Co je to?
Definice odborného termínu, slova Danajský dar. Co znamená pojem Danajský dar z kategorie Kultura?

Co je Danajský dar?

Co znamená termín, slovo, definice pojmu Danajský dar?

Danajský dar je slovní spojení, které se používá jako přirovnání nebo rčení. Označuje něco získaného nebo darovaného, co však příjemci nakonec způsobí nepříjemnosti, něco nedobrého nebo dokonce zkázu.
Pojem pochází z řeckých bájí, kdy danajové při obléhání Tróje postavili velkého dřevěného koně jako dar bohyni Athéně. Kůň však byl dutý a v jeho břiše se ukryli vojáci. Vojsko se stáhlo a předstíralo odjezd. Trójané vítězoslavně dopravili koně za hradby města a museli přitom část hradeb pobořit. Když obránci Tróje po oslavách usnuli, vojáci z koně vylezli a otevřeli brány řeckým vojákům, kteří pak město obsadili, vydrancovali a vypálili. Proto se danajský dar stal symbolem dárku, který obdarovanému nic dobrého nepřinese.

Co je to Danajský dar? Význam slova, termín, Definice odborného termínu, slova Danajský dar. Co znamená pojem Danajský dar z kategorie Kultura?

Informace jsou bez záruky, provozovatel neručí za správnost a aktuálnost informací v textech. Text vytvořen redaktory Superia.cz

Budeme rádi, pokud budete definici slova Danajský dar sdílet s kolegy na Twitteru, Redditu, Facebooku nebo jinde.

 Sdílet na Facebooku   Sdílet na Redditu         Sdílet na Twitteru      Sdílet na Pinterestu  

Heslo Danajský dar patří do sekce kultura

Klíčová slova: popis, lexikon, formulace, co to je, Danajský dar, synonymum, heslo, kultura, názvosloví, definice, termín, vysvětlení, definice pojmu, wiki, význam, význam pojmu, přesný výraz, význam slova


Pojem Danajský dar je v kategorii kultura, ilustrační obrázek

Co píše online projekt Wikipedia o pojmu Danajský dar?

Následující text definice pojmu byl převzat z projektu Wikipedia.cz. Licence CC-BY-SA.

Danajský dar je ustálené slovní spojení, které vešlo do slovníku jako rčení, přirovnání. Vyznačuje takový dar nebo výtěžek a zisk, který způsobuje obdarovanému spíše potíže či zlo než užitek a spokojenost. Rčení souvisí s příběhem o Trojském koni z řecké mytologie.
Rčení je narážkou na varovná slova věštce Láokoóna: "Nevěřte tomu koni, Trójané! Ať je to cokoli, bojím se Danaů, i když přinášejí dary."(Aeneis, II, 49, Lat. "Equo ne credite, Teucri! Quidquid id est, timeo Danaos et dona ferentes.") Darem se zde mínil dřevěný „Trojský kůň“, v němž se pod vedením Odysseovým ukryla skupinka Řeků, kteří deset let marně obléhali Tróju.
Ostatní bojovníci předstírali, že obléhání ukončili a odpluli. Když Trójané přes Laokoónovo varování koně vtáhli do města, Odysseovi muži v noci otevřeli bránu a vpustili Řeky dovnitř. Celý příběh je stručně vylíčen v Homérově Odysseji (VIII. 493-515) a dále rozvinut na začátku 2. knihy Vergiliovy Aeneis.
Danajové byl název, jímž okolní kmeny nazývaly Acháje.

Více informací o slovu Danajský dar doporučujeme hledat v těchto zdrojích

Vyhledat výraz Danajský dar ve fulltextu vyhledávače Info.com

Vyhledat termín Danajský dar na Google.cz

Chraňte své soukromí a hledejte slovo Danajský dar ve vyhledávači DuckDuckGo

Hledat výraz Danajský dar ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Zkusit najít heslo Danajský dar ve vyhledávači Ecosia a pomoci tak životnímu prostředí

Hledat slovo Danajský dar ve vyhledávači Qwant

Dál můžete zkusit hledat slovo Danajský dar například ve fulltextu Yahoo.com, v projektu slovnik.cz, ve vyhledávači Seznam.cz, ve Wikislovníku nebo v Lingea slovnících.

Zkuste také následující odborné pojmy, termíny a hesla

Text na tomto webu vám dal odpověď na otázku co to je Danajský dar? resp. jaký je význam slova Danajský dar? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Danajský dar, odpověď na dotaz co je to Danajský dar?. Víte např. kdo to je Anna Slováčková? Znáte a víte kdo je Technický ředitel? Nemáme prostředky na pravidelnou aktualizace textů. Pojmy mohou mít různé významy v různých oborech lidské činnosti. Zkuste hledání i v jiné sekci webu než v kultura. U některých textů najdete krátkou citaci z projektu Wikipedia včetně odkazu na kompletní text. Jedná se o texty spadající pod licenci CC-BY-SA.

Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Kategorie kultura, Historické muzeum, danajský dar, ilustrační obrázek

Děkujeme vám za návštěvu encyklopedického projektu shromažďujícího definice odborných pojmů, přesné vysvětlení slov, popisy termínů, známé i neznámé pojmy, zajímavosti, slovníková hesla s názvem Co Je To?.

Chcete zatraktivnit vzhled vašeho tabletu, mobilního telefonu nebo počítače? Nejrychlejším a nejlevnějším způsobem je změna pozadí pracovní plochy. Na naši partnerské stránce naleznete populární tapetu ledovec, romantickou chatrč případně tapety zvířátek.