Co je to?
Odborný termín, výraz, slovo Jumarování. Co znamená pojem Jumarování z kategorie Sport?

Co to je Jumarování? Význam slova

Co znamená termín, výraz, pojem, vysvětlení hesla Jumarování?

Jumarování je výraz, který neradi slyší odborníci, ovšem je běžně používán horolezci, stromolezci, speleology nebo pracovníky při výškových pracích. Jde o metodu výstupu po laně, která znamená využití dvou pomůcek, tzv. blokantů, jumarů. Ty se po laně dají posunout pouze jedním směrem a horolezec mezi nimi pouze přenese váhu. Tyto pomůcky mají více variant pro různé situace.
V jumarování se konají také závody, dlouhou tradici mají například mezi speleology. Závodí také stromolezci nebo průmysloví lezci. Nejde tu však o komplexní využití techniky, ale pouze o jednorázové výstupy.


Co je to Jumarování? Význam slova, termín, Odborný termín, výraz, slovo Jumarování. Co znamená pojem Jumarování z kategorie Sport?

Chyby vyhrazeny. Neručíme za faktickou přednost a aktuálnost informací. Text napsán pro Superia.cz

Tento krátký text můžete velmi snadno sdílet se známými na Pinterestu, Facebooku nebo Twitteru.

 Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru    Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu    

Výraz Jumarování patří do kategorie Sport

Klíčová slova: přesný výraz, termín, co je to Jumarování?, definice pojmu, názvosloví, terminologie, co znamená, popis, co to je, význam, definice, formulace, vysvětlení, Sport, odborné názvosloví, význam pojmu, význam slova, Jumarování


Pojem Jumarování je v kategorii Sport, ilustrační obrázek

V encyklopedii Wikipedia se o termínu Jumarování dozvíte následující

(Uvedený text pochází online encyklopedie Wikipedia.cz) Licence CC-BY-SA.

Jumarování je z lingvistického i odborného hlediska nesprávný výraz pro metodou výstupu po laně, která se používá v horolezectví, speleologii, stromolezení a při výškových pracích.
Spočívá v používání dvou blokantů (jumarů či jümarů) – mechanických pomůcek (svírek), které se posunují po laně pouze jedním směrem (tedy vzhůru) a lezec mezi nimi střídavě přenáší váhu. Existuje několik uspořádání a druhů blokantů, které se používají v různých situacích. Mezi nejvýznamnější výrobce těchto pomůcek patří firmy Petzl a Kong, v České republice Singing Rock.

Doporučené zdroje informací k dalšímu studiu

Vyhledat heslo Jumarování na Google.cz

Najít slovo Jumarování ve vyhledávači Ecosia a pomoci tak životnímu prostředí

Zkusit najít výraz Jumarování ve Wikizdrojích

Zkusit najít heslo Jumarování ve slovníku cizích slov od Seznam.cz

Vyhledat termín Jumarování ve vyhledávači Yandex

Najít termín Jumarování ve fulltextu Seznam.cz

Dál můžete zkusit hledat slovo Jumarování například ve vyhledávači chránícího soukromí - DuckDuckGo, v projektu slovnik.cz, ve videích na Youtube, v Microsoft Bing nebo ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0.

Výběr náhodných odborných termínů, pojmů a hesel

Na této webové stránce jste se dozvěděli jaká je definice termínu Jumarování? resp. co se skrývá pod slovem Jumarování? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Jumarování, odpověď na dotaz co je to Jumarování?. Víte např. kdo to je Romantik? Znáte a víte kdo je Gabriela Koukalová? Ke každému pojmu může existovat vícero definic v různých oborech lidské činnosti. Vyzkoušejte proto i příslušná synonyma a homonyma v jiných sekcích než Sport. Některé texty jsou rozšířeny o citaci z české Wikipedie. Je zde uveden i odkaz na konkrétní stránku ze zmíněné encyklopedie. Takový typ textu spadá pod licenci CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Vážení návštěvníci, děkujeme vám za návštěvu encyklopedického projektu shromažďujícího definice odborných pojmů, slovníková hesla, popisy termínů, významy slov, známé i neznámé pojmy, přesné vysvětlení slov s názvem Co Je To?.

Být, bydlit, obyvatel ... Vzpomenete si ještě na všechna vyjmenovaná slova po B?