Co je to?
Výraz, termín, definice slova Cidlina. Co znamená odborný pojem Cidlina z kategorie Nástroje?

Co je to Cidlina? Význam slova

Co znamená termín Cidlina? Vysvětlení pojmu, definice hesla

Cidlina, jinak také truhlářská škrabka, je název nástroje, sloužícího k obrábění dřeva, jeho tvarování a dokončení. Název má svůj původ v německém slově Ziehklinge. S jeho pomocí lze ručně odstranit malá množství nadbytečného materiálu. Je užitečná především tam, kde by ruční hoblík mohl dřevo poškodit. Taková místa jsou například ta, kde jsou letokruhy dřeva nepravidelné. Njčastěji se používají při práci s tvrdým dřevem, kde nahrazují smirkový papír. Povrch, který je vytvořen s pomocí cidliny, je čistý, hladký a dřevo nemá ucpané póry.
Většina cidlin má tvar obdélníku nebo křivítka. Tento tvar se nazývá také husí krk a hodí se pro úpravu zakřivených povrchů. Nástrojem se dá také tvarovat vlhký i suchý jíl a může být použit místo dřevěné stěrky. Materiálem pro výrobu bývá ocel, která má vyšší obsah uhlíku. Někteří uživatelé si vyrábějí vlastní cidliny a jako materiál využívají listy ruční pily. Nástroj se skládá z otřepu, ostré hrany, ocílky a pilníku.


Co je to Cidlina? Význam slova, termín, Výraz, termín, definice slova Cidlina. Co znamená odborný pojem Cidlina z kategorie Nástroje?

Neručíme za eventuální chyby v textech. Tento text byl napsán redaktory Superia.cz

Líbí se vám definice pojmu Cidlina? Pak se o ní podělte s přáteli a kamarády prostřednictvím uvedených tlačítek na sociálních sítích Facebook nebo Twitter.

 Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru    Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu    

Pojem Cidlina je v kategorii Nástroje

Klíčová slova: co to je, terminologie, Nástroje, terminus technicus, slovník, Cidlina, význam slova, Nástroje, termín, definice pojmu, názvosloví, přesný význam, odborné názvosloví, význam pojmu, lexikon, formulace, popis, pojem


Pojem Cidlina je v kategorii Nástroje, ilustrační obrázek

Co znamená pojem Cidlina? Definice termínu, výrazu z Wikipedie

Následující popis termínu byl převzat z otevřené online encyklopedie, ze známé Wikipedie. Pro více informací klikněte na odkaz. Licence CC-BY-SA.

Cidlina (původně z němčiny Ziehklinge), také známá jako truhlářská škrabka, je dřevoobráběcí tvarovací a dokončovací nástroj. Používá se pro ruční odstranění malého množství materiálu a je užitečná v místech nepravidelného rozložení letokruhů dřeva, kde by ruční hoblíky mohly způsobit vytrhnutí vláken. Cidliny jsou nejvhodnější pro práci s tvrdým dřevem, a můžou být použity místo brusného papíru. Škrábání cidlinou vytváří čistší povrch, než broušení, neucpává póry dřeva prachem a nezanechává „chlupy“ z roztrhaných vláken, i přestože jsou použita ta nejjemnější brusiva.

Linky na další online zdroje

Zkusit najít výraz Cidlina ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Vyhledat heslo Cidlina ve vyhledávači Ecosia a pomoci tak životnímu prostředí

Hledat pojem Cidlina ve vyhledávači Qwant

Hledat termín Cidlina ve Wikislovníku

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Cidlina ve Wikimedia Commons

Vyhledat slovo Cidlina ve fulltextu Seznam.cz

Dál můžete zkusit hledat slovo Cidlina například ve Wikizdrojích, v Lingea slovnících, ve vyhledávači chránícího soukromí - DuckDuckGo, ve videích na Youtube nebo v Google překladači.

Doporučené odborné pojmy, termíny, výrazy a hesla

Na stránce jste se mohli dozvědět: jaký je význam slova Cidlina? resp. co se vlastně skrývá pod slovem Cidlina? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Cidlina, odpověď na dotaz co je to Cidlina?. Víte např. kdo to je Specialista marketingu? Znáte a víte kdo je Lou Fanánek Hagen? Berte prosím v potaz, že jednotlivá slova mohou mít víc definic v různém kontextu, v různých oborech. Zkuste proto termín Cidlina hledat i v jiných kategoriích (než Nástroje) U některých pojmů uvádíme i doplňující definici pojmu z Wikipedie včetně odkazu na konkrétní stránku Wikipedie, kde se dočtete více. Takový text je šířen pod licencí CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Vážení čtenáři, musíme vám poděkovat za návštěvu internetového encyklopedického slovníku, který se zaměřuje na známé i neznámé pojmy, zajímavosti, slovníková hesla, přesné vysvětlení slov, definice odborných pojmů, významy slov s názvem Co Je To?.

Znáte zkratky POV, SJM nebo FTW? Tyto a dalších 1000 jiných zkratek naleznete zde.