Co je to?
Výraz, termín, definice slova Romantismus. Co znamená odborný pojem Romantismus z kategorie Kultura?

Co je Romantismus?

Pojem, definice termínu, vysvětlení slova Romantismus

Romantismus je název uměleckého směru a současně i životního postoje. Je nástupcem racionalismu a osvícenství, datuje se na začátek 19. století. Jeho vznik je ohraničen dvěma revolucemi, francouzskou a rokem 1848 v Evropě. Jsou pro něj typické nové umělecké hodnoty, přístupy, ideály a metody. Základem je citový život, hlavní hrdina stejně jako umělec je výjimečný a ocitá se ve výjimečných situacích. Je samotář, často nešťastně zamilovaný, miluje přírodu a procházky, pohybuje se na neobvyklých místech nebo ve snových krajinách a ve světě fantazie. Společností není uznáván a on sám se nechce přizpůsobit. Obdivuje minulost, mystiku, exotiku a často se míjí s realitou.
Romantismus ovlivnil literaturu, hudbu, výtvarné umění i další kulturní oblasti jako je architektura nebo móda. Umělci se snažili využít všechny dostupné prostředky k tomu, aby vyjádřili ideály a přístupy typické pro romantismus. Literatura je melancholického rázu, hrdinové bojují proti společnosti. Malířství se zaměřuje na snové nebo majestátní krajiny, hudba používá snové obrazy či lidové motivy.

Co je to Romantismus? Význam slova, termín, Výraz, termín, definice slova Romantismus. Co znamená odborný pojem Romantismus z kategorie Kultura?

Nemůžeme ručit za přesnost, správnost a aktuálnost informací. Veškeré zde uvedené informace jsou bez záruky. Text vytvořen pro Superia.cz

Líbí se vám definice pojmu Romantismus? Pak se o ní podělte s vašimi přáteli na Redditu, Twitteru nebo Facebooku.

 Sdílet na Facebooku   Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu         Sdílet na Twitteru    

Termín Romantismus je v kategorii kultura

Klíčová slova: definice pojmu, co znamená, terminus technicus, kultura, slovník, termín, slovo, přesný význam, význam, odborný výraz, význam pojmu, názvosloví, popis, vysvětlení, přesný výraz, význam slova, terminologie, heslo


Pojem Romantismus je v kategorii kultura, ilustrační obrázek

Co znamená pojem Romantismus? Definice slova, výraz, termín z Wikipedie

Níže uvedený text byl převzat z online encyklopedie Wikipedia.cz. Licence CC-BY-SA.

Romantismus je umělecký a filozofický směr a životní postoj euroamerické kultury konce 18. století a začátku 19. století. Vznikl přibližně na přelomu 18. a 19. století a hlavní rozvoj zažíval od první třetiny 19. století do poloviny 19. století. Základními kameny romantismu jsou cit, individualita (a individuální prožitek) a duše (zejména trýzněná duše). Romantismus vznikl jako reakce na monopol rozumu ve filozofii osvícenství, strohost antikou inspirovaného klasicismu. Výchozí podněty hledal v minulosti (hlavně ve středověku) a v exotických zemích.

Další informační zdroje o slovu Romantismus

Hledat videa s názvem Romantismus na Youtube

Zkusit najít výraz Romantismus ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Romantismus ve Wikimedia Commons

Vyhledat výraz Romantismus ve vyhledávači Qwant

Vyhledat heslo Romantismus na Google.cz

Najít heslo Romantismus ve Wikislovníku

Dál můžete zkusit hledat slovo Romantismus například ve vyhledávači Seznam.cz, v Google překladači, ve fulltextu Yahoo.com, ve vyhledávači chránícího soukromí - DuckDuckGo nebo v Lingea slovnících.

Náhodné definice slov, pojmů a odborných termínů

Tyto webové stránky vám přinesly odpověď na otázku co znamená Romantismus? resp. co to je Romantismus? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Romantismus, odpověď na dotaz co je to Romantismus?. Víte např. kdo to je Valentino Rossi? Znáte a víte kdo je Izabela Niepřejová? Bohužel, naše možnosti updatů článků jsou omezené. Pojmy mohou mít různé významy v různých oborech lidské činnosti. Proto případně zapátrejte po pojmu Romantismus i v jiných kategoriích (než kultura). Některé texty jsme rozšířili i o krátkou citaci z Wikipedia.cz. K této citaci vždy uvádíme i odkaz na konkrétní stránku. Takovéto texty spadají pod licencí CC-BY-SA.

Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Kategorie kultura, Historické muzeum, romantismus, ilustrační obrázek

Milí čtenáři, nezbývá než vám poděkovat za návštěvu stručného webového slovníku, který se zaměřuje na přesné vysvětlení slov, zajímavosti, definice odborných pojmů, významy slov, známé i neznámé pojmy, slovníková hesla s názvem Co Je To?.

Víte co znamená zkratka AYOR, JFGI nebo WIYF? Tyto a další zkratky naleznete na našem spřáteleném webu.