Co je to?
Výraz, termín, definice slova Kalkýš. Co znamená odborný pojem Kalkýš z kategorie Jídlo?

Co je to Kalkýš? Význam slova

Pojem, termín, heslo, vysvětlení výrazu Kalkýš

Kalkýš, jinak také keltýš nebo kelkýš, je název pokrmu, který se tradičně připravuje v době Velikonoc ve střední a jižní části západního Slovenska. Toto jídlo bylo oblíbené právě v jarním období, protože má vysokou výživnou i zdravotní hodnotu. Příprava se může v různých oblastech lišit, může jít o zapečený kašovitý pokrm nebo o sladké pečivo.
Základ vždy tvořilo obilí. Zrna pšenice nebo žita se zalila vodou a v teple se nechala vyklíčit. Vyklíčená zrna byla roztlučena na kaši, která se pak pekla. Jinde byla smíchána s moukou a nechala se vykynout a potom teprve upéct. Další variantou bylo vymývání zrn. Bílá scezená voda se pak zahustila moukou do kašovité konzistence a zapekla se v troubě nebo tradičně v peci. Kalkýš má podobnou chuť jako medovník, někdy se také medem doslazoval. Jednalo se o obvyklé postní jídlo před Velkou nocí.


Co je to Kalkýš? Význam slova, termín, Výraz, termín, definice slova Kalkýš. Co znamená odborný pojem Kalkýš z kategorie Jídlo?

Přes maximální snahu a opakovanou kontrolu mohou některé informace nesprávné, nepřesné či neaktuální. Text vytvořen redaktory Superia.cz

Tento text (Kalkýš) můžete sdílet s vašimi známými a kamarády prostřednictvím níže uvedených buttonků na sociálních sítích Facebook, Reddit, Pinterest nebo Twitter.

 Sdílet na Redditu        Sdílet na Facebooku   Sdílet na Pinterestu     Sdílet na Twitteru    

Pojem Kalkýš patří do kategorie jídlo

Klíčová slova: slovo, Kalkýš, přesný výraz, definice, jídlo, co je to Kalkýš?, vysvětlení, terminologie, terminus technicus, co to je, informace, formulace, heslo, slovník, synonymum, jídlo, význam pojmu, názvosloví


Pojem Kalkýš je v kategorii jídlo, ilustrační obrázek

Co nám píše encyklopedie Wikipedia o termínu Kalkýš?

Následující popis termínu byl převzat z otevřené online encyklopedie, ze známé Wikipedie. Pro více informací klikněte na odkaz. Licence CC-BY-SA.

Kalkýš (někdy též kelkýš či keltýš) je sladké kašovité jídlo ze šťávy naklíčených obilovin (žito, pšenice). Připravuje se přidáním vody a mouky k naklíčeným zrnům a jejich následným pečením. Pokrm se v jižní části západního Slovenska tradičně připravuje zejména před Velikonocemi.

Pro více informací o heslu Kalkýš zkuste navštívit tyto odkazy

Zkusit najít výraz Kalkýš na Google.cz

Zkusit najít slovo Kalkýš ve Wikizdrojích

Chraňte své soukromí a hledejte slovo Kalkýš ve vyhledávači DuckDuckGo

Hledat slovo Kalkýš ve Wikislovníku

Zkusit najít termín Kalkýš ve vyhledávači Qwant

Hledat termín Kalkýš ve vyhledávači Yandex

Dál můžete zkusit hledat slovo Kalkýš například ve vyhledávači Seznam.cz, v nabídce zboží na Heureka.cz, v obrázcích, videích a zvucích z projektu Wikimedia Commons, ve videích na Youtube nebo v projektu slovnik.cz.

Výběr z nejčastěji hledaných slov

Na stránce jste se mohli dozvědět: jaký je význam slova Kalkýš? resp. co znamená Kalkýš? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Kalkýš, odpověď na dotaz co je to Kalkýš?. Víte např. kdo to je Mikuláš? Znáte a víte kdo je Ochlasta? Nezapomeňte prosím, že každé heslo může mít víc definic v závislosti na oboru a kontextu. Proto se porozhlédněte i v jiných sekcích (než jídlo). Některé texty jsou rozšířeny o citaci z české Wikipedie. Je zde uveden i odkaz na konkrétní stránku ze zmíněné encyklopedie. Takový text je šířen pod licencí CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Děkujeme za návštěvu online internetového slovníku zaměřeného především na zajímavosti, slovníková hesla, popisy termínů, definice odborných pojmů, přesné vysvětlení slov, známé i neznámé pojmy s názvem Co Je To?.

Oblíbenou prázdninovou destinací Čechů je Chorvatsko. Na tomto webu se o něm dozvíte mnoho zajímavostí.