Co je to?
Výraz, termín, definice slova Hydroxid sodný. Co znamená odborný pojem Hydroxid sodný z kategorie Chemie?

Co je to Hydroxid sodný? Význam slova

Co znamená termín, výraz, pojem, vysvětlení hesla Hydroxid sodný?

Hydroxid sodný, natron, sodum hydroxide nebo lidově louh, je název silné žíraviny. Tato látka má chemický vzorec NaOH. Hydroxid není výbušný ani hořlavý, ale pokud na ni působí teplo, rozloží se a vzniknou plyny toxického nebo leptavého charakteru. Tyto plyny jsou nebezpečné především tím, že mohou být příčinou vznícení hořlavých materiálů, a pokud se dostanou do styku s kovem, může se vytvořit vodík, který je vysoce výbušný.
Přes tyto nebezpečné vlastnosti se louh často používá v domácnosti k úklidu a při údržbě, především při čištění odpadů, skvrn, bělení prádla a dezinfekci. Nejčastěji je k dispozici ve formě granulí nebo roztoku a je běžně k sehnání v drogeriích. Je velmi účinný, dokáže rozpustit zbytky jídla, vlasy, nehty a podobně. Nejčastější použití je při čištění WC, výlevek, dřezů, kanálů a potrubí. Jedná se však o látku škodlivou zdraví, která může poleptat kůži, poškodit zrak a při požití nebo vdechnutí způsobuje trvalé následky.


Co je to Hydroxid sodný? Význam slova, termín, Výraz, termín, definice slova Hydroxid sodný. Co znamená odborný pojem Hydroxid sodný z kategorie Chemie?

Omlouváme se za možné chyby v textech. Text vytvořen pro server Superia.cz

Doporučujeme sdílet tento text s vašimi kamarády, známými a přáteli na Facebooku, Redditu, Pinterestu nebo Twitteru.

 Sdílet na Redditu        Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru      Sdílet na Pinterestu  

Heslo Hydroxid sodný patří do sekce chemie

Klíčová slova: chemie, synonymum, informace, wiki, Hydroxid sodný, heslo, definice pojmu, terminus technicus, lexikon, význam pojmu, termín, přesný výraz, pojem, význam slova, formulace, význam, vysvětlení, přesný význam


Pojem Hydroxid sodný je v kategorii chemie, ilustrační obrázek

Co znamená pojem Hydroxid sodný? Definice slova, termínu z Wikipedie

Uvedená defice je převzata z internetové online encyklopedie Wikipedia. Odkaz na článek je zde. Licence CC-BY-SA.

Hydroxid sodný (NaOH) je silně zásaditá anorganická sloučenina. Zastaralé triviální názvy této látky jsou natron nebo louh sodný. V potravinářství je označován kódem E 524. V čistém stavu je to pevná bílá látka ve formě malých perliček, peciček, lístečků nebo granulí, silně hygroskopická a pohlcující oxid uhličitý ze vzduchu, čímž vzniká uhličitan sodný; proto musí být uchovávána v hermeticky uzavřených obalech.

Další možné informační zdroje

Hledat pojem Hydroxid sodný na Google.cz

Najít výraz Hydroxid sodný ve Wikizdrojích

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Hydroxid sodný ve Wikimedia Commons

Hledat termín Hydroxid sodný ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Zkusit najít heslo Hydroxid sodný ve Wikislovníku

Hledat videa s názvem Hydroxid sodný na Youtube

Dál můžete zkusit hledat slovo Hydroxid sodný například v Seznam.cz slovníku cizích slov, v Lingea slovnících, ve ruském vyhledávači Yandex, ve ekologickém vyhledávači Ecosia nebo v Google překladači.

Náhodných výběr odborných termínů, pojmů a hesel

Teď už znáte odpověď na otázku co to je Hydroxid sodný? resp. co znamená Hydroxid sodný? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Hydroxid sodný, odpověď na dotaz co je to Hydroxid sodný?. Víte např. kdo to je Petr Kvíčala? Znáte a víte kdo je John Lennon? Ke každému slovo může existovat víc definic vzhledem k tomu, že se používají v rozdílných oborech lidské činnosti. Proto případně zapátrejte po pojmu Hydroxid sodný i v jiných kategoriích (než chemie). U některých textů najdete krátkou citaci z projektu Wikipedia včetně odkazu na kompletní text. Tyto texty lze potom kopírovat, editovat a dále šířit při splnění podmínek vyplývajících z licence CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Milí čtenáři, vážení návštěvníci, děkujeme za návštěvu webových stránek shromažďujících známé i neznámé pojmy, popisy termínů, zajímavosti, přesné vysvětlení slov, definice odborných pojmů, slovníková hesla s názvem Co Je To?.

V diskuzích jste se možná setkali s různými zkratkami. Mezi nejrozšířenější zkratky patří BTW a IMHO. Víte co znamenají? Pokud ne, dozvíte se to zde.