Co je to?
Odborný výraz, definice slova Cidlina. Co znamená slovo Cidlina z kategorie Nástroje?

Co je Cidlina? Definice pojmu

Význam termínu, výrazu, vysvětlení pojmu Cidlina

Cidlina, jinak také truhlářská škrabka, je název nástroje, sloužícího k obrábění dřeva, jeho tvarování a dokončení. Název má svůj původ v německém slově Ziehklinge. S jeho pomocí lze ručně odstranit malá množství nadbytečného materiálu. Je užitečná především tam, kde by ruční hoblík mohl dřevo poškodit. Taková místa jsou například ta, kde jsou letokruhy dřeva nepravidelné. Njčastěji se používají při práci s tvrdým dřevem, kde nahrazují smirkový papír. Povrch, který je vytvořen s pomocí cidliny, je čistý, hladký a dřevo nemá ucpané póry.
Většina cidlin má tvar obdélníku nebo křivítka. Tento tvar se nazývá také husí krk a hodí se pro úpravu zakřivených povrchů. Nástrojem se dá také tvarovat vlhký i suchý jíl a může být použit místo dřevěné stěrky. Materiálem pro výrobu bývá ocel, která má vyšší obsah uhlíku. Někteří uživatelé si vyrábějí vlastní cidliny a jako materiál využívají listy ruční pily. Nástroj se skládá z otřepu, ostré hrany, ocílky a pilníku.


Co je to Cidlina? Význam slova, termín, Odborný výraz, definice slova Cidlina. Co znamená slovo Cidlina z kategorie Nástroje?

Neručíme za pravdivost poskytovaných informací.Výše uvedený text byl napsán redaktorkami Superia.cz

Sdílejte tento text s heslem Cidlina s ostatními na Twitteru, Pinterestu nebo Facebooku.

 Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu        Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru    

Heslo Cidlina patří do kategorie nástroje

Klíčová slova: slovník, názvosloví, význam pojmu, popis, slovo, terminologie, informace, nástroje, co znamená, co je to Cidlina?, synonymum, odborné názvosloví, heslo, přesný význam, přesný výraz, co to je, vysvětlení, lexikon


Pojem Cidlina je v kategorii nástroje, ilustrační obrázek

Co znamená pojem Cidlina? Definice slova, termínu z Wikipedie

Uvedená defice je převzata z internetové online encyklopedie Wikipedia. Odkaz na článek je zde. Licence CC-BY-SA.

Cidlina (původně z němčiny Ziehklinge), také známá jako truhlářská škrabka, je dřevoobráběcí tvarovací a dokončovací nástroj. Používá se pro ruční odstranění malého množství materiálu a je užitečná v místech nepravidelného rozložení letokruhů dřeva, kde by ruční hoblíky mohly způsobit vytrhnutí vláken. Cidliny jsou nejvhodnější pro práci s tvrdým dřevem, a můžou být použity místo brusného papíru. Škrábání cidlinou vytváří čistší povrch, než broušení, neucpává póry dřeva prachem a nezanechává „chlupy“ z roztrhaných vláken, i přestože jsou použita ta nejjemnější brusiva.

Jiné doporučené zdroje informací

Najít výraz Cidlina ve vyhledávači Yandex

Vyhledat heslo Cidlina ve vyhledávači Ecosia a pomoci tak životnímu prostředí

Hledat frázi Cidlina ve fulltextu vyhledávače Info.com

Chraňte své soukromí a hledejte slovo Cidlina ve vyhledávači DuckDuckGo

Najít heslo Cidlina ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Hledat termín Cidlina ve Wikislovníku

Dál můžete zkusit hledat slovo Cidlina například ve Wikizdrojích, v nabídce zboží na Heureka.cz, v Google obrázcích, ve fulltextu Yahoo.com nebo v Google překladači.

Často hledané pojmy, výrazy, odborné termíny a slova

Nyní už nejspíš víte co to je Cidlina? resp. co znamená slovo Cidlina? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Cidlina, odpověď na dotaz co je to Cidlina?. Víte např. kdo to je Levičák? Znáte a víte kdo je Benjamin Kuras? Nezapomeňte, že termíny a hesla mohou mít víc významů podle toho o jaký obor se jedná. Doporučujeme vám proto porozhlédnout se v jiných kategoriích (než nástroje). Vybrané texty jsou rozšířené o citaci z české verze internetové encyklopedie Wikipedia.cz. Samozřejmě uvádíme i odkaz na konkrétní podstránku tohoto projektu. S těmi lze dále pracovat při dodržení licence CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Děkujeme za návštěvu projektu shromažďujícího slovníková hesla, přesné vysvětlení slov, zajímavosti, popisy termínů, známé i neznámé pojmy, definice odborných pojmů s názvem Co Je To?.

Znáte zkratky POV, SJM nebo FTW? Tyto a dalších 1000 jiných zkratek naleznete zde.