Co je to?
Odborný výraz, definice slova Balada. Co znamená slovo Balada z kategorie Literatura?

Co je Balada? Definice pojmu

Co znamená termín, slovo, definice pojmu Balada?

Balada je epická nebo lyricko-epická báseň, většinou s velmi vážným dějem a tragickým koncem. Původ balad je lidový, později byly vytvořeny i balady umělé. Dějově jsou balady postaveny na něčí vině, na porušení některého z mravních principů a následném, nevyhnutelném trestu. Děj balady má rychlý spád, často se zde vyskytuje dialog.
Pozdější umělé balady (od 18. století) kritizují i nespravedlivé společenské a sociální jevy. Mezi nejznámější české tvůrce balad patří například K.J.Erben, F.L. Čelakovský, J. Neruda, P. Bezruč nebo J. Wolker.


Co je to Balada? Význam slova, termín, Odborný výraz, definice slova Balada. Co znamená slovo Balada z kategorie Literatura?

Texty mohou obsahovat chyby. Napsáno redaktory Superia.cz

Tento text (Balada) můžete sdílet se známými na internetových společenských sítích typu Pinterest, Reddit, Twitter či Facebooku, který je z nich nejznámější a nejpopulárnější.

 Sdílet na Facebooku   Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu         Sdílet na Twitteru    

Výraz Balada patří do kategorie literatura

Klíčová slova: význam, literatura, definice, terminus technicus, slovo, odborný výraz, slovník, terminologie, popis, Balada, termín, heslo, informace, vysvětlení, definice pojmu, co znamená, wiki, odborné názvosloví


Pojem Balada je v kategorii literatura, ilustrační obrázek

Co označuje termín Balada? Výraz, definice slova z projektu Wikipedia

Následující text definice byl převzat ze stránek Wikipedia.cz. Licence CC-BY-SA.

Balada je lyricko-epický veršovaný útvar mnohdy s ponurým, strašidelným dějem a většinou nešťastným, někdy až tragickým koncem. Námětem je v mnoha případech provinění člověka, které je potrestáno řízením nadpřirozených bytostí či osudu. Balady mají prudký dějový spád a bohatý jazyk, častým jevem je sugestivní a zkratkovitý dialog mezi postavami.

Odkazy na jiné weby a vyhledávače

Zkusit najít Balada na Google.cz

Zkusit najít termín Balada ve Wikislovníku

Hledat slovo Balada ve slovníku cizích slov od Seznam.cz

Hledat výraz Balada ve fulltextu Seznam.cz

Hledat videa s názvem Balada na Youtube

Najít termín Balada ve vyhledávači Qwant

Dál můžete zkusit hledat slovo Balada například ve vyhledávači chránícího soukromí - DuckDuckGo, v nabídce zboží na Heureka.cz, ve ekologickém vyhledávači Ecosia, ve Wikizdrojích nebo v Lingea slovnících.

Výběr náhodných odborných termínů, pojmů a hesel

Nyní již víte co znamená slovo Balada? resp. co znamená výraz Balada? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Balada, odpověď na dotaz co je to Balada?. Víte např. kdo to je Immanuel Kant? Znáte a víte kdo je Casanova? Berte prosím v potaz, že jednotlivá slova mohou mít víc definic v závislosti na oboru a kontextu. Zkuste najít odborný termín i v jiné sekci než v literatura. Některé texty jsou rozšířeny o citaci z české Wikipedie. Je zde uveden i odkaz na konkrétní stránku ze zmíněné encyklopedie. Tyto lze přebírat, upravovat a dále šířit při splnění licenčního ujednání CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Děkujeme za návštěvu online internetového slovníku zaměřeného především na přesné vysvětlení slov, významy slov, definice odborných pojmů, zajímavosti, známé i neznámé pojmy, slovníková hesla s názvem Co Je To?.

Víte, kdo to byl Konšel, kdo byla Xantipa nebo kdo byl Casanova? Tyto a další historické osobnosti nebo profese naleznete právě zde.