Co je to?
Odborný termín, výraz, slovo Lichva. Co znamená pojem Lichva z kategorie Právo?

Co je Lichva?

Co znamená termín, slovo, heslo, vysvětlení pojmu Lichva?

Lichva, dříve také označovaná jako úžera, je pojmenování pro závazek, který nelze považovat za přiměřený vzhledem k zisku, který byl takovým závazkem získán. Většinou se jedná o půjčky finanční, které mají neúnosné úroky, i více než sto procent denně. Jako lichváři bývají označování soukromníci, kteří takto půjčují peníze i idem, kteří by jinde půjčku nedostali. Jako lichva bývají také pojmenovávány některé půjčky nebankovních společností. Samo slovo má latinský a slovanský původ. U Slovanů pochází ze slova lichý, označuje tedy nesprávné a nemravné jednání.
V latině se jednalo o jakýkoli úrok získaný za zápůjčku, pod vlivem církve však došlo ke změně, kdy se na lichvu nahlíží jako na půjčky s příliš vysokým úrokem, které překračují zákon. Může být definována také jako vyžadování jakéhokoli plnění, které je nepřiměřené a jednu ze stran výrazně znevýhodňuje. Některé státy mají pevně stanovenou hranici, od které se výše úroků nazývá lichvou. Lichváři často půjčují finance sociálně slabým lidem. Zneužívají jejich tísnivé situace a nechají jejich dluhy dále narůstat. Zákon lichvu definuje jako trestný čin.


Co je to Lichva? Význam slova, termín, Odborný termín, výraz, slovo Lichva. Co znamená pojem Lichva z kategorie Právo?

Pečlivě jsme prošli a zkontrolovali všechny naše texty. I přesto je možné, že jsme některou chybu přehlédli. Text je vypracovaný autorkami přímo pro projekt Superia.cz

Zaujalo vás slovo, termín Lichva? Potom se o definici podělte s kamarády na sociálních sítích Pinterestu, Facebooku či Twitteru.

 Sdílet na Redditu        Sdílet na Pinterestu     Sdílet na Twitteru      Sdílet na Facebooku 

Heslo Lichva se nachází v kategorii právo

Klíčová slova: wiki, definice, co je to Lichva?, význam slova, popis, informace, lexikon, co znamená, Lichva, terminologie, formulace, vysvětlení, odborný výraz, přesný význam, terminus technicus, význam, právo, pojem


Pojem Lichva je v kategorii právo, ilustrační obrázek

Co označuje termín Lichva? Odborný výraz, termín, definice slova z projektu Wikipedia

Uvedená defice je převzata z internetové online encyklopedie Wikipedia. Odkaz na článek je zde. Licence CC-BY-SA.

Lichva neboli úžera (z lat. usuria; z germ.: got. leihwan = leihen) je obecně závazek nepřiměřený k zisku závazkem získanému. Nejčastějším příkladem jsou půjčky s velkými nebo dokonce obrovskými úroky, třeba i 100 % za každý den. Ve druhé polovině 19. století dospěl pohled na lichvu k tomu, že její definici nelze omezovat na smlouvu o půjčce. Ustálil se názor, že jde o ja­kýkoliv právní vztah, v němž silnější strana zneužívá určitých omezujících vlastností slabší strany k tomu, aby od ní získala plnění, které je k jejímu vlastnímu protiplnění ve výrazném nepoměru.

Jiné doporučené zdroje informací

Zkusit najít výraz Lichva ve vyhledávači Yandex

Vyhledat výraz Lichva ve slovníku cizích slov od Seznam.cz

Vyhledat slovo Lichva ve Wikizdrojích

Najít pojem Lichva ve vyhledávači Yahoo

Hledat videa s názvem Lichva na Youtube

Najít výraz Lichva ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Dál můžete zkusit hledat slovo Lichva například ve vyhledávači chránícího soukromí - DuckDuckGo, v nabídce zboží na Heureka.cz, ve fulltextu Google.cz, ve Wikislovníku nebo v Lingea slovnících.

Doporučené pojmy, slova, odborné termíny a výrazy

Na této webové stránce jste se dozvěděli co to je Lichva? resp. co znamená slovo Lichva? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Lichva, odpověď na dotaz co je to Lichva?. Víte např. kdo to je Dudák? Znáte a víte kdo je Gerontofil? Nemůžeme pravidelně aktualizovat všechny texty. Pojmy mohou mít různé významy podle toho o jaký obor se jedná. Proto se porozhlédněte i v jiných sekcích (než právo). Některé pojmy obsahují doplňující definici z Wikipedie včetně url na konkrétní stránku. S těmi lze dále pracovat při dodržení licence CC-BY-SA.

Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Kategorie právo, starý soudce, lichva, ilustrační obrázek

Děkujeme za návštěvu projektu shromažďujícího slovníková hesla, přesné vysvětlení slov, významy slov, zajímavosti, známé i neznámé pojmy, popisy termínů s názvem Co Je To?.

Máte rádi přírodu a zvířata? Pokud je vaše odpověď ano, určitě si vyberete nějakou pěknou tapetu na plochu vašeho počítače z naší partnerské webové stránky.