Co je to?
Výraz, termín, definice slova Hydroxid sodný. Co znamená odborný pojem Hydroxid sodný z kategorie Chemie?

Co je to Hydroxid sodný? Význam slova

Pojem, termín, heslo, vysvětlení výrazu Hydroxid sodný

Hydroxid sodný, natron, sodum hydroxide nebo lidově louh, je název silné žíraviny. Tato látka má chemický vzorec NaOH. Hydroxid není výbušný ani hořlavý, ale pokud na ni působí teplo, rozloží se a vzniknou plyny toxického nebo leptavého charakteru. Tyto plyny jsou nebezpečné především tím, že mohou být příčinou vznícení hořlavých materiálů, a pokud se dostanou do styku s kovem, může se vytvořit vodík, který je vysoce výbušný.
Přes tyto nebezpečné vlastnosti se louh často používá v domácnosti k úklidu a při údržbě, především při čištění odpadů, skvrn, bělení prádla a dezinfekci. Nejčastěji je k dispozici ve formě granulí nebo roztoku a je běžně k sehnání v drogeriích. Je velmi účinný, dokáže rozpustit zbytky jídla, vlasy, nehty a podobně. Nejčastější použití je při čištění WC, výlevek, dřezů, kanálů a potrubí. Jedná se však o látku škodlivou zdraví, která může poleptat kůži, poškodit zrak a při požití nebo vdechnutí způsobuje trvalé následky.


Co je to Hydroxid sodný? Význam slova, termín, Výraz, termín, definice slova Hydroxid sodný. Co znamená odborný pojem Hydroxid sodný z kategorie Chemie?

Neručíme za eventuální chyby v textech. Text vytvořen redaktory Superia.cz

Budeme rádi, pokud budete definici slova Hydroxid sodný sdílet s přáteli a kamarády na Pinterestu nebo na Facebooku či Twitteru.

 Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu        Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru    

Heslo Hydroxid sodný patří do sekce chemie

Klíčová slova: definice, přesný význam, odborné názvosloví, wiki, význam pojmu, názvosloví, slovo, heslo, chemie, informace, co to je, pojem, význam slova, slovník, chemie, co znamená, význam, Hydroxid sodný


Pojem Hydroxid sodný je v kategorii chemie, ilustrační obrázek

Co označuje termín Hydroxid sodný? Odborný výraz, termín, definice slova z projektu Wikipedia

Uvedená defice je převzata z internetové online encyklopedie Wikipedia. Odkaz na článek je zde. Licence CC-BY-SA.

Hydroxid sodný (NaOH) je silně zásaditá anorganická sloučenina. Zastaralé triviální názvy této látky jsou natron nebo louh sodný. V potravinářství je označován kódem E 524. V čistém stavu je to pevná bílá látka ve formě malých perliček, peciček, lístečků nebo granulí, silně hygroskopická a pohlcující oxid uhličitý ze vzduchu, čímž vzniká uhličitan sodný; proto musí být uchovávána v hermeticky uzavřených obalech.

Pro další informace o termínu Hydroxid sodný zkuste tyto odkazy

Chraňte své soukromí a hledejte slovo Hydroxid sodný ve vyhledávači DuckDuckGo

Zkusit najít výraz Hydroxid sodný ve vyhledávači Qwant

Najít pojem Hydroxid sodný ve Wikislovníku

Vyhledat výraz Hydroxid sodný ve fulltextu Seznam.cz

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Hydroxid sodný ve Wikimedia Commons

Hledat pojem Hydroxid sodný ve slovníku cizích slov od Seznam.cz

Dál můžete zkusit hledat slovo Hydroxid sodný například ve ruském vyhledávači Yandex, v nabídce zboží na Heureka.cz, ve Wikizdrojích, ve fulltextu Google.cz nebo v Google překladači.

Náhodných výběr odborných pojmů, termínů a slov

Tyto webové stránky vám přinesly odpověď na otázku co to je Hydroxid sodný? resp. co se vlastně skrývá pod slovem Hydroxid sodný? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Hydroxid sodný, odpověď na dotaz co je to Hydroxid sodný?. Víte např. kdo to je Entomolog? Znáte a víte kdo je Prorektor? Berte v úvahu, že termíny mohou mít víc definic v různých oborech lidské činnosti. Proto případně zapátrejte i v jiných kategoriích (než chemie). U některých textů najdete krátkou citaci z projektu Wikipedia včetně odkazu na kompletní text. Jedná se o texty spadající pod licenci CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Děkujeme vám za návštěvu encyklopedického projektu shromažďujícího známé i neznámé pojmy, přesné vysvětlení slov, zajímavosti, popisy termínů, slovníková hesla, definice odborných pojmů s názvem Co Je To?.

V diskuzích jste se možná setkali s různými zkratkami. Mezi nejrozšířenější zkratky patří BTW a IMHO. Víte co znamenají? Pokud ne, dozvíte se to zde.