Co je to?
Výraz, termín, definice slova Skafocefalie. Co znamená odborný pojem Skafocefalie z kategorie Nemoce?

Co je to Skafocefalie? Význam slova

Pojem, definice termínu, vysvětlení slova Skafocefalie

Skafocefalie je lékařský pojem. Jedná se o přirozenou deformaci lidské lebky, která vzniká předčasným s růstem švu mezi temenními kostmi. Tento šev se označuje jako šípový. Mozkovna člověka tak získá člunkovitý tvar. Je úzká, dlouhá a ve středu vypadá jako zahrocená.
Ke skafocefalii dochází u menších dětí, pokud není včas operována, nemůže mozkovna růst do šířky. Pak narůstá nitrolební tlak a dochází k trvalému poškození motoriky i psychiky pacienta.


Co je to Skafocefalie? Význam slova, termín, Výraz, termín, definice slova Skafocefalie. Co znamená odborný pojem Skafocefalie z kategorie Nemoce?

Neručíme za aktuálnost a správnost uvedených informací, chyby vyhrazeny. Uvedený text byl přidán redaktory Superia.cz

Zaujala vás definice slova Skafocefalie? Pak se o tuto stránku podělte s blízkými na sociálních sítích Twitter, Facebook, Pinterest a Reddit.

 Sdílet na Redditu        Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru    

Termín Skafocefalie je v kategorii nemoce

Klíčová slova: názvosloví, co znamená, formulace, nemoce, popis, význam pojmu, terminus technicus, heslo, termín, Skafocefalie, informace, nemoce, definice, odborné názvosloví, přesný výraz, co to je, slovník, vysvětlení


Pojem Skafocefalie je v kategorii nemoce, ilustrační obrázek

Co znamená pojem Skafocefalie? Definice slova, výraz, termín z Wikipedie

Níže uvedený text pochází z webového projektu Wikipedia.cz. Licence CC-BY-SA.

Skafocefalie neboli sagitální synostóza (lidově loďkovitá hlava) je choroba, při které srůstají například lebeční švy. Název je složen slov sagitální (od sutura sagitalis neboli šípový šev) a synostóza (srůst dvou kostí).
Výskyt skafocefalie je častější u chlapců než u dívek, může se dědit jako dominantní onemocnění, ale v 72 % tvoří případy nejednoznačné podstaty. Věk rodičů nemá na vznik skafocefalie žádný vliv. Na základě analýzy amerického registru kraniostóz (patologicky předčasných srůstů švů lebky) lze poukazovat na vyšší riziko vzniku skafocefalie u dětí matek, které kouří v těhotenství. U dětí se srostlým sagitálním (šípovým) švem bylo pomocí emisní počítačové tomografie prokázáno asymetrické snížení průtoku krve mozkem. Tyto nepravidelnosti u 83 % dětí po operaci vymizí.

Další informační zdroje o slovu Skafocefalie

Zkusit najít termín Skafocefalie ve Wikislovníku

Najít pojem Skafocefalie na Google.cz

Najít slovo Skafocefalie ve Wikizdrojích

Hledat videa s názvem Skafocefalie na Youtube

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Skafocefalie ve Wikimedia Commons

Najít termín Skafocefalie ve fulltextu Seznam.cz

Dál můžete zkusit hledat slovo Skafocefalie například v evropském vyhledávači Qwant, v nabídce zboží na Heureka.cz, ve ruském vyhledávači Yandex, ve vyhledávači chránícího soukromí - DuckDuckGo nebo v ABC slovníku cizích slov a synonym.

Často hledaná hesla, odborné termíny, pojmy, slova

Právě jste zjistili co znamená Skafocefalie? resp. jaký je přesný význam slova Skafocefalie? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Skafocefalie, odpověď na dotaz co je to Skafocefalie?. Víte např. kdo to je Pavel Poc? Znáte a víte kdo je Nicky Tučková? Ke každému pojmu může existovat vícero definic v různých oborech lidské činnosti. Proto prosím zapátrejte i v jiných kategoriích než je nemoce. U části textů najdete citaci z české Wikipedie. Spolu s textem je vždy uvedena i url adresa na konkrétní stránku projektu. Takovéto texty spadají pod licencí CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Milí čtenáři, nezbývá než vám poděkovat za návštěvu stručného webového slovníku, který se zaměřuje na popisy termínů, slovníková hesla, definice odborných pojmů, známé i neznámé pojmy, zajímavosti, přesné vysvětlení slov s názvem Co Je To?.

Víte, kdo je to chachar? nebo kdo je socka? Nejen tyto hanlivé pojmy naleznete na těchto stránkách.