Co je to?
Definice výrazu, termínu Hematom. Co znamená odborný pojem Hematom z kategorie Lékařství?

Co je to Hematom? Význam slova

Co znamená výraz, termín, pojem, definice slova Hematom?

Hematom je lidově řečeno modřina, krevní podlitina, tj. krevní výron mimo krevní řečiště. Hematomy vznikají důsledkem nárazu, tlaku nebo úderu na postižené místo. Většina modřin se samovolně vstřebá.


Co je to Hematom? Význam slova, termín, Definice výrazu, termínu Hematom. Co znamená odborný pojem Hematom z kategorie Lékařství?

Přes neustálou opakovanou kontrolu mohou být v textech chyby za něž se předem omlouváme. Text vytvořen redaktory Superia.cz

Zaujala vás definice slova Hematom? Pak se o tuto stránku podělte se známými na sociálních sítích Pinterestu, Facebooku či Twitteru.

 Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru    Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu    

Termín Hematom je v kategorii Lékařství

Klíčová slova: co je to Hematom?, terminologie, význam, názvosloví, slovo, informace, synonymum, co to je, co znamená, pojem, terminus technicus, význam slova, Hematom, Lékařství, vysvětlení, přesný význam, Lékařství, lexikon


Pojem Hematom je v kategorii Lékařství, ilustrační obrázek

Co se píše ve Wikipedii o pojmu Hematom?

Uvedené vysvětlení pojmu je převzato z webu Wikipedia.cz. Licence CC-BY-SA.

Hematom, psáno někdy též haematom nebo haematoma (z řeckého αίμα, haima, krev a τωμα, toma, značícího abnormalitu) neboli modřina či krevní výron je označení pro nahromadění krve ve tkáni v prostoru mimo krevní cévy. Vzniká následkem silného tlaku či úderu, v souvislosti s úrazy, nebo v důsledku podkožního krvácení. Malé hematomy se spontánně vstřebají, rozsáhlé hematomy je někdy nutné odsát.
Hematom má svou charakteristickou tmavě červenou barvu díky přítomnosti krevního barviva, hemoglobinu. Ten se postupně rozpadá a mění na zelený biliverdin, který je redukován na žlutý bilirubin. Díky této přeměně dochází u hematomů k postupné změně barvy (viz obrázek napravo).

Hledejte pojem Hematom v následujících vyhledávačích

Hledat pojem Hematom ve Wikislovníku

Zkusit najít slovo Hematom ve Wikizdrojích

Hledat videa s názvem Hematom na Youtube

Najít termín Hematom ve vyhledávači Ecosia a pomoci tak životnímu prostředí

Chraňte své soukromí a hledejte slovo Hematom ve vyhledávači DuckDuckGo

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Hematom ve Wikimedia Commons

Dál můžete zkusit hledat slovo Hematom například v Seznam.cz slovníku cizích slov, v Lingea slovnících, ve ruském vyhledávači Yandex, v evropském vyhledávači Qwant nebo v Google překladači.

Podívejte se také na tyto odborné výrazy, pojmy, termíny a slova

Tyto webové stránky vám přinesly odpověď na otázku jaká je definice slova Hematom? resp. co znamená Hematom? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Hematom, odpověď na dotaz co je to Hematom?. Víte např. kdo to je Bára Basiková? Znáte a víte kdo je Ladislav Smoljak? Neměli byste zapomenout na to, že ke každému výrazu, může existovat víc definic v různých oborech lidské činnosti. Proto prosím zapátrejte i v jiných kategoriích než je Lékařství. U části textů najdete citaci z české Wikipedie. Spolu s textem je vždy uvedena i url adresa na konkrétní stránku projektu. Takovéto texty spadají pod licencí CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Děkujeme vám za návštěvu encyklopedického projektu shromažďujícího popisy termínů, zajímavosti, známé i neznámé pojmy, přesné vysvětlení slov, slovníková hesla, významy slov s názvem Co Je To?.

Nezapomeňte navštívit partnerskou stránku s tapetami na plochu PC. Na výběr máte z stovky kvalitních fotografií ve vysokých rozlišeních.