Co je to?
Odborný termín, výraz, slovo Pandemie. Co znamená pojem Pandemie z kategorie Lékařství?

Co to je Pandemie? Význam slova

Co znamená termín Pandemie? Vysvětlení pojmu, definice hesla

Pandemie je epidemie velkého rozsahu zasahující území několika kontinentů. V dnešní době může k šíření nakažlivých chorob kvůli letecké dopravě a globalizaci docházet velice rychle. Jedná se o reálnou hrozbu a existují příslušné krizové scénáře a protiepidemická opatření.
Ve středověku a starověku byly časté pandemie moru, kterému se říkalo černá smrt. Z novověku známe pandemie pravých neštovic, spalniček, černého kaše, cholery, tyfu, tuberkulózy, lepry (malomocenství), malárie.
Posledních 100 let lidstvo trápí především chřipka. Pandemie Španělské chřipky (1918-1920) zabila cca 50 miliónů lidí, Asijská chřipka mezi lety 1957-1958 způsobila smrt minimálně jednoho milionů lidí, Hongkongská chřipka o deset let později zahubil asi 3/4 milionů lidí. Mexická prasečí chřipka mezi lety 2009-2010 způsoba smrt asi 200 000 osob.
V současné době (rok 2020) probíhá pandemie viru HIV způsobujícího nemoc AIDS a pandemie koronaviru SARS-CoV-2 způsobujího onemocnění COVID-19.


Co je to Pandemie? Význam slova, termín, Odborný termín, výraz, slovo Pandemie. Co znamená pojem Pandemie z kategorie Lékařství?

Texty mohou obsahovat chyby nebo překlepy, za které se předem omlouváme. Tento text byl napsán redaktory Superia.cz

Tento text samozřejmě můžete sdílet s kamarády na specializovaných společenských sítích Twitter, Redditu nebo Facebook.

 Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru    Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu    

Výraz Pandemie je v sekci Lékařství

Klíčová slova: co je to Pandemie?, lexikon, terminus technicus, synonymum, odborné názvosloví, heslo, odborný výraz, přesný význam, co znamená, vysvětlení, Pandemie, pojem, informace, formulace, Lékařství, význam slova, přesný výraz, slovo


Pojem Pandemie je v kategorii Lékařství, ilustrační obrázek

Co se můžete dočíst ve Wikipedii o termínu Pandemie?

(Uvedený text pochází online encyklopedie Wikipedia.cz) Licence CC-BY-SA.

Pandemie je epidemie velkého rozsahu zasahující více kontinentů. Jedná se tedy o výskyt onemocnění s vysokou incidencí na velkém území (kontinenty) za určité časové období. V nedávné době média zpopularizovala hrozbu pandemie chřipky ptáků, která by mohla hrozit z Asie, naštěstí byly postiženy jen desítky lidí za specifických podmínek (těsný kontakt s nakaženou domácí drůbeží), přenos mezilidský prakticky nebyl. Opakují se však pandemie chřipky A, zejména po závažnější antigenní změně chřipkového viru (Španělská chřipka, Hong-Kong aj). Rovněž šíření viru SARS zvládnuté za značné náklady bylo vážnou hrozbou.

Odkazy na vyhledávače, online encyklopedie a slovníky

Vyhledat výraz Pandemie ve vyhledávači Ecosia a pomoci tak životnímu prostředí

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Pandemie ve Wikimedia Commons

Hledat slovo Pandemie ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Hledat videa s názvem Pandemie na Youtube

Najít výraz Pandemie ve vyhledávači Yandex

Zkusit najít termín Pandemie na Google.cz

Dál můžete zkusit hledat slovo Pandemie například ve vyhledávači Seznam.cz, v nabídce zboží na Heureka.cz, v evropském vyhledávači Qwant, v Seznam.cz slovníku cizích slov nebo ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0.

Náhodné definice slov, pojmů a odborných termínů

Na stránce jste se mohli dozvědět: co znamená slovo Pandemie? resp. jaká je definice slova Pandemie? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Pandemie, odpověď na dotaz co je to Pandemie?. Víte např. kdo to je Helena Růžičková? Znáte a víte kdo je Apologeta? Pojmy, termíny a hesla mohou mít různé významy v různém kontextu, v různých oborech. Zkuste proto též hledat synonymum ke slovu Pandemie v jiné sekci než Lékařství. Některé texty obsahují odkaz a krátkou citaci z české Wikipedie. Tyto lze přebírat, upravovat a dále šířit při splnění licenčního ujednání CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Vážení čtenáři, musíme vám poděkovat za návštěvu internetového encyklopedického slovníku, který se zaměřuje na významy slov, definice odborných pojmů, přesné vysvětlení slov, slovníková hesla, známé i neznámé pojmy, zajímavosti s názvem Co Je To?.

Víte, kdo je to chachar? nebo kdo je socka? Nejen tyto hanlivé pojmy naleznete na těchto stránkách.