Co je to?
Odborný výraz, definice slova Hydroxid sodný. Co znamená pojem Hydroxid sodný z kategorie Chemie?

Co je Hydroxid sodný? Význam slova

Co znamená termín, slovo, definice pojmu Hydroxid sodný?

Hydroxid sodný, natron, sodum hydroxide nebo lidově louh, je název silné žíraviny. Tato látka má chemický vzorec NaOH. Hydroxid není výbušný ani hořlavý, ale pokud na ni působí teplo, rozloží se a vzniknou plyny toxického nebo leptavého charakteru. Tyto plyny jsou nebezpečné především tím, že mohou být příčinou vznícení hořlavých materiálů, a pokud se dostanou do styku s kovem, může se vytvořit vodík, který je vysoce výbušný.
Přes tyto nebezpečné vlastnosti se louh často používá v domácnosti k úklidu a při údržbě, především při čištění odpadů, skvrn, bělení prádla a dezinfekci. Nejčastěji je k dispozici ve formě granulí nebo roztoku a je běžně k sehnání v drogeriích. Je velmi účinný, dokáže rozpustit zbytky jídla, vlasy, nehty a podobně. Nejčastější použití je při čištění WC, výlevek, dřezů, kanálů a potrubí. Jedná se však o látku škodlivou zdraví, která může poleptat kůži, poškodit zrak a při požití nebo vdechnutí způsobuje trvalé následky.


Co je to Hydroxid sodný? Význam slova, termín, Odborný výraz, definice slova Hydroxid sodný. Co znamená pojem Hydroxid sodný z kategorie Chemie?

Provozovatel neručí za správnost a úplnost jakýchkoliv informací a dokumentů umístěných na webových stránkách. Text napsán pro Superia.cz

Text s definicí výrazu Hydroxid sodný doporučujeme sdílet s blízkými na Redditu, Twitteru nebo Facebooku.

  Sdílet na Twitteru      Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Facebooku   Sdílet na Redditu      

Termín Hydroxid sodný se nachází v sekci chemie

Klíčová slova: odborné názvosloví, synonymum, co je to Hydroxid sodný?, odborný výraz, význam slova, význam, slovo, přesný význam, informace, terminus technicus, co to je, vysvětlení, lexikon, význam pojmu, formulace, co znamená, popis, přesný výraz


Pojem Hydroxid sodný je v kategorii chemie, ilustrační obrázek

Co znamená pojem Hydroxid sodný? Odborný výraz, termín, definice slova z Wikipedie

Níže uvedený text byl převzat z online encyklopedie Wikipedia.cz. Licence CC-BY-SA.

Hydroxid sodný (NaOH) je silně zásaditá anorganická sloučenina. Zastaralé triviální názvy této látky jsou natron nebo louh sodný. V potravinářství je označován kódem E 524. V čistém stavu je to pevná bílá látka ve formě malých perliček, peciček, lístečků nebo granulí, silně hygroskopická a pohlcující oxid uhličitý ze vzduchu, čímž vzniká uhličitan sodný; proto musí být uchovávána v hermeticky uzavřených obalech.

Další informační zdroje

Chraňte své soukromí a hledejte slovo Hydroxid sodný ve vyhledávači DuckDuckGo

Vyhledat heslo Hydroxid sodný ve vyhledávači Yandex

Najít pojem Hydroxid sodný ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Vyhledat termín Hydroxid sodný ve fulltextu vyhledávače Info.com

Hledat slovo Hydroxid sodný ve vyhledávači Ecosia a pomoci tak životnímu prostředí

Vyhledat termín Hydroxid sodný ve slovníku cizích slov od Seznam.cz

Dál můžete zkusit hledat slovo Hydroxid sodný například ve Wikislovníku, ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0, v evropském vyhledávači Qwant, v obrázcích, videích a zvucích z projektu Wikimedia Commons nebo v ABC slovníku cizích slov a synonym.

Zkuste také následující odborné pojmy, termíny a hesla

Právě jste zjistili co znamená Hydroxid sodný? resp. jaká je definice termínu Hydroxid sodný? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Hydroxid sodný, odpověď na dotaz co je to Hydroxid sodný?. Víte např. kdo to je Gentleman? Znáte a víte kdo je Putler? Nezapomeňte prosím, že každé heslo může mít víc definic v různých oborech lidské činnosti. Zkuste hledání i v jiné sekci webu než v chemie. Část textů obsahuje internetový odkaz i krátkou citaci z české verze projektu Wikipedia. Takovéto texty spadají pod licencí CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Děkujeme vám za návštěvu encyklopedického projektu shromažďujícího přesné vysvětlení slov, významy slov, popisy termínů, známé i neznámé pojmy, zajímavosti, definice odborných pojmů s názvem Co Je To?.

V diskuzích jste se možná setkali s různými zkratkami. Mezi nejrozšířenější zkratky patří BTW a IMHO. Víte co znamenají? Pokud ne, dozvíte se to zde.