Co je to?
Odborný výraz, definice slova Pandemie. Co znamená slovo Pandemie z kategorie Lékařství?

Co je Pandemie? Definice pojmu

Co znamená termín, slovo, heslo, vysvětlení pojmu Pandemie?

Pandemie je epidemie velkého rozsahu zasahující území několika kontinentů. V dnešní době může k šíření nakažlivých chorob kvůli letecké dopravě a globalizaci docházet velice rychle. Jedná se o reálnou hrozbu a existují příslušné krizové scénáře a protiepidemická opatření.
Ve středověku a starověku byly časté pandemie moru, kterému se říkalo černá smrt. Z novověku známe pandemie pravých neštovic, spalniček, černého kaše, cholery, tyfu, tuberkulózy, lepry (malomocenství), malárie.
Posledních 100 let lidstvo trápí především chřipka. Pandemie Španělské chřipky (1918-1920) zabila cca 50 miliónů lidí, Asijská chřipka mezi lety 1957-1958 způsobila smrt minimálně jednoho milionů lidí, Hongkongská chřipka o deset let později zahubil asi 3/4 milionů lidí. Mexická prasečí chřipka mezi lety 2009-2010 způsoba smrt asi 200 000 osob.
V současné době (rok 2020) probíhá pandemie viru HIV způsobujícího nemoc AIDS a pandemie koronaviru SARS-CoV-2 způsobujího onemocnění COVID-19.


Co je to Pandemie? Význam slova, termín, Odborný výraz, definice slova Pandemie. Co znamená slovo Pandemie z kategorie Lékařství?

Provozovatel neručí za to, že informace uvedené na portálu, nebo na stránkách na které portál odkazuje, jsou správné, úplné a aktuální. Text vytvořen pro server Superia.cz

Sdílejte tento text s heslem Pandemie s přáteli na veřejných sociálních sítích (Facebook, Pinterest, Reddit či Twitter).

 Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu        Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru    

Výraz Pandemie patří do kategorie lékařství

Klíčová slova: význam pojmu, formulace, heslo, co je to Pandemie?, co to je, informace, definice, význam slova, wiki, názvosloví, terminus technicus, slovo, slovník, lexikon, termín, popis, terminologie, vysvětlení


Pojem Pandemie je v kategorii lékařství, ilustrační obrázek

Co znamená pojem Pandemie? Definice výrazu, slova, termínu z Wikipedie

Níže umístěný text je převzat z online encyklopedie Wikipedia.cz. Více zde. Licence CC-BY-SA.

Pandemie je epidemie velkého rozsahu zasahující více kontinentů. Jedná se tedy o výskyt onemocnění s vysokou incidencí na velkém území (kontinenty) za určité časové období. V nedávné době média zpopularizovala hrozbu pandemie chřipky ptáků, která by mohla hrozit z Asie, naštěstí byly postiženy jen desítky lidí za specifických podmínek (těsný kontakt s nakaženou domácí drůbeží), přenos mezilidský prakticky nebyl. Opakují se však pandemie chřipky A, zejména po závažnější antigenní změně chřipkového viru (Španělská chřipka, Hong-Kong aj). Rovněž šíření viru SARS zvládnuté za značné náklady bylo vážnou hrozbou.

Další informace o pojmu Pandemie hledejte v níže uvedených zdrojích

Hledat videa s názvem Pandemie na Youtube

Najít termín Pandemie ve slovníku cizích slov od Seznam.cz

Zkusit najít Pandemie ve vyhledávači Yandex

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Pandemie ve Wikimedia Commons

Hledat frázi Pandemie ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Zkusit najít slovo Pandemie ve vyhledávači Qwant

Dál můžete zkusit hledat slovo Pandemie například ve Wikislovníku, v ABC slovníku cizích slov a synonym, ve Wikizdrojích, ve fulltextu Google.cz nebo v nabídce zboží na Heureka.cz.

Náhodných výběr odborných pojmů, termínů a slov

Teď už víte jaká je definice termínu Pandemie? resp. co znamená slovo Pandemie? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Pandemie, odpověď na dotaz co je to Pandemie?. Víte např. kdo to je Lehkoživka? Znáte a víte kdo je Nevlastní sourozenec? Jednotlivá slova můžou mít několik významů v různém kontextu, v různých oborech. Pokuste se najít termín Pandemie i v jiné kategorii než v lékařství. Některé texty jsou rozšířeny o citaci z české Wikipedie. Je zde uveden i odkaz na konkrétní stránku ze zmíněné encyklopedie. Tyto lze kopírovat, upravovat a dále sdílet při dodržení licence CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Vážení návštěvníci, milí čtenáři, děkujeme vám za návštěvu webu shromažďujícího známé i neznámé pojmy, významy slov, definice odborných pojmů, zajímavosti, popisy termínů, slovníková hesla s názvem Co Je To?.

Víte, kdo je to chachar? nebo kdo je socka? Nejen tyto hanlivé pojmy naleznete na těchto stránkách.