Co je to?
Odborný termín, výraz, slovo Šuměnka. Co znamená pojem Šuměnka z kategorie Nápoje?

Co je Šuměnka?

Vysvětlení pojmu, hesla, definice termínu Šuměnka

Instantní, tedy práškový šumivý nápoj se nazývá šuměnka, velmi často se také hovorově užívá název šumák. Jádro tohoto práškového nápoje tvoří směs hydrogenuhličitanu sodného čili jedlé sody a kyseliny citronové. Ve chvíli, kdy tuto směs rozpustíte ve vodě, docílíte chemické reakce, která způsobí, že nápoj bude perlit. K uvedené směsi se přidával ještě cukr pro lepší sladkou chuť a také potravinářské barvivo pro lepší vzhled. Šuměnka se kdysi balila do sáčků z voskovaného papíru. V případě, že směs zvlhla, už nápoj neperlil a také se dal velmi těžko rozpustit. Nyní se pro balení šumáku používají plastové sáčky. Dříve v sáčku byly zhruba dvě lžičky prášku, které stačily na přípravu půl litru šumivého nápoje a příchutě byly dvě, citron a pomeranč, tedy prášek ve žluté a oranžové barvě. Dnes šuměnku s vylepšenou chutí vyrábí pod názvem Pima společnost Dr. Oetker s řadou příchutí a ve variantě pro diabetiky a také společnost Herbex pod původním názvem Šuměnka a s řadou dalších příchutí, kromě citronu a pomeranče i v příchuti malina, mandarinka a v dia provedení.


Co je to Šuměnka? Význam slova, termín, Odborný termín, výraz, slovo Šuměnka. Co znamená pojem Šuměnka z kategorie Nápoje?

Přes veškerou snahu je možné, že v text bude obsahovat chyby. Předem se za ně omlouváme. Text byl sepsán pro server Superia.cz

Zaujalo vás slovo, termín Šuměnka? Potom se o definici podělte s kamarády na Twitteru, Pinterestu nebo Facebooku.

 Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru      Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu      

Heslo Šuměnka se nachází v kategorii nápoje

Klíčová slova: význam pojmu, odborný výraz, terminologie, synonymum, informace, význam slova, lexikon, co znamená, nápoje, co to je, wiki, termín, přesný výraz, co je to Šuměnka?, slovo, pojem, nápoje, formulace


Pojem Šuměnka je v kategorii nápoje, ilustrační obrázek

Wikipedie píše o slovu Šuměnka?

Následující definice termínu byla převzata z internetového projektu Wikipedia.cz. Licence CC-BY-SA.

Šuměnka či hovorově šumák byl práškový (instantní) šumivý nápoj.
Základem šumáku je směs kyseliny citronové a hydrogenuhličitanu sodného, známého spíše jako jedlá soda. Tato směs při rozpuštění ve vodě chemickou reakcí uvolňuje oxid uhličitý, díky kterému je nápoj perlivý. K tomu byl přidán cukr a trocha potravinářského barviva. To vše zabaleno v sáčku z voskového papíru – pokud hygroskopická směs zvlhla, pak již nešuměla a výslednou hmotu bylo obtížné také rozpustit. V současnosti jsou používány trvanlivější sáčky z plastické hmoty.

Další informace o pojmu Šuměnka hledejte v níže uvedených zdrojích

Vyhledat slovo Šuměnka ve vyhledávači Ecosia a pomoci tak životnímu prostředí

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Šuměnka ve Wikimedia Commons

Najít heslo Šuměnka ve Wikizdrojích

Hledat videa s názvem Šuměnka na Youtube

Zkusit najít pojem Šuměnka ve fulltextu Seznam.cz

Vyhledat výraz Šuměnka ve vyhledávači Yandex

Dál můžete zkusit hledat slovo Šuměnka například ve fulltextu Yahoo.com, v nabídce zboží na Heureka.cz, v Microsoft Bing, v evropském vyhledávači Qwant nebo v projektu slovnik.cz.

Další vybraná hesla, odborné termíny a pojmy

Právě nyní již víte jaký je přesný význam slova Šuměnka? resp. co přesně znamená slovo Šuměnka? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Šuměnka, odpověď na dotaz co je to Šuměnka?. Víte např. kdo to je Florista? Znáte a víte kdo je Jaroslav Tvrdík? Informace nemohou být pravidelně updatovány, proto mohou být zastaralé, neplatné, neaktuální či nepřesné. podle toho o jaký obor se jedná. Doporučujeme vám proto zkusit i jinou sekci než je kategorie nápoje. Některé pojmy obsahují doplňující definici z Wikipedie včetně url na konkrétní stránku. S těmi lze dále pracovat při dodržení licence CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Vážení návštěvníci, děkujeme vám za navštívení našeho encyklopedického slovníku, který se zaměřuje na popisy termínů, slovníková hesla, přesné vysvětlení slov, definice odborných pojmů, významy slov, známé i neznámé pojmy s názvem Co Je To?.

Taky máte někdy KOPR? Tím nemyslíme zeleninu, ale trošku hanlivou avšak výstižnou zkratku.