Co je to?
Odborný výraz, definice slova Apostrofa. Co znamená slovo Apostrofa z kategorie Literatura?

Co je Apostrofa? Definice pojmu

Co znamená heslo, definice termínu, pojmu Apostrofa?

Apostrofa je pojem, který se často zaměňuje se slovem apostrof. To je však znaménko, kdežto apostrofa je jednou z řečnických figur, stylistickým prostředkem. Název pochází z řečtiny, ze slov apo-strefó, která mají význam obrátit se jinam. V apostrofě jde o to, že se řečník ve svém projevu obrací na nepřítomné osoby, někdy i mrtvé, na myšlenky, věci, posvátné bytosti či nějaké abstraktní pojmy. Nemluví tedy ke svému živému publiku.
Řečník nepřítomné oslovuje a vznáší prosby nebo přání, volá. Apostrofa proto začíná zvoláním. Autor apostrofy neočekává odpověď na svůj projev. Apostrofa je působívá tím, že se překvapivě změní adresát projevu. Posluchači pak již nejsou oslovení přímo, ale dostávají v rozhovoru roli svědků, nikoli účastníků. Tuto řečnickou figuru využívali řečníci již ve starověku, uplatňuje se také v náboženských projevech a v literatuře byla často využívána romantickými básníky.


Co je to Apostrofa? Význam slova, termín, Odborný výraz, definice slova Apostrofa. Co znamená slovo Apostrofa z kategorie Literatura?

Provozovatel neručí za aktuálnost a přesnost informací v textech. Tento text byl napsán redaktory Superia.cz

Tento krátký text můžete velmi snadno sdílet s dalšími lidmi na Twitteru, Redditu, Pinterestu, Facebooku nebo na jiných, zde neuvedených sociálních sítích.

 Sdílet na Redditu         Sdílet na Twitteru      Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Facebooku 

Pojem Apostrofa patří do kategorie literatura

Klíčová slova: vysvětlení, heslo, co je to Apostrofa?, informace, terminus technicus, co to je, význam slova, literatura, význam pojmu, význam, wiki, Apostrofa, slovo, co znamená, formulace, definice pojmu, názvosloví, popis


Pojem Apostrofa je v kategorii literatura, ilustrační obrázek

Co nám píše encyklopedie Wikipedia o termínu Apostrofa?

Následující popis termínu byl převzat z otevřené online encyklopedie, ze známé Wikipedie. Pro více informací klikněte na odkaz. Licence CC-BY-SA.

Apostrofa (z řec. apo-strefó, obracím se jinam) je řečnická figura, v níž se mluvčí nebo pisatel „obrací jinam“ než k přítomnému publiku – k nepřítomné či zemřelé osobě, případně oslovuje neživou věc. Působivost apostrofy spočívá v tom, že provádí často překvapivou změnu adresáta řeči. Mluvčí v ní neoslovuje přímé posluchače, kteří se tak dostávají do postavení třetí osoby, svědka rozhovoru s někým jiným, nepřítomným. Apostrofa často začíná zvoláním. Vyskytuje se už ve starověké rétorice, v náboženské řeči a pak zejména v romantickém básnictví.

Další možné informační zdroje

Najít pojem Apostrofa na Google.cz

Chraňte své soukromí a hledejte slovo Apostrofa ve vyhledávači DuckDuckGo

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Apostrofa ve Wikimedia Commons

Zkusit najít pojem Apostrofa ve vyhledávači Qwant

Hledat videa s názvem Apostrofa na Youtube

Najít slovo Apostrofa ve Wikislovníku

Dál můžete zkusit hledat slovo Apostrofa například ve Wikizdrojích, v ABC slovníku cizích slov a synonym, v Microsoft Bing, v Seznam.cz slovníku cizích slov nebo v nabídce zboží na Heureka.cz.

Výběr z nejčastěji hledaných slov

Právě nyní již víte jaký je význam slova Apostrofa? resp. co přesně znamená slovo Apostrofa? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Apostrofa, odpověď na dotaz co je to Apostrofa?. Víte např. kdo to je Helena Vondráčková? Znáte a víte kdo je Gabriela Filippi? Nezapomeňte, že jednotlivé výrazy mohou mít víc významů podle různých oborů. Zkuste proto vyhledávání nebo se podívejte do jiných kategorií než je literatura. Některé texty jsou rozšířeny o citaci z české Wikipedie. Je zde uveden i odkaz na konkrétní stránku ze zmíněné encyklopedie. Ty spadají pod licenci CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Děkujeme, že jste navštívili online slovníkový projekt zaměřený na známé i neznámé pojmy, slovníková hesla, významy slov, přesné vysvětlení slov, popisy termínů, zajímavosti s názvem Co Je To?.

Víte, co je to viz? Víte, že se nejedná o zkratku?