Co je to?
Odborný výraz, definice slova Balada. Co znamená slovo Balada z kategorie Literatura?

Co je Balada?

Vysvětlení pojmu, termínu, hesla, výrazu Balada

Balada je epická nebo lyricko-epická báseň, většinou s velmi vážným dějem a tragickým koncem. Původ balad je lidový, později byly vytvořeny i balady umělé. Dějově jsou balady postaveny na něčí vině, na porušení některého z mravních principů a následném, nevyhnutelném trestu. Děj balady má rychlý spád, často se zde vyskytuje dialog.
Pozdější umělé balady (od 18. století) kritizují i nespravedlivé společenské a sociální jevy. Mezi nejznámější české tvůrce balad patří například K.J.Erben, F.L. Čelakovský, J. Neruda, P. Bezruč nebo J. Wolker.


Co je to Balada? Význam slova, termín, Odborný výraz, definice slova Balada. Co znamená slovo Balada z kategorie Literatura?

Uvedené texty jsou poskytovány bez záruky. Mohou obsahovat faktické, resp. pravopisné chyby za něž se předem omlouváme. Text vytvořen redaktory Superia.cz

Tento krátký text můžete velmi snadno sdílet s vašimi sledujícími na webových službách typu Pinterest, Facebook, Twitter nebo Reddit.

  Sdílet na Twitteru      Sdílet na Redditu        Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Facebooku 

Heslo Balada patří do kategorie literatura

Klíčová slova: literatura, význam pojmu, odborné názvosloví, odborný výraz, co je to Balada?, co znamená, termín, co to je, význam, terminus technicus, definice pojmu, wiki, popis, význam slova, přesný význam, informace, synonymum, definice


Pojem Balada je v kategorii literatura, ilustrační obrázek

Co píše online projekt Wikipedia o pojmu Balada?

Následující text definice pojmu byl převzat z projektu Wikipedia.cz. Licence CC-BY-SA.

Balada je lyricko-epický veršovaný útvar mnohdy s ponurým, strašidelným dějem a většinou nešťastným, někdy až tragickým koncem. Námětem je v mnoha případech provinění člověka, které je potrestáno řízením nadpřirozených bytostí či osudu. Balady mají prudký dějový spád a bohatý jazyk, častým jevem je sugestivní a zkratkovitý dialog mezi postavami.

Další možné informační zdroje

Hledat videa s názvem Balada na Youtube

Zkusit najít termín Balada ve vyhledávači Ecosia a pomoci tak životnímu prostředí

Zkusit najít heslo Balada ve vyhledávači Yandex

Vyhledat výraz Balada ve fulltextu Seznam.cz

Chraňte své soukromí a hledejte slovo Balada ve vyhledávači DuckDuckGo

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Balada ve Wikimedia Commons

Dál můžete zkusit hledat slovo Balada například ve Wikizdrojích, v nabídce zboží na Heureka.cz, ve Wikislovníku, v Seznam.cz slovníku cizích slov nebo ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0.

Doporučujeme tyto odborné pojmy, výrazy a termíny

Text na tomto webu vám dal odpověď na otázku co to je Balada? resp. jaký je význam slova Balada? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Balada, odpověď na dotaz co je to Balada?. Víte např. kdo to je Yankee? Znáte a víte kdo je Casanova? Není v našich silách pravidelně aktualizovat texty na tomto webu. Pojmy mohou mít různé významy vzhledem k tomu, že se používají v rozdílných oborech lidské činnosti. Hledejte proto odborný pojem i jinde než v sekci literatura. Vybrané texty jsou rozšířené o citaci z české verze internetové encyklopedie Wikipedia.cz. Samozřejmě uvádíme i odkaz na konkrétní podstránku tohoto projektu. Tyto texty lze potom kopírovat, editovat a dále šířit při splnění podmínek vyplývajících z licence CC-BY-SA.

Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Kategorie literatura, Číst knihy, balada, ilustrační obrázek

Milí čtenáři, musíme vám poděkovat za návštívení internetového slovníku, který shromažďuje slovníková hesla, definice odborných pojmů, známé i neznámé pojmy, významy slov, popisy termínů, zajímavosti s názvem Co Je To?.

Víte, kdo to byl Konšel, kdo byla Xantipa nebo kdo byl Casanova? Tyto a další historické osobnosti nebo profese naleznete právě zde.