Co je to?
Definice výrazu, termínu Danajský dar. Co znamená odborný pojem Danajský dar z kategorie Kultura?

Co je to Danajský dar? Význam slova

Co znamená pojem, definice termínu Danajský dar?

Danajský dar je slovní spojení, které se používá jako přirovnání nebo rčení. Označuje něco získaného nebo darovaného, co však příjemci nakonec způsobí nepříjemnosti, něco nedobrého nebo dokonce zkázu.
Pojem pochází z řeckých bájí, kdy danajové při obléhání Tróje postavili velkého dřevěného koně jako dar bohyni Athéně. Kůň však byl dutý a v jeho břiše se ukryli vojáci. Vojsko se stáhlo a předstíralo odjezd. Trójané vítězoslavně dopravili koně za hradby města a museli přitom část hradeb pobořit. Když obránci Tróje po oslavách usnuli, vojáci z koně vylezli a otevřeli brány řeckým vojákům, kteří pak město obsadili, vydrancovali a vypálili. Proto se danajský dar stal symbolem dárku, který obdarovanému nic dobrého nepřinese.

Co je to Danajský dar? Význam slova, termín, Definice výrazu, termínu Danajský dar. Co znamená odborný pojem Danajský dar z kategorie Kultura?

Provozovatel neručí za správnost a aktuálnost zde uvedených informací. Text napsán pro Superia.cz

Uvedený text s definicí slova Danajský dar můžete samozřejmě sdílet s vašimi kamarády, známými a přáteli na Pinterestu, Redditu, Twitteru anebo na Facebooku.

 Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru    Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu    

Pojem Danajský dar je v sekci Kultura

Klíčová slova: slovo, přesný význam, vysvětlení, termín, definice pojmu, pojem, co je to Danajský dar?, wiki, Kultura, názvosloví, definice, Kultura, význam slova, co znamená, heslo, terminus technicus, synonymum, odborné názvosloví


Pojem Danajský dar je v kategorii Kultura, ilustrační obrázek

Co znamená pojem Danajský dar? Výraz, definice slova z Wikipedie

(Uvedený text pochází online encyklopedie Wikipedia.cz) Licence CC-BY-SA.

Danajský dar je ustálené slovní spojení, které vešlo do slovníku jako rčení, přirovnání. Vyznačuje takový dar nebo výtěžek a zisk, který způsobuje obdarovanému spíše potíže či zlo než užitek a spokojenost. Rčení souvisí s příběhem o Trojském koni z řecké mytologie.
Rčení je narážkou na varovná slova věštce Láokoóna: "Nevěřte tomu koni, Trójané! Ať je to cokoli, bojím se Danaů, i když přinášejí dary."(Aeneis, II, 49, Lat. "Equo ne credite, Teucri! Quidquid id est, timeo Danaos et dona ferentes.") Darem se zde mínil dřevěný „Trojský kůň“, v němž se pod vedením Odysseovým ukryla skupinka Řeků, kteří deset let marně obléhali Tróju.
Ostatní bojovníci předstírali, že obléhání ukončili a odpluli. Když Trójané přes Laokoónovo varování koně vtáhli do města, Odysseovi muži v noci otevřeli bránu a vpustili Řeky dovnitř. Celý příběh je stručně vylíčen v Homérově Odysseji (VIII. 493-515) a dále rozvinut na začátku 2. knihy Vergiliovy Aeneis.
Danajové byl název, jímž okolní kmeny nazývaly Acháje.

Pro více informací o heslu Danajský dar zkuste navštívit tyto odkazy

Hledat pojem Danajský dar ve fulltextu Seznam.cz

Hledat heslo Danajský dar ve vyhledávači Yandex

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Danajský dar ve Wikimedia Commons

Chraňte své soukromí a hledejte slovo Danajský dar ve vyhledávači DuckDuckGo

Hledat termín Danajský dar ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Zkusit najít slovo Danajský dar ve slovníku cizích slov od Seznam.cz

Dál můžete zkusit hledat slovo Danajský dar například v evropském vyhledávači Qwant, v Lingea slovnících, ve fulltextu Google.cz, ve Wikislovníku nebo v projektu slovnik.cz.

Zkuste také následující odborné pojmy, termíny a hesla

Na této webové stránce jste se dozvěděli co je to Danajský dar? resp. jaký je přesný význam slova Danajský dar? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Danajský dar, odpověď na dotaz co je to Danajský dar?. Víte např. kdo to je Žabař? Znáte a víte kdo je Norkys Batista? Nezapomeňte, že jednotlivé výrazy mohou mít víc významů v závislosti na oboru a kontextu. Doporučujeme vám proto porozhlédnout se v jiných kategoriích (než Kultura). Některé texty obsahují odkaz a krátkou citaci z české Wikipedie. Ty spadají pod licenci CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Vážení návštěvníci, děkujeme vám za návštěvu encyklopedického projektu shromažďujícího významy slov, přesné vysvětlení slov, zajímavosti, definice odborných pojmů, popisy termínů, známé i neznámé pojmy s názvem Co Je To?.

Chcete zatraktivnit vzhled vašeho tabletu, mobilního telefonu nebo počítače? Nejrychlejším a nejlevnějším způsobem je změna pozadí pracovní plochy. Na naši partnerské stránce naleznete populární tapetu ledovec, romantickou chatrč případně tapety zvířátek.