Co je to?
Výraz, termín, definice slova Klikva. Co znamená odborný pojem Klikva z kategorie Jídlo?

Co je to Klikva? Význam slova

Vysvětlení pojmu, termínu, hesla, výrazu Klikva

Klikva patří mezi rostliny z čeledi vřesovcovitých a spadá k rodu brusnic. Jedná se o plazivé rostliny, jež rostou ve vlhké na minerály chudé půdě. Květy mají bílé, narůžovělé nebo růžové. Plody jsou růžové až červené bobule, které mají nakyslou chuť.
Mezi známé druhy patří klikva bahenní, klikva velkoplodá nebo klikva maloplodá. Klikva se zpracovává v potravinářském průmyslu jako čerstvé nebo sušené plody. Mohou se z ní vyrábět i marmelády. Na našem území se řadí mezi chráněné rostliny, protože se příliš často nevyskytují. Z toho důvodu se hojně do naší země dovází ze zahraničí.


Co je to Klikva? Význam slova, termín, Výraz, termín, definice slova Klikva. Co znamená odborný pojem Klikva z kategorie Jídlo?

Veškeré texty jsou bez záruky. Napsáno redaktory Superia.cz

Sdílejte tuto stránku se slovem Klikva s kolegy na webových službách typu Pinterest, Facebook, Twitter nebo Reddit.

 Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru    Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu    

Výraz Klikva je v kategorii Jídlo

Klíčová slova: význam pojmu, synonymum, Klikva, význam, co to je, vysvětlení, formulace, přesný význam, význam slova, názvosloví, co znamená, Jídlo, odborné názvosloví, wiki, slovo, Jídlo, odborný výraz, termín


Pojem Klikva je v kategorii Jídlo, ilustrační obrázek

Co označuje termín Klikva? Výraz, definice slova z projektu Wikipedia

Níže umístěný text je převzat z online encyklopedie Wikipedia.cz. Více zde. Licence CC-BY-SA.

Klikva je rod rostlin z čeledi vřesovcovitých. Rod klikva je řazen do rodu brusnice, např. klikva bahenní (Vaccinium oxycoccos), dříve také (Oxycoccus palustris)
Klikvy se zpracovávají v potravinářství jako čerstvé, sušené, v podobě marmelád a podobně. Na českém území jsou však chráněné, protože se vyskytují poměrně vzácně. Proto se používají plody pěstované, nejčastěji z dovozu. Příkladem je klikva velkoplodá (Vaccinium macrocarpon), pěstovaná v Severní Americe a klikva bahenní (Vaccinium oxycoccos), dovážená například z Polska. Bobule klikvy má červenou barvu, nakyslou chuť, velikost přes 1 cm a dobře se hodí pro pěstování a nahrazují použití brusinek. Čeština často výrazem brusinky nerozlišuje mezi brusnicí brusinkou, dalšími kyselými brusnicemi a zmíněnou klikvou. Pokud je na štítku potravinářského výrobku, kromě českého názvu, název např. polský: Żurawina, anglický: Cranberry, německý: Moosbeere nebo ruský: Клюква (Kljukva), jedná se o klikvu a nikoli brusinku.

Plody, bobule klikvy

Plody, bobule rostliny klikvy. Autor: skeeze, zdroj: Pixabay
Plody, bobule rostliny klikvy. Autor: skeeze, zdroj: Pixabay


Hledejte v dalších zdrojích

Zkusit najít heslo Klikva ve vyhledávači Ecosia a pomoci tak životnímu prostředí

Vyhledat heslo Klikva ve slovníku cizích slov od Seznam.cz

Zkusit najít výraz Klikva ve Wikizdrojích

Chraňte své soukromí a hledejte slovo Klikva ve vyhledávači DuckDuckGo

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Klikva ve Wikimedia Commons

Zkusit najít slovo Klikva ve Wikislovníku

Dál můžete zkusit hledat slovo Klikva například v evropském vyhledávači Qwant, ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0, ve vyhledávači Seznam.cz, ve fulltextu Google.cz nebo v Lingea slovnících.

Náhodných výběr odborných termínů, pojmů a hesel

Na této webové stránce jste se dozvěděli co znamená slovo Klikva? resp. co přesně označuje termín Klikva? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Klikva, odpověď na dotaz co je to Klikva?. Víte např. kdo to je Hans Zimmer? Znáte a víte kdo je Mulat? Nezapomeňte prosím, že výrazy, hesla mohou mít víc významů podle toho o jaký obor se jedná. Vyzkoušejte proto i příslušná synonyma a homonyma v jiných sekcích než Jídlo. U části pojmů naleznete citaci z projektu Wikipedia včetně internetové adresy kde naleznete kompletní popis. Takový typ textu spadá pod licenci CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Děkujeme, že jste navštívili online slovníkový projekt zaměřený na významy slov, popisy termínů, slovníková hesla, zajímavosti, přesné vysvětlení slov, definice odborných pojmů s názvem Co Je To?.

Znáte Ivana Trojana, Ondřeje Vetchého nebo Jana Krause? Více o těchto hercích zjistíte na webových stránkách s výstižným názvem Kdo je to?