Co je to?
Definice odborného termínu, slova Droždí. Co znamená pojem Droždí z kategorie Jídlo?

Co je to Droždí? Význam slova

Co znamená termín, slovo, definice pojmu Droždí?

Droždí je pojmenování suroviny, která je nezbytná pro produkci pečiva. Droždí je druh kvasinek Saccharomyces cerevisiae. Aby se živé buňky kvasinek mohly množit, musí mít k dispozici cukr. Kvasinky jsou malé, maximálně do šesti tisícin milimetru. V jednom a půl gramu droždí je kolem 10 miliard kvasinek. Kvasinky droždí jsou odpovědné za vykynutí těsta. To zajišťuje jejich schopnost změnit přirozený cukr obsažený v mouce na oxid uhličitý a alkohol.
Droždí dodává tělu člověka řadu vitamínů a důležitých živin. Jde především o vitamíny B, které mají pozitivní vliv na nervovou a oběhovou soustavu, zdravou pokožku, zrak a trávicí soustavu. K dalším prospěšným látkám patří také minerální látky a bílkoviny. Pomáhá také lidem trpícím nespavostí a depresemi a působí i proti únavě. Výroba droždí není komplikovaná, kvasinková buňka roste v prostředí, které obsahuje cukr, kyslík a živiny. Dále se fermentuje, až dosáhne potřebného objemu. Pak se odloučí zbytky živin i melasy, takže vznikne kvasničné mléko. Z něj se odstraní voda a droždí se porcuje a balí. Droždí je nutno skladovat chlazené a pouze po omezenou dobu.


Co je to Droždí? Význam slova, termín, Definice odborného termínu, slova Droždí. Co znamená pojem Droždí z kategorie Jídlo?

Přes neustálou opakovanou kontrolu mohou být v textech chyby za něž se předem omlouváme. Text vytvořen redaktory Superia.cz

Líbí se vám definice pojmu Droždí? Pak se o ní podělte s kolegy na Redditu, Twitteru nebo Facebooku.

 Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru    Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu    

Termín Droždí je v kategorii Jídlo

Klíčová slova: pojem, Droždí, odborný výraz, Jídlo, heslo, vysvětlení, formulace, slovo, wiki, názvosloví, terminus technicus, informace, odborné názvosloví, přesný význam, slovník, co to je, synonymum, Jídlo


Pojem Droždí je v kategorii Jídlo, ilustrační obrázek

Co znamená pojem Droždí? Odborný výraz, termín, definice slova z Wikipedie

Níže umístěný text je převzat z online encyklopedie Wikipedia.cz. Více zde. Licence CC-BY-SA.

Kvasinky jsou mikroorganismy v mnohém směru pro člověka velmi užitečné. Už pojmenování „kvasinky“ ukazuje na jejich vztah ke kvasným procesům. Nejstarší nález nádobek na víno pochází z neolitické kuchyně v Hajji Firuz Tepe (8500–4000 let př. n. l.) na území dnešního Íránu. Kvašení bylo známo již ve starém Babylónu v období 6000–4000 let před naším letopočtem, kdy se ze zkvašeného odvaru z naklíčeného obilí připravoval nápoj, jenž se dá považovat za předchůdce piva.
V polovině 19. století vznikl drožďárenský průmysl. Předtím proběhlo několik pokusů o průmyslovou výrobu v Holandsku. Nejdříve bylo droždí prodáváno v tekuté formě, později po zdokonalení Tebbenhofem se přešlo k lisovanému droždí.

Jiné informační zdroje o pojmu Droždí

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Droždí ve Wikimedia Commons

Vyhledat výraz Droždí ve slovníku cizích slov od Seznam.cz

Hledat videa s názvem Droždí na Youtube

Zkusit najít výraz Droždí ve vyhledávači Ecosia a pomoci tak životnímu prostředí

Vyhledat heslo Droždí na Google.cz

Hledat termín Droždí ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Dál můžete zkusit hledat slovo Droždí například ve ruském vyhledávači Yandex, ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0, ve vyhledávači Seznam.cz, ve Wikizdrojích nebo v projektu slovnik.cz.

Doporučujeme tyto odborné pojmy, výrazy a termíny

Tyto webové stránky vám přinesly odpověď na otázku jaká je definice slova Droždí? resp. co znamená slovo Droždí? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Droždí, odpověď na dotaz co je to Droždí?. Víte např. kdo to je Pitaval? Znáte a víte kdo je Vekslák? Ke každému slovo může existovat víc definic podle toho o jaký obor se jedná. Proto prosím zapátrejte i v jiných kategoriích než je Jídlo. Některé texty jsme rozšířili i o krátkou citaci z Wikipedia.cz. K této citaci vždy uvádíme i odkaz na konkrétní stránku. Takovéto texty spadají pod licencí CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Děkujeme vám za návštěvu encyklopedického projektu shromažďujícího významy slov, zajímavosti, popisy termínů, definice odborných pojmů, přesné vysvětlení slov, slovníková hesla s názvem Co Je To?.

Víte, co je to viz? Víte, že se nejedná o zkratku?