Co je to?
Odborný termín, výraz, slovo Hydroxid sodný. Co znamená pojem Hydroxid sodný z kategorie Chemie?

Co to je Hydroxid sodný? Význam slova

Co znamená pojem, slovo, definice termínu Hydroxid sodný?

Hydroxid sodný, natron, sodum hydroxide nebo lidově louh, je název silné žíraviny. Tato látka má chemický vzorec NaOH. Hydroxid není výbušný ani hořlavý, ale pokud na ni působí teplo, rozloží se a vzniknou plyny toxického nebo leptavého charakteru. Tyto plyny jsou nebezpečné především tím, že mohou být příčinou vznícení hořlavých materiálů, a pokud se dostanou do styku s kovem, může se vytvořit vodík, který je vysoce výbušný.
Přes tyto nebezpečné vlastnosti se louh často používá v domácnosti k úklidu a při údržbě, především při čištění odpadů, skvrn, bělení prádla a dezinfekci. Nejčastěji je k dispozici ve formě granulí nebo roztoku a je běžně k sehnání v drogeriích. Je velmi účinný, dokáže rozpustit zbytky jídla, vlasy, nehty a podobně. Nejčastější použití je při čištění WC, výlevek, dřezů, kanálů a potrubí. Jedná se však o látku škodlivou zdraví, která může poleptat kůži, poškodit zrak a při požití nebo vdechnutí způsobuje trvalé následky.


Co je to Hydroxid sodný? Význam slova, termín, Odborný termín, výraz, slovo Hydroxid sodný. Co znamená pojem Hydroxid sodný z kategorie Chemie?

Provozovatel v žádném případě neručí za aktuálnost, správnost a přesnost údajů zveřejněných na stránkách. Text byl sepsán pro server Superia.cz

Sdílejte uvedený text s ostatními na Twitteru, Pinterestu nebo Facebooku.

 Sdílet na Pinterestu     Sdílet na Twitteru      Sdílet na Redditu        Sdílet na Facebooku 

Heslo Hydroxid sodný je v kategorii chemie

Klíčová slova: synonymum, termín, chemie, popis, informace, přesný význam, heslo, co to je, wiki, pojem, slovo, odborný výraz, terminologie, přesný výraz, co znamená, chemie, význam slova, slovník


Pojem Hydroxid sodný je v kategorii chemie, ilustrační obrázek

V online encyklopedii Wikipedia se o slovu Hydroxid sodný můžete dozvědět následující

Uvedená defice je převzata z internetové online encyklopedie Wikipedia. Odkaz na článek je zde. Licence CC-BY-SA.

Hydroxid sodný (NaOH) je silně zásaditá anorganická sloučenina. Zastaralé triviální názvy této látky jsou natron nebo louh sodný. V potravinářství je označován kódem E 524. V čistém stavu je to pevná bílá látka ve formě malých perliček, peciček, lístečků nebo granulí, silně hygroskopická a pohlcující oxid uhličitý ze vzduchu, čímž vzniká uhličitan sodný; proto musí být uchovávána v hermeticky uzavřených obalech.

Jiné doporučené zdroje informací

Chraňte své soukromí a hledejte slovo Hydroxid sodný ve vyhledávači DuckDuckGo

Vyhledat výraz Hydroxid sodný ve slovníku cizích slov od Seznam.cz

Zkusit najít Hydroxid sodný ve fulltextu Seznam.cz

Zkusit najít výraz Hydroxid sodný ve vyhledávači Ecosia a pomoci tak životnímu prostředí

Vyhledat pojem Hydroxid sodný ve Wikislovníku

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Hydroxid sodný ve Wikimedia Commons

Dál můžete zkusit hledat slovo Hydroxid sodný například ve ruském vyhledávači Yandex, v Lingea slovnících, ve videích na Youtube, v Microsoft Bing nebo v ABC slovníku cizích slov a synonym.

Víte, co znamenají tato slova, odborné termíny a pojmy?

Nyní už nejspíš víte co to je Hydroxid sodný? resp. co je to Hydroxid sodný? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Hydroxid sodný, odpověď na dotaz co je to Hydroxid sodný?. Víte např. kdo to je Britney Spears? Znáte a víte kdo je Muhammad Ali? Berte v úvahu, že termíny mohou mít víc definic podle toho o jaký obor se jedná. Zkuste hledání odborného pojmu Hydroxid sodný i v jiné kategorii než je sekce chemie. U části textů najdete citaci z české Wikipedie. Spolu s textem je vždy uvedena i url adresa na konkrétní stránku projektu. S těmi lze dále pracovat při dodržení licence CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Děkujeme za návštěvu projektu shromažďujícího popisy termínů, zajímavosti, slovníková hesla, známé i neznámé pojmy, významy slov, přesné vysvětlení slov s názvem Co Je To?.

V diskuzích jste se možná setkali s různými zkratkami. Mezi nejrozšířenější zkratky patří BTW a IMHO. Víte co znamenají? Pokud ne, dozvíte se to zde.