Co je to?
Definice výrazu, termínu Julmust. Co znamená odborný pojem Julmust z kategorie Nápoje?

Co je Julmust? Význam slova

Co znamená termín, vysvětlení pojmu Julmust?

Julmust, jinak také nazývaný vánoční mošt, je název švédského nealkoholického nápoje. Nejedná se o mošt, jeho složení je jiné, přesný recept majitel patentu firma Roberts AB tají a výrobcům dodává extrakt. Obsahuje vodu, která je sycena oxidem uhličitým, cukr a slad, výtažek chmele, karamel, citronovou kyselinu a koření, mezi jiným kardamom, skořici, hřebíček, badyán, zázvor a další. Název Julmust v překladu znamená Vánice a mošt a ve Švédsku si Vánoce bez něj nedovedou představit. Nápoj byl poprvé vyroben v roce 1910, kdy jej chemik Roberts nabídl jako alternativu bez alkoholu k oblíbenému černému pivu. Inspiraci a recept získal v době studií v Německu. Obliba Julmustu značně vzrostla poté, co v roce 1922 byly zavedeny zákony o prodeji a výrobě alkoholu. V předvánoční a vánočním čase je Julmust velkou konkurencí Coca-Cole a výrazně snižuje její tržby. Nejvíce Julmustu se vypije v prosinci, kdy jeho spotřeba tvoří skoro polovinu spotřeby sodových nápojů.
Prodává se pouze o Vánocích a také o Velikonocích. Kromě Švédska ho lze zakoupit tam, kde jsou obchody Ikea. Julmust je výrazně sladký a má tmavou barvu. K nejznámějším značkám tohoto nápoje patří Apotekarnes, Stockmos, Grebbestad Bryggeri a další. Etiketu skleněných nebo plastových lahví zdobí vánoční skřítek Tomte. Vznikají i nové varianty nápoje, které se liší použitým druhem koření nebo zráním v lahvích či dubových sudech. Výrobce, společnost Roberts AB, která je jediným výrobcem Julmustu ve Švédsku, je stále vlastněna rodinou Robertsových a recept si střeží, takže ho zná pouze několik pracovníků firmy a majitelé.


Definice výrazu, termínu Julmust. Co znamená odborný pojem Julmust z kategorie Nápoje?

Neručíme za správnost a úplnost informací na Webových stránkách uvedených. Napsáno redaktory Superia.cz

Sdílejte uvedený text s vašimi kamarády na Redditu, Facebooku, Pinterestu nebo na jiných tzv. sociálních sítích.

 Sdílet na Pinterestu     Sdílet na Twitteru      Sdílet na Facebooku   Sdílet na Redditu      

Pojem Julmust je v kategorii nápoje

Klíčová slova: definice, odborné názvosloví, lexikon, definice pojmu, Julmust, popis, přesný výraz, formulace, co to je, nápoje, wiki, význam slova, názvosloví, vysvětlení, význam pojmu, termín, synonymum, pojem


Pojem Julmust je v kategorii nápoje, ilustrační obrázek

Ve Wikipedii se o termínu Julmust píše následující

Uvedené vysvětlení pojmu je převzato z webu Wikipedia.cz. Licence CC-BY-SA.

Julmust (doslova „vánoční mošt“) je limonáda černé barvy, která ve Švédsku tradičně patří k oslavám vánočních svátků. Jako první ji vyrobil v roce 1910 chemik z Örebro Harry Roberts coby zdravější náhražku černého piva, popularita nápoje vzrostla po zavedení protialkoholních zákonů v roce 1922. Julmust obsahuje vodu sycenou oxidem uhličitým, slad, cukr, kyselinu citrónovou, chmelový výtažek, karamelový kulér a směs koření (hřebíček, kardamom, skořici, zázvor, badyán, jalovec a další; přesné složení je tajným patentem firmy Roberts AB, která poskytuje extrakt jednotlivým výrobcům). Nejrozšířenějšími značkami julmostu jsou Apotekarnes, Nygårda, Stockmos, Grebbestad Bryggeri, Guttsta Källa, Zeunerts, Harboe Bryggeri, Three Hearts a Vasa Bryggeri. Na etiketě bývá zpravidla vyobrazen Tomte. Ve Švédsku se během prosince vypije kolem 45 milionů litrů julmostu, což pro firmu Coca-Cola znamená snížení tržeb na polovinu. Julmust se prodává také v obchodech IKEA mimo Švédsko. Okolo Velikonoc se nápoj na trhu objevuje pod názvem påskmust.

Zkuste se dozvědět víc informací v následujících odkazech

Hledat heslo Julmust ve fulltextu Seznam.cz

Najít termín Julmust ve vyhledávači Qwant

Chraňte své soukromí a hledejte slovo Julmust ve vyhledávači DuckDuckGo

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Julmust ve Wikimedia Commons

Vyhledat pojem Julmust ve Wikizdrojích

Hledat videa s názvem Julmust na Youtube

Dál můžete zkusit hledat slovo Julmust například v Microsoft Bing, v Lingea slovnících, ve ruském vyhledávači Yandex, ve fulltextu Google.cz nebo v Google překladači.

Doporučujeme tyto odborné pojmy, výrazy a termíny

Text na tomto webu vám dal odpověď na otázku jaký je význam slova Julmust? resp. co přesně označuje termín Julmust? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Julmust, odpověď na dotaz co je to Julmust?. Víte např. kdo to je Karel Štědrý? Znáte a víte kdo je Kenny Rogers? Pojmy, termíny a hesla mohou mít různé významy v různém kontextu, v různých oborech. Hledejte proto odborný pojem i jinde než v sekci nápoje. U části pojmů naleznete citaci z projektu Wikipedia včetně internetové adresy kde naleznete kompletní popis. Ty lze využívat v souladu s licencí CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Vážení návštěvníci, milí čtenáři, děkujeme vám za návštěvu webu shromažďujícího známé i neznámé pojmy, zajímavosti, významy slov, přesné vysvětlení slov, popisy termínů, definice odborných pojmů s názvem Co Je To?.

Dokázali byste si vzpomenout jak vypadá vlajka Čadu nebo vlajka Etiopie? Zopakujte si vlajky všech zemí světa!