Co je to?
Výraz, termín, definice slova Hematom. Co znamená odborný pojem Hematom z kategorie Lékařství?

Co je to Hematom? Význam slova

Co znamená termín, slovo, definice pojmu Hematom?

Hematom je lidově řečeno modřina, krevní podlitina, tj. krevní výron mimo krevní řečiště. Hematomy vznikají důsledkem nárazu, tlaku nebo úderu na postižené místo. Většina modřin se samovolně vstřebá.


Co je to Hematom? Význam slova, termín, Výraz, termín, definice slova Hematom. Co znamená odborný pojem Hematom z kategorie Lékařství?

Přes veškerou snahu je možné, že v text bude obsahovat chyby. Předem se za ně omlouváme. Text vytvořen redaktory Superia.cz

Zaujala vás definice slova Hematom? Pak se o tuto stránku podělte s kolegy na Pinterestu, Facebooku, Twitteru, Redditu nebo na zde neuvedených společených sítích.

 Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu         Sdílet na Twitteru      Sdílet na Facebooku 

Pojem Hematom je v kategorii lékařství

Klíčová slova: názvosloví, synonymum, definice, význam pojmu, popis, formulace, odborný výraz, co znamená, lékařství, odborné názvosloví, informace, terminologie, význam slova, slovník, terminus technicus, definice pojmu, co je to Hematom?, význam


Pojem Hematom je v kategorii lékařství, ilustrační obrázek

Ve Wikipedii se o termínu Hematom píše následující

(Uvedený text pochází online encyklopedie Wikipedia.cz) Licence CC-BY-SA.

Hematom, psáno někdy též haematom nebo haematoma (z řeckého αίμα, haima, krev a τωμα, toma, značícího abnormalitu) neboli modřina či krevní výron je označení pro nahromadění krve ve tkáni v prostoru mimo krevní cévy. Vzniká následkem silného tlaku či úderu, v souvislosti s úrazy, nebo v důsledku podkožního krvácení. Malé hematomy se spontánně vstřebají, rozsáhlé hematomy je někdy nutné odsát.
Hematom má svou charakteristickou tmavě červenou barvu díky přítomnosti krevního barviva, hemoglobinu. Ten se postupně rozpadá a mění na zelený biliverdin, který je redukován na žlutý bilirubin. Díky této přeměně dochází u hematomů k postupné změně barvy (viz obrázek napravo).

Linky na jiné informační zdroje

Zkusit najít slovo Hematom ve vyhledávači Qwant

Hledat videa s názvem Hematom na Youtube

Chraňte své soukromí a hledejte slovo Hematom ve vyhledávači DuckDuckGo

Zkusit najít pojem Hematom ve slovníku cizích slov od Seznam.cz

Vyhledat slovo Hematom ve fulltextu Seznam.cz

Hledat výraz Hematom ve Wikislovníku

Dál můžete zkusit hledat slovo Hematom například v Microsoft Bing, v Lingea slovnících, ve ruském vyhledávači Yandex, ve ekologickém vyhledávači Ecosia nebo v Google překladači.

Často hledaná slova, termíny a odborné pojmy

Na stránce jste se mohli dozvědět: co je to Hematom? resp. jaká je definice termínu Hematom? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Hematom, odpověď na dotaz co je to Hematom?. Víte např. kdo to je Pavel Nedvěd? Znáte a víte kdo je Salma Hayek? Berte prosím v úvahu, že pojmy mohou mít víc definic v závislosti na oboru a kontextu. Vyzkoušejte proto i příslušná synonyma a homonyma v jiných sekcích než lékařství. U části pojmů naleznete citaci z projektu Wikipedia včetně internetové adresy kde naleznete kompletní popis. Takový text je šířen pod licencí CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Děkujeme za návštěvu online internetového slovníku zaměřeného především na významy slov, zajímavosti, známé i neznámé pojmy, přesné vysvětlení slov, slovníková hesla, popisy termínů s názvem Co Je To?.

Nezapomeňte navštívit partnerskou stránku s tapetami na plochu PC. Na výběr máte z stovky kvalitních fotografií ve vysokých rozlišeních.