Co je to?
Výraz, termín, definice slova Jumarování. Co znamená odborný pojem Jumarování z kategorie Sport?

Co je to Jumarování? Význam slova

Co znamená výraz, termín, pojem, definice slova Jumarování?

Jumarování je výraz, který neradi slyší odborníci, ovšem je běžně používán horolezci, stromolezci, speleology nebo pracovníky při výškových pracích. Jde o metodu výstupu po laně, která znamená využití dvou pomůcek, tzv. blokantů, jumarů. Ty se po laně dají posunout pouze jedním směrem a horolezec mezi nimi pouze přenese váhu. Tyto pomůcky mají více variant pro různé situace.
V jumarování se konají také závody, dlouhou tradici mají například mezi speleology. Závodí také stromolezci nebo průmysloví lezci. Nejde tu však o komplexní využití techniky, ale pouze o jednorázové výstupy.


Co je to Jumarování? Význam slova, termín, Výraz, termín, definice slova Jumarování. Co znamená odborný pojem Jumarování z kategorie Sport?

Provozovatel neručí za správnost a úplnost jakýchkoliv informací a dokumentů umístěných na webových stránkách. Tento text byl napsán redaktory Superia.cz

Tento text samozřejmě můžete sdílet s vašimi známými a kamarády na Twitteru, Redditu, Pinterestu, Facebooku nebo na jiných, zde neuvedených sociálních sítích.

  Sdílet na Twitteru      Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu        Sdílet na Facebooku 

Výraz Jumarování je v sekci sport

Klíčová slova: pojem, názvosloví, definice, sport, terminologie, terminus technicus, slovo, význam, význam pojmu, význam slova, synonymum, sport, wiki, popis, termín, co to je, slovník, odborné názvosloví


Pojem Jumarování je v kategorii sport, ilustrační obrázek

V encyklopedii Wikipedia se o termínu Jumarování dozvíte následující

Tento níže umístěný text je převzat z internetové Wikipedie. Více zde. Licence CC-BY-SA.

Jumarování je z lingvistického i odborného hlediska nesprávný výraz pro metodou výstupu po laně, která se používá v horolezectví, speleologii, stromolezení a při výškových pracích.
Spočívá v používání dvou blokantů (jumarů či jümarů) – mechanických pomůcek (svírek), které se posunují po laně pouze jedním směrem (tedy vzhůru) a lezec mezi nimi střídavě přenáší váhu. Existuje několik uspořádání a druhů blokantů, které se používají v různých situacích. Mezi nejvýznamnější výrobce těchto pomůcek patří firmy Petzl a Kong, v České republice Singing Rock.

Další zdroje informací o slovu Jumarování

Zkusit najít termín Jumarování ve fulltextu Seznam.cz

Hledat výraz Jumarování ve vyhledávači Qwant

Chraňte své soukromí a hledejte slovo Jumarování ve vyhledávači DuckDuckGo

Zkusit najít slovo Jumarování ve slovníku cizích slov od Seznam.cz

Hledat videa s názvem Jumarování na Youtube

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Jumarování ve Wikimedia Commons

Dál můžete zkusit hledat slovo Jumarování například ve Wikislovníku, ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0, ve Wikizdrojích, v Microsoft Bing nebo v nabídce zboží na Heureka.cz.

Výběr náhodných pojmů, výrazů, odborných termínů a slov

Nyní již víte co znamená slovo Jumarování? resp. co se vlastně skrývá pod slovem Jumarování? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Jumarování, odpověď na dotaz co je to Jumarování?. Víte např. kdo to je Heinrich Hertz? Znáte a víte kdo je Macecha? Berte prosím v úvahu, že pojmy mohou mít víc definic v závislosti na oboru a kontextu. Doporučujeme vám proto porozhlédnout se v jiných kategoriích (než sport). Některé texty obsahují odkaz a krátkou citaci z české Wikipedie. Tyto lze přebírat, upravovat a dále šířit při splnění licenčního ujednání CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Vážení čtenáři, musíme vám poděkovat za návštěvu internetového encyklopedického slovníku, který se zaměřuje na zajímavosti, významy slov, známé i neznámé pojmy, definice odborných pojmů, popisy termínů, slovníková hesla s názvem Co Je To?.

Být, bydlit, obyvatel ... Vzpomenete si ještě na všechna vyjmenovaná slova po B?