Co je Soudnička?
Co znamená termín, výraz, pojem, vysvětlení hesla Soudnička?
Soudnička je krátký literární útvar, který připomíná fejeton nebo povídku. Řadí se do publicistického žánru. Obvykle má humorný nebo satirický charakter a čerpá svou inspiraci ze skutečných událostí z běžného života. Často bývá inspirována soudními přelíčeními nebo jinými úředními situacemi. Tento druh textů býval oblíbenou součástí nedělních novinových příloh a humoristických časopisů a měla zvyšovat prodejnost novin. Soudnička informovala čtenáře o projednávání případu v soudní síni, a hlavně o zajímavých detailech. Původně měla poskytnout čtenáři přehled o stavu zákonnosti a právní praxe v zemi. Většinu čtenářů však zajímala spíše společenská funkce.
Za zakladatele tohoto útvaru je v Čechách považován F. Šimeček, který soudničky publikoval v Národních listech. U nás byli populárními pisateli soudniček například František Němec, Jakub Arbes, Ignát Herrmann, Karel Poláček, Jan Drda a Jaroslav Hašek. Soudnička může být i ve formě satirické básně nebo písňového textu. Autorem právnických soudniček je například Ivo Jahelka, který přenesl soudničky do českého folku a již dlouho je zhudebňuje.
Provozovatel neručí za správnost a aktuálnost zde uvedených informací. Tento text byl napsán redaktory Superia.cz
V encyklopedii Wikipedia se o termínu Soudnička dozvíte následující
Níže umístěný text je převzat z online encyklopedie Wikipedia.cz. Více zde. Licence CC-BY-SA.
Soudnička je krátký literární útvar typu fejetonu či povídky obvykle humorné či satirické povahy, který si za svůj námět bere skutečné události z praktického života zpravidla inspirované konkrétním soudním přelíčením (či jinými jemu podobnými úředními událostmi).
Soudničky bývaly v minulosti oblíbenou součástí nedělní přílohy novin a vyskytovaly se i v humoristických časopisech. Známými autory soudniček v české literatuře byli František Šimeček, Jakub Arbes a Ignát Herrmann (Národní listy), Rudolf Těsnohlídek a Karel Poláček (meziválečné Lidové noviny), Jan Drda, František Němec (Práce), František Němec (České slovo), Jaroslav Hašek (publikoval v různých tiskovinách, některé případy si vymýšlel), ze současných autorů např. Josef Burgr.
Linky na jiné informační zdroje
Zkusit najít slovo Soudnička na Google obrázcích
Hledat pojem Soudnička ve fulltextu vyhledávače Info.com
Vyhledat pojem Soudnička ve fulltextovém vyhledávači Bing.com
Najít termín Soudnička ve fulltextu Seznam.cz
Hledat videa s názvem Soudnička na Youtube
Zkusit najít termín Soudnička ve vyhledávači Qwant
Dál můžete zkusit hledat slovo Soudnička například ve fulltextu Google.cz, v nabídce zboží na Heureka.cz, ve vyhledávači chránícího soukromí - DuckDuckGo, ve ruském vyhledávači Yandex nebo v Google překladači.
Jaké pojmy, odborné termíny a hesla lidé hledají?
Na této webové stránce jste se dozvěděli jaká je definice termínu Soudnička? resp. co znamená slovo Soudnička? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Soudnička, odpověď na dotaz co je to Soudnička?. Víte např. kdo to je Apologeta? Znáte a víte kdo je Miguel Indurain? Věříme, že chápete, že texty nemohou být často aktualizovány. Pojmy mohou mít různé významy podle různých oborů. Vyzkoušet tak můžete i příslušná homonyma a synonyma v jiných sekcích než literatura. Některé pojmy jsou obohaceny o citaci z Wikipedie. U nich uvádíme i konkrétní url projektu kde se dozvíte více. Takový typ textu spadá pod licenci CC-BY-SA.
Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.
Vážení návštěvníci, děkujeme vám za návštěvu encyklopedického projektu shromažďujícího definice odborných pojmů, slovníková hesla, zajímavosti, přesné vysvětlení slov, významy slov, známé i neznámé pojmy s názvem Co Je To?.
Znáte zkratky POV, SJM nebo FTW? Tyto a dalších 1000 jiných zkratek naleznete zde.