Co je to?
Odborný termín, výraz, slovo Klišé. Co znamená pojem Klišé z kategorie Kultura?

Co to je Klišé? Význam slova

Význam termínu, výrazu, vysvětlení pojmu Klišé

Klišé pochází z francouzského slova cliché, což značí kopii, otisk, stereotyp. Původně se pojem klišé užíval v oboru typografie, kde označoval destičku s často se opakujícím stejným textem. Přenesený a častěji užívaný význam slova klišé je časté opakování slovních spojení, kdy slova kvůli častému a bezmyšlenkovitému opakování ztrácejí svůj smysl a stávají se všedními a frázovitými. Klišé se velmi často vyskytují v žurnalistice, v nejrůznějších projevech, ale i v umělecké oblasti.


Co je to Klišé? Význam slova, termín, Odborný termín, výraz, slovo Klišé. Co znamená pojem Klišé z kategorie Kultura?

Uvedené informace jsou bez záruky. Sepsáno redaktory Superia.cz

Zaujalo vás slovo, termín Klišé? Potom se o definici podělte s vašimi kamarády, známými a přáteli na Pinterestu, Redditu, Twitteru anebo na Facebooku.

 Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru    Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu    

Pojem Klišé se nachází v kategorii Kultura

Klíčová slova: názvosloví, Kultura, význam slova, termín, lexikon, co to je, popis, odborné názvosloví, wiki, definice pojmu, informace, heslo, význam pojmu, co znamená, přesný výraz, co je to Klišé?, terminus technicus, slovník


Pojem Klišé je v kategorii Kultura, ilustrační obrázek

Co označuje termín Klišé? Definice výrazu, slova, termínu z projektu Wikipedia

Níže uvedený text pochází z webového projektu Wikipedia.cz. Licence CC-BY-SA.

Klišé (z fr. cliché) znamená obtisk, identickou kopii, stereotyp. V původním významu v typografii znamenalo destičku s neměnným, často opakovaným textem, která vznikla jako otisk sazby a nemusela se znovu sázet. Později štoček, destičku s vystouplou kresbou nebo obrázky pro tisk z výšky (knihtisk).

Odtud v přeneseném významu myšlenkový stereotyp, často opakované spojení představ nebo slov (slovní spojení). Nejčastěji otřelá metafora, která bezmyšlenkovitým opakováním ztratila smysl a stala se konvenční banalitou a frází. Vyskytují se hlavně v novinářské a politické řeči, ale existují i odborná, výtvarná nebo filmová klišé.

Doporučené zdroje informací k dalšímu studiu

Vyhledat termín Klišé ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Hledat videa s názvem Klišé na Youtube

Hledat slovo Klišé ve Wikislovníku

Zkusit najít heslo Klišé ve vyhledávači Qwant

Zkusit najít pojem Klišé ve vyhledávači Yandex

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Klišé ve Wikimedia Commons

Dál můžete zkusit hledat slovo Klišé například ve fulltextu Google.cz, v ABC slovníku cizích slov a synonym, ve vyhledávači chránícího soukromí - DuckDuckGo, ve ekologickém vyhledávači Ecosia nebo v Google překladači.

Často hledaná slova, termíny a odborné pojmy

Text na tomto webu vám dal odpověď na otázku co je to Klišé? resp. jaká je definice termínu Klišé? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Klišé, odpověď na dotaz co je to Klišé?. Víte např. kdo to je Jan Nepomucký? Znáte a víte kdo je Jennifer Lawrence? Pojmy, termíny a hesla mohou mít různé významy v různých oborech lidské činnosti. Proto případně zapátrejte i v jiných kategoriích (než Kultura). Některé pojmy jsou obohaceny o citaci z Wikipedie. U nich uvádíme i konkrétní url projektu kde se dozvíte více. Ty lze využívat v souladu s licencí CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Vážení návštěvníci, milí čtenáři, děkujeme vám za návštěvu webu shromažďujícího slovníková hesla, známé i neznámé pojmy, významy slov, přesné vysvětlení slov, definice odborných pojmů, popisy termínů s názvem Co Je To?.

Nezapomeňte navštívit partnerskou stránku s tapetami na plochu PC. Na výběr máte z stovky kvalitních fotografií ve vysokých rozlišeních.