Co je to?
Výraz, termín, definice slova Klikva. Co znamená odborný pojem Klikva z kategorie Jídlo?

Co je Klikva?

Co znamená pojem, slovo, definice termínu Klikva?

Klikva patří mezi rostliny z čeledi vřesovcovitých a spadá k rodu brusnic. Jedná se o plazivé rostliny, jež rostou ve vlhké na minerály chudé půdě. Květy mají bílé, narůžovělé nebo růžové. Plody jsou růžové až červené bobule, které mají nakyslou chuť.
Mezi známé druhy patří klikva bahenní, klikva velkoplodá nebo klikva maloplodá. Klikva se zpracovává v potravinářském průmyslu jako čerstvé nebo sušené plody. Mohou se z ní vyrábět i marmelády. Na našem území se řadí mezi chráněné rostliny, protože se příliš často nevyskytují. Z toho důvodu se hojně do naší země dovází ze zahraničí.


Co je to Klikva? Význam slova, termín, Výraz, termín, definice slova Klikva. Co znamená odborný pojem Klikva z kategorie Jídlo?

Chyby vyhrazeny. Neručíme za faktickou přednost a aktuálnost informací. Text sepsali autoři a autorky pro projekt Superia.cz

Definici slova Klikva můžete sdílet s přáteli a kamarády prostřednictvím níže uvedených buttonků na sociálních sítích Facebook, Reddit, Pinterest nebo Twitter.

 Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu        Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru    

Výraz Klikva je v kategorii jídlo

Klíčová slova: heslo, jídlo, odborné názvosloví, význam pojmu, přesný význam, informace, slovo, Klikva, co to je, co znamená, pojem, wiki, co je to Klikva?, definice, definice pojmu, termín, formulace, odborný výraz


Pojem Klikva je v kategorii jídlo, ilustrační obrázek

Co se můžete dočíst ve Wikipedii o termínu Klikva?

Tento níže umístěný text je převzat z internetové Wikipedie. Více zde. Licence CC-BY-SA.

Klikva je rod rostlin z čeledi vřesovcovitých. Rod klikva je řazen do rodu brusnice, např. klikva bahenní (Vaccinium oxycoccos), dříve také (Oxycoccus palustris)
Klikvy se zpracovávají v potravinářství jako čerstvé, sušené, v podobě marmelád a podobně. Na českém území jsou však chráněné, protože se vyskytují poměrně vzácně. Proto se používají plody pěstované, nejčastěji z dovozu. Příkladem je klikva velkoplodá (Vaccinium macrocarpon), pěstovaná v Severní Americe a klikva bahenní (Vaccinium oxycoccos), dovážená například z Polska. Bobule klikvy má červenou barvu, nakyslou chuť, velikost přes 1 cm a dobře se hodí pro pěstování a nahrazují použití brusinek. Čeština často výrazem brusinky nerozlišuje mezi brusnicí brusinkou, dalšími kyselými brusnicemi a zmíněnou klikvou. Pokud je na štítku potravinářského výrobku, kromě českého názvu, název např. polský: Żurawina, anglický: Cranberry, německý: Moosbeere nebo ruský: Клюква (Kljukva), jedná se o klikvu a nikoli brusinku.

Plody, bobule klikvy

Plody, bobule rostliny klikvy. Autor: skeeze, zdroj: Pixabay
Plody, bobule rostliny klikvy. Autor: skeeze, zdroj: Pixabay


Odkazy na vyhledávače, online encyklopedie a slovníky

Hledat videa s názvem Klikva na Youtube

Hledat frázi Klikva ve fulltextu Seznam.cz

Vyhledat pojem Klikva ve vyhledávači Ecosia a pomoci tak životnímu prostředí

Najít heslo Klikva na Google obrázcích

Hledat termín Klikva ve Wikislovníku

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Klikva ve Wikimedia Commons

Dál můžete zkusit hledat slovo Klikva například ve Wikizdrojích, v Lingea slovnících, v metavyhledávači Info.com, ve fulltextu Google.cz nebo v projektu slovnik.cz.

Víte, co znamenají tato slova, odborné termíny a pojmy?

Z předchozího textu jste se dozvěděli co znamená slovo Klikva? resp. co znamená výraz Klikva? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Klikva, odpověď na dotaz co je to Klikva?. Víte např. kdo to je Ivo Pavlík? Znáte a víte kdo je Klára Vytisková? Data na webu nejsou pravidelně aktualizovaná, texty nemusí vždy reflektovat aktuální stav. Pojmy mohou mít různé významy v různém kontextu, v různých oborech. Zkuste hledání odborného pojmu Klikva i v jiné kategorii než je sekce jídlo. U některých pojmů uvádíme i doplňující definici pojmu z Wikipedie včetně odkazu na konkrétní stránku Wikipedie, kde se dočtete více. Tyto lze kopírovat, upravovat a dále sdílet při dodržení licence CC-BY-SA.

Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Kategorie jídlo, maliny, klikva, ilustrační obrázek

Milí čtenáři, děkujeme vám za návštívení online slovníku zaměřeného na významy slov, slovníková hesla, definice odborných pojmů, zajímavosti, známé i neznámé pojmy, přesné vysvětlení slov s názvem Co Je To?.

Znáte Ivana Trojana, Ondřeje Vetchého nebo Jana Krause? Více o těchto hercích zjistíte na webových stránkách s výstižným názvem Kdo je to?