Co je to?
Odborný termín, výraz, slovo Arabeska. Co znamená pojem Arabeska z kategorie Literatura?

Co to je Arabeska? Význam slova

Význam termínu, výrazu, vysvětlení pojmu Arabeska

Arabeska je zvláštní pojmenování prózu blízkou povídce. Tento literární žánr má jednoduchý děj i stavbu, výraznou zápletku, vyznačuje se vysokou mírou fantazie a dekorativních prvků. Na postavy a všední události se dívá s nadhledem a ironií.
Cílem je představit charakter postavy nepřímo. Arabeska byla typická pro období realizmu 19. století. Dnes se toto označení příliš nepoužívá.


Co je to Arabeska? Význam slova, termín, Odborný termín, výraz, slovo Arabeska. Co znamená pojem Arabeska z kategorie Literatura?

Vyhrazujeme si možnost chyb v textech. Výše uvedený text byl napsán redaktorkami Superia.cz

Zaujala vás definice pojmu Arabeska? Pak se o ní podělte s blízkými na sociálních sítích jako je Facebook a Twitter.

 Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru    Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu    

Pojem Arabeska patří do sekce Literatura

Klíčová slova: popis, co to je, formulace, definice, co je to Arabeska?, Literatura, lexikon, pojem, co znamená, slovo, heslo, význam, wiki, význam slova, vysvětlení, názvosloví, Arabeska, terminologie


Pojem Arabeska je v kategorii Literatura, ilustrační obrázek

Co označuje termín Arabeska? Definice výrazu, slova, termínu z projektu Wikipedia

Níže umístěný text je převzat z online encyklopedie Wikipedia.cz. Více zde. Licence CC-BY-SA.

Arabeska je označení pro literární prozaický žánr úzce související se žánrem povídky (lze dokonce říci, že jde o její druh). Arabeska má jednoduchou stavbu a nekomplikovaný děj a jejím charakteristickým znakem je lehce ironizující pohled na drobné události nebo postavy ze všedního prostředí. Má výraznou pointu, vyznačuje se hravým stylem, fantazií a dekorativností. Hlavním účelem co se týče charakteristiky postav je snažit se charakterizovat osobu nepřímo. Jako arabesky označoval Edgar Allan Poe své hororové povídky (např. Jáma a kyvadlo). Arabesky byly rozšířeny v 19. století spolu s črtou v období realismu. Dnes už je tento termín užíván minimálně, třebaže povídky tohoto druhu se stále píší.
Nejznámější české arabesky jsou Povídky malostranské (1878) či Arabesky (1846) od spisovatele Jana Nerudy.

Další informační zdroje

Vyhledat výraz Arabeska ve slovníku cizích slov od Seznam.cz

Zkusit najít výraz Arabeska na Google.cz

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Arabeska ve Wikimedia Commons

Najít pojem Arabeska ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Hledat termín Arabeska ve vyhledávači Ecosia a pomoci tak životnímu prostředí

Hledat videa s názvem Arabeska na Youtube

Dál můžete zkusit hledat slovo Arabeska například ve Wikislovníku, v Lingea slovnících, ve Wikizdrojích, ve vyhledávači Seznam.cz nebo v ABC slovníku cizích slov a synonym.

Víte, co znamenají tato slova, odborné termíny a pojmy?

Text na tomto webu vám dal odpověď na otázku jaký je význam slova Arabeska? resp. co to je Arabeska? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Arabeska, odpověď na dotaz co je to Arabeska?. Víte např. kdo to je Referent? Znáte a víte kdo je Speleolog? Termíny, slova, pojmy, resp. hesla mohou mít různé významy v různých oborech lidské činnosti. Proto případně zapátrejte i v jiných kategoriích (než Literatura). U některých textů citujeme českou Wikipedii. Spolu s krátkou citací (textem) vždy uvádíme u url adresu projektu. Ty lze využívat v souladu s licencí CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Milí čtenáři, děkujeme vám za návštívení online slovníku zaměřeného na zajímavosti, významy slov, známé i neznámé pojmy, přesné vysvětlení slov, slovníková hesla, definice odborných pojmů s názvem Co Je To?.

V diskuzích jste se možná setkali s různými zkratkami. Mezi nejrozšířenější zkratky patří BTW a IMHO. Víte co znamenají? Pokud ne, dozvíte se to zde.