Co je to?
Odborný výraz, definice slova Julmust. Co znamená slovo Julmust z kategorie Nápoje?

Co je Julmust? Definice pojmu

Význam pojmu, termínu, vysvětlení výrazu Julmust

Julmust, jinak také nazývaný vánoční mošt, je název švédského nealkoholického nápoje. Nejedná se o mošt, jeho složení je jiné, přesný recept majitel patentu firma Roberts AB tají a výrobcům dodává extrakt. Obsahuje vodu, která je sycena oxidem uhličitým, cukr a slad, výtažek chmele, karamel, citronovou kyselinu a koření, mezi jiným kardamom, skořici, hřebíček, badyán, zázvor a další. Název Julmust v překladu znamená Vánice a mošt a ve Švédsku si Vánoce bez něj nedovedou představit. Nápoj byl poprvé vyroben v roce 1910, kdy jej chemik Roberts nabídl jako alternativu bez alkoholu k oblíbenému černému pivu. Inspiraci a recept získal v době studií v Německu. Obliba Julmustu značně vzrostla poté, co v roce 1922 byly zavedeny zákony o prodeji a výrobě alkoholu. V předvánoční a vánočním čase je Julmust velkou konkurencí Coca-Cole a výrazně snižuje její tržby. Nejvíce Julmustu se vypije v prosinci, kdy jeho spotřeba tvoří skoro polovinu spotřeby sodových nápojů.
Prodává se pouze o Vánocích a také o Velikonocích. Kromě Švédska ho lze zakoupit tam, kde jsou obchody Ikea. Julmust je výrazně sladký a má tmavou barvu. K nejznámějším značkám tohoto nápoje patří Apotekarnes, Stockmos, Grebbestad Bryggeri a další. Etiketu skleněných nebo plastových lahví zdobí vánoční skřítek Tomte. Vznikají i nové varianty nápoje, které se liší použitým druhem koření nebo zráním v lahvích či dubových sudech. Výrobce, společnost Roberts AB, která je jediným výrobcem Julmustu ve Švédsku, je stále vlastněna rodinou Robertsových a recept si střeží, takže ho zná pouze několik pracovníků firmy a majitelé.


Co je to Julmust? Význam slova, termín, Odborný výraz, definice slova Julmust. Co znamená slovo Julmust z kategorie Nápoje?

Velmi pečlivě jsme procházeli veškeré zveřejněné texty. Přes to vše se může stát, že je zde nesprávná, nepřesná či neaktuální informace. Výše uvedený text byl napsán redaktorkami Superia.cz

Tento krátký text můžete velmi snadno sdílet s ostatními na vašich účtech sociálních sítích jako je Pinterest, Reddit, Facebook anebo Twitter.

 Sdílet na Facebooku   Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu         Sdílet na Twitteru    

Heslo Julmust patří do kategorie nápoje

Klíčová slova: terminus technicus, heslo, co to je, formulace, nápoje, popis, názvosloví, slovo, co je to Julmust?, definice, slovník, termín, odborné názvosloví, informace, co znamená, význam pojmu, terminologie, Julmust


Pojem Julmust je v kategorii nápoje, ilustrační obrázek

V online encyklopedii Wikipedia se o slovu Julmust můžete dozvědět následující

Uvedená defice je převzata z internetové online encyklopedie Wikipedia. Odkaz na článek je zde. Licence CC-BY-SA.

Julmust (doslova „vánoční mošt“) je limonáda černé barvy, která ve Švédsku tradičně patří k oslavám vánočních svátků. Jako první ji vyrobil v roce 1910 chemik z Örebro Harry Roberts coby zdravější náhražku černého piva, popularita nápoje vzrostla po zavedení protialkoholních zákonů v roce 1922. Julmust obsahuje vodu sycenou oxidem uhličitým, slad, cukr, kyselinu citrónovou, chmelový výtažek, karamelový kulér a směs koření (hřebíček, kardamom, skořici, zázvor, badyán, jalovec a další; přesné složení je tajným patentem firmy Roberts AB, která poskytuje extrakt jednotlivým výrobcům). Nejrozšířenějšími značkami julmostu jsou Apotekarnes, Nygårda, Stockmos, Grebbestad Bryggeri, Guttsta Källa, Zeunerts, Harboe Bryggeri, Three Hearts a Vasa Bryggeri. Na etiketě bývá zpravidla vyobrazen Tomte. Ve Švédsku se během prosince vypije kolem 45 milionů litrů julmostu, což pro firmu Coca-Cola znamená snížení tržeb na polovinu. Julmust se prodává také v obchodech IKEA mimo Švédsko. Okolo Velikonoc se nápoj na trhu objevuje pod názvem påskmust.

Hledejte výraz Julmust v dalších zdrojích

Hledat videa s názvem Julmust na Youtube

Vyhledat výraz Julmust ve Wikislovníku

Najít slovo Julmust ve fulltextu vyhledávače Info.com

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Julmust ve Wikimedia Commons

Najít výraz Julmust ve vyhledávači Yahoo

Vyhledat pojem Julmust ve Wikizdrojích

Dál můžete zkusit hledat slovo Julmust například ve ruském vyhledávači Yandex, v Lingea slovnících, ve fulltextu Google.cz, ve vyhledávači Seznam.cz nebo v nabídce zboží na Heureka.cz.

Náhodná hesla, významy slov, odborných termíny, výrazy a pojmy

Teď už znáte odpověď na otázku co to je Julmust? resp. co se skrývá pod slovem Julmust? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Julmust, odpověď na dotaz co je to Julmust?. Víte např. kdo to je Dederon? Znáte a víte kdo je Jan Koller? Nezapomeňte, že termíny a hesla mohou mít víc významů vzhledem k tomu, že se používají v rozdílných oborech lidské činnosti. Proto případně zapátrejte i v jiných kategoriích (než nápoje). Vybrané texty jsou rozšířené o citaci z české verze internetové encyklopedie Wikipedia.cz. Samozřejmě uvádíme i odkaz na konkrétní podstránku tohoto projektu. Tyto texty lze potom kopírovat, editovat a dále šířit při splnění podmínek vyplývajících z licence CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Milí čtenáři, vážení návštěvníci, děkujeme za návštěvu webových stránek shromažďujících přesné vysvětlení slov, zajímavosti, definice odborných pojmů, slovníková hesla, známé i neznámé pojmy, popisy termínů s názvem Co Je To?.

Dokázali byste si vzpomenout jak vypadá vlajka Čadu nebo vlajka Etiopie? Zopakujte si vlajky všech zemí světa!