Co je to?
Definice výrazu Sebepoškozování. Co znamená odborný pojem Sebepoškozování z kategorie Psychologie?

Co je Sebepoškozování? Význam slova

Co znamená heslo, definice termínu, pojmu Sebepoškozování?

Sebepoškozování je pojem používaný pro označení stavu, kdy člověk záměrně ubližuje sám sobě. Příčiny takového jednání jsou zcela individuální. Často jsou uváděny důvody jako šikana, agrese, rozchod s přítelem nebo rodinné problémy. Sebepoškozování, jinak také automutilace, přináší podle postižených úlevu. Údajně necítí fyzickou bolest, protože ta psychická je mnohem silnější. Někdy se však poškozují, aby vzbudili pozornost, nebo proto, že se nudí. Fyzická bolest přinutí mozek k vyloučení opioidů, které by je měly zmírnit. Pokud je této látky velké množství, působí podobně jako omamná látka.
Jestliže se taková situace opakuje, vytváří se vazba, reakce na bolest se stupňuje a člověk si na sebepoškozování stává závislým. Stav sebepoškozování může být přechodný nebo jednorázový. Nemusí vždy jít o neschopnost zvládnout obtíže nebo psychickou úzkost. Někdy se tak děje účelově, kdy se člověk snaží tímto způsobem získat nějaké výhody. Duševně nemocní tak jednají při zhoršení stavu, po podání léků sebepoškozování ustává. Zranění si způsobují buď vlastním tělem, nebo nástroji. Jedná se o závislost. Její léčení je komplikováno tím, že postižený důsledky svého jednání skrývá.


Co je to Sebepoškozování? Význam slova, termín, Definice výrazu Sebepoškozování. Co znamená odborný pojem Sebepoškozování z kategorie Psychologie?

Neručíme za správnost či přesnost obsahu těchto webových stránek. Výše uvedený text byl napsán redaktorkami Superia.cz

Uvedený text s definicí slova Sebepoškozování můžete samozřejmě sdílet s vašimi známými a kamarády na sociálních sítích Twitter, Redditu nebo Facebook.

 Sdílet na Redditu         Sdílet na Twitteru      Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Facebooku 

Termín Sebepoškozování je v sekci psychologie

Klíčová slova: vysvětlení, lexikon, přesný výraz, heslo, terminus technicus, informace, co znamená, význam, význam pojmu, terminologie, definice, význam slova, synonymum, wiki, popis, pojem, definice pojmu, odborné názvosloví


Pojem Sebepoškozování je v kategorii psychologie, ilustrační obrázek

Ve Wikipedii se o heslu Sebepoškozování dozvíte následující

Následující popis pojmu byl převzat ze stránek Wikipedia.cz, více se dozvíte zde. Licence CC-BY-SA.

Sebepoškozování (neboli automutilace) je záměrné ubližování sám sobě. Důvody mohou být jakékoliv: Problémy v rodině, šikana, rozchod s partnerem nebo agrese. Někteří, kteří se sebepoškozují říkají, že je to úleva a že je to nebolí fyzicky, protože psychická věc je bolestivější. Avšak jsou i případy, kdy to dotyčný praktikuje pouze z nudy či zajímavosti.
Při pocítění fyzické bolesti vyloučí mozek opioidy pro její zmírnění. Při vysoké míře vyloučení těchto opioidů se člověk může dostat do disociativního stavu, který je podobný reakci na některé omamné látky. Pokud se takový mozkový proces děje opakovaně a pravidelně, vytvoří se silnější neuronová vazba, mentální reakce na fyzickou bolest se stupní a sebepoškozování se stává návykovým.

Jiné informační zdroje o pojmu Sebepoškozování

Zkusit najít slovo Sebepoškozování ve vyhledávači Ecosia a pomoci tak životnímu prostředí

Hledat výraz Sebepoškozování na Google.cz

Chraňte své soukromí a hledejte slovo Sebepoškozování ve vyhledávači DuckDuckGo

Najít slovo Sebepoškozování ve Wikizdrojích

Zkusit najít termín Sebepoškozování ve Wikislovníku

Hledat videa s názvem Sebepoškozování na Youtube

Dál můžete zkusit hledat slovo Sebepoškozování například ve ruském vyhledávači Yandex, ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0, ve vyhledávači Seznam.cz, v Seznam.cz slovníku cizích slov nebo v projektu slovnik.cz.

Doporučené pojmy, slova, odborné termíny a výrazy

Právě jste se dozvěděli odpověď na otázku jaká je definice slova Sebepoškozování? resp. co znamená slovo Sebepoškozování? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Sebepoškozování, odpověď na dotaz co je to Sebepoškozování?. Víte např. kdo to je Manu Chao? Znáte a víte kdo je Jana Švandová? Neměli byste zapomenout na to, že ke každému výrazu, může existovat víc definic vzhledem k tomu, že se používají v rozdílných oborech lidské činnosti. Proto se porozhlédněte i v jiných sekcích (než psychologie). Některé pojmy obsahují i krátkou citaci z české Wikipedie včetně internetového odkazu na podrobný popis. Ty lze dále používat při splnění licence CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Vážení čtenáři, děkujeme za návštěvu online projektu (slovníku) shromažďujícího významy slov, slovníková hesla, popisy termínů, definice odborných pojmů, známé i neznámé pojmy, zajímavosti s názvem Co Je To?.

Být, bydlit, obyvatel ... Vzpomenete si ještě na všechna vyjmenovaná slova po B?