Co je to?
Definice odborného termínu, slova Dna. Co znamená pojem Dna z kategorie Nemoce?

Co je to Dna? Význam slova

Co znamená termín Dna? Vysvětlení pojmu, definice hesla

Dna, jinak nazývaná také podagra nebo pakostnice, je onemocnění metabolizmu. Jedná se o poruchu v odbourávání purinů, kdy dochází k nadměrné produkci kyseliny močové. Tím se zvyšuje její koncentrace a kyselina močová pak krystalizuje i jinde – například v kloubech.
Dna postihuje hlavně palce nohou, ušní lalůčky, ramena nebo další klouby. Dochází pak k bolestivým záchvatům a zánětům kloubů. Dna způsobuje i zvýšenou tvorbu močových kamenů. Dříve dnou trpěli ti, kteří nadměrně konzumovali alkohol nebo maso, dnes i lidé, jejichž strava ve vyšší míře obsahuje fruktózu.


Co je to Dna? Význam slova, termín, Definice odborného termínu, slova Dna. Co znamená pojem Dna z kategorie Nemoce?

Neručíme za aktuálnost a správnost uvedených informací, chyby vyhrazeny. Uvedený text byl přidán redaktory Superia.cz

Tento text (Dna) můžete sdílet se známými na sociálních sítích Pinterestu, Facebooku či Twitteru.

 Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru    Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu    

Termín Dna patří do kategorie Nemoce

Klíčová slova: formulace, termín, co znamená, vysvětlení, význam pojmu, Nemoce, co to je, význam slova, synonymum, význam, Nemoce, odborný výraz, terminologie, co je to Dna?, wiki, Dna, slovo, heslo


Pojem Dna je v kategorii Nemoce, ilustrační obrázek

Co označuje termín Dna? Definice slova, termínu z projektu Wikipedia

Následující text definice byl převzat ze stránek Wikipedia.cz. Licence CC-BY-SA.

Dna neboli pakostnice (pokud postihuje palec u nohy, označuje se též jako podagra), odborně arthritis urica (v některých pramenech arthritis uratica), je onemocnění obvykle charakterizované opakujícími se záchvaty akutní zánětlivé artritidy, projevující se zarudlým, velmi citlivým a horkým otokem kloubu. Nejčastěji je postižen metatarzofalangeální kloub u kořene palce u nohy (přibližně v 50 % případů). Nemoc se ale může projevit i jako tofus, ledvinové kameny nebo urátová nefropatie. Způsobena je zvýšenou hladinou kyseliny močové v krvi. Kyselina močová krystalizuje a vzniklé krystalky se ukládají v kloubech, šlachách a okolních tkáních.

Další informační zdroje o slovu Dna

Zkusit najít heslo Dna na Google.cz

Chraňte své soukromí a hledejte slovo Dna ve vyhledávači DuckDuckGo

Vyhledat pojem Dna ve slovníku cizích slov od Seznam.cz

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Dna ve Wikimedia Commons

Hledat termín Dna ve fulltextu Seznam.cz

Hledat videa s názvem Dna na Youtube

Dál můžete zkusit hledat slovo Dna například ve Wikislovníku, v projektu slovnik.cz, ve ekologickém vyhledávači Ecosia, ve Wikizdrojích nebo v Lingea slovnících.

Doporučené odborné pojmy, termíny, výrazy a hesla

Tyto webové stránky vám přinesly odpověď na otázku co znamená Dna? resp. co se vlastně skrývá pod slovem Dna? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Dna, odpověď na dotaz co je to Dna?. Víte např. kdo to je Anna Polívková? Znáte a víte kdo je Jan Hamáček? Termíny, slova, pojmy, resp. hesla mohou mít různé významy v různém kontextu, v různých oborech. Proto prosím zapátrejte i v jiných kategoriích než je Nemoce. Vybrané texty jsou rozšířené o citaci z české verze internetové encyklopedie Wikipedia.cz. Samozřejmě uvádíme i odkazu na konkrétní podstránku tohoto projektu. Takovéto texty spadají pod licencí CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Milí čtenáři, nezbývá než vám poděkovat za návštěvu stručného webového slovníku, který se zaměřuje na definice odborných pojmů, známé i neznámé pojmy, zajímavosti, popisy termínů, významy slov, slovníková hesla s názvem Co Je To?.

Víte, co znamená zkratka HPP, JOP nebo EIA? Odpověď můžete získat zde.