Co je to?
Definice výrazu, termínu Tromba. Co znamená odborný pojem Tromba z kategorie Příroda?

Co je Tromba? Význam slova

Co znamená termín, výraz, pojem, vysvětlení hesla Tromba?

Tromba je označení atmosférických vírů, které mívají převážně vertikální polohu a mají velmi odlišný průměr, od desítek centimetrů do stovek metrů. Příčinou jeho vzniku je slabý vítr, který se pohybuje nad přehřátým zemským povrchem, popřípadě se může tvořit pod konvektivním oblakem. Tento typ tromb zahrnuje mnoho druhů. K nejznámějším patří tornáda a vodní smrště, které mívají katastrofické následky. Jako tornádo se tromba označuje pouze tehdy, když se dotýká povrchu země a její účinky jsou příčinami škod. Některé typy oblačnosti tromby napodobují, mají zašpičatělý tvar a působí hrůzostrašným dojmem. Tyto útvary však nerotují a nepáchají žádné škody.
Rozlišují se malé a velké tromby. Malé tromby jsou přízemní víry malého rozsahu, měří od desítek centimetrů až po několik metrů. Typická je pro ně přítomnost vířících částic, písku, listí a podobně. Vznikají především při přehřátí zemského povrchu. Nezpůsobují velké škody. Malým drobným vírům se lidově říká rarášci nebo čertíci. Velké tromby přicházejí většinou s bouřkovými mraky. Pro jejich vznik se musí střetnout velice vlhký vzduch se vzduchem velmi teplým a suchým. Velká tromba má tvar trychtýře, nejdříve se nedotýká povrchu země. V tomto stádiu je označována jako tuba. Dotykem se zemí se z tuby stává tromba s ničivými účinky. Síla tromby se klasifikuje podle Fujitovy stupnice od F0 do F5.


Co je to Tromba? Význam slova, termín, Definice výrazu, termínu Tromba. Co znamená odborný pojem Tromba z kategorie Příroda?

Provozovatel neručí za aktuálnost, správnost a přesnost informací uvedených na tomto webu. Napsáno redaktory Superia.cz

Sdílejte tuto stránku se slovem Tromba s ostatními na sociálních sítích jako je Facebook a Twitter.

  Sdílet na Twitteru      Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Facebooku   Sdílet na Redditu      

Heslo Tromba je v kategorii příroda

Klíčová slova: lexikon, definice, definice pojmu, Tromba, příroda, wiki, informace, terminologie, slovo, co to je, terminus technicus, odborný výraz, heslo, přesný výraz, termín, odborné názvosloví, příroda, co je to Tromba?


Pojem Tromba je v kategorii příroda, ilustrační obrázek

Co znamená pojem Tromba? Definice slova, termínu z Wikipedie

Uvedená defice je převzata z internetové online encyklopedie Wikipedia. Odkaz na článek je zde. Licence CC-BY-SA.

Tromba je atmosférický vír s nehorizontální osou rotace. Průměr tromb se pohybuje v rozmezí decimetrů po stovky metrů.
V historii meteorologie byl pojem tromba používán různě. V české meteorologii se rozeznávají malé a velké tromby. Oba termíny přinesl do české meteorologie Stanislav Hanzlík, který je přejal od Alfreda Wegenera.

Pro více informací o heslu Tromba zkuste navštívit tyto odkazy

Najít výraz Tromba ve vyhledávači Ecosia a pomoci tak životnímu prostředí

Chraňte své soukromí a hledejte slovo Tromba ve vyhledávači DuckDuckGo

Vyhledat heslo Tromba ve Wikislovníku

Najít pojem Tromba ve vyhledávači Yandex

Zkusit najít frázi Tromba ve Wikizdrojích

Zkusit najít heslo Tromba ve fulltextu Seznam.cz

Dál můžete zkusit hledat slovo Tromba například v obrázcích, videích a zvucích z projektu Wikimedia Commons, v ABC slovníku cizích slov a synonym, v evropském vyhledávači Qwant, ve fulltextu Google.cz nebo ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0.

Náhodných výběr odborných termínů, pojmů a hesel

Teď už znáte odpověď na otázku co to je Tromba? resp. jaká je definice slova Tromba? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Tromba, odpověď na dotaz co je to Tromba?. Víte např. kdo to je Dua Lipa? Znáte a víte kdo je Halina Pawlowská? Nezapomeňte prosím, že ke každému slovu může existovat vícero definic vzhledem k tomu, že se používají v rozdílných oborech lidské činnosti. Můžete se proto pokusit najít heslo Tromba i v jiné sekci než v příroda. U části textů najdete citaci z české Wikipedie. Spolu s textem je vždy uvedena i url adresa na konkrétní stránku projektu. Tyto texty lze potom kopírovat, editovat a dále šířit při splnění podmínek vyplývajících z licence CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Vážení čtenáři, děkujeme za návštěvu online projektu (slovníku) shromažďujícího známé i neznámé pojmy, zajímavosti, významy slov, popisy termínů, přesné vysvětlení slov, definice odborných pojmů s názvem Co Je To?.

Zavzpomínejte na klasiské hry zvané Arkády. Manic miner, Pacman nebo Lemmings si nyní můžete zahrát zdarma a online ve vašem prohlížeči.