Co je to?
Definice výrazu Cidlina. Co znamená odborný pojem Cidlina z kategorie Nástroje?

Co to je Cidlina? Význam slova

Co znamená pojem, slovo, definice termínu Cidlina?

Cidlina, jinak také truhlářská škrabka, je název nástroje, sloužícího k obrábění dřeva, jeho tvarování a dokončení. Název má svůj původ v německém slově Ziehklinge. S jeho pomocí lze ručně odstranit malá množství nadbytečného materiálu. Je užitečná především tam, kde by ruční hoblík mohl dřevo poškodit. Taková místa jsou například ta, kde jsou letokruhy dřeva nepravidelné. Njčastěji se používají při práci s tvrdým dřevem, kde nahrazují smirkový papír. Povrch, který je vytvořen s pomocí cidliny, je čistý, hladký a dřevo nemá ucpané póry.
Většina cidlin má tvar obdélníku nebo křivítka. Tento tvar se nazývá také husí krk a hodí se pro úpravu zakřivených povrchů. Nástrojem se dá také tvarovat vlhký i suchý jíl a může být použit místo dřevěné stěrky. Materiálem pro výrobu bývá ocel, která má vyšší obsah uhlíku. Někteří uživatelé si vyrábějí vlastní cidliny a jako materiál využívají listy ruční pily. Nástroj se skládá z otřepu, ostré hrany, ocílky a pilníku.


Co je to Cidlina? Význam slova, termín, Definice výrazu Cidlina. Co znamená odborný pojem Cidlina z kategorie Nástroje?

Provozovatel v žádném případě neručí za aktuálnost, správnost a přesnost údajů zveřejněných na stránkách. Sepsáno redaktory Superia.cz

Sdílejte tento text s heslem Cidlina s přáteli na Pinterestu, Redditu, Twitteru či Facebooku.

 Sdílet na Facebooku   Sdílet na Pinterestu     Sdílet na Twitteru      Sdílet na Redditu      

Výraz Cidlina patří do kategorie nástroje

Klíčová slova: wiki, co znamená, heslo, odborný výraz, lexikon, vysvětlení, názvosloví, slovo, co je to Cidlina?, terminologie, Cidlina, přesný význam, význam slova, terminus technicus, odborné názvosloví, pojem, synonymum, termín


Pojem Cidlina je v kategorii nástroje, ilustrační obrázek

Co se můžete dočíst ve Wikipedii o termínu Cidlina?

Níže umístěný text je převzat z online encyklopedie Wikipedia.cz. Více zde. Licence CC-BY-SA.

Cidlina (původně z němčiny Ziehklinge), také známá jako truhlářská škrabka, je dřevoobráběcí tvarovací a dokončovací nástroj. Používá se pro ruční odstranění malého množství materiálu a je užitečná v místech nepravidelného rozložení letokruhů dřeva, kde by ruční hoblíky mohly způsobit vytrhnutí vláken. Cidliny jsou nejvhodnější pro práci s tvrdým dřevem, a můžou být použity místo brusného papíru. Škrábání cidlinou vytváří čistší povrch, než broušení, neucpává póry dřeva prachem a nezanechává „chlupy“ z roztrhaných vláken, i přestože jsou použita ta nejjemnější brusiva.

Zkuste zjistit více informací o slovu Cidlina v následujících zdrojích

Zkusit najít heslo Cidlina ve fulltextu Seznam.cz

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Cidlina ve Wikimedia Commons

Vyhledat termín Cidlina ve vyhledávači Ecosia a pomoci tak životnímu prostředí

Vyhledat pojem Cidlina ve slovníku cizích slov od Seznam.cz

Zkusit najít frázi Cidlina na Google.cz

Hledat termín Cidlina ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Dál můžete zkusit hledat slovo Cidlina například ve ruském vyhledávači Yandex, v projektu slovnik.cz, ve Wikislovníku, ve vyhledávači chránícího soukromí - DuckDuckGo nebo v ABC slovníku cizích slov a synonym.

Často hledané výrazy, termíny a odborné pojmy

Teď už víte jaká je definice termínu Cidlina? resp. co přesně znamená slovo Cidlina? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Cidlina, odpověď na dotaz co je to Cidlina?. Víte např. kdo to je Julia Stiles? Znáte a víte kdo je Jouda? Ke každému pojmu může existovat vícero definic v různém kontextu, v různých oborech. Proto prosím zapátrejte i v jiných kategoriích než je nástroje. Některé texty jsou rozšířeny o citaci z české Wikipedie. Je zde uveden i odkaz na konkrétní stránku ze zmíněné encyklopedie. Tyto lze kopírovat, upravovat a dále sdílet při dodržení licence CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Vážení návštěvníci, milí čtenáři, děkujeme vám za návštěvu webu shromažďujícího definice odborných pojmů, přesné vysvětlení slov, zajímavosti, známé i neznámé pojmy, významy slov, popisy termínů s názvem Co Je To?.

Znáte zkratky POV, SJM nebo FTW? Tyto a dalších 1000 jiných zkratek naleznete zde.