Co je to?
Odborný termín, výraz, slovo Aklamace. Co znamená pojem Aklamace z kategorie Právo?

Co je Aklamace? Význam slova

Co znamená termín, výraz, pojem, vysvětlení hesla Aklamace?

Aklamace je označení pocházející z latiny. Slovo acclamatio znamená jásot, souhlasné volání. Jde o vzdání holdu určité osobě, uvítání významné osobnosti, hlasité vyvolávání, které provádí větší počet jedinců. Může jít například o úvod do úřadu či významné funkce. Nejedná se o hlasování nebo individuální volbu. Hlasité a kolektivní vyvolávání znamená podporu, v politice například kandidáta úřadu. Ten díky nejsilnější aklamaci může zvítězit.
Na schůzích, při veřejných projevech nebo na mítincích se takto označuje i veřejné hlasování, sociologie aklamací nazývá vzdání úcty oslavenci, hlasité pozdravení nebo veřejný projev souhlasu. Může jít i o veřejný a zřetelný projev nesouhlasu. Pokud je pojem aklamace použit při podnikání, je aklamací valná hromada coby nejvyšší orgán obchodní společnosti. Je to kolektivní orgán, všem společníkům či akcionářům je umožněno rozhodovat prostřednictvím hlasování. To se většinou děje zvednutím ruky.


Odborný termín, výraz, slovo Aklamace. Co znamená pojem Aklamace z kategorie Právo?

Neručíme za přesnost informací. Možnost chyb vyhrazena. Text vytvořen pro server Superia.cz

Sdílejte text pojmu Aklamace s partnery, kolegy a kamarády na vašich účtech sociálních sítích jako je Pinterest, Reddit, Facebook anebo Twitter.

  Sdílet na Twitteru      Sdílet na Redditu        Sdílet na Facebooku   Sdílet na Pinterestu  

Výraz Aklamace se nachází v kategorii právo

Klíčová slova: slovník, terminus technicus, Aklamace, definice, wiki, informace, lexikon, vysvětlení, co to je, definice pojmu, co znamená, synonymum, termín, význam, názvosloví, přesný výraz, právo, pojem


Pojem Aklamace je v kategorii právo, ilustrační obrázek

V encyklopedii Wikipedia se o termínu Aklamace dozvíte následující

Tento níže umístěný text je převzat z internetové Wikipedie. Více zde. Licence CC-BY-SA.

Aklamace (z lat. acclamatio, souhlasné, jásavé volání) je obecně hlasité vyvolávání souhlasu větší skupinou lidí, vzdávaní holdu někomu, hlasité uvítání nějaké významné osoby. Zvláště jde o způsob ustanovení do určité státní funkce nebo úřadu. Nejde přitom o klasickou volbu, přestože tak bývá často označována, protože nejde o individuální hlasování. Při aklamaci volící hlasitým a kolektivním voláním (dříve u vojáků také tlučením mečů o štíty) podporují určitého kandidáta, předsedající pak určí, která strana měla převahu a zvítězila.
Příkladem takové a jednoznačné aklamace bylo zvolení T. G. Masaryka prvním československým prezidentem 14. listopadu 1918.

Hledejte výraz Aklamace v dalších zdrojích

Chraňte své soukromí a hledejte slovo Aklamace ve vyhledávači DuckDuckGo

Zkusit najít frázi Aklamace na Google.cz

Vyhledat termín Aklamace ve fulltextu Seznam.cz

Hledat frázi Aklamace ve Wikizdrojích

Hledat videa s názvem Aklamace na Youtube

Vyhledat výraz Aklamace ve slovníku cizích slov od Seznam.cz

Dál můžete zkusit hledat slovo Aklamace například v obrázcích, videích a zvucích z projektu Wikimedia Commons, v projektu slovnik.cz, ve ekologickém vyhledávači Ecosia, v Microsoft Bing nebo v nabídce zboží na Heureka.cz.

Výběr náhodných pojmů, výrazů, odborných termínů a slov

Na této webové stránce jste se dozvěděli co znamená slovo Aklamace? resp. co označuje slovo Aklamace? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Aklamace, odpověď na dotaz co je to Aklamace?. Víte např. kdo to je Alyson Hannigan? Znáte a víte kdo je Alhazen? Nezapomeňte, že slova a termíny mohou mít víc významů podle různých oborů. Vyzkoušejte proto hledání v jiných kategoriích (než právo). Některé pojmy jsou obohaceny o citaci z Wikipedie. U nich uvádíme i konkrétní url projektu kde se dozvíte více. Takový typ textu spadá pod licenci CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Děkujeme za návštěvu stručného encyklopedického slovníku, který se zaměřuje především na definice odborných pojmů, slovníková hesla, zajímavosti, známé i neznámé pojmy, popisy termínů, přesné vysvětlení slov s názvem Co Je To?.

Navštivte partnerskou stránku plnou tapet na plochu počítače, tabletu nebo chytrého telefonu. Vybírejte z řady motivů od mořských tapet až po oblíbené tapety sportovních aut.