Co je to?
Definice výrazu, termínu Kalkýš. Co znamená odborný pojem Kalkýš z kategorie Jídlo?

Co je Kalkýš? Význam slova

Co znamená termín, vysvětlení pojmu Kalkýš?

Kalkýš, jinak také keltýš nebo kelkýš, je název pokrmu, který se tradičně připravuje v době Velikonoc ve střední a jižní části západního Slovenska. Toto jídlo bylo oblíbené právě v jarním období, protože má vysokou výživnou i zdravotní hodnotu. Příprava se může v různých oblastech lišit, může jít o zapečený kašovitý pokrm nebo o sladké pečivo.
Základ vždy tvořilo obilí. Zrna pšenice nebo žita se zalila vodou a v teple se nechala vyklíčit. Vyklíčená zrna byla roztlučena na kaši, která se pak pekla. Jinde byla smíchána s moukou a nechala se vykynout a potom teprve upéct. Další variantou bylo vymývání zrn. Bílá scezená voda se pak zahustila moukou do kašovité konzistence a zapekla se v troubě nebo tradičně v peci. Kalkýš má podobnou chuť jako medovník, někdy se také medem doslazoval. Jednalo se o obvyklé postní jídlo před Velkou nocí.


Co je to Kalkýš? Význam slova, termín, Definice výrazu, termínu Kalkýš. Co znamená odborný pojem Kalkýš z kategorie Jídlo?

Informace jsou bez záruky, provozovatel neručí za správnost a aktuálnost informací v textech. Text vytvořen pro Superia.cz

Sdílejte uvedený text s kolegy na veřejných sociálních sítích (Facebook, Pinterest, Reddit či Twitter).

 Sdílet na Facebooku   Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu         Sdílet na Twitteru    

Heslo Kalkýš je v kategorii jídlo

Klíčová slova: co je to Kalkýš?, odborný výraz, termín, terminologie, informace, definice, definice pojmu, Kalkýš, formulace, jídlo, heslo, význam slova, lexikon, pojem, co znamená, názvosloví, vysvětlení, význam


Pojem Kalkýš je v kategorii jídlo, ilustrační obrázek

Co píše online projekt Wikipedia o pojmu Kalkýš?

Následující text definice pojmu byl převzat z projektu Wikipedia.cz. Licence CC-BY-SA.

Kalkýš (někdy též kelkýš či keltýš) je sladké kašovité jídlo ze šťávy naklíčených obilovin (žito, pšenice). Připravuje se přidáním vody a mouky k naklíčeným zrnům a jejich následným pečením. Pokrm se v jižní části západního Slovenska tradičně připravuje zejména před Velikonocemi.

Další informace o pojmu Kalkýš hledejte v níže uvedených zdrojích

Hledat videa s názvem Kalkýš na Youtube

Najít heslo Kalkýš ve fulltextu Seznam.cz

Hledat termín Kalkýš ve Wikislovníku

Zkusit najít slovo Kalkýš ve vyhledávači Qwant

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Kalkýš ve Wikimedia Commons

Vyhledat pojem Kalkýš ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Dál můžete zkusit hledat slovo Kalkýš například ve fulltextu Google.cz, v projektu slovnik.cz, v Seznam.cz slovníku cizích slov, ve Wikizdrojích nebo v Lingea slovnících.

Doporučujeme tyto odborné pojmy, výrazy a termíny

Nyní už nejspíš víte co to je Kalkýš? resp. co znamená výraz Kalkýš? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Kalkýš, odpověď na dotaz co je to Kalkýš?. Víte např. kdo to je Yvan Cournoyer? Znáte a víte kdo je David Křížek? Nezapomeňte prosím, že výrazy, hesla mohou mít víc významů podle toho o jaký obor se jedná. Hledejte proto odborný pojem i jinde než v sekci jídlo. U části textů najdete citaci z české Wikipedie. Spolu s textem je vždy uvedena i url adresa na konkrétní stránku projektu. S těmi lze dále pracovat při dodržení licence CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Vážení návštěvníci, děkujeme vám za navštívení našeho encyklopedického slovníku, který se zaměřuje na známé i neznámé pojmy, definice odborných pojmů, významy slov, přesné vysvětlení slov, zajímavosti, slovníková hesla s názvem Co Je To?.

Oblíbenou prázdninovou destinací Čechů je Chorvatsko. Na tomto webu se o něm dozvíte mnoho zajímavostí.