Co je to?
Odborný výraz, definice slova Rašeliniště. Co znamená pojem Rašeliniště z kategorie Příroda?

Co je to Rašeliniště? Význam slova

Pojem, definice termínu, vysvětlení slova Rašeliniště

Rašeliniště, označovaná také jako slatě nebo blata jsou oblasti, ve kterých vzniká, vyskytuje se nebo se těží rašelina. Jde o ekosystém podobný bažině. Vzniká zde velké množství biomasy rostlinného původu. Rašeliniště je trvale podmáčené vodou ze srážek nebo podpovrchovou. Rostlinné zbytky se v těchto místech nemohou dostatečně rozkládat, proto se zde rostlinná biomasa hromadí. Odumřelé části rostlin se ukládají ve vrstvách, do těch spodních nemá přístup kyslík a vzniká tak rašelina. Na rašeliništi převládá rostlinstvo jako rašeliníky nebo ploníky, kromě nich také borůvky, vlochyně, brusinky, vřes, klikva a další.
Žijí zde také masožravé rostliny, například rosnatky, bublinatky nebo tučnice. Existuje více druhů rašelinišť, rozdělují se podle toho, jaké organizmy zde žijí, v jaké poloze rašeliniště leží, jaké má chemické složení. Může jít o rašeliniště slatinné, vrchovištní nebo přechodné. Rašelina se v rašeliništích těží a dále se využívá, především v zahradnictví. Rašeliniště se obnovují a pomáhají navracet vodu do krajiny.


Odborný výraz, definice slova Rašeliniště. Co znamená pojem Rašeliniště z kategorie Příroda?

Uvedené informace jsou bez záruky. Uvedený text byl přidán redaktory Superia.cz

Líbí se vám definice pojmu Rašeliniště? Pak se o ní podělte s vašimi přáteli na Facebooku, Twitteru, Pinterestu, Redditu nebo na jiné sociální síti.

 Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru    Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu    

Pojem Rašeliniště je v kategorii Příroda

Klíčová slova: lexikon, co znamená, význam, popis, termín, názvosloví, co to je, heslo, Rašeliniště, terminologie, odborný výraz, co je to Rašeliniště?, definice, synonymum, slovo, Příroda, přesný význam, informace


Pojem Rašeliniště je v kategorii Příroda, ilustrační obrázek

Co znamená pojem Rašeliniště? Výraz, definice slova z Wikipedie

Následující definice termínu byla převzata z internetového projektu Wikipedia.cz. Licence CC-BY-SA.

Rašeliniště (také blata nebo slatě) jsou místa vzniku, výskytu či těžby rašeliny. Jde o bažinný ekosystém, který je trvale zamokřen podpovrchovou nebo srážkovou vodou, se značnou produkcí rostlinné biomasy. Ta se v důsledku zamokření a nepříznivých podmínek pro dekompository nedostatečně rozkládá. V rašeliništi dochází k hromadění rostlinné organické hmoty. Odumřelé části rostlinného společenstva se shromažďují a ve spodních vrstvách a za nepřístupu vzduchu se přetvářejí na rašelinu.

Další možné informační zdroje

Vyhledat termín Rašeliniště ve vyhledávači Yandex

Najít termín Rašeliniště ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Vyhledat výraz Rašeliniště na Google.cz

Najít slovo Rašeliniště ve Wikislovníku

Hledat videa s názvem Rašeliniště na Youtube

Hledat termín Rašeliniště ve slovníku cizích slov od Seznam.cz

Dál můžete zkusit hledat slovo Rašeliniště například v evropském vyhledávači Qwant, ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0, ve vyhledávači Seznam.cz, ve Wikizdrojích nebo v projektu slovnik.cz.

Podívejte se také na tyto odborné výrazy, pojmy, termíny a slova

Na stránce jste se mohli dozvědět: co je to Rašeliniště? resp. jaký je význam pojmu Rašeliniště? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Rašeliniště, odpověď na dotaz co je to Rašeliniště?. Víte např. kdo to je Konzul? Znáte a víte kdo je Skřítek? Nezapomeňte, že slova a termíny mohou mít víc významů v závislosti na oboru a kontextu. Zkuste proto termín Rašeliniště hledat i v jiných kategoriích (než Příroda) U některých pojmů uvádíme i doplňující definici pojmu z Wikipedie včetně odkazu na konkrétní stránku Wikipedie, kde se dočtete více. Takový text je šířen pod licencí CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Děkujeme za návštěvu internetového projektu shromažďujícího významy slov, popisy termínů, slovníková hesla, definice odborných pojmů, přesné vysvětlení slov, známé i neznámé pojmy s názvem Co Je To?.

Ať jste chodec, cyklistika nebo automobilista, měl byste znát dopravní značky a jejich význam.