Co je to?
Výraz, termín, definice slova František. Co znamená odborný pojem František z kategorie Kultura?

Co je František? Význam slova

Co znamená termín, výraz, pojem, vysvětlení hesla František?

František je jednou z tradičních vánočních vůní. Jde o uhlík ve tvaru kuželu, zapalovaný právě v době Vánoc. Bývá aromatizovaný vůní skořice, hřebíčku, vanilky, borovice, santalu a kadidla, popř. dalších přísad. Jeho základem je pálené dřevěné uhlí, často z lipového dřeva. Vyrábí se z namletého dřevěného uhlí, které je doplněno kadidlem, tedy pryskyřicí pocházející z kadidlovníku pravého. To pomůže františku udržet tvar a dodá charakteristickou vůni. Vznikne tak hmota polosuchého a polosypkého charakteru. V poměru daném receptem se pak rukou natlačí do forem z kovu. Zde se františek nechá zatuhnout a po vyklopení z formy se ještě suší v mírném průvanu. Tento proces může trvat až jeden měsíc. Poté, co se františek zapálí, žhne sám, postupně prohořívá a kadidlo uvolňuje směs vůní do okolního prostředí.
Tradiční barvou františků je hnědočerná, ale zakoupit lze františky různých barev. Pálení františků má dlouhou tradici, přes 300 let. Původem je v pohraniční oblasti mezi Čechami a Německem, zvláště se praktikovalo v Krušných horách. Prapůvod však sahá až do dávných časů, kdy se při příchodu nového roku čistily a vykuřovaly domovy. Název františek nemá přesně určený původ, ale pravděpodobně se jedná o světce, který se zasloužil o nové pojetí tohoto svátku, Františka z Assisi. Jinou možností je odvození názvu od anglického pojmenování kadidla, frankincense. Mnohým lidem vůně františků vadí, jiní je milují. Esence z františků mají údajně léčivé účinky díky kadidlu a jeho protizánětlivým účinkům. To má také zbavovat prostory od negativních energií.

Výraz, termín, definice slova František. Co znamená odborný pojem František z kategorie Kultura?

Všechny údaje jsou bez záruky. V obsahu stránek mohou být pravopisné, faktické chyby i nepřesnosti. Text byl sepsán pro server Superia.cz

Definici pojmu František sdílejte s jinými lidmi na sociálních sítích jako je Facebook a Twitter.

 Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Facebooku   Sdílet na Redditu         Sdílet na Twitteru    

Termín František je v kategorii kultura

Klíčová slova: kultura, lexikon, terminologie, odborný výraz, pojem, vysvětlení, co znamená, slovník, František, formulace, význam pojmu, přesný význam, popis, informace, terminus technicus, slovo, definice pojmu, odborné názvosloví


Pojem František je v kategorii kultura, ilustrační obrázek

Co se píše ve Wikipedii o pojmu František?

(Text byl převzat z mnohojazyčné online encyklopedie Wikipedia) Licence CC-BY-SA.

František je označení pro vonný kužel zapalovaný o Vánocích, např. v Česku. Jedná se o pálené dřevěné uhlí – často se používá lípové. Dřevěné uhlí se namele a přidá se k němu kadidlo (olibanum) – pryskyřice z kadidlovníku pravého (Boswellia sacra), které dodává hořícímu františku charakteristickou vůni.
Tradice pálení vonných františků pochází z česko-německého pohraničí, především z Krušnohoří, a je stará cca 300 let. Její kořeny ovšem sahají podstatně hlouběji až do archaických dob, kdy se vykuřovaly a očišťovaly příbytky na přelomu starého a nového roku.
Původ pojmenování františek není zcela jasný: vykládá se jako obměna anglického frankincense („kadidlo“), které pochází ze starofrancouzského franc encens („čisté, ryzí kadidlo“) pocházející z latinského incēnsum („to, co je zapálené“), avšak přímý přenos z angličtiny je málo pravděpodobný a přenos prostřednictvím jiného jazyka je nejistý; Jiří Rejzek se tak přiklání k tomu, že se jedná o původní české pojmenování motivované tvarem připomínajícím mnišskou kapuci františkánů.

Pro více informací o heslu František zkuste navštívit tyto odkazy

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem František ve Wikimedia Commons

Zkusit najít heslo František ve vyhledávači Qwant

Hledat slovo František na Google.cz

Chraňte své soukromí a hledejte slovo František ve vyhledávači DuckDuckGo

Hledat výraz František ve slovníku cizích slov od Seznam.cz

Zkusit najít slovo František ve vyhledávači Ecosia a pomoci tak životnímu prostředí

Dál můžete zkusit hledat slovo František například ve Wikislovníku, v Lingea slovnících, ve vyhledávači Seznam.cz, ve videích na Youtube nebo v projektu slovnik.cz.

Výběr náhodných pojmů, výrazů, odborných termínů a slov

Právě jste se dozvěděli odpověď na otázku jaká je definice slova František? resp. co to je František? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu František, odpověď na dotaz co je to František?. Víte např. kdo to je Ivan Roubal? Znáte a víte kdo je Kelly Clarkson? Nezapomeňte, že termíny a hesla mohou mít víc významů vzhledem k tomu, že se používají v rozdílných oborech lidské činnosti. Vyzkoušejte proto hledání v jiných kategoriích (než kultura). Některé texty jsme rozšířili i o krátkou citaci z Wikipedia.cz. K této citaci vždy uvádíme i odkaz na konkrétní stránku. Ty lze dále používat při splnění licence CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Vážení čtenáři, děkujeme za návštěvu online projektu (slovníku) shromažďujícího přesné vysvětlení slov, známé i neznámé pojmy, zajímavosti, definice odborných pojmů, slovníková hesla, významy slov s názvem Co Je To?.

Zavzpomínejte na klasiské hry zvané Arkády. Manic miner, Pacman nebo Lemmings si nyní můžete zahrát zdarma a online ve vašem prohlížeči.