Co je to?
Odborný termín, výraz, slovo Ayahuasca. Co znamená pojem Ayahuasca z kategorie Rostliny?

Co je Ayahuasca?

Co znamená pojem, definice termínu Ayahuasca?

Ayahuasca je název psychoaktivního rostlinného nápoje používaného při tradičních rituálech indiánských kmenů v Amazonii, zejména v oblasti peruánského a brazilského amazonského deštného pralesa. Bývá tak nazývána i samotná liána, ze které se často nápoj připravuje. Obvyklou surovinou pro výrobu bývá liána Banisteriopsis caapi a listy Psychotria viridis. Liána obsahuje takové inhibitory, které brání enzymům v trávení psychoaktivních látek v listech a uvolňují tak účinné látky, jako je dimethyltryptamin. Tyto látky pak vstupují do krevního oběhu a ovlivňují mozkovou činnost.
Účinky ayahuascy se popisují jako intenzivní a často se s ní spojují silné vizuální a auditivní halucinace, pocit hluboké duchovní zkušenosti a spojení s přírodou. Nápoj se používá při tradičních ceremoniích, které jsou vedeny šamany, kteří pomáhají účastníkům překonat strachy a negativní emoce a najít své vnitřní já. Užívání ayahuascy může být nebezpečné a je třeba respektovat tradiční způsob používání, který zahrnuje různá pravidla a omezení. Používání ayahuascy by mělo být prováděno pouze pod vedením zkušeného a kvalifikovaného šamana a pod dohledem zdravotnického personálu.


Co je to Ayahuasca? Význam slova, termín, Odborný termín, výraz, slovo Ayahuasca. Co znamená pojem Ayahuasca z kategorie Rostliny?

Přes veškeré přiměřené úsilí tomu, aby informace na těchto stránkách byly správné, jejich přesnost nelze stoprocetně zaručit. Text napsán pro Superia.cz

Sdílejte text pojmu Ayahuasca s vašimi kamarády, známými a přáteli na sociálních sítích Twitter, Facebook, Pinterest a Reddit.

 Sdílet na Facebooku   Sdílet na Pinterestu     Sdílet na Twitteru      Sdílet na Redditu      

Výraz Ayahuasca se nachází v kategorii rostliny

Klíčová slova: význam slova, co znamená, termín, odborné názvosloví, lexikon, rostliny, pojem, terminus technicus, význam pojmu, názvosloví, heslo, terminologie, odborný výraz, význam, rostliny, vysvětlení, informace, co je to Ayahuasca?


Pojem Ayahuasca je v kategorii rostliny, ilustrační obrázek

Co označuje termín Ayahuasca? Definice termínu, výrazu z projektu Wikipedia

Následující text definice byl převzat ze stránek Wikipedia.cz. Licence CC-BY-SA.

Ayahuasca či ayawaska (výsl. „ajau-aska“; kečuánsky „liána duše“ nebo „liána mrtvých“), též známá jako yagé (výsl. „ja-he“) i pod mnohými jinými názvy, je entheogen připravovaný z liány Banisteriopsis caapi a dalších rostlin. Jménem ayahuasca se označuje též samotná liána a někdy se nápoj připravuje pouze z ní. Běžně se k ní ale přidávají listy rostlin obsahující dimethyltryptamin (DMT), podle potřeby někdy i rozličné jiné rostliny. Akademicky nápoj poprvé popsal harvardský etnobotanik Richard Evans Schultes, jenž ji objevil používanou pro léčebné a magické účely domorodými obyvateli peruánské Amazonie.
Alkaloidy z rostliny Banisteriopsis caapi působí z farmakologického hlediska jako inhibitory monoaminooxidázy, což je synergické s dimethyltriptaminem z přídatných rostlin, který by bez nich byl okamžitě metabolizován a nebyl aktivní. Jak domorodí obyvatelé objevili tuto kombinaci není zcela jasné, podle vlastních slov jim byly pokyny k přípravě nápoje předány samotnými rostlinami či duchy rostlin.
Ayahuasca je tradičně používána amazonskými domorodci v rituálním kontextu za přítomnosti zkušených šamanů, ve dvacátém století též vznikly synkretické církve užívající ayahuascu jako svátost při svých bohoslužbách.

Hledejte pojem Ayahuasca v následujících vyhledávačích

Zkusit najít heslo Ayahuasca ve vyhledávači Yahoo

Najít pojem Ayahuasca ve slovníku cizích slov od Seznam.cz

Najít heslo Ayahuasca na Google.cz

Chraňte své soukromí a hledejte slovo Ayahuasca ve vyhledávači DuckDuckGo

Zkusit najít heslo Ayahuasca ve vyhledávači Qwant

Vyhledat slovo Ayahuasca ve fulltextu Seznam.cz

Dál můžete zkusit hledat slovo Ayahuasca například v obrázcích, videích a zvucích z projektu Wikimedia Commons, ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0, ve ekologickém vyhledávači Ecosia, ve videích na Youtube nebo v projektu slovnik.cz.

Výběr odborných pojmů, slov, termínů a výrazů

Teď už víte co znamená slovo Ayahuasca? resp. co označuje slovo Ayahuasca? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Ayahuasca, odpověď na dotaz co je to Ayahuasca?. Víte např. kdo to je Blanka Matragi? Znáte a víte kdo je Tony Blair? Informace v textu mohou být zastaralé. Stránky jsou aktualizovány nepravidelně dle možností. Pojmy mohou mít různé významy podle různých oborů. Zkuste proto termín Ayahuasca hledat i v jiných kategoriích (než rostliny). Některé pojmy jsou obohaceny o citaci z Wikipedie. U nich uvádíme i konkrétní url projektu kde se dozvíte více. Takový typ textu spadá pod licenci CC-BY-SA.

Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Kategorie rostliny, bonsaj mlha, ayahuasca, ilustrační obrázek

Děkujeme, že jste navštívili online slovníkový projekt zaměřený na přesné vysvětlení slov, slovníková hesla, popisy termínů, definice odborných pojmů, známé i neznámé pojmy, významy slov s názvem Co Je To?.

Máte chvilinku času? Pokud je vaše odpověď kladná tak se podívejte na partnerskou stránku plnou tapet plochu počítače. Nejoblínější tapety jsou krajina, blesky a jezero..