Co je to?
Odborný výraz, definice slova Romantismus. Co znamená slovo Romantismus z kategorie Kultura?

Co je Romantismus? Definice pojmu

Co znamená termín, výraz, pojem, vysvětlení hesla Romantismus?

Romantismus je název uměleckého směru a současně i životního postoje. Je nástupcem racionalismu a osvícenství, datuje se na začátek 19. století. Jeho vznik je ohraničen dvěma revolucemi, francouzskou a rokem 1848 v Evropě. Jsou pro něj typické nové umělecké hodnoty, přístupy, ideály a metody. Základem je citový život, hlavní hrdina stejně jako umělec je výjimečný a ocitá se ve výjimečných situacích. Je samotář, často nešťastně zamilovaný, miluje přírodu a procházky, pohybuje se na neobvyklých místech nebo ve snových krajinách a ve světě fantazie. Společností není uznáván a on sám se nechce přizpůsobit. Obdivuje minulost, mystiku, exotiku a často se míjí s realitou.
Romantismus ovlivnil literaturu, hudbu, výtvarné umění i další kulturní oblasti jako je architektura nebo móda. Umělci se snažili využít všechny dostupné prostředky k tomu, aby vyjádřili ideály a přístupy typické pro romantismus. Literatura je melancholického rázu, hrdinové bojují proti společnosti. Malířství se zaměřuje na snové nebo majestátní krajiny, hudba používá snové obrazy či lidové motivy.

Co je to Romantismus? Význam slova, termín, Odborný výraz, definice slova Romantismus. Co znamená slovo Romantismus z kategorie Kultura?

Provozovatel neručí za aktuálnost, správnost a přesnost informací uvedených na tomto webu. Uvedený text byl přidán redaktory Superia.cz

Tento krátký text můžete velmi snadno sdílet s ostatními na Pinterestu, Redditu, Twitteru anebo na Facebooku.

  Sdílet na Twitteru      Sdílet na Facebooku   Sdílet na Redditu        Sdílet na Pinterestu  

Heslo Romantismus patří do kategorie kultura

Klíčová slova: význam pojmu, pojem, význam slova, co to je, Romantismus, co je to Romantismus?, definice, význam, názvosloví, slovník, co znamená, formulace, heslo, přesný význam, kultura, informace, definice pojmu, synonymum


Pojem Romantismus je v kategorii kultura, ilustrační obrázek

Co znamená pojem Romantismus? Definice slova, termínu z Wikipedie

Uvedená defice je převzata z internetové online encyklopedie Wikipedia. Odkaz na článek je zde. Licence CC-BY-SA.

Romantismus je umělecký a filozofický směr a životní postoj euroamerické kultury konce 18. století a začátku 19. století. Vznikl přibližně na přelomu 18. a 19. století a hlavní rozvoj zažíval od první třetiny 19. století do poloviny 19. století. Základními kameny romantismu jsou cit, individualita (a individuální prožitek) a duše (zejména trýzněná duše). Romantismus vznikl jako reakce na monopol rozumu ve filozofii osvícenství, strohost antikou inspirovaného klasicismu. Výchozí podněty hledal v minulosti (hlavně ve středověku) a v exotických zemích.

Další zdroje informací o slovu Romantismus

Hledat videa s názvem Romantismus na Youtube

Hledat termín Romantismus ve slovníku cizích slov od Seznam.cz

Najít výraz Romantismus ve Wikislovníku

Zkusit najít Romantismus na Google.cz

Zkusit najít termín Romantismus ve vyhledávači Ecosia a pomoci tak životnímu prostředí

Chraňte své soukromí a hledejte slovo Romantismus ve vyhledávači DuckDuckGo

Dál můžete zkusit hledat slovo Romantismus například ve Wikizdrojích, ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0, ve ruském vyhledávači Yandex, v obrázcích, videích a zvucích z projektu Wikimedia Commons nebo v Google překladači.

Často hledané pojmy, výrazy, odborné termíny a slova

Teď už znáte odpověď na otázku co to je Romantismus? resp. jaký je význam pojmu Romantismus? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Romantismus, odpověď na dotaz co je to Romantismus?. Víte např. kdo to je Paranoik? Znáte a víte kdo je Tom Holland? Termíny, slova, pojmy, resp. hesla mohou mít různé významy vzhledem k tomu, že se používají v rozdílných oborech lidské činnosti. Doporučujeme vám proto porozhlédnout se v jiných kategoriích (než kultura). Vybrané texty jsou rozšířené o citaci z české verze internetové encyklopedie Wikipedia.cz. Samozřejmě uvádíme i odkaz na konkrétní podstránku tohoto projektu. Tyto texty lze potom kopírovat, editovat a dále šířit při splnění podmínek vyplývajících z licence CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Milí čtenáři, vážení návštěvníci, děkujeme za návštěvu webových stránek shromažďujících popisy termínů, slovníková hesla, definice odborných pojmů, známé i neznámé pojmy, přesné vysvětlení slov, zajímavosti s názvem Co Je To?.

Víte co znamená zkratka AYOR, JFGI nebo WIYF? Tyto a další zkratky naleznete na našem spřáteleném webu.