Co je to?
Výraz, termín, definice slova Purismus. Co znamená odborný pojem Purismus z kategorie Literatura?

Co je to Purismus? Význam slova

Co znamená termín, slovo, heslo, vysvětlení pojmu Purismus?

Purismus je označení, které vychází z latiny, ze slova purus, což znamená čistý. Obecně se jedná o snahu, aby tvorba byla stylově čistá, v jazykovědě a literatuře jde o čistotu jazyka a očištění jazyka národa od cizích slov a vlivů. Puristé se zaměřili také na vyloučení pokleslých forem jazyka. Čeští puristé byli označováni jako brusiči jazyka.
Purismus má poměrně dlouhou historii, je znám již z doby klasické antiky. Dalším obdobím vzestupu purismu bylo baroko, kdy tento směr symbolizoval vlastenectví. V Německu a ve Španělsku byl obranou proti francouzskému vlivu. Velmi často je purismus využíván jako nástroj pro obranu jazyka. V češtině se takto projevuje v době Husově a později v období humanismu, kdy měl prokázat konkurenceschopnost češtiny vůči klasickým jazykům. V českém období baroka vznikala i odborná puristická díla a slovníčky. Podobné snahy přesahují v menší míře až do 20. století jako reakce na funkční lingvistiku a postupně mizí.


Co je to Purismus? Význam slova, termín, Výraz, termín, definice slova Purismus. Co znamená odborný pojem Purismus z kategorie Literatura?

Neručíme za pravdivost uvedených informací. Výše uvedený text byl napsán redaktorkami Superia.cz

Definici slova Purismus můžete sdílet s kolegy na Twitteru, Pinterestu nebo Facebooku.

 Sdílet na Facebooku   Sdílet na Redditu        Sdílet na Pinterestu     Sdílet na Twitteru    

Heslo Purismus je v kategorii literatura

Klíčová slova: termín, slovník, pojem, význam slova, synonymum, přesný význam, heslo, Purismus, co to je, přesný výraz, názvosloví, wiki, význam, popis, slovo, terminologie, odborné názvosloví, lexikon


Pojem Purismus je v kategorii literatura, ilustrační obrázek

Co označuje termín Purismus? Odborný výraz, termín, definice slova z projektu Wikipedia

Níže uvedená citace (text) je převzat z online projektu Wikipedie. Licence CC-BY-SA.

Purismus či purizmus (z latinského purus „čistý“) je úsilí o stylovou čistotu v tvorbě. V jazykovědě je literárním úsilím o čistotu národního jazyka a literárních děl od cizích slov, syntaktických vazeb i jiných jazykových útvarů. Zároveň se jedná o očistu národního jazyka od jeho pokleslých forem.
Lingvističtí puristé jsou v češtině též nazývání brusiči.

Zkuste zjistit více informací o slovu Purismus v následujících zdrojích

Najít slovo Purismus ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Hledat pojem Purismus ve Wikizdrojích

Vyhledat výraz Purismus na Google.cz

Vyhledat termín Purismus ve vyhledávači Qwant

Hledat videa s názvem Purismus na Youtube

Najít heslo Purismus ve vyhledávači Yandex

Dál můžete zkusit hledat slovo Purismus například ve vyhledávači Seznam.cz, v Google překladači, ve Wikislovníku, v Seznam.cz slovníku cizích slov nebo v nabídce zboží na Heureka.cz.

Náhodných výběr odborných pojmů, termínů a slov

Nyní už nejspíš víte jaký je přesný význam slova Purismus? resp. co se skrývá pod slovem Purismus? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Purismus, odpověď na dotaz co je to Purismus?. Víte např. kdo to je Anna K? Znáte a víte kdo je Osobnost? Ke každému slovo může existovat víc definic podle toho o jaký obor se jedná. Proto se porozhlédněte i v jiných sekcích (než literatura). Některé texty jsme rozšířili i o krátkou citaci z Wikipedia.cz. K této citaci vždy uvádíme i odkaz na konkrétní stránku. S těmi lze dále pracovat při dodržení licence CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Vážení čtenáři, děkujeme vám za návštěvu projektu shromažďujícího popisy termínů, definice odborných pojmů, přesné vysvětlení slov, slovníková hesla, známé i neznámé pojmy, zajímavosti s názvem Co Je To?.

Vzpomněli byste si na vyjmenovaná slova? Znáte vyjmenovaná slova po B nebo po M?