Co je to?
Definice odborného termínu, slova Zikkurat. Co znamená pojem Zikkurat z kategorie Stavebnictví?

Co je to Zikkurat? Význam slova

Pojem, definice termínu, vysvětlení slova Zikkurat

Zikkurat je stavba typická pro monumentální architekturu civilizace v Mezopotámii. Jedná se mohutnou stupňovitou věž vysokou několik desítek metrů. Půdorys této stavby byl většinou čtyřúhelníkový, počet teras se pohyboval od tří do sedmi. Terasy byly odlišeny barevně. Na vrcholku zikkuratu se nacházelo schodiště vedoucí ke svatyni, do níž sestupoval k lidem sám bůh. Tento chrám byl určený ke kultovním účelům a sloužil také jako observatoř, ze které se prováděla astronomická pozorování. Slovo zikkurat pochází z babylónského a akkadského jazyka, kde znamená vyčnívat, tyčit se, být postaven na vyvýšeném místě.
Tyto stavby vznikaly přibližně v období od 3. tisíciletí před naším letopočtem do 6. tisíciletí před naším letopočtem. Klasickým příkladem zikkuratu je Babylónská věž nebo zikkurat z Uru. Ten byl postaven v období vlády krále Ur-Nammu a je nejlépe zachovanou mezopotámskou věží. Měl představovat posvátnou horu a v nejvyšším patře oltář. Celá stavba byla obložena vypálenými cihlami. Nejznámější je legendární babylónská věž díky pověsti o zmatení jazyků, ke kterému došlo při stavbě tohoto zikkuratu.


Co je to Zikkurat? Význam slova, termín, Definice odborného termínu, slova Zikkurat. Co znamená pojem Zikkurat z kategorie Stavebnictví?

Přes veškeré přiměřené úsilí tomu, aby informace na těchto stránkách byly správné, jejich přesnost nelze stoprocetně zaručit. Text vytvořen redaktory Superia.cz

Líbí se vám definice pojmu Zikkurat? Pak se o ní podělte s jinými lidmi na internetových společenských sítích typu Pinterest, Reddit, Twitter či Facebooku, který je z nich nejznámější a nejpopulárnější.

  Sdílet na Twitteru      Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Facebooku   Sdílet na Redditu      

Termín Zikkurat je v kategorii stavebnictví

Klíčová slova: definice, slovník, informace, co je to Zikkurat?, význam pojmu, synonymum, slovo, formulace, názvosloví, wiki, definice pojmu, stavebnictví, odborné názvosloví, Zikkurat, pojem, lexikon, heslo, terminus technicus


Pojem Zikkurat je v kategorii stavebnictví, ilustrační obrázek

Co znamená pojem Zikkurat? Definice slova, výraz, termín z Wikipedie

(Text byl převzat z mnohojazyčné online encyklopedie Wikipedia) Licence CC-BY-SA.

Zikkurat (Zikkurrat) (z babylónského ziqqurrat, od kmene zaqāru „postavit na zvýšeném místě“ nebo z akkadského zakáru tyčit se, vyčnívat) jsou stupňovité věže, pnoucí se do výše (3 až 7 stupňů), vysoké několik desítek metrů, několik teras nad sebou na vrcholu schodiště vedoucí ke svatyni, kam sestupoval bůh. Tyto stavby byly rozšířeny v Mezopotámii a Elamu v době od třetího tisíciletí př. n. l. do šestého století př. n. l. Například zikkurat z Uru (2100 př. n. l.) či proslulá Babylonská věž – 90m vysoká, postavená na čtvercové základně 90 × 90 metrů.

Odkazy na jiné weby a vyhledávače

Hledat videa s názvem Zikkurat na Youtube

Zkusit najít Zikkurat ve vyhledávači Yandex

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Zikkurat ve Wikimedia Commons

Zkusit najít slovo Zikkurat ve Wikislovníku

Najít výraz Zikkurat ve vyhledávači Qwant

Chraňte své soukromí a hledejte slovo Zikkurat ve vyhledávači DuckDuckGo

Dál můžete zkusit hledat slovo Zikkurat například v Seznam.cz slovníku cizích slov, ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0, v Microsoft Bing, ve fulltextu Google.cz nebo v ABC slovníku cizích slov a synonym.

Výběr z náhodných odborných pojmů, hesel, termínů

Právě jste zjistili jaká je definice slova Zikkurat? resp. co označuje slovo Zikkurat? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Zikkurat, odpověď na dotaz co je to Zikkurat?. Víte např. kdo to je Vašo Patejdl? Znáte a víte kdo je Jitka Smutná? Jednotlivá slova, termíny, hesla můžou mít víc definic v různých oborech lidské činnosti. Zkuste hledat odborný výraz Zikkurat i v jiné sekci než je kategorie stavebnictví. Některé texty jsme rozšířili i o krátkou citaci z Wikipedia.cz. K této citaci vždy uvádíme i odkaz na konkrétní stránku. Takovéto texty spadají pod licencí CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Děkujeme vám za návštěvu encyklopedického projektu shromažďujícího popisy termínů, známé i neznámé pojmy, významy slov, přesné vysvětlení slov, zajímavosti, definice odborných pojmů s názvem Co Je To?.

Máte chvilinku času? Pokud je vaše odpověď kladná tak se podívejte na partnerskou stránku plnou tapet plochu počítače. Nejoblínější tapety jsou krajina, blesky a jezero..