Co je to?
Výraz, termín, definice slova Evoluce. Co znamená odborný pojem Evoluce z kategorie Věda?

Co je Evoluce?

Význam termínu, výrazu, vysvětlení pojmu Evoluce

Dlouhodobý proces vývoje probíhající úplně samovolně bez vnějšího zásahu. V biologii jde o vývoj, během něhož postupně z neživé hmoty vznikl na Zeměkouli rozmanitý život. Kulturní evoluce je vývoj dosažený pomocí sociálního učení a předávání vzorců chování a schopnost adaptovat. Pro kulturní evoluci je nezbytná existence živočichů vybavených rozvinutou nervovou soustavou a sociálním chováním.


Co je to Evoluce? Význam slova, termín, Výraz, termín, definice slova Evoluce. Co znamená odborný pojem Evoluce z kategorie Věda?

Omlouváme se za případné chyby, které se mohou vyskytnout na našich webových stránkách. Výše uvedený text byl napsán redaktorkami Superia.cz

Definici slova Evoluce můžete sdílet s přáteli a kamarády prostřednictvím sociálních sítích Facebook, Pinterest, Reddit nebo Twitter.

  Sdílet na Twitteru      Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu        Sdílet na Facebooku 

Termín Evoluce je v kategorii věda

Klíčová slova: terminologie, synonymum, formulace, co to je, co je to Evoluce?, Evoluce, slovník, věda, termín, odborné názvosloví, vysvětlení, lexikon, význam, heslo, věda, názvosloví, terminus technicus, definice pojmu


Pojem Evoluce je v kategorii věda, ilustrační obrázek

Co se píše ve Wikipedii o pojmu Evoluce?

Níže uvedený text pochází z webového projektu Wikipedia.cz. Licence CC-BY-SA.

Biologická evoluce je dlouhodobý a samovolný proces, v jehož průběhu se rozvíjí a diverzifikuje pozemský život. Podstatu těchto změn zkoumá vědní obor evoluční biologie. První ucelenou evoluční teorii vytvořil Jean Baptiste Lamarck (viz lamarckismus), ale dnešní vědci vycházejí z teorie, kterou později předložil Charles Darwin (viz darwinismus, neodarwinismus), který spojil myšlenku postupné evoluce druhu s přirozeným výběrem, jakožto příčinou a hybnou silou evoluce. Kromě evoluce biologické se uplatňuje i evoluce kulturní.

Karikatura evoluce

Klasická karikatura evoluce, vývoj od opice po člověka. Autor: jplenio, zdroj: Pixabay
Klasická karikatura evoluce, vývoj od opice po člověka. Autor: jplenio, zdroj: Pixabay


Jiné doporučené zdroje informací

Hledat slovo Evoluce na Google obrázcích

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Evoluce ve Wikimedia Commons

Zkusit najít heslo Evoluce ve vyhledávači Yahoo

Najít heslo Evoluce ve Wikislovníku

Hledat výraz Evoluce ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Hledat videa s názvem Evoluce na Youtube

Dál můžete zkusit hledat slovo Evoluce například v metavyhledávači Info.com, v ABC slovníku cizích slov a synonym, ve ruském vyhledávači Yandex, ve ekologickém vyhledávači Ecosia nebo ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0.

Výběr z často hledaných výrazů na tomto webu

Teďka již bezesporu víte co znamená Evoluce? resp. jaký je význam pojmu Evoluce? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Evoluce, odpověď na dotaz co je to Evoluce?. Víte např. kdo to je Epileptik? Znáte a víte kdo je Patriarcha? Nemůžeme pravidelně aktualizovat všechny texty. Pojmy mohou mít různé významy podle toho o jaký obor se jedná. Radíme vám proto hledat slovo Evoluce i v jiné části webu než je kategorie věda. Některé texty jsme rozšířili i o krátkou citaci z Wikipedia.cz. K této citaci vždy uvádíme i odkaz na konkrétní stránku. Takový typ textu je distribuován pod licencí CC-BY-SA.

Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Kategorie věda, biolog, evoluce, ilustrační obrázek

Děkujeme za návštěvu projektu shromažďujícího popisy termínů, známé i neznámé pojmy, zajímavosti, významy slov, slovníková hesla, přesné vysvětlení slov s názvem Co Je To?.

V diskuzích jste se možná setkali s různými zkratkami. Mezi nejrozšířenější zkratky patří BTW a IMHO. Víte co znamenají? Pokud ne, dozvíte se to zde.