Co je to?
Odborný termín, výraz, slovo Rajský plyn. Co znamená pojem Rajský plyn z kategorie Chemie?

Co je Rajský plyn?

Co znamená pojem, slovo, definice termínu Rajský plyn?

Rajský plyn, odborně oxid dusný nebo azoxid, je chemická sloučenina s chemickým vzorcem N2O. Jedná se o bezbarvý plyn, téměř bez chuti a zápachu. Plyn je stabilní a má různé využití v lékařství a potravinářství. Je využíván dokonce i jako rekreační droga. Rajský plyn je tvořen dvěma atomy dusíku (N) spojených s jedním atomem kyslíku (O), což odpovídá jeho chemickému vzorci N2O. Jde o inertní plyn, což znamená, že není reaktivní s většinou chemických látek při běžných podmínkách. Rajský plyn lze vyrobit několika způsoby, ale nejběžnějším je destilace směsi dusičnanu amonného (NH4NO3) a síranu železnatého (FeSO4). Byl dlouho používán v lékařství a zubním lékařství. V současnosti je využíván omezeně, jako anestetikum pro menší chirurgické zákroky a také pro zmírnění bolesti. Ve směsích s kyslíkem může být použit pro zvýšení saturace kyslíkem u pacientů s dýchacími obtížemi.
Rajský plyn je někdy používán jako aditivum do potravin. Má antimikrobiální vlastnosti a může pomoci prodloužit trvanlivost potravin. Oxid dusný má také pověst jako rekreační droga. Když se inhaluje, může způsobit euforii a vyvolat smích, což vedlo k jeho přezdívce rajský plyn. Nicméně, jeho zneužití může mít vážné zdravotní důsledky a je v mnoha zemích regulováno. Při správném použití je rajský plyn obvykle považován za bezpečný. Jeho nekontrolované inhalace však může vést k hypoxii. Proto je důležité dodržovat předepsané dávkování a používat jej pouze za dohledu odborníka.


Co je to Rajský plyn? Význam slova, termín, Odborný termín, výraz, slovo Rajský plyn. Co znamená pojem Rajský plyn z kategorie Chemie?

Snažíme se, aby všechny informace byly správné, úplné a aktuální, ale někdy se může stát, že se objeví nějaká nepřesnost. Děkujeme za pochopení. Text napsán pro Superia.cz

Zaujalo vás slovo, termín Rajský plyn? Potom se o definici podělte s kamarády na sociálních sítích Pinterestu, Facebooku či Twitteru.

 Sdílet na Pinterestu     Sdílet na Twitteru      Sdílet na Redditu        Sdílet na Facebooku 

Pojem Rajský plyn se nachází v kategorii chemie

Klíčová slova: co znamená, chemie, slovo, informace, odborný výraz, definice, názvosloví, chemie, význam, odborné názvosloví, terminus technicus, definice pojmu, formulace, wiki, lexikon, význam pojmu, význam slova, termín


Pojem Rajský plyn je v kategorii chemie, ilustrační obrázek

Hledejte v dalších zdrojích

Zkusit najít termín Rajský plyn ve vyhledávači Ecosia a pomoci tak životnímu prostředí

Hledat videa s názvem Rajský plyn na Youtube

Zkusit najít heslo Rajský plyn ve fulltextu vyhledávače Info.com

Najít slovo Rajský plyn ve Wikislovníku

Zkusit najít heslo Rajský plyn ve slovníku cizích slov od Seznam.cz

Zkusit najít slovo Rajský plyn na Google obrázcích

Dál můžete zkusit hledat slovo Rajský plyn například ve ruském vyhledávači Yandex, v Lingea slovnících, ve Wikipedii, ve fulltextu Google.cz nebo v projektu slovnik.cz.

Náhodná hesla, významy slov, odborných termíny, výrazy a pojmy

Teď již zajisté znáte správnou odpověď na otázku co je to Rajský plyn? resp. co se vlastně skrývá pod slovem Rajský plyn? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Rajský plyn, odpověď na dotaz co je to Rajský plyn?. Víte např. kdo to je Sadovník? Znáte a víte kdo je Hans Christian Oersted? Pochopte prosím, že definice nemohou být pravidelně aktualizovány. v různém kontextu, v různých oborech. Proto případně zapátrejte i v jiných kategoriích (než chemie). Některé pojmy jsou obohaceny o citaci z Wikipedie. U nich uvádíme i konkrétní url projektu kde se dozvíte více. Ty lze využívat v souladu s licencí CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Milí čtenáři, děkujeme vám za návštívení online slovníku zaměřeného na popisy termínů, zajímavosti, známé i neznámé pojmy, definice odborných pojmů, významy slov, slovníková hesla s názvem Co Je To?.

Nezapomeňte navštívit partnerskou stránku s tapetami na plochu PC. Na výběr máte z stovky kvalitních fotografií ve vysokých rozlišeních.