Co je to?
Definice odborného termínu, slova Tornádo. Co znamená pojem Tornádo z kategorie Věda?

Co je Tornádo? Význam slova

Co znamená termín, výraz, pojem, vysvětlení hesla Tornádo?

Tornádo je slovo původem ze španělštiny nebo portugalštiny. Označuje se tak větrný točící se vír, který se nachází pod spodní základnou bouří, průběžně se dotýká různých míst zemského povrchu a svou silou působí značné škody. Má optickou podobu chobotu, který se spouští z oblak, a nálevkovitý tvar.
Tornádo může mít průměr až do stovek metrů, rychlost větru bývá od 50 m/s až po více než 100 m/s. Nejvíce tornád se vyskytuje ve Spojených státech, vznikat však mohou kdekoli na světě.


Co je to Tornádo? Význam slova, termín, Definice odborného termínu, slova Tornádo. Co znamená pojem Tornádo z kategorie Věda?

Všechny údaje jsou bez záruky. V obsahu stránek mohou být pravopisné, faktické chyby i nepřesnosti. Uvedený text byl přidán redaktory Superia.cz

Doporučujeme sdílet tento text s kamarády na sociálních sítích Twitter, Facebook, Pinterest a Reddit.

  Sdílet na Twitteru      Sdílet na Redditu        Sdílet na Facebooku   Sdílet na Pinterestu  

Termín Tornádo patří do sekce věda

Klíčová slova: věda, význam slova, wiki, slovo, synonymum, heslo, pojem, přesný výraz, termín, vysvětlení, definice pojmu, slovník, věda, terminus technicus, odborné názvosloví, formulace, odborný výraz, co znamená


Pojem Tornádo je v kategorii věda, ilustrační obrázek

Co se píše ve Wikipedii o pojmu Tornádo?

Níže uvedený text pochází z webového projektu Wikipedia.cz. Licence CC-BY-SA.

Tornádo (pravděpodobně ze špan. nebo portug. tronada = bouřka, resp. tornar = točit se.) je silně rotující vír, vyskytující se pod spodní základnou konvektivních bouří, který se během své existence alespoň jednou dotkne zemského povrchu a je dostatečně silný, aby na něm mohl způsobit hmotné škody. Má podobu nálevky, chobotu, který se spouští ze základny oblaku druhu cumulonimbus. Většina tornád má rychlost větru pod 180 km/h a šířku pod 100 m, přičemž délka trasy činí maximálně několik kilometrů. Nejsilnější tornáda však mohou dosahovat rychlostí větru kolem 480 km/h, šířky přes 3 km a putovat déle než 100 km.

Umělecké zobrazení tornáda

Umělecké zobrazení tornáda v Utahu v USA. Autor: ArtTower, zdroj: Pixabay
Umělecké zobrazení tornáda v Utahu v USA. Autor: ArtTower, zdroj: Pixabay


Pro další informace o termínu Tornádo zkuste tyto odkazy

Vyhledat výraz Tornádo ve vyhledávači Ecosia a pomoci tak životnímu prostředí

Vyhledat slovo Tornádo ve Wikizdrojích

Zkusit najít výraz Tornádo ve Wikislovníku

Zkusit najít termín Tornádo ve slovníku cizích slov od Seznam.cz

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Tornádo ve Wikimedia Commons

Vyhledat heslo Tornádo ve vyhledávači Qwant

Dál můžete zkusit hledat slovo Tornádo například ve ruském vyhledávači Yandex, ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0, ve vyhledávači chránícího soukromí - DuckDuckGo, ve vyhledávači Seznam.cz nebo v Google překladači.

Často hledané pojmy, výrazy, odborné termíny a slova

Právě jste se dozvěděli odpověď na otázku co znamená Tornádo? resp. co se skrývá pod slovem Tornádo? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Tornádo, odpověď na dotaz co je to Tornádo?. Víte např. kdo to je Zbyněk Merunka? Znáte a víte kdo je Artěmij Panarin? Ke každému slovo může existovat víc definic vzhledem k tomu, že se používají v rozdílných oborech lidské činnosti. Doporučujeme vám proto porozhlédnout se v jiných kategoriích (než věda). U některých textů najdete krátkou citaci z projektu Wikipedia včetně odkazu na kompletní text. Ty lze dále používat při splnění licence CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Milí čtenáři, vážení návštěvníci, děkujeme za návštěvu webových stránek shromažďujících popisy termínů, významy slov, slovníková hesla, přesné vysvětlení slov, zajímavosti, definice odborných pojmů s názvem Co Je To?.

Zavzpomínejte na klasiské hry zvané Arkády. Manic miner, Pacman nebo Lemmings si nyní můžete zahrát zdarma a online ve vašem prohlížeči.