Co je to?
Výraz, termín, definice slova Kalkýš. Co znamená odborný pojem Kalkýš z kategorie Jídlo?

Co je to Kalkýš? Význam slova

Co znamená termín, slovo, heslo, vysvětlení pojmu Kalkýš?

Kalkýš, jinak také keltýš nebo kelkýš, je název pokrmu, který se tradičně připravuje v době Velikonoc ve střední a jižní části západního Slovenska. Toto jídlo bylo oblíbené právě v jarním období, protože má vysokou výživnou i zdravotní hodnotu. Příprava se může v různých oblastech lišit, může jít o zapečený kašovitý pokrm nebo o sladké pečivo.
Základ vždy tvořilo obilí. Zrna pšenice nebo žita se zalila vodou a v teple se nechala vyklíčit. Vyklíčená zrna byla roztlučena na kaši, která se pak pekla. Jinde byla smíchána s moukou a nechala se vykynout a potom teprve upéct. Další variantou bylo vymývání zrn. Bílá scezená voda se pak zahustila moukou do kašovité konzistence a zapekla se v troubě nebo tradičně v peci. Kalkýš má podobnou chuť jako medovník, někdy se také medem doslazoval. Jednalo se o obvyklé postní jídlo před Velkou nocí.


Co je to Kalkýš? Význam slova, termín, Výraz, termín, definice slova Kalkýš. Co znamená odborný pojem Kalkýš z kategorie Jídlo?

Neručíme za pravdivost a aktuálnost informací zde uvedených. Výše uvedený text byl napsán redaktorkami Superia.cz

Potěší nás, pokud budete sdílet tuto odpověď na otázku co je to Kalkýš? s vašimi přáteli na sociálních sítích jako je Facebook a Twitter.

 Sdílet na Pinterestu     Sdílet na Twitteru      Sdílet na Facebooku   Sdílet na Redditu      

Výraz Kalkýš je v sekci jídlo

Klíčová slova: lexikon, pojem, terminus technicus, odborné názvosloví, termín, co je to Kalkýš?, význam slova, význam pojmu, přesný výraz, wiki, terminologie, synonymum, slovo, vysvětlení, odborný výraz, definice, heslo, slovník


Pojem Kalkýš je v kategorii jídlo, ilustrační obrázek

Co znamená pojem Kalkýš? Definice výrazu, slova, termínu z Wikipedie

Dále uvedený text byl převzat ze svobodné otevřené online encyklopedie Wikipedia. Více zde. Dostupné pod licencí CC-BY-SA.

Kalkýš (někdy též kelkýš či keltýš) je sladké kašovité jídlo ze šťávy naklíčených obilovin (žito, pšenice). Připravuje se přidáním vody a mouky k naklíčeným zrnům a jejich následným pečením. Pokrm se v jižní části západního Slovenska tradičně připravuje zejména před Velikonocemi.

Linky na další online zdroje

Najít slovo Kalkýš ve fulltextu Seznam.cz

Najít heslo Kalkýš ve Wikislovníku

Vyhledat pojem Kalkýš ve vyhledávači Ecosia a pomoci tak životnímu prostředí

Zkusit najít pojem Kalkýš ve Wikizdrojích

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Kalkýš ve Wikimedia Commons

Hledat videa s názvem Kalkýš na Youtube

Dál můžete zkusit hledat slovo Kalkýš například ve ruském vyhledávači Yandex, v Lingea slovnících, ve fulltextu Google.cz, ve vyhledávači chránícího soukromí - DuckDuckGo nebo v projektu slovnik.cz.

Doporučené pojmy, slova, odborné termíny a výrazy

Teď už víte jaká je definice termínu Kalkýš? resp. jaká je definice slova Kalkýš? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Kalkýš, odpověď na dotaz co je to Kalkýš?. Víte např. kdo to je František Ringo Čech? Znáte a víte kdo je Makléř? Nezapomeňte prosím, že každé slovo může mít vícero významů v různém kontextu, v různých oborech. Nezbývá, než vám doporučit hledání v jiných kategoriích než je jídlo. Některé texty obsahují odkaz a krátkou citaci z české Wikipedie. Tyto lze kopírovat, upravovat a dále sdílet při dodržení licence CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Milí čtenáři, děkujeme vám za návštívení online slovníku zaměřeného na známé i neznámé pojmy, popisy termínů, zajímavosti, definice odborných pojmů, významy slov, přesné vysvětlení slov s názvem Co Je To?.

Oblíbenou prázdninovou destinací Čechů je Chorvatsko. Na tomto webu se o něm dozvíte mnoho zajímavostí.