Co je to?
Výraz, termín, definice slova Klišé. Co znamená odborný pojem Klišé z kategorie Kultura?

Co je to Klišé? Význam slova

Co znamená termín Klišé? Vysvětlení pojmu, definice hesla

Klišé pochází z francouzského slova cliché, což značí kopii, otisk, stereotyp. Původně se pojem klišé užíval v oboru typografie, kde označoval destičku s často se opakujícím stejným textem. Přenesený a častěji užívaný význam slova klišé je časté opakování slovních spojení, kdy slova kvůli častému a bezmyšlenkovitému opakování ztrácejí svůj smysl a stávají se všedními a frázovitými. Klišé se velmi často vyskytují v žurnalistice, v nejrůznějších projevech, ale i v umělecké oblasti.

Co je to Klišé? Význam slova, termín, Výraz, termín, definice slova Klišé. Co znamená odborný pojem Klišé z kategorie Kultura?

Neručíme za správnost a aktuálnost uvedených informací. Uvedený text byl přidán redaktory Superia.cz

Tento text samozřejmě můžete sdílet s vašimi přáteli na Redditu, Twitteru nebo Facebooku.

 Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru      Sdílet na Redditu        Sdílet na Pinterestu  

Termín Klišé je v sekci kultura

Klíčová slova: co to je, názvosloví, popis, terminologie, heslo, formulace, přesný výraz, pojem, synonymum, termín, kultura, definice, přesný význam, odborný výraz, definice pojmu, wiki, význam slova, vysvětlení


Pojem Klišé je v kategorii kultura, ilustrační obrázek

Co označuje termín Klišé? Definice slova, termínu z projektu Wikipedia

Níže uvedený text byl převzat z online encyklopedie Wikipedia.cz. Licence CC-BY-SA.

Klišé (z fr. cliché) znamená obtisk, identickou kopii, stereotyp. V původním významu v typografii znamenalo destičku s neměnným, často opakovaným textem, která vznikla jako otisk sazby a nemusela se znovu sázet. Později štoček, destičku s vystouplou kresbou nebo obrázky pro tisk z výšky (knihtisk).
Odtud v přeneseném významu myšlenkový stereotyp, často opakované spojení představ nebo slov (slovní spojení). Nejčastěji otřelá metafora, která bezmyšlenkovitým opakováním ztratila smysl a stala se konvenční banalitou a frází. Vyskytují se hlavně v novinářské a politické řeči, ale existují i odborná, výtvarná nebo filmová klišé.

Hledejte pojem Klišé v následujících vyhledávačích

Hledat pojem Klišé ve fulltextu Seznam.cz

Chraňte své soukromí a hledejte slovo Klišé ve vyhledávači DuckDuckGo

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Klišé ve Wikimedia Commons

Vyhledat pojem Klišé ve vyhledávači Qwant

Vyhledat výraz Klišé ve vyhledávači Yandex

Hledat termín Klišé na Google.cz

Dál můžete zkusit hledat slovo Klišé například ve Wikizdrojích, v ABC slovníku cizích slov a synonym, v Microsoft Bing, v Seznam.cz slovníku cizích slov nebo v projektu slovnik.cz.

Víte, co znamenají tato slova, odborné termíny a pojmy?

Právě jste zjistili co znamená Klišé? resp. co označuje slovo Klišé? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Klišé, odpověď na dotaz co je to Klišé?. Víte např. kdo to je Dendrolog? Znáte a víte kdo je Jana Lorencová? Jednotlivé termíny, pojmy, slova mohou mít vícero významů v různých oborech lidské činnosti. Doporučujeme vám hledat v jiných sekcích (než kultura). Některé pojmy obsahují i krátkou citaci z české Wikipedie včetně internetového odkazu na podrobný popis. Takovéto texty spadají pod licencí CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Milí čtenáři, nezbývá než vám poděkovat za návštěvu stručného webového slovníku, který se zaměřuje na významy slov, definice odborných pojmů, známé i neznámé pojmy, přesné vysvětlení slov, popisy termínů, slovníková hesla s názvem Co Je To?.

Nezapomeňte navštívit partnerskou stránku s tapetami na plochu PC. Na výběr máte z stovky kvalitních fotografií ve vysokých rozlišeních.