Co je to?
Definice výrazu, termínu Aklamace. Co znamená odborný pojem Aklamace z kategorie Právo?

Co je Aklamace?

Význam termínu, výrazu, vysvětlení pojmu Aklamace

Aklamace je označení pocházející z latiny. Slovo acclamatio znamená jásot, souhlasné volání. Jde o vzdání holdu určité osobě, uvítání významné osobnosti, hlasité vyvolávání, které provádí větší počet jedinců. Může jít například o úvod do úřadu či významné funkce. Nejedná se o hlasování nebo individuální volbu. Hlasité a kolektivní vyvolávání znamená podporu, v politice například kandidáta úřadu. Ten díky nejsilnější aklamaci může zvítězit.
Na schůzích, při veřejných projevech nebo na mítincích se takto označuje i veřejné hlasování, sociologie aklamací nazývá vzdání úcty oslavenci, hlasité pozdravení nebo veřejný projev souhlasu. Může jít i o veřejný a zřetelný projev nesouhlasu. Pokud je pojem aklamace použit při podnikání, je aklamací valná hromada coby nejvyšší orgán obchodní společnosti. Je to kolektivní orgán, všem společníkům či akcionářům je umožněno rozhodovat prostřednictvím hlasování. To se většinou děje zvednutím ruky.


Co je to Aklamace? Význam slova, termín, Definice výrazu, termínu Aklamace. Co znamená odborný pojem Aklamace z kategorie Právo?

Provozovatel neručí za aktuálnost, správnost a přesnost informací uvedených na tomto webu. Text vytvořen pro Superia.cz

Sdílejte uvedený text s jinými osobami prostřednictvím sociálních sítích Facebook, Pinterest, Reddit nebo Twitter.

  Sdílet na Twitteru      Sdílet na Facebooku   Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu      

Termín Aklamace je v kategorii právo

Klíčová slova: termín, význam, definice, odborné názvosloví, slovo, význam pojmu, právo, Aklamace, pojem, názvosloví, informace, lexikon, přesný význam, formulace, vysvětlení, odborný výraz, přesný výraz, synonymum


Pojem Aklamace je v kategorii právo, ilustrační obrázek

Co se píše ve Wikipedii o pojmu Aklamace?

Níže uvedený text byl převzat z online encyklopedie Wikipedia.cz. Licence CC-BY-SA.

Aklamace (z lat. acclamatio, souhlasné, jásavé volání) je obecně hlasité vyvolávání souhlasu větší skupinou lidí, vzdávaní holdu někomu, hlasité uvítání nějaké významné osoby. Zvláště jde o způsob ustanovení do určité státní funkce nebo úřadu. Nejde přitom o klasickou volbu, přestože tak bývá často označována, protože nejde o individuální hlasování. Při aklamaci volící hlasitým a kolektivním voláním (dříve u vojáků také tlučením mečů o štíty) podporují určitého kandidáta, předsedající pak určí, která strana měla převahu a zvítězila.
Příkladem takové a jednoznačné aklamace bylo zvolení T. G. Masaryka prvním československým prezidentem 14. listopadu 1918.

Jiné doporučené zdroje informací

Chraňte své soukromí a hledejte slovo Aklamace ve vyhledávači DuckDuckGo

Najít pojem Aklamace ve vyhledávači Yandex

Zkusit najít slovo Aklamace na Google.cz

Hledat pojem Aklamace ve fulltextu Seznam.cz

Zkusit najít frázi Aklamace ve Wikizdrojích

Vyhledat slovo Aklamace ve vyhledávači Ecosia a pomoci tak životnímu prostředí

Dál můžete zkusit hledat slovo Aklamace například v Seznam.cz slovníku cizích slov, v ABC slovníku cizích slov a synonym, ve videích na Youtube, ve Wikislovníku nebo ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0.

Jaké pojmy, odborné termíny a hesla lidé hledají?

Teď už znáte odpověď na otázku co znamená Aklamace? resp. co se skrývá pod slovem Aklamace? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Aklamace, odpověď na dotaz co je to Aklamace?. Víte např. kdo to je Barbora Hodačová? Znáte a víte kdo je Claus Schenk von Stauffenberg? Nemůžeme pravidelně aktualizovat všechny texty. Pojmy mohou mít různé významy podle toho o jaký obor se jedná. Vyzkoušet tak můžete i příslušná homonyma a synonyma v jiných sekcích než právo. U části textů najdete citaci z české Wikipedie. Spolu s textem je vždy uvedena i url adresa na konkrétní stránku projektu. Takový typ textu je distribuován pod licencí CC-BY-SA.

Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Kategorie právo, Soudní budova, aklamace, ilustrační obrázek

Děkujeme za návštěvu projektu shromažďujícího definice odborných pojmů, známé i neznámé pojmy, popisy termínů, významy slov, přesné vysvětlení slov, zajímavosti s názvem Co Je To?.

Navštivte partnerskou stránku plnou tapet na plochu počítače, tabletu nebo chytrého telefonu. Vybírejte z řady motivů od mořských tapet až po oblíbené tapety sportovních aut.