Co je to?
Definice odborného termínu, slova Fiála. Co znamená pojem Fiála z kategorie Stavebnictví?

Co je Fiála?

Co znamená pojem, slovo, definice termínu Fiála?

Fiála je název architektonického prvku typického pro gotickou architekturu. Jsou to štíhlé jehlany se čtyřmi boky, které se nacházejí na špičkách střech a sloupů. Na jejich vrcholku se nacházejí křížky a celá fiála je zdobena útvary kraby, což jsou květy s poupaty a listy. Fiály jsou nejčastějším zdobným prvkem pilířů na opěrném systému gotických dómů. Dají se jimi dekorovat také orámování oken, portály, niky, baldachýny nebo štíty budov. Výška a uspořádání má vyjádřit přání člověka být blíže nebi i Bohu.
Z konstrukčního hlediska napomáhají fiály díky své váze rozkládat tlak klenby, takže jsou aktivní částí opěrného systému. Kromě stavebnictví fiály nacházely uplatnění také v dalších oblastech lidské činnosti, jako je truhlářství nebo výroba šperků. Velmi oblíbené byly například na oltářních nástavcích, kde tvořily celé fiálové věže. V pozdějších dobách byly různě upravovány, ohýbány, kroceny a podobně. Deformace fiál vyjadřuje vývojový posun k dalším stavebním obdobím.


Co je to Fiála? Význam slova, termín, Definice odborného termínu, slova Fiála. Co znamená pojem Fiála z kategorie Stavebnictví?

Velmi pečlivě jsme procházeli veškeré zveřejněné texty. Přes to vše se může stát, že je zde nesprávná, nepřesná či neaktuální informace. Výše uvedený text byl napsán redaktorkami Superia.cz

Zaujala vás definice pojmu Fiála? Pak se o ní podělte s partnery, kolegy a kamarády na veřejných sociálních sítích (Facebook, Pinterest, Reddit či Twitter).

  Sdílet na Twitteru      Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Facebooku   Sdílet na Redditu      

Termín Fiála patří do sekce stavebnictví

Klíčová slova: pojem, termín, slovo, wiki, význam, co to je, heslo, přesný výraz, definice, popis, terminologie, terminus technicus, přesný význam, definice pojmu, odborný výraz, co znamená, význam slova, stavebnictví


Pojem Fiála je v kategorii stavebnictví, ilustrační obrázek

Co označuje termín Fiála? Definice slova, termínu z projektu Wikipedia

Níže uvedený text pochází z webového projektu Wikipedia.cz. Licence CC-BY-SA.

Fiála je architektonický prvek uplatňující se v gotické architektuře. Jde o štíhlý čtyřboký jehlan posázený kraby a ukončený křížovou kytkou, umístěný zpravidla na vrcholech pilířů opěrného systému gotické katedrály. Může být použit také k dekoraci jiných prvků, například štítů budov, architektonického orámování oken, vimperků na portálech, nik pro osazení soch, baldachýnů atp.
Fiála svou vertikalitou vyjadřuje středověkou touhu po přiblížení se k nebi a k Bohu. Z výtvarného hlediska výrazně podtrhuje vertikalismus gotických staveb. Má však také konstrukční význam, neboť fiály svou vahou aktivně spolupůsobí jako součást gotického opěrného systému při rozkladu tlaků klenby.

Zkuste se dozvědět víc informací v následujících odkazech

Zkusit najít Fiála ve slovníku cizích slov od Seznam.cz

Vyhledat pojem Fiála na Google.cz

Hledat pojem Fiála ve fulltextu Seznam.cz

Hledat videa s názvem Fiála na Youtube

Najít termín Fiála ve Wikislovníku

Hledat termín Fiála ve vyhledávači Ecosia a pomoci tak životnímu prostředí

Dál můžete zkusit hledat slovo Fiála například v obrázcích, videích a zvucích z projektu Wikimedia Commons, v Google překladači, ve Wikizdrojích, v metavyhledávači Info.com nebo v ABC slovníku cizích slov a synonym.

Víte, co znamenají tato slova, odborné termíny a pojmy?

Text na tomto webu vám dal odpověď na otázku co znamená Fiála? resp. jaký je význam slova Fiála? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Fiála, odpověď na dotaz co je to Fiála?. Víte např. kdo to je Diane Kruger? Znáte a víte kdo je Jiří Burian? Nemáme možnost soustavné aktualizace všech textů. Pojmy mohou mít různé významy podle toho o jaký obor se jedná. Zkuste hledání odborného pojmu Fiála i v jiné kategorii než je sekce stavebnictví. U některých textů najdete krátkou citaci z projektu Wikipedia včetně odkazu na kompletní text. Takový typ textu je distribuován pod licencí CC-BY-SA.

Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Kategorie stavebnictví, dům, fiála, ilustrační obrázek

Vážení návštěvníci, děkujeme vám za navštívení našeho encyklopedického slovníku, který se zaměřuje na významy slov, popisy termínů, známé i neznámé pojmy, přesné vysvětlení slov, slovníková hesla, definice odborných pojmů s názvem Co Je To?.

Znáte zkratky POV, SJM nebo FTW? Tyto a dalších 1000 jiných zkratek naleznete zde.