Co je to?
Definice výrazu, termínu Taliban. Co znamená odborný pojem Taliban z kategorie Politika?

Co je Taliban?

Co znamená termín, slovo, heslo, vysvětlení pojmu Taliban?

Taliban je pojmenování hnutí radikálů, kteří působí především na území Afghánistánu. V překladu z perštiny a paštunského jazyka znamená název studenti, tedy hnutí, které mělo vzniknout na vzdělávacích akcích zaměřených nábožensky. Zde se vyučovalo na základě nekompromisní formy sunnitského islámu. Začalo se prosazovat v 90. letech hlavně na severu Pákistánu poté, co byla z Afghánistánu stažena sovětská vojska. Do roku 2001 ovládal Taliban většinu rozlohy Afganistánu. Jeho vládu uznaly pouze tři státy. I po svržení jeho vlády kontrolovalo hnutí část území a v roce 2021 se znovu dostalo k moci.
Talibanci spojují paštunský nacionalizmus a radikální islám. K jejich vojskům se přidávají mudžáhidé a finance pocházejí také od bohatých Arabů. Další podporu získávali od teroristů z al-Káidy. V roce 2021 Taliban zahájil obrovské tažení a obsadil většinu území včetně paláce prezidenta v Kábulu. Hnutí pak vyhlásilo Islámský emirát Afghánistán a převzalo vládu.


Co je to Taliban? Význam slova, termín, Definice výrazu, termínu Taliban. Co znamená odborný pojem Taliban z kategorie Politika?

Veškeré texty jsou bez záruky. Text byl vytvořen autorkami právě pro projekt Superia.cz

Sdílejte uvedený text s jinými osobami na veřejných sociálních sítích (Facebook, Pinterest, Reddit či Twitter).

  Sdílet na Twitteru      Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Facebooku   Sdílet na Redditu      

Pojem Taliban je v kategorii politika

Klíčová slova: Taliban, co to je, slovník, informace, slovo, přesný význam, formulace, odborný výraz, popis, význam, terminus technicus, terminologie, politika, politika, pojem, lexikon, co znamená, definice


Pojem Taliban je v kategorii politika, ilustrační obrázek

Co nám píše encyklopedie Wikipedia o termínu Taliban?

Následující popis termínu byl převzat z otevřené online encyklopedie, ze známé Wikipedie. Pro více informací klikněte na odkaz. Licence CC-BY-SA.

Tálibán je radikální hnutí v Afghánistánu. V letech 1996–2001 reálně vládlo na většině území Afghánistánu, byť diplomatického uznání se mu dostalo pouze od tří zemí, a to Saúdské Arábie, Spojených arabských emirátů a Pákistánu. Vláda Tálibánu byla svržena díky americké okupaci, hnutí si však i přesto zachovalo kontrolu nad některými odlehlejšími oblastmi. Od roku 2021 je hnutí de facto u moci znovu.
Ideově byla vláda Tálibánu založena na kombinaci radikálního islámu a paštunského nacionalismu. Většina jejích prominentních členů patřila k váženým učitelům na islámských náboženských školách, jejichž paštunští studenti (bývalí i současní) tvořili jádro jejich stoupenců a ozbrojených sil. Ozbrojené složky Tálibánu pak byly posíleny mudžáhidy z mnoha arabských států a od bohatých Arabů pak pocházela i štědrá finanční podpora, která mnohonásobně předčila vládní zdroje. Nemalou finanční i vojenskou podporu pak Tálibánu poskytoval vůdce mezinárodní teroristické organizace al-Káida, Usáma bin Ládin, který od roku 1996 sídlil přímo v Afghánistánu.
Ve spojitosti se stažením spojeneckých vojsk počátkem května roku 2021 síla Tálibánu opět prudce vzrostla a jeho povstalci zahájili ofenzivu; během krátké doby tak získali obrovské územní zisky. Tálibánská ofenziva vyvrcholila dne 15. srpna 2021, kdy hnutí ovládlo prezidentský palác v Kábulu, načež vyhlásilo Islámský emirát Afghánistán, a de facto se tak ujalo vlády.

Zkuste se dozvědět víc informací v následujících odkazech

Najít výraz Taliban na Google.cz

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Taliban ve Wikimedia Commons

Zkusit najít termín Taliban ve slovníku cizích slov od Seznam.cz

Hledat pojem Taliban ve vyhledávači Yahoo

Chraňte své soukromí a hledejte slovo Taliban ve vyhledávači DuckDuckGo

Hledat videa s názvem Taliban na Youtube

Dál můžete zkusit hledat slovo Taliban například ve vyhledávači Seznam.cz, v Lingea slovnících, ve ekologickém vyhledávači Ecosia, ve Wikislovníku nebo v ABC slovníku cizích slov a synonym.

Výběr z nejčastěji hledaných slov

Teď už znáte odpověď na otázku jaký je význam slova Taliban? resp. co se skrývá pod slovem Taliban? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Taliban, odpověď na dotaz co je to Taliban?. Víte např. kdo to je Klacek? Znáte a víte kdo je Petr Kratochvíl? Nemáme možnost soustavné aktualizace všech textů. Pojmy mohou mít různé významy v různém kontextu, v různých oborech. Zkuste proto vyhledávání nebo se podívejte do jiných kategorií než je politika. U části pojmů naleznete citaci z projektu Wikipedia včetně internetové adresy kde naleznete kompletní popis. Ty lze využívat v souladu s licencí CC-BY-SA.

Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Kategorie politika, Právo lidu, taliban, ilustrační obrázek

Vážení návštěvníci, milí čtenáři, děkujeme vám za návštěvu webu shromažďujícího známé i neznámé pojmy, zajímavosti, významy slov, popisy termínů, přesné vysvětlení slov, definice odborných pojmů s názvem Co Je To?.

Chcete se dozvědět kdo slaví svátek (jmeniny) na Slovensku, v Polsku, Německu nebo v České republice? Pak se podívejte na web obsahující kalendář svátků.