Co je to?
Odborný výraz, definice slova Lichva. Co znamená pojem Lichva z kategorie Právo?

Co je to Lichva? Význam slova

Co znamená heslo, definice termínu, pojmu Lichva?

Lichva, dříve také označovaná jako úžera, je pojmenování pro závazek, který nelze považovat za přiměřený vzhledem k zisku, který byl takovým závazkem získán. Většinou se jedná o půjčky finanční, které mají neúnosné úroky, i více než sto procent denně. Jako lichváři bývají označování soukromníci, kteří takto půjčují peníze i idem, kteří by jinde půjčku nedostali. Jako lichva bývají také pojmenovávány některé půjčky nebankovních společností. Samo slovo má latinský a slovanský původ. U Slovanů pochází ze slova lichý, označuje tedy nesprávné a nemravné jednání.
V latině se jednalo o jakýkoli úrok získaný za zápůjčku, pod vlivem církve však došlo ke změně, kdy se na lichvu nahlíží jako na půjčky s příliš vysokým úrokem, které překračují zákon. Může být definována také jako vyžadování jakéhokoli plnění, které je nepřiměřené a jednu ze stran výrazně znevýhodňuje. Některé státy mají pevně stanovenou hranici, od které se výše úroků nazývá lichvou. Lichváři často půjčují finance sociálně slabým lidem. Zneužívají jejich tísnivé situace a nechají jejich dluhy dále narůstat. Zákon lichvu definuje jako trestný čin.


Co je to Lichva? Význam slova, termín, Odborný výraz, definice slova Lichva. Co znamená pojem Lichva z kategorie Právo?

Možnost chyb vyhrazena. Napsáno redaktory Superia.cz

Velmi by nás potěšilo, pakliže byste sdíleli text Lichva s vašimi kamarády na Twitteru, Redditu, Facebooku nebo jinde.

 Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru    Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu    

Termín Lichva se nachází v sekci Právo

Klíčová slova: termín, wiki, názvosloví, přesný význam, co to je, Lichva, co je to Lichva?, přesný výraz, Právo, terminologie, odborné názvosloví, formulace, význam slova, synonymum, vysvětlení, co znamená, definice pojmu, definice


Pojem Lichva je v kategorii Právo, ilustrační obrázek

Ve Wikipedii se o heslu Lichva dozvíte následující

Níže umístěný text je převzat z online encyklopedie Wikipedia.cz. Více zde. Licence CC-BY-SA.

Lichva neboli úžera (z lat. usuria; z germ.: got. leihwan = leihen) je obecně závazek nepřiměřený k zisku závazkem získanému. Nejčastějším příkladem jsou půjčky s velkými nebo dokonce obrovskými úroky, třeba i 100 % za každý den. Ve druhé polovině 19. století dospěl pohled na lichvu k tomu, že její definici nelze omezovat na smlouvu o půjčce. Ustálil se názor, že jde o ja­kýkoliv právní vztah, v němž silnější strana zneužívá určitých omezujících vlastností slabší strany k tomu, aby od ní získala plnění, které je k jejímu vlastnímu protiplnění ve výrazném nepoměru.

Více informací o slovu Lichva doporučujeme hledat v těchto zdrojích

Zkusit najít slovo Lichva na Google.cz

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Lichva ve Wikimedia Commons

Najít termín Lichva ve vyhledávači Ecosia a pomoci tak životnímu prostředí

Najít výraz Lichva ve vyhledávači Qwant

Vyhledat výraz Lichva ve slovníku cizích slov od Seznam.cz

Hledat videa s názvem Lichva na Youtube

Dál můžete zkusit hledat slovo Lichva například v Microsoft Bing, v ABC slovníku cizích slov a synonym, ve Wikizdrojích, ve ruském vyhledávači Yandex nebo v nabídce zboží na Heureka.cz.

Podívejte se také na tyto odborné výrazy, pojmy, termíny a slova

Právě jste se dozvěděli odpověď na otázku co znamená Lichva? resp. co vlastně znamená slovo Lichva? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Lichva, odpověď na dotaz co je to Lichva?. Víte např. kdo to je Amanda Seyfried? Znáte a víte kdo je Kouzelník Žito? Berte prosím v úvahu, že pojmy mohou mít víc definic podle různých oborů. Proto případně zapátrejte po pojmu Lichva i v jiných kategoriích (než Právo). Část textů obsahuje internetový odkaz i krátkou citaci z české verze projektu Wikipedia. Ty lze dále používat při splnění licence CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Milí čtenáři, musíme vám poděkovat za návštívení internetového slovníku, který shromažďuje známé i neznámé pojmy, slovníková hesla, definice odborných pojmů, významy slov, přesné vysvětlení slov, popisy termínů s názvem Co Je To?.

Máte rádi přírodu a zvířata? Pokud je vaše odpověď ano, určitě si vyberete nějakou pěknou tapetu na plochu vašeho počítače z naší partnerské webové stránky.