Co je to?
Definice odborného termínu, slova Apostrofa. Co znamená pojem Apostrofa z kategorie Literatura?

Co je Apostrofa?

Význam termínu, výrazu, vysvětlení pojmu Apostrofa

Apostrofa je pojem, který se často zaměňuje se slovem apostrof. To je však znaménko, kdežto apostrofa je jednou z řečnických figur, stylistickým prostředkem. Název pochází z řečtiny, ze slov apo-strefó, která mají význam obrátit se jinam. V apostrofě jde o to, že se řečník ve svém projevu obrací na nepřítomné osoby, někdy i mrtvé, na myšlenky, věci, posvátné bytosti či nějaké abstraktní pojmy. Nemluví tedy ke svému živému publiku.
Řečník nepřítomné oslovuje a vznáší prosby nebo přání, volá. Apostrofa proto začíná zvoláním. Autor apostrofy neočekává odpověď na svůj projev. Apostrofa je působívá tím, že se překvapivě změní adresát projevu. Posluchači pak již nejsou oslovení přímo, ale dostávají v rozhovoru roli svědků, nikoli účastníků. Tuto řečnickou figuru využívali řečníci již ve starověku, uplatňuje se také v náboženských projevech a v literatuře byla často využívána romantickými básníky.


Co je to Apostrofa? Význam slova, termín, Definice odborného termínu, slova Apostrofa. Co znamená pojem Apostrofa z kategorie Literatura?

Informace uvedené na těchto stránkách jsou bez záruky. Text vypracovaly autorky pro Superia.cz

Zaujala vás definice pojmu Apostrofa? Pak se o ní podělte s partnery, kolegy a kamarády na Twitteru, Pinterestu nebo Facebooku.

  Sdílet na Twitteru      Sdílet na Redditu        Sdílet na Facebooku   Sdílet na Pinterestu  

Termín Apostrofa patří do sekce literatura

Klíčová slova: odborný výraz, co je to Apostrofa?, vysvětlení, terminologie, přesný význam, co znamená, význam, wiki, synonymum, slovník, termín, literatura, definice, popis, názvosloví, formulace, co to je, pojem


Pojem Apostrofa je v kategorii literatura, ilustrační obrázek

Co se píše ve Wikipedii o pojmu Apostrofa?

(Text byl převzat z mnohojazyčné online encyklopedie Wikipedia) Licence CC-BY-SA.

Apostrofa (z řec. apo-strefó, obracím se jinam) je řečnická figura, v níž se mluvčí nebo pisatel „obrací jinam“ než k přítomnému publiku – k nepřítomné či zemřelé osobě, případně oslovuje neživou věc. Působivost apostrofy spočívá v tom, že provádí často překvapivou změnu adresáta řeči. Mluvčí v ní neoslovuje přímé posluchače, kteří se tak dostávají do postavení třetí osoby, svědka rozhovoru s někým jiným, nepřítomným. Apostrofa často začíná zvoláním. Vyskytuje se už ve starověké rétorice, v náboženské řeči a pak zejména v romantickém básnictví.

Hledejte v dalších zdrojích

Vyhledat výraz Apostrofa ve vyhledávači Yahoo

Vyhledat výraz Apostrofa ve vyhledávači Qwant

Najít heslo Apostrofa ve fulltextu Seznam.cz

Zkusit najít heslo Apostrofa ve Wikislovníku

Zkusit najít frázi Apostrofa na Google obrázcích

Hledat frázi Apostrofa ve slovníku cizích slov od Seznam.cz

Dál můžete zkusit hledat slovo Apostrofa například v obrázcích, videích a zvucích z projektu Wikimedia Commons, ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0, ve ekologickém vyhledávači Ecosia, v Microsoft Bing nebo v nabídce zboží na Heureka.cz.

Jaké pojmy, odborné termíny a hesla lidé hledají?

Teď už znáte odpověď na otázku jaká je definice slova Apostrofa? resp. co se skrývá pod slovem Apostrofa? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Apostrofa, odpověď na dotaz co je to Apostrofa?. Víte např. kdo to je Zuzana Hodková? Znáte a víte kdo je Denis Pušilin? Pochopte prosím, že definice nemohou být pravidelně aktualizovány. Pojmy mohou mít různé významy podle toho o jaký obor se jedná. Vyzkoušet tak můžete i příslušná homonyma a synonyma v jiných sekcích než literatura. U některých textů najdete krátkou citaci z projektu Wikipedia včetně odkazu na kompletní text. Takový typ textu je distribuován pod licencí CC-BY-SA.

Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Kategorie literatura, Písařka, apostrofa, ilustrační obrázek

Vážení čtenáři, děkujeme vám za návštěvu projektu shromažďujícího slovníková hesla, známé i neznámé pojmy, definice odborných pojmů, popisy termínů, zajímavosti, přesné vysvětlení slov s názvem Co Je To?.

Víte, co je to viz? Víte, že se nejedná o zkratku?