Co je to?
Výraz, termín, definice slova Kortikoidy. Co znamená odborný pojem Kortikoidy z kategorie Lékařství?

Co je Kortikoidy?

Pojem, definice termínu, vysvětlení slova Kortikoidy

Kortikoidy jsou pojmenování skupiny steroidních hormonů produkovaných v kůře nadledvin. Tyto hormony mají důležitou roli v regulaci mnoha biologických procesů v těle, a to jak při zdraví, tak i v nemoci. Existují tři hlavní typy kortikoidů. Mezi glukokortikoidy patří hormony, jako je kortizol. Tyto látky mají vliv na metabolismus tuků, bílkovin a také ovlivňují imunitní systém. Kortizol je známý svou úlohou při reakci na stres, když se zvyšuje hladina cukru v krvi a zvyšuje se odolnost vůči stresu. Další skupinou jsou mineralkortikoidy. Hlavním zástupcem je aldosteron. Tyto hormony regulují elektrolytů a vody v těle, zejména koncentrace sodíku a draslíku v krvi.
Některé kortikoidy mají vliv na pohlavní vývoj a reprodukci. Mezi ně patří dehydroepiandrosteron) a jeho sulfát, které jsou prekurzory pohlavních hormonů. Kortikoidy se vyrábějí i ve formě léků, které se nazývají kortikosteroidy. Tyto léky mají protizánětlivé, imunosupresivní a antialergické účinky a jsou často používány k léčbě různých onemocnění, jako jsou revmatoidní artritida, astma, alergické reakce nebo kožní onemocnění. Ačkoli kortikoidy mohou poskytnout úlevu od řady nemocí, je důležité užívat pouze pod dohledem lékaře, protože nesprávné použití nebo dlouhodobé může mít vedlejší účinky a negativní dopady na zdraví.


Co je to Kortikoidy? Význam slova, termín, Výraz, termín, definice slova Kortikoidy. Co znamená odborný pojem Kortikoidy z kategorie Lékařství?

Uvedené informace jsou bez záruky. Text vytvořen redaktory Superia.cz

Líbí se vám definice pojmu Kortikoidy? Pak se o ní podělte s vašimi přáteli na Redditu, Twitteru nebo Facebooku.

 Sdílet na Redditu        Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru    

Pojem Kortikoidy je v kategorii lékařství

Klíčová slova: synonymum, terminus technicus, lékařství, názvosloví, definice, definice pojmu, formulace, co znamená, přesný význam, slovo, význam slova, význam, informace, wiki, lékařství, heslo, vysvětlení, pojem


Pojem Kortikoidy je v kategorii lékařství, ilustrační obrázek

Co znamená pojem Kortikoidy? Výraz, definice slova z Wikipedie

Následující definice pojmu pochází ze stránek Wikipedia.cz. Licence CC-BY-SA.

Kortikoidy jsou syntetické chemické látky, které mají stejnou strukturu jako hormony z kůry nadledvin – kortikosteroidy. Jejich účinek je široký a hlavní využití v medicíně je tlumení imunitního systému na mnoha úrovních, a mohou tak tedy zablokovat silnou autoimunitní či alergickou reakci, například u astmatu nebo u atopického ekzému. Pojem kortikoidy se někdy nesprávně používá pro označení kortikosteroidů.

Další informační zdroje

Najít heslo Kortikoidy ve vyhledávači Yandex

Hledat termín Kortikoidy ve Wikislovníku

Najít výraz Kortikoidy ve fulltextu vyhledávače Info.com

Hledat výraz Kortikoidy ve vyhledávači Qwant

Hledat výraz Kortikoidy ve vyhledávači Yahoo

Zkusit najít pojem Kortikoidy ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Dál můžete zkusit hledat slovo Kortikoidy například ve Wikizdrojích, v nabídce zboží na Heureka.cz, v Seznam.cz slovníku cizích slov, v obrázcích, videích a zvucích z projektu Wikimedia Commons nebo v projektu slovnik.cz.

Výběr z náhodných odborných pojmů, hesel, termínů

Na stránce jste se mohli dozvědět: co je to Kortikoidy? resp. co je to Kortikoidy? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Kortikoidy, odpověď na dotaz co je to Kortikoidy?. Víte např. kdo to je Jaroslav Turánek? Znáte a víte kdo je Arcibiskup? Chápejte, že nemáme prostředky na pravidelnou aktualizaci. v závislosti na oboru a kontextu. Zkuste hledat odborný výraz Kortikoidy i v jiné sekci než je kategorie lékařství. U některých pojmů uvádíme i doplňující definici pojmu z Wikipedie včetně odkazu na konkrétní stránku Wikipedie, kde se dočtete více. Takový text je šířen pod licencí CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Děkujeme za návštěvu online internetového slovníku zaměřeného především na slovníková hesla, zajímavosti, známé i neznámé pojmy, definice odborných pojmů, popisy termínů, přesné vysvětlení slov s názvem Co Je To?.

Víte, co je to viz? Víte, že se nejedná o zkratku?