Co je to?
Výraz, termín, definice slova Cidlina. Co znamená odborný pojem Cidlina z kategorie Nástroje?

Co je to Cidlina? Význam slova

Co znamená termín, slovo, heslo, vysvětlení pojmu Cidlina?

Cidlina, jinak také truhlářská škrabka, je název nástroje, sloužícího k obrábění dřeva, jeho tvarování a dokončení. Název má svůj původ v německém slově Ziehklinge. S jeho pomocí lze ručně odstranit malá množství nadbytečného materiálu. Je užitečná především tam, kde by ruční hoblík mohl dřevo poškodit. Taková místa jsou například ta, kde jsou letokruhy dřeva nepravidelné. Njčastěji se používají při práci s tvrdým dřevem, kde nahrazují smirkový papír. Povrch, který je vytvořen s pomocí cidliny, je čistý, hladký a dřevo nemá ucpané póry.
Většina cidlin má tvar obdélníku nebo křivítka. Tento tvar se nazývá také husí krk a hodí se pro úpravu zakřivených povrchů. Nástrojem se dá také tvarovat vlhký i suchý jíl a může být použit místo dřevěné stěrky. Materiálem pro výrobu bývá ocel, která má vyšší obsah uhlíku. Někteří uživatelé si vyrábějí vlastní cidliny a jako materiál využívají listy ruční pily. Nástroj se skládá z otřepu, ostré hrany, ocílky a pilníku.


Co je to Cidlina? Význam slova, termín, Výraz, termín, definice slova Cidlina. Co znamená odborný pojem Cidlina z kategorie Nástroje?

Vyhrazujeme si možnost chyb v textech. Sepsáno redaktory Superia.cz

Zaujalo vás slovo, termín Cidlina? Potom se o definici podělte s partnery, kolegy a kamarády na Facebooku, Twitteru, Pinterestu, Redditu nebo na jiné sociální síti.

 Sdílet na Redditu         Sdílet na Twitteru      Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Facebooku 

Pojem Cidlina se nachází v kategorii nástroje

Klíčová slova: nástroje, Cidlina, definice pojmu, synonymum, terminus technicus, slovník, terminologie, význam, pojem, heslo, wiki, co je to Cidlina?, vysvětlení, odborné názvosloví, nástroje, názvosloví, informace, termín


Pojem Cidlina je v kategorii nástroje, ilustrační obrázek

Co nám píše encyklopedie Wikipedia o termínu Cidlina?

Následující definice pojmu pochází ze stránek Wikipedia.cz. Licence CC-BY-SA.

Cidlina (původně z němčiny Ziehklinge), také známá jako truhlářská škrabka, je dřevoobráběcí tvarovací a dokončovací nástroj. Používá se pro ruční odstranění malého množství materiálu a je užitečná v místech nepravidelného rozložení letokruhů dřeva, kde by ruční hoblíky mohly způsobit vytrhnutí vláken. Cidliny jsou nejvhodnější pro práci s tvrdým dřevem, a můžou být použity místo brusného papíru. Škrábání cidlinou vytváří čistší povrch, než broušení, neucpává póry dřeva prachem a nezanechává „chlupy“ z roztrhaných vláken, i přestože jsou použita ta nejjemnější brusiva.

Jiné doporučené zdroje informací

Vyhledat termín Cidlina ve fulltextu Seznam.cz

Hledat výraz Cidlina na Google.cz

Najít výraz Cidlina ve vyhledávači Yandex

Hledat pojem Cidlina ve vyhledávači Qwant

Najít pojem Cidlina ve vyhledávači Ecosia a pomoci tak životnímu prostředí

Hledat videa s názvem Cidlina na Youtube

Dál můžete zkusit hledat slovo Cidlina například ve vyhledávači chránícího soukromí - DuckDuckGo, v nabídce zboží na Heureka.cz, ve Wikizdrojích, v Seznam.cz slovníku cizích slov nebo v projektu slovnik.cz.

Doporučené odborné pojmy, termíny, výrazy a hesla

Text na tomto webu vám dal odpověď na otázku co je to Cidlina? resp. jaký je význam slova Cidlina? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Cidlina, odpověď na dotaz co je to Cidlina?. Víte např. kdo to je Parkurista? Znáte a víte kdo je Prvotrestaná osoba? Ke každému pojmu může existovat vícero definic v různém kontextu, v různých oborech. Proto případně zapátrejte i v jiných kategoriích (než nástroje). Některé pojmy jsou obohaceny o citaci z Wikipedie. U nich uvádíme i konkrétní url projektu kde se dozvíte více. Ty lze využívat v souladu s licencí CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Vážení návštěvníci, milí čtenáři, děkujeme vám za návštěvu webu shromažďujícího popisy termínů, významy slov, definice odborných pojmů, slovníková hesla, známé i neznámé pojmy, zajímavosti s názvem Co Je To?.

Znáte zkratky POV, SJM nebo FTW? Tyto a dalších 1000 jiných zkratek naleznete zde.