Co je to?
Výraz, termín, definice slova Zikkurat. Co znamená odborný pojem Zikkurat z kategorie Stavebnictví?

Co je to Zikkurat? Význam slova

Význam pojmu, termínu, vysvětlení výrazu Zikkurat

Zikkurat je stavba typická pro monumentální architekturu civilizace v Mezopotámii. Jedná se mohutnou stupňovitou věž vysokou několik desítek metrů. Půdorys této stavby byl většinou čtyřúhelníkový, počet teras se pohyboval od tří do sedmi. Terasy byly odlišeny barevně. Na vrcholku zikkuratu se nacházelo schodiště vedoucí ke svatyni, do níž sestupoval k lidem sám bůh. Tento chrám byl určený ke kultovním účelům a sloužil také jako observatoř, ze které se prováděla astronomická pozorování. Slovo zikkurat pochází z babylónského a akkadského jazyka, kde znamená vyčnívat, tyčit se, být postaven na vyvýšeném místě.
Tyto stavby vznikaly přibližně v období od 3. tisíciletí před naším letopočtem do 6. tisíciletí před naším letopočtem. Klasickým příkladem zikkuratu je Babylónská věž nebo zikkurat z Uru. Ten byl postaven v období vlády krále Ur-Nammu a je nejlépe zachovanou mezopotámskou věží. Měl představovat posvátnou horu a v nejvyšším patře oltář. Celá stavba byla obložena vypálenými cihlami. Nejznámější je legendární babylónská věž díky pověsti o zmatení jazyků, ke kterému došlo při stavbě tohoto zikkuratu.


Co je to Zikkurat? Význam slova, termín, Výraz, termín, definice slova Zikkurat. Co znamená odborný pojem Zikkurat z kategorie Stavebnictví?

Provozovatel neručí za aktuálnost a přesnost informací v textech. Napsáno redaktory Superia.cz

Doporučujeme sdílet tento text s partnery, kolegy a kamarády prostřednictvím uvedených tlačítek na sociálních sítích Facebook nebo Twitter.

  Sdílet na Twitteru      Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu        Sdílet na Facebooku 

Pojem Zikkurat patří do sekce stavebnictví

Klíčová slova: Zikkurat, wiki, odborný výraz, termín, lexikon, význam pojmu, terminologie, odborné názvosloví, co znamená, význam, přesný výraz, stavebnictví, názvosloví, formulace, stavebnictví, informace, slovník, co to je


Pojem Zikkurat je v kategorii stavebnictví, ilustrační obrázek

Co znamená pojem Zikkurat? Definice termínu, výrazu z Wikipedie

Uvedené vysvětlení pojmu je převzato z webu Wikipedia.cz. Licence CC-BY-SA.

Zikkurat (Zikkurrat) (z babylónského ziqqurrat, od kmene zaqāru „postavit na zvýšeném místě“ nebo z akkadského zakáru tyčit se, vyčnívat) jsou stupňovité věže, pnoucí se do výše (3 až 7 stupňů), vysoké několik desítek metrů, několik teras nad sebou na vrcholu schodiště vedoucí ke svatyni, kam sestupoval bůh. Tyto stavby byly rozšířeny v Mezopotámii a Elamu v době od třetího tisíciletí př. n. l. do šestého století př. n. l. Například zikkurat z Uru (2100 př. n. l.) či proslulá Babylonská věž – 90m vysoká, postavená na čtvercové základně 90 × 90 metrů.

Hledejte v dalších online informačních zdrojích

Vyhledat heslo Zikkurat ve vyhledávači Qwant

Vyhledat termín Zikkurat ve slovníku cizích slov od Seznam.cz

Najít heslo Zikkurat ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Hledat videa s názvem Zikkurat na Youtube

Hledat pojem Zikkurat ve Wikislovníku

Najít výraz Zikkurat ve Wikizdrojích

Dál můžete zkusit hledat slovo Zikkurat například v obrázcích, videích a zvucích z projektu Wikimedia Commons, v Lingea slovnících, ve ruském vyhledávači Yandex, ve vyhledávači Seznam.cz nebo v ABC slovníku cizích slov a synonym.

Náhodná hesla, významy slov, odborných termíny, výrazy a pojmy

Právě nyní již víte jaký je význam slova Zikkurat? resp. co znamená Zikkurat? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Zikkurat, odpověď na dotaz co je to Zikkurat?. Víte např. kdo to je Paul McCartney? Znáte a víte kdo je M.I.A.? Nezapomeňte prosím, že výrazy, hesla mohou mít víc významů podle různých oborů. Zkuste proto též hledat synonymum ke slovu Zikkurat v jiné sekci než stavebnictví. U některých textů citujeme českou Wikipedii. Spolu s krátkou citací (textem) vždy uvádíme u url adresu projektu. Ty spadají pod licenci CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Děkujeme, že jste navštívili online slovníkový projekt zaměřený na významy slov, zajímavosti, popisy termínů, známé i neznámé pojmy, přesné vysvětlení slov, slovníková hesla s názvem Co Je To?.

Máte chvilinku času? Pokud je vaše odpověď kladná tak se podívejte na partnerskou stránku plnou tapet plochu počítače. Nejoblínější tapety jsou krajina, blesky a jezero..