Co je to?
Odborný výraz, definice slova Zikkurat. Co znamená pojem Zikkurat z kategorie Stavebnictví?

Co je Zikkurat?

Co znamená termín, vysvětlení pojmu Zikkurat?

Zikkurat je stavba typická pro monumentální architekturu civilizace v Mezopotámii. Jedná se mohutnou stupňovitou věž vysokou několik desítek metrů. Půdorys této stavby byl většinou čtyřúhelníkový, počet teras se pohyboval od tří do sedmi. Terasy byly odlišeny barevně. Na vrcholku zikkuratu se nacházelo schodiště vedoucí ke svatyni, do níž sestupoval k lidem sám bůh. Tento chrám byl určený ke kultovním účelům a sloužil také jako observatoř, ze které se prováděla astronomická pozorování. Slovo zikkurat pochází z babylónského a akkadského jazyka, kde znamená vyčnívat, tyčit se, být postaven na vyvýšeném místě.
Tyto stavby vznikaly přibližně v období od 3. tisíciletí před naším letopočtem do 6. tisíciletí před naším letopočtem. Klasickým příkladem zikkuratu je Babylónská věž nebo zikkurat z Uru. Ten byl postaven v období vlády krále Ur-Nammu a je nejlépe zachovanou mezopotámskou věží. Měl představovat posvátnou horu a v nejvyšším patře oltář. Celá stavba byla obložena vypálenými cihlami. Nejznámější je legendární babylónská věž díky pověsti o zmatení jazyků, ke kterému došlo při stavbě tohoto zikkuratu.


Co je to Zikkurat? Význam slova, termín, Odborný výraz, definice slova Zikkurat. Co znamená pojem Zikkurat z kategorie Stavebnictví?

Neručíme za úplnost, správnost, přesnost ani aktuálnost zde uvedených informací. Uvedený text sepsán reaktory Superia.cz

Text můžete velmi jednoduše sdílet s bližními na Pinterestu nebo na Facebooku či Twitteru.

 Sdílet na Redditu        Sdílet na Pinterestu     Sdílet na Twitteru      Sdílet na Facebooku 

Pojem Zikkurat se nachází v sekci stavebnictví

Klíčová slova: pojem, stavebnictví, význam pojmu, vysvětlení, stavebnictví, slovo, co to je, Zikkurat, význam, přesný význam, wiki, přesný výraz, význam slova, názvosloví, termín, definice pojmu, formulace, lexikon


Pojem Zikkurat je v kategorii stavebnictví, ilustrační obrázek

Ve Wikipedii se o termínu Zikkurat píše následující

Následující definice pojmu pochází ze stránek Wikipedia.cz. Licence CC-BY-SA.

Zikkurat (Zikkurrat) (z babylónského ziqqurrat, od kmene zaqāru „postavit na zvýšeném místě“ nebo z akkadského zakáru tyčit se, vyčnívat) jsou stupňovité věže, pnoucí se do výše (3 až 7 stupňů), vysoké několik desítek metrů, několik teras nad sebou na vrcholu schodiště vedoucí ke svatyni, kam sestupoval bůh. Tyto stavby byly rozšířeny v Mezopotámii a Elamu v době od třetího tisíciletí př. n. l. do šestého století př. n. l. Například zikkurat z Uru (2100 př. n. l.) či proslulá Babylonská věž – 90m vysoká, postavená na čtvercové základně 90 × 90 metrů.

Zkuste zjistit více informací o slovu Zikkurat v následujících zdrojích

Vyhledat výraz Zikkurat ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Najít termín Zikkurat ve fulltextu Seznam.cz

Najít heslo Zikkurat ve slovníku cizích slov od Seznam.cz

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Zikkurat ve Wikimedia Commons

Hledat frázi Zikkurat ve Wikizdrojích

Hledat pojem Zikkurat ve vyhledávači Qwant

Dál můžete zkusit hledat slovo Zikkurat například ve videích na Youtube, v Lingea slovnících, ve Wikislovníku, v Google obrázcích nebo v projektu slovnik.cz.

Zkuste také následující odborné pojmy, termíny a hesla

Právě jste zjistili co je to Zikkurat? resp. co přesně označuje termín Zikkurat? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Zikkurat, odpověď na dotaz co je to Zikkurat?. Víte např. kdo to je Bolek Polívka? Znáte a víte kdo je Andrea Antony? Bohužel, častá aktualizace není v našich silách. v různém kontextu, v různých oborech. Zkuste hledání i v jiné sekci webu než v stavebnictví. K vybraným textům jsme doplnili citaci z projektu Wikipedia.cz včetně odkazu na konkrétní podstránku na Wikipedii, kde se dozvíte víc. Ty lze využívat v souladu s licencí CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Vážení návštěvníci, milí čtenáři, děkujeme vám za návštěvu webu shromažďujícího slovníková hesla, zajímavosti, významy slov, definice odborných pojmů, známé i neznámé pojmy, popisy termínů s názvem Co Je To?.

Máte chvilinku času? Pokud je vaše odpověď kladná tak se podívejte na partnerskou stránku plnou tapet plochu počítače. Nejoblínější tapety jsou krajina, blesky a jezero..