Co je to?
Odborný výraz, definice slova Purismus. Co znamená slovo Purismus z kategorie Literatura?

Co je Purismus?

Co znamená pojem, slovo, definice termínu Purismus?

Purismus je označení, které vychází z latiny, ze slova purus, což znamená čistý. Obecně se jedná o snahu, aby tvorba byla stylově čistá, v jazykovědě a literatuře jde o čistotu jazyka a očištění jazyka národa od cizích slov a vlivů. Puristé se zaměřili také na vyloučení pokleslých forem jazyka. Čeští puristé byli označováni jako brusiči jazyka.
Purismus má poměrně dlouhou historii, je znám již z doby klasické antiky. Dalším obdobím vzestupu purismu bylo baroko, kdy tento směr symbolizoval vlastenectví. V Německu a ve Španělsku byl obranou proti francouzskému vlivu. Velmi často je purismus využíván jako nástroj pro obranu jazyka. V češtině se takto projevuje v době Husově a později v období humanismu, kdy měl prokázat konkurenceschopnost češtiny vůči klasickým jazykům. V českém období baroka vznikala i odborná puristická díla a slovníčky. Podobné snahy přesahují v menší míře až do 20. století jako reakce na funkční lingvistiku a postupně mizí.


Co je to Purismus? Význam slova, termín, Odborný výraz, definice slova Purismus. Co znamená slovo Purismus z kategorie Literatura?

Informace jsou bez jakékoliv záruky, neručíme za faktickou správnost, aktuálnost a jazykovou přesnost uvedených informací. Uvedený text byl přidán redaktory Superia.cz

Sdílejte tento text s heslem Purismus s jinými lidmi na sociálních sítích Pinterestu, Facebooku či Twitteru.

 Sdílet na Redditu        Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru      Sdílet na Pinterestu  

Pojem Purismus patří do kategorie literatura

Klíčová slova: slovník, názvosloví, formulace, terminologie, co je to Purismus?, přesný význam, pojem, lexikon, definice pojmu, terminus technicus, slovo, význam slova, co znamená, wiki, odborný výraz, význam pojmu, termín, Purismus


Pojem Purismus je v kategorii literatura, ilustrační obrázek

Co znamená pojem Purismus? Definice termínu, výrazu z Wikipedie

Následující definice pojmu pochází ze stránek Wikipedia.cz. Licence CC-BY-SA.

Purismus či purizmus (z latinského purus „čistý“) je úsilí o stylovou čistotu v tvorbě. V jazykovědě je literárním úsilím o čistotu národního jazyka a literárních děl od cizích slov, syntaktických vazeb i jiných jazykových útvarů. Zároveň se jedná o očistu národního jazyka od jeho pokleslých forem.
Lingvističtí puristé jsou v češtině též nazývání brusiči.

Zkuste se dozvědět víc informací v následujících odkazech

Vyhledat výraz Purismus ve vyhledávači Yahoo

Hledat slovo Purismus na Google obrázcích

Hledat pojem Purismus ve Wikizdrojích

Najít heslo Purismus ve Wikislovníku

Zkusit najít heslo Purismus ve slovníku cizích slov od Seznam.cz

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Purismus ve Wikimedia Commons

Dál můžete zkusit hledat slovo Purismus například v metavyhledávači Info.com, v nabídce zboží na Heureka.cz, ve ruském vyhledávači Yandex, v Microsoft Bing nebo v projektu slovnik.cz.

Náhodných výběr hesel, pojmů a odborných termínů

Nyní už nejspíš víte co je to Purismus? resp. jaký je přesný význam slova Purismus? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Purismus, odpověď na dotaz co je to Purismus?. Víte např. kdo to je Konkubína? Znáte a víte kdo je Magistr? Nemáme možnost soustavné aktualizace všech textů. Pojmy mohou mít různé významy v různém kontextu, v různých oborech. Doporučujeme proto pokusit se najít heslo Purismus i jinde než v sekci než v literatura. Některé texty jsou rozšířeny o citaci z české Wikipedie. Je zde uveden i odkaz na konkrétní stránku ze zmíněné encyklopedie. Ty lze využívat v souladu s licencí CC-BY-SA.

Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Kategorie literatura, Domácí knihovna, purismus, ilustrační obrázek

Vážení návštěvníci, milí čtenáři, děkujeme vám za návštěvu webu shromažďujícího známé i neznámé pojmy, zajímavosti, slovníková hesla, definice odborných pojmů, přesné vysvětlení slov, popisy termínů s názvem Co Je To?.

Vzpomněli byste si na vyjmenovaná slova? Znáte vyjmenovaná slova po B nebo po M?