzumovali alkohol nebo maso, dnes i lidé, jejichž strava ve vyšší míře obsahuje fruktózu.


Co je to Dna? Význam slova, termín, Definice odborného termínu, slova Dna. Co znamená pojem Dna z kategorie Nemoce?

Chyby vyhrazeny. Text vytvořen pro server Superia.cz

Uvedený text s definicí slova Dna můžete samozřejmě sdílet se známými na sociálních sítích Pinterestu, Facebooku či Twitteru.

 Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru    Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu    

Heslo Dna je v sekci Nemoce

Klíčová slova: heslo, odborné názvosloví, význam pojmu, co to je, přesný výraz, význam slova, terminologie, lexikon, synonymum, slovník, definice pojmu, odborný výraz, formulace, Nemoce, termín, Nemoce, názvosloví, terminus technicus


Pojem Dna je v kategorii Nemoce, ilustrační obrázek

Co píše online projekt Wikipedia o pojmu Dna?

Následující popis termínu byl převzat z otevřené online encyklopedie, ze známé Wikipedie. Pro více informací klikněte na odkaz. Licence CC-BY-SA.

Dna neboli pakostnice (pokud postihuje palec u nohy, označuje se též jako podagra), odborně arthritis urica (v některých pramenech arthritis uratica), je onemocnění obvykle charakterizované opakujícími se záchvaty akutní zánětlivé artritidy, projevující se zarudlým, velmi citlivým a horkým otokem kloubu. Nejčastěji je postižen metatarzofalangeální kloub u kořene palce u nohy (přibližně v 50 % případů). Nemoc se ale může projevit i jako tofus, ledvinové kameny nebo urátová nefropatie. Způsobena je zvýšenou hladinou kyseliny močové v krvi. Kyselina močová krystalizuje a vzniklé krystalky se ukládají v kloubech, šlachách a okolních tkáních.

Hledejte v dalších zdrojích

Hledat výraz Dna na Google.cz

Hledat videa s názvem Dna na Youtube

Vyhledat heslo Dna ve vyhledávači Qwant

Chraňte své soukromí a hledejte slovo Dna ve vyhledávači DuckDuckGo

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Dna ve Wikimedia Commons

Najít heslo Dna ve vyhledávači Ecosia a pomoci tak životnímu prostředí

Dál můžete zkusit hledat slovo Dna například ve Wikizdrojích, v ABC slovníku cizích slov a synonym, v Microsoft Bing, ve ruském vyhledávači Yandex nebo v nabídce zboží na Heureka.cz.

Náhodných výběr odborných termínů, pojmů a hesel

Právě jste se dozvěděli odpověď na otázku co to je Dna? resp. jaká je definice termínu Dna? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Dna, odpověď na dotaz co je to Dna?. Víte např. kdo to je Mikuláš Minář? Znáte a víte kdo je David Hasselhoff? Pojmy, termíny a hesla mohou mít různé významy podle toho o jaký obor se jedná. Nezbývá, než vám doporučit hledání v jiných kategoriích než je Nemoce. Některé pojmy obsahují i krátkou citaci z české Wikipedie včetně internetového odkazu na podrobný popis. Tyto texty lze potom kopírovat, editovat a dále šířit při splnění podmínek vyplývajících z licence CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Milí čtenáři, vážení návštěvníci, děkujeme za návštěvu webových stránek shromažďujících významy slov, známé i neznámé pojmy, slovníková hesla, přesné vysvětlení slov, zajímavosti, popisy termínů s názvem Co Je To?.

Víte, co znamená zkratka HPP, JOP nebo EIA? Odpověď můžete získat zde.