Co je to?
Definice výrazu, termínu Dna. Co znamená odborný pojem Dna z kategorie Nemoce?

Co je Dna?

Co znamená termín, vysvětlení pojmu Dna?

Dna, jinak nazývaná také podagra nebo pakostnice, je onemocnění metabolizmu. Jedná se o poruchu v odbourávání purinů, kdy dochází k nadměrné produkci kyseliny močové. Tím se zvyšuje její koncentrace a kyselina močová pak krystalizuje i jinde – například v kloubech.
Dna postihuje hlavně palce nohou, ušní lalůčky, ramena nebo další klouby. Dochází pak k bolestivým záchvatům a zánětům kloubů. Dna způsobuje i zvýšenou tvorbu močových kamenů. Dříve dnou trpěli ti, kteří nadměrně konzumovali alkohol nebo maso, dnes i lidé, jejichž strava ve vyšší míře obsahuje fruktózu.


Co je to Dna? Význam slova, termín, Definice výrazu, termínu Dna. Co znamená odborný pojem Dna z kategorie Nemoce?

Neručíme za správnost a úplnost informací na Webových stránkách uvedených. Tento text byl napsán redaktory Superia.cz

Sdílejte uvedený text s jinými osobami prostřednictvím sociálních sítích Facebook, Pinterest, Reddit nebo Twitter.

 Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru      Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu      

Výraz Dna je v kategorii nemoce

Klíčová slova: nemoce, názvosloví, význam, co je to Dna?, popis, přesný výraz, nemoce, lexikon, heslo, pojem, význam pojmu, Dna, definice, definice pojmu, slovo, synonymum, formulace, termín


Pojem Dna je v kategorii nemoce, ilustrační obrázek

Co označuje termín Dna? Výraz, definice slova z projektu Wikipedia

Níže umístěný text je převzat z online encyklopedie Wikipedia.cz. Více zde. Licence CC-BY-SA.

Dna neboli pakostnice (pokud postihuje palec u nohy, označuje se též jako podagra), odborně arthritis urica (v některých pramenech arthritis uratica), je onemocnění obvykle charakterizované opakujícími se záchvaty akutní zánětlivé artritidy, projevující se zarudlým, velmi citlivým a horkým otokem kloubu. Nejčastěji je postižen metatarzofalangeální kloub u kořene palce u nohy (přibližně v 50 % případů). Nemoc se ale může projevit i jako tofus, ledvinové kameny nebo urátová nefropatie. Způsobena je zvýšenou hladinou kyseliny močové v krvi. Kyselina močová krystalizuje a vzniklé krystalky se ukládají v kloubech, šlachách a okolních tkáních.

Více informací o pojmu Dna lze najít v následujících zdrojích

Zkusit najít pojem Dna ve slovníku cizích slov od Seznam.cz

Zkusit najít slovo Dna ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Hledat slovo Dna ve fulltextu Seznam.cz

Vyhledat výraz Dna na Google obrázcích

Chraňte své soukromí a hledejte slovo Dna ve vyhledávači DuckDuckGo

Najít výraz Dna ve vyhledávači Yandex

Dál můžete zkusit hledat slovo Dna například v obrázcích, videích a zvucích z projektu Wikimedia Commons, ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0, v evropském vyhledávači Qwant, ve fulltextu Google.cz nebo v Google překladači.

Výběr náhodných odborných termínů, pojmů a hesel

Teď už znáte odpověď na otázku jaká je definice termínu Dna? resp. co se skrývá pod slovem Dna? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Dna, odpověď na dotaz co je to Dna?. Víte např. kdo to je Anne Franková? Znáte a víte kdo je Penélope Cruz? Omluvte nás, že, nestíháme pravidelnou aktualizaci všechny textů. Pojmy mohou mít různé významy v různém kontextu, v různých oborech. Zkuste najít odborný termín i v jiné sekci než v nemoce. U části pojmů naleznete citaci z projektu Wikipedia včetně internetové adresy kde naleznete kompletní popis. Tyto lze kopírovat, upravovat a dále sdílet při dodržení licence CC-BY-SA.

Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Kategorie nemoce, Zlomená noha, dna, ilustrační obrázek

Milí čtenáři, děkujeme vám za návštěvu internetové encyklopedie, která shromažďuje významy slov, přesné vysvětlení slov, definice odborných pojmů, popisy termínů, známé i neznámé pojmy, zajímavosti s názvem Co Je To?.

Víte, co znamená zkratka HPP, JOP nebo EIA? Odpověď můžete získat zde.