Co je to?
Odborný výraz, definice slova Kalkýš. Co znamená pojem Kalkýš z kategorie Jídlo?

Co je Kalkýš?

Význam termínu, výrazu, vysvětlení pojmu Kalkýš

Kalkýš, jinak také keltýš nebo kelkýš, je název pokrmu, který se tradičně připravuje v době Velikonoc ve střední a jižní části západního Slovenska. Toto jídlo bylo oblíbené právě v jarním období, protože má vysokou výživnou i zdravotní hodnotu. Příprava se může v různých oblastech lišit, může jít o zapečený kašovitý pokrm nebo o sladké pečivo.
Základ vždy tvořilo obilí. Zrna pšenice nebo žita se zalila vodou a v teple se nechala vyklíčit. Vyklíčená zrna byla roztlučena na kaši, která se pak pekla. Jinde byla smíchána s moukou a nechala se vykynout a potom teprve upéct. Další variantou bylo vymývání zrn. Bílá scezená voda se pak zahustila moukou do kašovité konzistence a zapekla se v troubě nebo tradičně v peci. Kalkýš má podobnou chuť jako medovník, někdy se také medem doslazoval. Jednalo se o obvyklé postní jídlo před Velkou nocí.


Co je to Kalkýš? Význam slova, termín, Odborný výraz, definice slova Kalkýš. Co znamená pojem Kalkýš z kategorie Jídlo?

Předem se omlouváme za případné chyby v textech. Uvítáme vaši pomoc a zpětnou vazbu. Text sepsali autoři a autorky pro projekt Superia.cz

Text můžete velmi jednoduše sdílet s bližními prostřednictvím sociálních sítích Facebook, Pinterest, Reddit nebo Twitter.

 Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru      Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu      

Výraz Kalkýš se nachází v sekci jídlo

Klíčová slova: informace, přesný výraz, co je to Kalkýš?, přesný význam, lexikon, terminologie, Kalkýš, co to je, vysvětlení, slovník, popis, význam pojmu, formulace, co znamená, termín, definice pojmu, definice, wiki


Pojem Kalkýš je v kategorii jídlo, ilustrační obrázek

V encyklopedii Wikipedia se o termínu Kalkýš dozvíte následující

Tento níže umístěný text je převzat z internetové Wikipedie. Více zde. Licence CC-BY-SA.

Kalkýš (někdy též kelkýš či keltýš) je sladké kašovité jídlo ze šťávy naklíčených obilovin (žito, pšenice). Připravuje se přidáním vody a mouky k naklíčeným zrnům a jejich následným pečením. Pokrm se v jižní části západního Slovenska tradičně připravuje zejména před Velikonocemi.

Jiné zdroje informací o pojmu Kalkýš

Hledat videa s názvem Kalkýš na Youtube

Najít heslo Kalkýš ve vyhledávači Qwant

Vyhledat pojem Kalkýš ve Wikislovníku

Najít heslo Kalkýš ve vyhledávači Yahoo

Zkusit najít Kalkýš ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Kalkýš ve Wikimedia Commons

Dál můžete zkusit hledat slovo Kalkýš například v metavyhledávači Info.com, ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0, ve vyhledávači Seznam.cz, ve vyhledávači chránícího soukromí - DuckDuckGo nebo v Google překladači.

Výběr náhodných pojmů, výrazů, odborných termínů a slov

Z předchozího textu jste se dozvěděli co znamená slovo Kalkýš? resp. co znamená výraz Kalkýš? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Kalkýš, odpověď na dotaz co je to Kalkýš?. Víte např. kdo to je Mlynář? Znáte a víte kdo je Petra Češková? Omluvte nás, že, nestíháme pravidelnou aktualizaci všechny textů. Pojmy mohou mít různé významy v různém kontextu, v různých oborech. Vyzkoušejte proto hledání v jiných kategoriích (než jídlo). K vybraným textům jsme doplnili citaci z projektu Wikipedia.cz včetně odkazu na konkrétní podstránku na Wikipedii, kde se dozvíte víc. Tyto lze kopírovat, upravovat a dále sdílet při dodržení licence CC-BY-SA.

Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Kategorie jídlo, brambory, kalkýš, ilustrační obrázek

Milí čtenáři, děkujeme vám za návštívení online slovníku zaměřeného na definice odborných pojmů, popisy termínů, významy slov, přesné vysvětlení slov, zajímavosti, známé i neznámé pojmy s názvem Co Je To?.

Oblíbenou prázdninovou destinací Čechů je Chorvatsko. Na tomto webu se o něm dozvíte mnoho zajímavostí.