Co je to?
Definice výrazu, termínu Balada. Co znamená odborný pojem Balada z kategorie Literatura?

Co je to Balada? Význam slova

Co znamená heslo, definice termínu, pojmu Balada?

Balada je epická nebo lyricko-epická báseň, většinou s velmi vážným dějem a tragickým koncem. Původ balad je lidový, později byly vytvořeny i balady umělé. Dějově jsou balady postaveny na něčí vině, na porušení některého z mravních principů a následném, nevyhnutelném trestu. Děj balady má rychlý spád, často se zde vyskytuje dialog.
Pozdější umělé balady (od 18. století) kritizují i nespravedlivé společenské a sociální jevy. Mezi nejznámější české tvůrce balad patří například K.J.Erben, F.L. Čelakovský, J. Neruda, P. Bezruč nebo J. Wolker.


Co je to Balada? Význam slova, termín, Definice výrazu, termínu Balada. Co znamená odborný pojem Balada z kategorie Literatura?

Provozovatel neručí za správnost a aktuálnost zde uvedených informací. Napsáno redaktory Superia.cz

Doporučujeme sdílet tento text s partnery, kolegy a kamarády na Pinterestu nebo na Facebooku či Twitteru.

 Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru    Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu    

Pojem Balada patří do sekce Literatura

Klíčová slova: popis, terminus technicus, názvosloví, Literatura, pojem, význam pojmu, co je to Balada?, definice pojmu, vysvětlení, wiki, termín, význam slova, slovník, heslo, význam, formulace, Balada, lexikon


Pojem Balada je v kategorii Literatura, ilustrační obrázek

Co nám píše encyklopedie Wikipedia o termínu Balada?

Uvedená defice je převzata z internetové online encyklopedie Wikipedia. Odkaz na článek je zde. Licence CC-BY-SA.

Balada je lyricko-epický veršovaný útvar mnohdy s ponurým, strašidelným dějem a většinou nešťastným, někdy až tragickým koncem. Námětem je v mnoha případech provinění člověka, které je potrestáno řízením nadpřirozených bytostí či osudu. Balady mají prudký dějový spád a bohatý jazyk, častým jevem je sugestivní a zkratkovitý dialog mezi postavami.

Zkuste zjistit více informací o slovu Balada v následujících zdrojích

Zkusit najít termín Balada ve Wikislovníku

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Balada ve Wikimedia Commons

Hledat slovo Balada na Google.cz

Hledat pojem Balada ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Hledat videa s názvem Balada na Youtube

Vyhledat slovo Balada ve fulltextu Seznam.cz

Dál můžete zkusit hledat slovo Balada například v Seznam.cz slovníku cizích slov, v ABC slovníku cizích slov a synonym, v evropském vyhledávači Qwant, ve ekologickém vyhledávači Ecosia nebo v Lingea slovnících.

Doporučené pojmy, slova, odborné termíny a výrazy

Na této webové stránce jste se dozvěděli co je to Balada? resp. jaký je přesný význam slova Balada? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Balada, odpověď na dotaz co je to Balada?. Víte např. kdo to je Antropolog? Znáte a víte kdo je Casanova? Berte prosím v potaz, že jednotlivá slova mohou mít víc definic podle různých oborů. Doporučujeme vám proto porozhlédnout se v jiných kategoriích (než Literatura). U některých textů citujeme českou Wikipedii. Spolu s krátkou citací (textem) vždy uvádíme u url adresu projektu. Ty spadají pod licenci CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Děkujeme, že jste navštívili online slovníkový projekt zaměřený na definice odborných pojmů, významy slov, přesné vysvětlení slov, známé i neznámé pojmy, zajímavosti, popisy termínů s názvem Co Je To?.

Víte, kdo to byl Konšel, kdo byla Xantipa nebo kdo byl Casanova? Tyto a další historické osobnosti nebo profese naleznete právě zde.