Co je to?
Odborný termín, výraz, slovo Dna. Co znamená pojem Dna z kategorie Nemoce?

Co to je Dna? Význam slova

Význam termínu, výrazu, vysvětlení pojmu Dna

Dna, jinak nazývaná také podagra nebo pakostnice, je onemocnění metabolizmu. Jedná se o poruchu v odbourávání purinů, kdy dochází k nadměrné produkci kyseliny močové. Tím se zvyšuje její koncentrace a kyselina močová pak krystalizuje i jinde – například v kloubech.
Dna postihuje hlavně palce nohou, ušní lalůčky, ramena nebo další klouby. Dochází pak k bolestivým záchvatům a zánětům kloubů. Dna způsobuje i zvýšenou tvorbu močových kamenů. Dříve dnou trpěli ti, kteří nadměrně konzumovali alkohol nebo maso, dnes i lidé, jejichž strava ve vyšší míře obsahuje fruktózu.


Co je to Dna? Význam slova, termín, Odborný termín, výraz, slovo Dna. Co znamená pojem Dna z kategorie Nemoce?

Provozovatel neručí za úplnost, pravdivost či aktuálnost informací na těchto webových stránkách. Text byl sepsán pro server Superia.cz

Sdílejte tento text s heslem Dna s vašimi přáteli na sociálních sítích Twitter, Redditu nebo Facebook.

 Sdílet na Redditu        Sdílet na Facebooku   Sdílet na Pinterestu     Sdílet na Twitteru    

Termín Dna patří do kategorie nemoce

Klíčová slova: Dna, wiki, význam slova, přesný význam, informace, slovník, heslo, přesný výraz, co je to Dna?, odborné názvosloví, co znamená, terminus technicus, slovo, názvosloví, popis, terminologie, formulace, definice pojmu


Pojem Dna je v kategorii nemoce, ilustrační obrázek

Co se píše ve Wikipedii o pojmu Dna?

Níže uvedený text byl převzat z online encyklopedie Wikipedia.cz. Licence CC-BY-SA.

Dna neboli pakostnice (pokud postihuje palec u nohy, označuje se též jako podagra), odborně arthritis urica (v některých pramenech arthritis uratica), je onemocnění obvykle charakterizované opakujícími se záchvaty akutní zánětlivé artritidy, projevující se zarudlým, velmi citlivým a horkým otokem kloubu. Nejčastěji je postižen metatarzofalangeální kloub u kořene palce u nohy (přibližně v 50 % případů). Nemoc se ale může projevit i jako tofus, ledvinové kameny nebo urátová nefropatie. Způsobena je zvýšenou hladinou kyseliny močové v krvi. Kyselina močová krystalizuje a vzniklé krystalky se ukládají v kloubech, šlachách a okolních tkáních.

Odkazy na vyhledávače, online encyklopedie a slovníky

Najít slovo Dna ve vyhledávači Yandex

Vyhledat heslo Dna ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Zkusit najít pojem Dna ve vyhledávači Ecosia a pomoci tak životnímu prostředí

Hledat videa s názvem Dna na Youtube

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Dna ve Wikimedia Commons

Vyhledat výraz Dna ve vyhledávači Qwant

Dál můžete zkusit hledat slovo Dna například ve vyhledávači Seznam.cz, v ABC slovníku cizích slov a synonym, ve fulltextu Google.cz, v Seznam.cz slovníku cizích slov nebo v projektu slovnik.cz.

Výběr z často hledaných výrazů na tomto webu

Tyto stránky vám umožnili zjistit co znamená Dna? resp. jaký je přesný význam slova Dna? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Dna, odpověď na dotaz co je to Dna?. Víte např. kdo to je Modelka? Znáte a víte kdo je David Hasselhoff? Jednotlivá slova, termíny, hesla můžou mít víc definic podle toho o jaký obor se jedná. Zkuste proto též hledat synonymum ke slovu Dna v jiné sekci než nemoce. Vybrané texty jsou rozšířené o citaci z české verze internetové encyklopedie Wikipedia.cz. Samozřejmě uvádíme i odkaz na konkrétní podstránku tohoto projektu. Takový typ textu je distribuován pod licencí CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Děkujeme za návštěvu projektu shromažďujícího známé i neznámé pojmy, slovníková hesla, významy slov, definice odborných pojmů, přesné vysvětlení slov, zajímavosti s názvem Co Je To?.

Víte, co znamená zkratka HPP, JOP nebo EIA? Odpověď můžete získat zde.