Co je to?
Odborný termín, výraz, slovo Pandemie. Co znamená pojem Pandemie z kategorie Lékařství?

Co to je Pandemie? Význam slova

Co znamená pojem, definice termínu Pandemie?

Pandemie je epidemie velkého rozsahu zasahující území několika kontinentů. V dnešní době může k šíření nakažlivých chorob kvůli letecké dopravě a globalizaci docházet velice rychle. Jedná se o reálnou hrozbu a existují příslušné krizové scénáře a protiepidemická opatření.
Ve středověku a starověku byly časté pandemie moru, kterému se říkalo černá smrt. Z novověku známe pandemie pravých neštovic, spalniček, černého kaše, cholery, tyfu, tuberkulózy, lepry (malomocenství), malárie.
Posledních 100 let lidstvo trápí především chřipka. Pandemie Španělské chřipky (1918-1920) zabila cca 50 miliónů lidí, Asijská chřipka mezi lety 1957-1958 způsobila smrt minimálně jednoho milionů lidí, Hongkongská chřipka o deset let později zahubil asi 3/4 milionů lidí. Mexická prasečí chřipka mezi lety 2009-2010 způsoba smrt asi 200 000 osob.
V současné době (rok 2020) probíhá pandemie viru HIV způsobujícího nemoc AIDS a pandemie koronaviru SARS-CoV-2 způsobujího onemocnění COVID-19.


Co je to Pandemie? Význam slova, termín, Odborný termín, výraz, slovo Pandemie. Co znamená pojem Pandemie z kategorie Lékařství?

Texty mohou obsahovat chyby. Text napsán pro Superia.cz

Sdílejte tuto stránku se slovem Pandemie s kamarády na specializovaných společenských sítích Twitter, Redditu nebo Facebook.

 Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru    Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu    

Výraz Pandemie je v kategorii Lékařství

Klíčová slova: co znamená, terminus technicus, význam pojmu, co to je, lexikon, definice pojmu, informace, slovník, heslo, vysvětlení, Lékařství, definice, přesný výraz, slovo, co je to Pandemie?, Lékařství, termín, terminologie


Pojem Pandemie je v kategorii Lékařství, ilustrační obrázek

Co označuje termín Pandemie? Definice termínu, výrazu z projektu Wikipedia

Následující popis pojmu byl převzat ze stránek Wikipedia.cz, více se dozvíte zde. Licence CC-BY-SA.

Pandemie je epidemie velkého rozsahu zasahující více kontinentů. Jedná se tedy o výskyt onemocnění s vysokou incidencí na velkém území (kontinenty) za určité časové období. V nedávné době média zpopularizovala hrozbu pandemie chřipky ptáků, která by mohla hrozit z Asie, naštěstí byly postiženy jen desítky lidí za specifických podmínek (těsný kontakt s nakaženou domácí drůbeží), přenos mezilidský prakticky nebyl. Opakují se však pandemie chřipky A, zejména po závažnější antigenní změně chřipkového viru (Španělská chřipka, Hong-Kong aj). Rovněž šíření viru SARS zvládnuté za značné náklady bylo vážnou hrozbou.

Další možné informační zdroje

Vyhledat výraz Pandemie ve slovníku cizích slov od Seznam.cz

Zkusit najít výraz Pandemie ve vyhledávači Qwant

Vyhledat pojem Pandemie ve Wikizdrojích

Hledat videa s názvem Pandemie na Youtube

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Pandemie ve Wikimedia Commons

Zkusit najít pojem Pandemie na Google.cz

Dál můžete zkusit hledat slovo Pandemie například ve ruském vyhledávači Yandex, ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0, ve ekologickém vyhledávači Ecosia, ve vyhledávači chránícího soukromí - DuckDuckGo nebo v Lingea slovnících.

Jaké pojmy, odborné termíny a hesla lidé hledají?

Na této webové stránce jste se dozvěděli jaká je definice termínu Pandemie? resp. co se skrývá pod slovem Pandemie? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Pandemie, odpověď na dotaz co je to Pandemie?. Víte např. kdo to je Metodik? Znáte a víte kdo je Logistik? Berte v úvahu, že termíny mohou mít víc definic v závislosti na oboru a kontextu. Vyzkoušejte proto i příslušná synonyma a homonyma v jiných sekcích než Lékařství. U části pojmů naleznete citaci z projektu Wikipedia včetně internetové adresy kde naleznete kompletní popis. Takový typ textu spadá pod licenci CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Vážení návštěvníci, děkujeme vám za návštěvu encyklopedického projektu shromažďujícího významy slov, přesné vysvětlení slov, slovníková hesla, zajímavosti, známé i neznámé pojmy, popisy termínů s názvem Co Je To?.

Víte, kdo je to chachar? nebo kdo je socka? Nejen tyto hanlivé pojmy naleznete na těchto stránkách.