Co je to?
Odborný výraz, definice slova Hemotorax. Co znamená pojem Hemotorax z kategorie Lékařství?

Co je Hemotorax? Význam slova

Význam termínu, výrazu, vysvětlení pojmu Hemotorax

Hemotorax je lékařský termín používaný k popisu stavu, kdy dochází k nahromadění krve v dutině hrudníku, konkrétně v prostoru mezi plicemi a vnitřní stěnou hrudníku. Tato dutina se nazývá pleurální dutina. Hemotorax je tedy specifickým typem pleurálního výpotku, kde se místo tekutiny, hromadí krev. Příčiny hemotoraxu mohou být různé. Nejčastěji je způsoben traumatickým poraněním hrudníku, jako je například automobilová nehoda, pád, nebo zranění střelnou zbraní. Krev se uvolní z poškozených krevních cév a hromadí se v pleurální dutině. Další příčiny mohou být třeba onemocnění nebo poruchy, které vedou k porušení krevních cév v oblasti hrudníku, jako jsou plicní embolie, nádorová onemocnění, plicní infarkt nebo poruchy srážlivosti krve. Symptomy hemotoraxu mohou být například silná a ostrá bolest na hrudi, která se může zhoršovat při dýchání nebo pohybu nebo dušnost, kdy hromadění krve v pleurální dutině může omezit pohyb plic, což vede ke snížené schopnosti plného nadechnutí a vydechnutí, což je příčinou dušnosti. Ztráta krve do pleurální dutiny může vést k poklesu objemu krve v krevním oběhu, což může způsobit zvýšený srdeční tep a pokles krevního tlaku. Snížení krevního objemu v těle může způsobit bledost a pocit únavy.
Lékař může při poslechu plic zaznamenat neobvyklé zvuky, jako je tlumený zvuk nebo šelest, což může být známkou přítomnosti krve v pleurální dutině. Diagnóza hemotoraxu znamená fyzické vyšetření, poslech plicních zvuků, rentgen hrudníku, počítačovou tomografii hrudníku a vyšetření pleurální tekutiny, která se odebírá za účelem zjištění přesné příčiny krvácení. Léčba hemotoraxu závisí na jeho závažnosti a příčině. Pokud jde o menší krvácení, může být pouze pozorováno, ale v případě většího krvácení může být nutný chirurgický zákrok k odstranění nahromaděné krve a opravě poškozených krevních cév.


Co je to Hemotorax? Význam slova, termín, Odborný výraz, definice slova Hemotorax. Co znamená pojem Hemotorax z kategorie Lékařství?

Pečlivě jsme prošli a zkontrolovali všechny naše texty. Přesto se však může stát, že zde objevíte chybu nebo překlep. Text vytvořen pro Superia.cz

Text můžete velmi jednoduše sdílet se známými na veřejných sociálních sítích (Facebook, Pinterest, Reddit či Twitter).

 Sdílet na Redditu        Sdílet na Pinterestu     Sdílet na Twitteru      Sdílet na Facebooku 

Výraz Hemotorax se nachází v sekci lékařství

Klíčová slova: co je to Hemotorax?, informace, význam, význam pojmu, lexikon, terminus technicus, heslo, přesný význam, definice, odborný výraz, slovo, co znamená, přesný výraz, význam slova, definice pojmu, synonymum, Hemotorax, názvosloví


Pojem Hemotorax je v kategorii lékařství, ilustrační obrázek

Další informace o pojmu Hemotorax hledejte v níže uvedených zdrojích

Vyhledat výraz Hemotorax ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Chraňte své soukromí a hledejte slovo Hemotorax ve vyhledávači DuckDuckGo

Hledat heslo Hemotorax ve vyhledávači Qwant

Najít slovo Hemotorax na Google.cz

Vyhledat termín Hemotorax ve slovníku cizích slov od Seznam.cz

Zkusit najít pojem Hemotorax ve Wikipedii

Dál můžete zkusit hledat slovo Hemotorax například ve ruském vyhledávači Yandex, v nabídce zboží na Heureka.cz, v obrázcích, videích a zvucích z projektu Wikimedia Commons, ve ekologickém vyhledávači Ecosia nebo v Lingea slovnících.

Výběr náhodných pojmů, výrazů, odborných termínů a slov

Teď už víte co znamená slovo Hemotorax? resp. jaký je význam slova Hemotorax? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Hemotorax, odpověď na dotaz co je to Hemotorax?. Víte např. kdo to je Wotan? Znáte a víte kdo je Robert Lewandowski? Berte v úvahu, že termíny mohou mít víc definic v různém kontextu, v různých oborech. Vyzkoušejte proto hledání v jiných kategoriích (než lékařství). K vybraným textům jsme doplnili citaci z projektu Wikipedia.cz včetně odkazu na konkrétní podstránku na Wikipedii, kde se dozvíte víc. Tyto lze kopírovat, upravovat a dále sdílet při dodržení licence CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Vážení návštěvníci, milí čtenáři, děkujeme vám za návštěvu webu shromažďujícího slovníková hesla, přesné vysvětlení slov, popisy termínů, zajímavosti, známé i neznámé pojmy, významy slov s názvem Co Je To?.

Víte, co je to viz? Víte, že se nejedná o zkratku?