Co je to?
Odborný termín, výraz, slovo Yzop. Co znamená pojem Yzop z kategorie Rostliny?

Co je Yzop?

Vysvětlení pojmu, termínu, hesla, výrazu Yzop

Yzop čili yzop lékařský je název rostliny, patřící do čeledi hluchavkovitých. Jde o polokeř, který přirozeně roste ve Středozemí a ve východní Evropě. U nás se musí pěstovat.
Yzop se používá jako koření a má také léčivé účinky. Má vysoký obsah tříslovin, silic, hořčiny a glykosidů. Příznivě působí při trávicích potížích, nadýmání, účinkuje proti zánětům, dezinfikuje a pomáhá léčit močové cesty.


Co je to Yzop? Význam slova, termín, Odborný termín, výraz, slovo Yzop. Co znamená pojem Yzop z kategorie Rostliny?

Neručíme za správnost a aktuálnost uvedených informací. Text byl sepsán pro server Superia.cz

Sdílejte text pojmu Yzop s vašimi kamarády, známými a přáteli na společených (komunitních, sociálních) webech jako je Facebook, Reddit, síť X (Twitter) nebo Pinterest.

 Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru      Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu      

Pojem Yzop se nachází v kategorii rostliny

Klíčová slova: heslo, popis, význam pojmu, slovník, wiki, odborné názvosloví, terminologie, vysvětlení, odborný výraz, rostliny, pojem, názvosloví, přesný výraz, formulace, slovo, Yzop, definice pojmu, rostliny


Pojem Yzop je v kategorii rostliny, ilustrační obrázek

Ve Wikipedii se o termínu Yzop píše následující

Uvedené vysvětlení pojmu je převzato z webu Wikipedia.cz. Licence CC-BY-SA.

Yzop lékařský (Hyssopus officinalis) je polokeř z čeledi hluchavkovitých. Vyskytuje se ve Středozemí, na východě však až po Kavkaz a Sibiř, v Česku se pěstuje.
Yzop se od starověku používá jako léčivá rostlina a koření, od 10. století se též pěstuje. Obsahuje silice, třísloviny, glykosidy a hořčiny. Má diuretické účinky, mírní trávící obtíže, je vysoce účinný proti zánětům a proti nadýmání. Užívá se jako kloktadlo při suchém kašli, zahlenění a zánětech dýchacích cest; v dýchacích cestách působí dezinfekčně až antibioticky. Podobný účinek se projevuje i při léčbě močových cest.
V gastronomii je používán k dochucování pečeného masa, polévek, omáček, salátů, nakládané zeleniny, paštik a nádivek do drůbeže. Používá se také při výrobě likérů.

Pro další informace o termínu Yzop zkuste tyto odkazy

Zkusit najít slovo Yzop ve vyhledávači Yahoo

Najít výraz Yzop na Google obrázcích

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Yzop ve Wikimedia Commons

Najít termín Yzop ve vyhledávači Yandex

Vyhledat termín Yzop ve vyhledávači Ecosia a pomoci tak životnímu prostředí

Hledat pojem Yzop ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Dál můžete zkusit hledat slovo Yzop například v evropském vyhledávači Qwant, v Lingea slovnících, v Seznam.cz slovníku cizích slov, ve Wikislovníku nebo v projektu slovnik.cz.

Výběr náhodných odborných termínů, pojmů a hesel

Nyní již víte jaký je význam slova Yzop? resp. jaká je definice termínu Yzop? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Yzop, odpověď na dotaz co je to Yzop?. Víte např. kdo to je Peter Sagan? Znáte a víte kdo je Filip Pešán? Litujem, že není v našich silách provádět pravidelně aktualizace všech textů. Pojmy mohou mít různé významy podle různých oborů. Zkuste najít odborný termín i v jiné sekci než v rostliny. Některé pojmy jsou obohaceny o citaci z Wikipedie. U nich uvádíme i konkrétní url projektu kde se dozvíte více. Ty spadají pod licenci CC-BY-SA.

Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Kategorie rostliny, magnolie kvete, yzop, ilustrační obrázek

Děkujeme za návštěvu stručného encyklopedického slovníku, který se zaměřuje především na přesné vysvětlení slov, významy slov, zajímavosti, definice odborných pojmů, popisy termínů, známé i neznámé pojmy s názvem Co Je To?.

Syn, sytý, sýr ... Dokázali byste z hlavy vyjmenovat všechna vyjmenovaná slova po S?