Co je to?
Výraz, termín, definice slova Klišé. Co znamená odborný pojem Klišé z kategorie Kultura?

Co je to Klišé? Význam slova

Co znamená termín, výraz, pojem, vysvětlení hesla Klišé?

Klišé pochází z francouzského slova cliché, což značí kopii, otisk, stereotyp. Původně se pojem klišé užíval v oboru typografie, kde označoval destičku s často se opakujícím stejným textem. Přenesený a častěji užívaný význam slova klišé je časté opakování slovních spojení, kdy slova kvůli častému a bezmyšlenkovitému opakování ztrácejí svůj smysl a stávají se všedními a frázovitými. Klišé se velmi často vyskytují v žurnalistice, v nejrůznějších projevech, ale i v umělecké oblasti.

Co je to Klišé? Význam slova, termín, Výraz, termín, definice slova Klišé. Co znamená odborný pojem Klišé z kategorie Kultura?

Neručíme za přesnost informací. Možnost chyb vyhrazena. Text napsán pro Superia.cz

Sdílejte text pojmu Klišé s kolegy na Twitteru, Pinterestu nebo Facebooku.

 Sdílet na Facebooku   Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu         Sdílet na Twitteru    

Výraz Klišé se nachází v kategorii kultura

Klíčová slova: co je to Klišé?, heslo, kultura, popis, názvosloví, přesný význam, Klišé, synonymum, terminologie, lexikon, co znamená, význam pojmu, wiki, vysvětlení, termín, definice, slovník, co to je


Pojem Klišé je v kategorii kultura, ilustrační obrázek

V encyklopedii Wikipedia se o termínu Klišé dozvíte následující

Dále uvedený text byl převzat ze svobodné otevřené online encyklopedie Wikipedia. Více zde. Dostupné pod licencí CC-BY-SA.

Klišé (z fr. cliché) znamená obtisk, identickou kopii, stereotyp. V původním významu v typografii znamenalo destičku s neměnným, často opakovaným textem, která vznikla jako otisk sazby a nemusela se znovu sázet. Později štoček, destičku s vystouplou kresbou nebo obrázky pro tisk z výšky (knihtisk).
Odtud v přeneseném významu myšlenkový stereotyp, často opakované spojení představ nebo slov (slovní spojení). Nejčastěji otřelá metafora, která bezmyšlenkovitým opakováním ztratila smysl a stala se konvenční banalitou a frází. Vyskytují se hlavně v novinářské a politické řeči, ale existují i odborná, výtvarná nebo filmová klišé.

Odkazy na jiné weby

Vyhledat pojem Klišé ve vyhledávači Yandex

Hledat heslo Klišé ve fulltextu Seznam.cz

Hledat termín Klišé na Google.cz

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Klišé ve Wikimedia Commons

Vyhledat heslo Klišé ve slovníku cizích slov od Seznam.cz

Hledat videa s názvem Klišé na Youtube

Dál můžete zkusit hledat slovo Klišé například v Microsoft Bing, v nabídce zboží na Heureka.cz, ve Wikislovníku, v evropském vyhledávači Qwant nebo v Lingea slovnících.

Často hledané pojmy, výrazy, odborné termíny a slova

Na této webové stránce jste se dozvěděli jaká je definice termínu Klišé? resp. jaký je význam slova Klišé? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Klišé, odpověď na dotaz co je to Klišé?. Víte např. kdo to je Gordie Howe? Znáte a víte kdo je Václav Moravec? Nezapomeňte prosím, že každé slovo může mít vícero významů podle různých oborů. Hledejte proto odborný pojem i jinde než v sekci kultura Některé pojmy jsou obohaceny o citaci z Wikipedie. U nich uvádíme i konkrétní url projektu kde se dozvíte více. Takový typ textu spadá pod licenci CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Vážení návštěvníci, děkujeme vám za návštěvu encyklopedického projektu shromažďujícího známé i neznámé pojmy, definice odborných pojmů, slovníková hesla, zajímavosti, popisy termínů, významy slov s názvem Co Je To?.

Nezapomeňte navštívit partnerskou stránku s tapetami na plochu PC. Na výběr máte z stovky kvalitních fotografií ve vysokých rozlišeních.