Co je to?
Definice odborného termínu, slova Eurozóna. Co znamená pojem Eurozóna z kategorie Ekonomie?

Co je Eurozóna? Význam slova

Pojem, definice termínu, vysvětlení slova Eurozóna

Eurozóna čili oblast, ve které je využíváno euro, je definována jako měnová a hospodářská unie části států Evropské unie. Země patřící do eurozóny mají euro jako jedinou měnu a řídí se monetární politikou Evropské centrální banky, která sídlí ve Frankfurtu nad Mohanem.
Ekonomika eurozóny se dělí do oblastí, z nichž je nejvýznamnější administrativa a veřejné služby, obchod, doprava, ubytovací a stravovací služby a průmysl. Některé země eurozóny se specializují – průmysl je soustředěn ve střední Evropě a Německu, finance ve Francii a Lucembursku. Události v eurozóně mají přímý dopad na hodnotu eura.


Co je to Eurozóna? Význam slova, termín, Definice odborného termínu, slova Eurozóna. Co znamená pojem Eurozóna z kategorie Ekonomie?

Zveřejněné texty nemohou sloužit jako stoprocentní zdroj informací a mohou se v nich objevovat faktické chyby. Text vytvořen pro Superia.cz

Budeme rádi, pokud budete definici slova Eurozóna sdílet s blízkými na specializovaných společenských sítích Twitter, Redditu nebo Facebook.

 Sdílet na Redditu        Sdílet na Facebooku   Sdílet na Pinterestu     Sdílet na Twitteru    

Termín Eurozóna patří do sekce ekonomie

Klíčová slova: vysvětlení, wiki, co to je, význam slova, názvosloví, definice pojmu, informace, terminologie, popis, přesný význam, odborné názvosloví, co je to Eurozóna?, co znamená, lexikon, definice, terminus technicus, ekonomie, synonymum


Pojem Eurozóna je v kategorii ekonomie, ilustrační obrázek

Co znamená pojem Eurozóna? Definice slova, výraz, termín z Wikipedie

Níže uvedený text byl převzat z online encyklopedie Wikipedia.cz. Licence CC-BY-SA.

Eurozóna, oficiálně nazývaná euro oblast, je území Evropské unie, na kterém se užívá společná evropská měna euro. Jejími členy jsou tedy státy, jež vstoupily do třetí fáze Evropské měnové unie (EMU) a tím euro na svém území zavedly.
Členy eurozóny je 19 zemí Evropské unie: Belgie, Estonsko, Finsko, Francie, Irsko, Itálie, Kypr, Litva, Lotyšsko, Lucembursko, Malta, Německo, Nizozemsko, Portugalsko, Rakousko, Řecko, Slovensko, Slovinsko a Španělsko.
Kromě eurozóny na evropském kontinentu je euro oficiální platidlo v tzv. „nejvzdálenějších regionech EU“ (k datu 1. ledna 2014 Francouzská Guyana, Guadeloupe, Martinik, Réunion, Mayotte, Svatý Martin, Azory, Madeira a Kanárské ostrovy). V těchto oblastech žije přibližně 4 500 000 lidí.
Členské státy Evropské unie jsou zavázány vstoupit do eurozóny. Z této povinnosti jsou vyvázány pouze Spojené království a Dánsko, které mají vyjednané výjimky (takzvaný opt-out), a Švédsko, které si nevstoupením do ERM II zařídilo de facto opt-out. Zbylých šest států Evropské unie prozatím euro jako svou měnu nezavedlo. Jsou jimi Bulharsko, Česko, Chorvatsko, Maďarsko, Polsko a Rumunsko.

Více informací o slovu Eurozóna doporučujeme hledat v těchto zdrojích

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Eurozóna ve Wikimedia Commons

Najít heslo Eurozóna ve vyhledávači Ecosia a pomoci tak životnímu prostředí

Najít slovo Eurozóna ve vyhledávači Qwant

Najít termín Eurozóna ve Wikizdrojích

Vyhledat slovo Eurozóna ve fulltextu vyhledávače Info.com

Zkusit najít termín Eurozóna ve Wikislovníku

Dál můžete zkusit hledat slovo Eurozóna například ve ruském vyhledávači Yandex, v ABC slovníku cizích slov a synonym, ve vyhledávači Seznam.cz, v Google obrázcích nebo v nabídce zboží na Heureka.cz.

Často hledaná hesla, odborné termíny, pojmy, slova

Právě jste zjistili co znamená Eurozóna? resp. co je to Eurozóna? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Eurozóna, odpověď na dotaz co je to Eurozóna?. Víte např. kdo to je Ingrid Bergman? Znáte a víte kdo je Revizní technik? Nezapomeňte prosím, že každé slovo může mít vícero významů v různých oborech lidské činnosti. Doporučujeme vám hledat v jiných sekcích (než ekonomie). U některých textů najdete krátkou citaci z projektu Wikipedia včetně odkazu na kompletní text. Takovéto texty spadají pod licencí CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Děkujeme vám za návštěvu encyklopedického projektu shromažďujícího popisy termínů, definice odborných pojmů, známé i neznámé pojmy, slovníková hesla, přesné vysvětlení slov, zajímavosti s názvem Co Je To?.