Co je to?
Odborný výraz, definice slova Balada. Co znamená pojem Balada z kategorie Literatura?

Co je to Balada? Význam slova

Vysvětlení pojmu, termínu, hesla, výrazu Balada

Balada je epická nebo lyricko-epická báseň, většinou s velmi vážným dějem a tragickým koncem. Původ balad je lidový, později byly vytvořeny i balady umělé. Dějově jsou balady postaveny na něčí vině, na porušení některého z mravních principů a následném, nevyhnutelném trestu. Děj balady má rychlý spád, často se zde vyskytuje dialog.
Pozdější umělé balady (od 18. století) kritizují i nespravedlivé společenské a sociální jevy. Mezi nejznámější české tvůrce balad patří například K.J.Erben, F.L. Čelakovský, J. Neruda, P. Bezruč nebo J. Wolker.


Co je to Balada? Význam slova, termín, Odborný výraz, definice slova Balada. Co znamená pojem Balada z kategorie Literatura?

Neručíme za úplnost, správnost, přesnost ani aktuálnost zde uvedených informací. Text vytvořen pro server Superia.cz

Doporučujeme sdílet tento text s ostatními na sociálních sítích Twitter, Facebook, Pinterest a Reddit.

 Sdílet na Redditu        Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru    

Heslo Balada patří do sekce literatura

Klíčová slova: co znamená, termín, heslo, názvosloví, Balada, terminus technicus, literatura, přesný výraz, význam, literatura, formulace, synonymum, odborné názvosloví, slovník, slovo, pojem, přesný význam, co to je


Pojem Balada je v kategorii literatura, ilustrační obrázek

Co píše online projekt Wikipedia o pojmu Balada?

Uvedená defice je převzata z internetové online encyklopedie Wikipedia. Odkaz na článek je zde. Licence CC-BY-SA.

Balada je lyricko-epický veršovaný útvar mnohdy s ponurým, strašidelným dějem a většinou nešťastným, někdy až tragickým koncem. Námětem je v mnoha případech provinění člověka, které je potrestáno řízením nadpřirozených bytostí či osudu. Balady mají prudký dějový spád a bohatý jazyk, častým jevem je sugestivní a zkratkovitý dialog mezi postavami.

Pro další informace o termínu Balada zkuste tyto odkazy

Vyhledat heslo Balada ve Wikislovníku

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Balada ve Wikimedia Commons

Zkusit najít výraz Balada ve vyhledávači Ecosia a pomoci tak životnímu prostředí

Hledat výraz Balada ve vyhledávači Qwant

Hledat videa s názvem Balada na Youtube

Najít výraz Balada ve fulltextu Seznam.cz

Dál můžete zkusit hledat slovo Balada například ve ruském vyhledávači Yandex, v ABC slovníku cizích slov a synonym, ve fulltextu Google.cz, v Microsoft Bing nebo v projektu slovnik.cz.

Náhodné pojmy, výrazy, slova a odborné termíny

Teď už znáte odpověď na otázku co to je Balada? resp. co se skrývá pod slovem Balada? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Balada, odpověď na dotaz co je to Balada?. Víte např. kdo to je Petra Nesvačilová? Znáte a víte kdo je Buddha? Neměli byste zapomenout na to, že ke každému výrazu, může existovat víc definic vzhledem k tomu, že se používají v rozdílných oborech lidské činnosti. Zkuste proto též hledat synonymum ke slovu Balada v jiné sekci než literatura. U některých textů najdete krátkou citaci z projektu Wikipedia včetně odkazu na kompletní text. Tyto texty lze potom kopírovat, editovat a dále šířit při splnění podmínek vyplývajících z licence CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Milí čtenáři, vážení návštěvníci, děkujeme za návštěvu webových stránek shromažďujících významy slov, popisy termínů, známé i neznámé pojmy, definice odborných pojmů, zajímavosti, slovníková hesla s názvem Co Je To?.

Víte, kdo to byl Konšel, kdo byla Xantipa nebo kdo byl Casanova? Tyto a další historické osobnosti nebo profese naleznete právě zde.