Co je to?
Odborný výraz, definice slova Skafocefalie. Co znamená pojem Skafocefalie z kategorie Nemoce?

Co je to Skafocefalie? Význam slova

Co znamená pojem, slovo, definice termínu Skafocefalie?

Skafocefalie je lékařský pojem. Jedná se o přirozenou deformaci lidské lebky, která vzniká předčasným s růstem švu mezi temenními kostmi. Tento šev se označuje jako šípový. Mozkovna člověka tak získá člunkovitý tvar. Je úzká, dlouhá a ve středu vypadá jako zahrocená.
Ke skafocefalii dochází u menších dětí, pokud není včas operována, nemůže mozkovna růst do šířky. Pak narůstá nitrolební tlak a dochází k trvalému poškození motoriky i psychiky pacienta.


Co je to Skafocefalie? Význam slova, termín, Odborný výraz, definice slova Skafocefalie. Co znamená pojem Skafocefalie z kategorie Nemoce?

Neručíme za pravdivost uvedených informací. Sepsáno redaktory Superia.cz

Potěší nás, pokud budete sdílet tuto odpověď na otázku co je to Skafocefalie? s vašimi přáteli na sociálních sítích Twitter, Redditu nebo Facebook.

 Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru    Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu    

Heslo Skafocefalie je v sekci Nemoce

Klíčová slova: odborný výraz, co znamená, vysvětlení, Nemoce, informace, Skafocefalie, terminus technicus, lexikon, přesný výraz, termín, heslo, slovník, názvosloví, formulace, wiki, synonymum, význam pojmu, slovo


Pojem Skafocefalie je v kategorii Nemoce, ilustrační obrázek

V online encyklopedii Wikipedia se o slovu Skafocefalie můžete dozvědět následující

Tento níže umístěný text je převzat z internetové Wikipedie. Více zde. Licence CC-BY-SA.

Skafocefalie neboli sagitální synostóza (lidově loďkovitá hlava) je choroba, při které srůstají například lebeční švy. Název je složen slov sagitální (od sutura sagitalis neboli šípový šev) a synostóza (srůst dvou kostí).
Výskyt skafocefalie je častější u chlapců než u dívek, může se dědit jako dominantní onemocnění, ale v 72 % tvoří případy nejednoznačné podstaty. Věk rodičů nemá na vznik skafocefalie žádný vliv. Na základě analýzy amerického registru kraniostóz (patologicky předčasných srůstů švů lebky) lze poukazovat na vyšší riziko vzniku skafocefalie u dětí matek, které kouří v těhotenství. U dětí se srostlým sagitálním (šípovým) švem bylo pomocí emisní počítačové tomografie prokázáno asymetrické snížení průtoku krve mozkem. Tyto nepravidelnosti u 83 % dětí po operaci vymizí.

Linky na další online zdroje

Vyhledat slovo Skafocefalie ve Wikislovníku

Najít výraz Skafocefalie na Google.cz

Zkusit najít výraz Skafocefalie ve slovníku cizích slov od Seznam.cz

Hledat výraz Skafocefalie ve vyhledávači Yandex

Hledat videa s názvem Skafocefalie na Youtube

Chraňte své soukromí a hledejte slovo Skafocefalie ve vyhledávači DuckDuckGo

Dál můžete zkusit hledat slovo Skafocefalie například v obrázcích, videích a zvucích z projektu Wikimedia Commons, v Lingea slovnících, v Microsoft Bing, v evropském vyhledávači Qwant nebo v ABC slovníku cizích slov a synonym.

Často hledané pojmy, výrazy, odborné termíny a slova

Tyto stránky vám umožnili zjistit jaký je přesný význam slova Skafocefalie? resp. co přesně označuje termín Skafocefalie? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Skafocefalie, odpověď na dotaz co je to Skafocefalie?. Víte např. kdo to je Historik? Znáte a víte kdo je Pragmatik? Berte v úvahu, že termíny mohou mít víc definic v různém kontextu, v různých oborech. Proto se porozhlédněte i v jiných sekcích (než Nemoce). Některé pojmy obsahují i krátkou citaci z české Wikipedie včetně internetového odkazu na podrobný popis. S těmi lze dále pracovat při dodržení licence CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Vážení návštěvníci, děkujeme vám za navštívení našeho encyklopedického slovníku, který se zaměřuje na popisy termínů, zajímavosti, přesné vysvětlení slov, známé i neznámé pojmy, slovníková hesla, významy slov s názvem Co Je To?.

Víte, kdo je to chachar? nebo kdo je socka? Nejen tyto hanlivé pojmy naleznete na těchto stránkách.