Co je to?
Odborný termín, výraz, slovo Evoluce. Co znamená pojem Evoluce z kategorie Věda?

Co to je Evoluce? Význam slova

Co znamená termín, slovo, definice pojmu Evoluce?

Dlouhodobý proces vývoje probíhající úplně samovolně bez vnějšího zásahu. V biologii jde o vývoj, během něhož postupně z neživé hmoty vznikl na Zeměkouli rozmanitý život. Kulturní evoluce je vývoj dosažený pomocí sociálního učení a předávání vzorců chování a schopnost adaptovat. Pro kulturní evoluci je nezbytná existence živočichů vybavených rozvinutou nervovou soustavou a sociálním chováním.


Co je to Evoluce? Význam slova, termín, Odborný termín, výraz, slovo Evoluce. Co znamená pojem Evoluce z kategorie Věda?

Veškeré texty jsou bez záruky. Tento text byl napsán redaktory Superia.cz

Budeme rádi, pokud budete definici slova Evoluce sdílet s kolegy na webových službách typu Pinterest, Facebook, Twitter nebo Reddit.

 Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru    Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu    

Výraz Evoluce patří do sekce Věda

Klíčová slova: odborný výraz, termín, pojem, terminus technicus, definice, význam, význam pojmu, lexikon, slovo, wiki, definice pojmu, Evoluce, co to je, význam slova, Věda, odborné názvosloví, heslo, formulace


Pojem Evoluce je v kategorii Věda, ilustrační obrázek

Co označuje termín Evoluce? Výraz, definice slova z projektu Wikipedia

(Uvedený text pochází online encyklopedie Wikipedia.cz) Licence CC-BY-SA.

Biologická evoluce je dlouhodobý a samovolný proces, v jehož průběhu se rozvíjí a diverzifikuje pozemský život. Podstatu těchto změn zkoumá vědní obor evoluční biologie. První ucelenou evoluční teorii vytvořil Jean Baptiste Lamarck (viz lamarckismus), ale dnešní vědci vycházejí z teorie, kterou později předložil Charles Darwin (viz darwinismus, neodarwinismus), který spojil myšlenku postupné evoluce druhu s přirozeným výběrem, jakožto příčinou a hybnou silou evoluce. Kromě evoluce biologické se uplatňuje i evoluce kulturní.

Karikatura evoluce

Klasická karikatura evoluce, vývoj od opice po člověka. Autor: jplenio, zdroj: Pixabay
Klasická karikatura evoluce, vývoj od opice po člověka. Autor: jplenio, zdroj: Pixabay


Hledejte v dalších zdrojích

Hledat pojem Evoluce ve fulltextu Seznam.cz

Chraňte své soukromí a hledejte slovo Evoluce ve vyhledávači DuckDuckGo

Vyhledat slovo Evoluce ve slovníku cizích slov od Seznam.cz

Zkusit najít heslo Evoluce ve Wikizdrojích

Vyhledat pojem Evoluce ve vyhledávači Ecosia a pomoci tak životnímu prostředí

Hledat termín Evoluce ve vyhledávači Qwant

Dál můžete zkusit hledat slovo Evoluce například v obrázcích, videích a zvucích z projektu Wikimedia Commons, v Lingea slovnících, ve Wikislovníku, ve videích na Youtube nebo ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0.

Náhodných výběr hesel, pojmů a odborných termínů

Na stránce jste se mohli dozvědět: co znamená slovo Evoluce? resp. co je to Evoluce? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Evoluce, odpověď na dotaz co je to Evoluce?. Víte např. kdo to je Pravičák? Znáte a víte kdo je Láma? Ke každému pojmu může existovat vícero definic podle toho o jaký obor se jedná. Zkuste proto též hledat synonymum ke slovu Evoluce v jiné sekci než Věda. U některých textů citujeme českou Wikipedii. Spolu s krátkou citací (textem) vždy uvádíme u url adresu projektu. Tyto lze přebírat, upravovat a dále šířit při splnění licenčního ujednání CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Vážení čtenáři, musíme vám poděkovat za návštěvu internetového encyklopedického slovníku, který se zaměřuje na známé i neznámé pojmy, slovníková hesla, definice odborných pojmů, zajímavosti, popisy termínů, významy slov s názvem Co Je To?.

V diskuzích jste se možná setkali s různými zkratkami. Mezi nejrozšířenější zkratky patří BTW a IMHO. Víte co znamenají? Pokud ne, dozvíte se to zde.