Co je to?
Výraz, termín, definice slova Cidlina. Co znamená odborný pojem Cidlina z kategorie Nástroje?

Co je to Cidlina? Význam slova

Vysvětlení pojmu, hesla, definice termínu Cidlina

Cidlina, jinak také truhlářská škrabka, je název nástroje, sloužícího k obrábění dřeva, jeho tvarování a dokončení. Název má svůj původ v německém slově Ziehklinge. S jeho pomocí lze ručně odstranit malá množství nadbytečného materiálu. Je užitečná především tam, kde by ruční hoblík mohl dřevo poškodit. Taková místa jsou například ta, kde jsou letokruhy dřeva nepravidelné. Njčastěji se používají při práci s tvrdým dřevem, kde nahrazují smirkový papír. Povrch, který je vytvořen s pomocí cidliny, je čistý, hladký a dřevo nemá ucpané póry.
Většina cidlin má tvar obdélníku nebo křivítka. Tento tvar se nazývá také husí krk a hodí se pro úpravu zakřivených povrchů. Nástrojem se dá také tvarovat vlhký i suchý jíl a může být použit místo dřevěné stěrky. Materiálem pro výrobu bývá ocel, která má vyšší obsah uhlíku. Někteří uživatelé si vyrábějí vlastní cidliny a jako materiál využívají listy ruční pily. Nástroj se skládá z otřepu, ostré hrany, ocílky a pilníku.


Co je to Cidlina? Význam slova, termín, Výraz, termín, definice slova Cidlina. Co znamená odborný pojem Cidlina z kategorie Nástroje?

Chyby vyhrazeny. Text byl sepsán pro server Superia.cz

Zaujalo vás slovo, termín Cidlina? Potom se o definici podělte s vašimi přáteli na sociálních sítích Twitter, Redditu nebo Facebook.

 Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru    Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu    

Heslo Cidlina se nachází v kategorii Nástroje

Klíčová slova: pojem, slovník, odborný výraz, termín, vysvětlení, Nástroje, informace, terminus technicus, význam, definice, slovo, synonymum, odborné názvosloví, přesný výraz, význam pojmu, Nástroje, co je to Cidlina?, terminologie


Pojem Cidlina je v kategorii Nástroje, ilustrační obrázek

Wikipedie píše o slovu Cidlina?

Následující text definice pojmu byl převzat z projektu Wikipedia.cz. Licence CC-BY-SA.

Cidlina (původně z němčiny Ziehklinge), také známá jako truhlářská škrabka, je dřevoobráběcí tvarovací a dokončovací nástroj. Používá se pro ruční odstranění malého množství materiálu a je užitečná v místech nepravidelného rozložení letokruhů dřeva, kde by ruční hoblíky mohly způsobit vytrhnutí vláken. Cidliny jsou nejvhodnější pro práci s tvrdým dřevem, a můžou být použity místo brusného papíru. Škrábání cidlinou vytváří čistší povrch, než broušení, neucpává póry dřeva prachem a nezanechává „chlupy“ z roztrhaných vláken, i přestože jsou použita ta nejjemnější brusiva.

Pro více informací o heslu Cidlina zkuste navštívit tyto odkazy

Zkusit najít termín Cidlina ve Wikislovníku

Vyhledat slovo Cidlina ve fulltextu Seznam.cz

Zkusit najít slovo Cidlina ve Wikizdrojích

Chraňte své soukromí a hledejte slovo Cidlina ve vyhledávači DuckDuckGo

Hledat slovo Cidlina ve vyhledávači Ecosia a pomoci tak životnímu prostředí

Vyhledat pojem Cidlina ve vyhledávači Yandex

Dál můžete zkusit hledat slovo Cidlina například v evropském vyhledávači Qwant, ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0, v obrázcích, videích a zvucích z projektu Wikimedia Commons, ve videích na Youtube nebo v Lingea slovnících.

Výběr náhodných odborných termínů, pojmů a hesel

Tyto stránky vám umožnili zjistit co to je Cidlina? resp. jaká je definice termínu Cidlina? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Cidlina, odpověď na dotaz co je to Cidlina?. Víte např. kdo to je Statutární Zástupce? Znáte a víte kdo je Lou Fanánek Hagen? Jednotlivá slova, termíny, hesla můžou mít víc definic v závislosti na oboru a kontextu. Proto se porozhlédněte i v jiných sekcích (než Nástroje). Některé pojmy obsahují doplňující definici z Wikipedie včetně url na konkrétní stránku. S těmi lze dále pracovat při dodržení licence CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Děkujeme za návštěvu projektu shromažďujícího významy slov, slovníková hesla, popisy termínů, zajímavosti, definice odborných pojmů, známé i neznámé pojmy s názvem Co Je To?.

Znáte zkratky POV, SJM nebo FTW? Tyto a dalších 1000 jiných zkratek naleznete zde.