Co je to?
Definice výrazu Tromba. Co znamená odborný pojem Tromba z kategorie Příroda?

Co je Tromba?

Pojem, termín, heslo, vysvětlení výrazu Tromba

Tromba je označení atmosférických vírů, které mívají převážně vertikální polohu a mají velmi odlišný průměr, od desítek centimetrů do stovek metrů. Příčinou jeho vzniku je slabý vítr, který se pohybuje nad přehřátým zemským povrchem, popřípadě se může tvořit pod konvektivním oblakem. Tento typ tromb zahrnuje mnoho druhů. K nejznámějším patří tornáda a vodní smrště, které mívají katastrofické následky. Jako tornádo se tromba označuje pouze tehdy, když se dotýká povrchu země a její účinky jsou příčinami škod. Některé typy oblačnosti tromby napodobují, mají zašpičatělý tvar a působí hrůzostrašným dojmem. Tyto útvary však nerotují a nepáchají žádné škody.
Rozlišují se malé a velké tromby. Malé tromby jsou přízemní víry malého rozsahu, měří od desítek centimetrů až po několik metrů. Typická je pro ně přítomnost vířících částic, písku, listí a podobně. Vznikají především při přehřátí zemského povrchu. Nezpůsobují velké škody. Malým drobným vírům se lidově říká rarášci nebo čertíci. Velké tromby přicházejí většinou s bouřkovými mraky. Pro jejich vznik se musí střetnout velice vlhký vzduch se vzduchem velmi teplým a suchým. Velká tromba má tvar trychtýře, nejdříve se nedotýká povrchu země. V tomto stádiu je označována jako tuba. Dotykem se zemí se z tuby stává tromba s ničivými účinky. Síla tromby se klasifikuje podle Fujitovy stupnice od F0 do F5.


Co je to Tromba? Význam slova, termín, Definice výrazu Tromba. Co znamená odborný pojem Tromba z kategorie Příroda?

Informace obsažené na našich webových stránkách byly pečlivě zkontrolovány. I přesto však nepřebíráme odpovědnost za případné chyby. Text je vypracovaný autorkami přímo pro projekt Superia.cz

Tento text samozřejmě můžete sdílet s kolegy, přáteli a partnery na různých sociálních sítích – Facebooku, Pinterestu, Redditu nebo Twitteru.

 Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru      Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu      

Heslo Tromba je v sekci příroda

Klíčová slova: vysvětlení, přesný výraz, terminologie, lexikon, význam slova, co je to Tromba?, pojem, synonymum, terminus technicus, co to je, slovník, Tromba, definice, termín, příroda, odborné názvosloví, význam, co znamená


Pojem Tromba je v kategorii příroda, ilustrační obrázek

Co označuje termín Tromba? Odborný výraz, termín, definice slova z projektu Wikipedia

Uvedená defice je převzata z internetové online encyklopedie Wikipedia. Odkaz na článek je zde. Licence CC-BY-SA.

Tromba je atmosférický vír s nehorizontální osou rotace. Průměr tromb se pohybuje v rozmezí decimetrů po stovky metrů.
V historii meteorologie byl pojem tromba používán různě. V české meteorologii se rozeznávají malé a velké tromby. Oba termíny přinesl do české meteorologie Stanislav Hanzlík, který je přejal od Alfreda Wegenera.

Linky na další online zdroje

Vyhledat termín Tromba ve slovníku cizích slov od Seznam.cz

Vyhledat heslo Tromba ve fulltextu Seznam.cz

Vyhledat termín Tromba ve fulltextu vyhledávače Info.com

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Tromba ve Wikimedia Commons

Hledat frázi Tromba ve Wikizdrojích

Zkusit najít frázi Tromba ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Dál můžete zkusit hledat slovo Tromba například ve ruském vyhledávači Yandex, v projektu slovnik.cz, ve vyhledávači chránícího soukromí - DuckDuckGo, ve videích na Youtube nebo v ABC slovníku cizích slov a synonym.

Výběr z nejčastěji hledaných slov

Teď už znáte odpověď na otázku co to je Tromba? resp. co se skrývá pod slovem Tromba? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Tromba, odpověď na dotaz co je to Tromba?. Víte např. kdo to je Programátor? Znáte a víte kdo je Vladimír Šmicer? Některé informace již mohou být zastaralé nebo neaktuální. Pojmy mohou mít různé významy v různých oborech lidské činnosti. Zkuste proto vyhledávání nebo se podívejte do jiných kategorií než je příroda. Některé pojmy obsahují i krátkou citaci z české Wikipedie včetně internetového odkazu na podrobný popis. Jedná se o texty spadající pod licenci CC-BY-SA.

Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Kategorie příroda, motýl bílý, tromba, ilustrační obrázek

Děkujeme našim čtenářům za návštěvu online encyklopedického projektu shromažďujícího významy slov, definice odborných pojmů, přesné vysvětlení slov, známé i neznámé pojmy, popisy termínů, zajímavosti s názvem Co Je To?.

Zavzpomínejte na klasiské hry zvané Arkády. Manic miner, Pacman nebo Lemmings si nyní můžete zahrát zdarma a online ve vašem prohlížeči.