Co je to?
Definice odborného termínu, slova Arabeska. Co znamená pojem Arabeska z kategorie Literatura?

Co je to Arabeska? Význam slova

Pojem, definice termínu, vysvětlení slova Arabeska

Arabeska je zvláštní pojmenování prózu blízkou povídce. Tento literární žánr má jednoduchý děj i stavbu, výraznou zápletku, vyznačuje se vysokou mírou fantazie a dekorativních prvků. Na postavy a všední události se dívá s nadhledem a ironií.
Cílem je představit charakter postavy nepřímo. Arabeska byla typická pro období realizmu 19. století. Dnes se toto označení příliš nepoužívá.


Co je to Arabeska? Význam slova, termín, Definice odborného termínu, slova Arabeska. Co znamená pojem Arabeska z kategorie Literatura?

Informace uvedené na těchto stránkách jsou bez záruky. Tento text byl napsán redaktory Superia.cz

Zaujala vás definice slova Arabeska? Pak se o tuto stránku podělte s blízkými na Twitteru, Redditu, Pinterestu, Facebooku nebo na jiných, zde neuvedených sociálních sítích.

 Sdílet na Pinterestu     Sdílet na Twitteru      Sdílet na Redditu        Sdílet na Facebooku 

Termín Arabeska je v kategorii literatura

Klíčová slova: synonymum, literatura, wiki, co je to Arabeska?, definice pojmu, význam, informace, přesný výraz, popis, Arabeska, literatura, formulace, termín, terminus technicus, lexikon, odborné názvosloví, slovník, význam pojmu


Pojem Arabeska je v kategorii literatura, ilustrační obrázek

Co znamená pojem Arabeska? Definice slova, výraz, termín z Wikipedie

Následující popis pojmu byl převzat ze stránek Wikipedia.cz, více se dozvíte zde. Licence CC-BY-SA.

Arabeska je označení pro literární prozaický žánr úzce související se žánrem povídky (lze dokonce říci, že jde o její druh). Arabeska má jednoduchou stavbu a nekomplikovaný děj a jejím charakteristickým znakem je lehce ironizující pohled na drobné události nebo postavy ze všedního prostředí. Má výraznou pointu, vyznačuje se hravým stylem, fantazií a dekorativností. Hlavním účelem co se týče charakteristiky postav je snažit se charakterizovat osobu nepřímo. Jako arabesky označoval Edgar Allan Poe své hororové povídky (např. Jáma a kyvadlo). Arabesky byly rozšířeny v 19. století spolu s črtou v období realismu. Dnes už je tento termín užíván minimálně, třebaže povídky tohoto druhu se stále píší.
Nejznámější české arabesky jsou Povídky malostranské (1878) či Arabesky (1846) od spisovatele Jana Nerudy.

Další informační zdroje

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Arabeska ve Wikimedia Commons

Zkusit najít termín Arabeska ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Najít slovo Arabeska ve Wikizdrojích

Hledat výraz Arabeska ve vyhledávači Yandex

Hledat slovo Arabeska ve vyhledávači Qwant

Vyhledat slovo Arabeska ve vyhledávači Ecosia a pomoci tak životnímu prostředí

Dál můžete zkusit hledat slovo Arabeska například ve vyhledávači chránícího soukromí - DuckDuckGo, v Google překladači, v Seznam.cz slovníku cizích slov, ve fulltextu Google.cz nebo v Lingea slovnících.

Výběr odborných pojmů, slov, termínů a výrazů

Právě jste zjistili jaká je definice slova Arabeska? resp. co se vlastně skrývá pod slovem Arabeska? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Arabeska, odpověď na dotaz co je to Arabeska?. Víte např. kdo to je Iluminát? Znáte a víte kdo je Josef II? Jednotlivá slova mohou mít vícero významů v různých oborech lidské činnosti. Vyzkoušejte proto hledání v jiných kategoriích (než literatura). U části textů najdete citaci z české Wikipedie. Spolu s textem je vždy uvedena i url adresa na konkrétní stránku projektu. Takovéto texty spadají pod licencí CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Děkujeme našim čtenářům za návštěvu online encyklopedického projektu shromažďujícího přesné vysvětlení slov, popisy termínů, známé i neznámé pojmy, zajímavosti, významy slov, slovníková hesla s názvem Co Je To?.

V diskuzích jste se možná setkali s různými zkratkami. Mezi nejrozšířenější zkratky patří BTW a IMHO. Víte co znamenají? Pokud ne, dozvíte se to zde.