Co je to?
Výraz, termín, definice slova Šábes. Co znamená odborný pojem Šábes z kategorie Náboženství?

Co je Šábes? Význam slova

Význam termínu, výrazu, vysvětlení pojmu Šábes

Šábes je pojem z židovského slangu. Pochází z hebrejštiny, kde slovo šabbát znamená ustat s něčím nebo upustit od něčeho. V latině se používá slovo sabbatum, sabat. Jde o jeden z nejstarších izraelských svátků, který podle tradice zavedl Mojžíš. V původním pojetí šlo o kterýkoli den, kdy se nepracovalo. Judaismus takto označuje sedmý den v týdnu, který je zasvěcen odpočinku, klidu, modlení a veselí. V přeneseném významu slova se šábes používá jako označení pro svátek nebo slavnostní den obecně. Šábes začíná v pátek společně se západem slunce a je ukončen sobotním setměním.
Po celou tuto dobu by židé neměli nic dělat, tedy nejen nepracovat, ale ani nakupovat, uklízet, vařit a věnovat se jakékoli každodenní činnosti. Proto se před šábesem musí provést důkladná příprava. Nakoupí se zelenina, ovoce, sladkosti, pečivo, ryby a maso. Vše se uvaří a uklidí, protože později se už tyto činnosti provádět nesmějí.


Co je to Šábes? Význam slova, termín, Výraz, termín, definice slova Šábes. Co znamená odborný pojem Šábes z kategorie Náboženství?

Provozovatel neručí za aktuálnost a úplnost informací. V textech mohou být věcné a technické nepřesnosti a gramatické či typografické chyby. Napsáno redaktory Superia.cz

Definici slova Šábes můžete sdílet s vašimi kamarády na Pinterestu nebo na Facebooku či Twitteru.

 Sdílet na Redditu        Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru    

Pojem Šábes je v kategorii náboženství

Klíčová slova: pojem, informace, synonymum, popis, slovo, význam, názvosloví, wiki, přesný výraz, slovník, heslo, vysvětlení, formulace, náboženství, odborný výraz, co to je, terminus technicus, terminologie


Pojem Šábes je v kategorii náboženství, ilustrační obrázek

Co označuje termín Šábes? Definice výrazu, slova, termínu z projektu Wikipedia

Uvedené vysvětlení pojmu je převzato z webu Wikipedia.cz. Licence CC-BY-SA.

Šábes je v judaismu a některých křesťanských kruzích sedmý den v týdnu, věnovaný odpočinku a upuštění od pracovní a všední činnosti. Šabat je nejdůležitější svátek v judaismu (o post nejvyššího se dělí s Jom kipur), jeho dodržování je nařízeno přímo Desaterem a v rabínské literatuře je brán jako pravzor všech svátečních dnů.

Jiné zdroje informací o pojmu Šábes

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Šábes ve Wikimedia Commons

Chraňte své soukromí a hledejte slovo Šábes ve vyhledávači DuckDuckGo

Hledat pojem Šábes na Google.cz

Hledat frázi Šábes ve vyhledávači Ecosia a pomoci tak životnímu prostředí

Zkusit najít pojem Šábes ve fulltextu Seznam.cz

Hledat videa s názvem Šábes na Youtube

Dál můžete zkusit hledat slovo Šábes například ve Wikizdrojích, v Lingea slovnících, ve Wikislovníku, v Microsoft Bing nebo v nabídce zboží na Heureka.cz.

Výběr z často hledaných výrazů na tomto webu

Text na tomto webu vám dal odpověď na otázku jaký je význam slova Šábes? resp. co je to Šábes? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Šábes, odpověď na dotaz co je to Šábes?. Víte např. kdo to je Armand Duplantis? Znáte a víte kdo je Alan Jackson? Pojmy, termíny a hesla mohou mít různé významy v různém kontextu, v různých oborech. Radíme vám proto hledat slovo Šábes i v jiné části webu než je kategorie náboženství. U některých pojmů uvádíme i doplňující definici pojmu z Wikipedie včetně odkazu na konkrétní stránku Wikipedie, kde se dočtete více. Ty lze využívat v souladu s licencí CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Milí čtenáři, děkujeme vám za návštívení online slovníku zaměřeného na definice odborných pojmů, známé i neznámé pojmy, slovníková hesla, významy slov, zajímavosti, přesné vysvětlení slov s názvem Co Je To?.

Chcete zatraktivnit vzhled vašeho tabletu, mobilního telefonu nebo počítače? Nejrychlejším a nejlevnějším způsobem je změna pozadí pracovní plochy. Na naši partnerské stránce naleznete populární tapetu ledovec, romantickou chatrč případně tapety zvířátek.