Co je to?
Výraz, termín, definice slova Šuměnka. Co znamená odborný pojem Šuměnka z kategorie Nápoje?

Co je to Šuměnka? Význam slova

Co znamená termín Šuměnka? Vysvětlení pojmu, definice hesla

Instantní, tedy práškový šumivý nápoj se nazývá šuměnka, velmi často se také hovorově užívá název šumák. Jádro tohoto práškového nápoje tvoří směs hydrogenuhličitanu sodného čili jedlé sody a kyseliny citronové. Ve chvíli, kdy tuto směs rozpustíte ve vodě, docílíte chemické reakce, která způsobí, že nápoj bude perlit. K uvedené směsi se přidával ještě cukr pro lepší sladkou chuť a také potravinářské barvivo pro lepší vzhled. Šuměnka se kdysi balila do sáčků z voskovaného papíru. V případě, že směs zvlhla, už nápoj neperlil a také se dal velmi těžko rozpustit. Nyní se pro balení šumáku používají plastové sáčky. Dříve v sáčku byly zhruba dvě lžičky prášku, které stačily na přípravu půl litru šumivého nápoje a příchutě byly dvě, citron a pomeranč, tedy prášek ve žluté a oranžové barvě. Dnes šuměnku s vylepšenou chutí vyrábí pod názvem Pima společnost Dr. Oetker s řadou příchutí a ve variantě pro diabetiky a také společnost Herbex pod původním názvem Šuměnka a s řadou dalších příchutí, kromě citronu a pomeranče i v příchuti malina, mandarinka a v dia provedení.


Co je to Šuměnka? Význam slova, termín, Výraz, termín, definice slova Šuměnka. Co znamená odborný pojem Šuměnka z kategorie Nápoje?

Přes maximální snahu a opakovanou kontrolu mohou některé informace nesprávné, nepřesné či neaktuální. Tento text byl napsán redaktory Superia.cz

Tento text (Šuměnka) můžete sdílet s kamarády na sociálních sítích jako je Facebook a Twitter.

 Sdílet na Redditu         Sdílet na Twitteru      Sdílet na Facebooku   Sdílet na Pinterestu  

Termín Šuměnka patří do kategorie nápoje

Klíčová slova: význam, nápoje, definice, definice pojmu, formulace, lexikon, odborný výraz, co znamená, názvosloví, nápoje, heslo, přesný význam, popis, přesný výraz, pojem, Šuměnka, odborné názvosloví, co to je


Pojem Šuměnka je v kategorii nápoje, ilustrační obrázek

Co označuje termín Šuměnka? Definice slova, termínu z projektu Wikipedia

Následující popis pojmu byl převzat ze stránek Wikipedia.cz, více se dozvíte zde. Licence CC-BY-SA.

Šuměnka či hovorově šumák byl práškový (instantní) šumivý nápoj.
Základem šumáku je směs kyseliny citronové a hydrogenuhličitanu sodného, známého spíše jako jedlá soda. Tato směs při rozpuštění ve vodě chemickou reakcí uvolňuje oxid uhličitý, díky kterému je nápoj perlivý. K tomu byl přidán cukr a trocha potravinářského barviva. To vše zabaleno v sáčku z voskového papíru – pokud hygroskopická směs zvlhla, pak již nešuměla a výslednou hmotu bylo obtížné také rozpustit. V současnosti jsou používány trvanlivější sáčky z plastické hmoty.

Zkuste zjistit více informací o slovu Šuměnka v následujících zdrojích

Najít výraz Šuměnka ve vyhledávači Ecosia a pomoci tak životnímu prostředí

Zkusit najít slovo Šuměnka ve vyhledávači Yandex

Hledat heslo Šuměnka ve Wikizdrojích

Vyhledat pojem Šuměnka na Google.cz

Vyhledat výraz Šuměnka ve fulltextu Seznam.cz

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Šuměnka ve Wikimedia Commons

Dál můžete zkusit hledat slovo Šuměnka například v Microsoft Bing, v nabídce zboží na Heureka.cz, ve videích na Youtube, ve vyhledávači chránícího soukromí - DuckDuckGo nebo v ABC slovníku cizích slov a synonym.

Vybrané termíny, slova, pojmy

Právě jste zjistili jaká je definice slova Šuměnka? resp. co se přesně ukrývá za slovem Šuměnka? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Šuměnka, odpověď na dotaz co je to Šuměnka?. Víte např. kdo to je Rudolf Schuster? Znáte a víte kdo je Jiří Rusnok? Nezapomeňte prosím, že ke každému slovu může existovat vícero definic v různých oborech lidské činnosti. Proto se porozhlédněte i v jiných sekcích (než nápoje). Vybrané texty jsou rozšířené o citaci z české verze internetové encyklopedie Wikipedia.cz. Samozřejmě uvádíme i odkaz na konkrétní podstránku tohoto projektu. Takovéto texty spadají pod licencí CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Děkujeme našim čtenářům za návštěvu online encyklopedického projektu shromažďujícího popisy termínů, definice odborných pojmů, slovníková hesla, známé i neznámé pojmy, významy slov, přesné vysvětlení slov s názvem Co Je To?.

Taky máte někdy KOPR? Tím nemyslíme zeleninu, ale trošku hanlivou avšak výstižnou zkratku.