Co je to?
Definice výrazu, termínu Hematurie. Co znamená odborný pojem Hematurie z kategorie Lékařství?

Co je to Hematurie? Význam slova

Co znamená termín, výraz, pojem, vysvětlení hesla Hematurie?

Hematurie je pojmenování výskytu krve v moči. Zjistit ji lze zrakem nebo laboratorním vyšetřením. Důvodem výskytu krve v moči může být onemocnění některé části močového ústrojí. Jde například o nemoci ledvinných klubíček, infekci močových cest, ledvin, u mužů i prostaty a dalších onemocnění. K hematurii někdy dochází i po úrazu nebo přílišné zátěži či po užívání některých léků.
Laboratorní vyšetření může odhalit původce na základě tvaru červených krvinek v moči, následovat mohou další vyšetření jako je například endoskopie močového měchýře a močových cest. Většinou se začíná rozbory moči a krevními testy, po nich následuje ultrazvukové vyšetření a rentgen, popřípadě CT.


Co je to Hematurie? Význam slova, termín, Definice výrazu, termínu Hematurie. Co znamená odborný pojem Hematurie z kategorie Lékařství?

Přes neustálou opakovanou kontrolu mohou být v textech chyby za něž se předem omlouváme. Text vytvořen pro server Superia.cz

Definici pojmu Hematurie sdílejte s vašimi přáteli na sociálních sítích Twitter, Redditu nebo Facebook.

 Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru    Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu    

Termín Hematurie je v kategorii Lékařství

Klíčová slova: odborný výraz, význam slova, odborné názvosloví, terminus technicus, co je to Hematurie?, slovník, wiki, lexikon, význam, co znamená, heslo, přesný výraz, popis, co to je, definice, názvosloví, přesný význam, formulace


Pojem Hematurie je v kategorii Lékařství, ilustrační obrázek

Co se píše ve Wikipedii o pojmu Hematurie?

Uvedená defice je převzata z internetové online encyklopedie Wikipedia. Odkaz na článek je zde. Licence CC-BY-SA.

Hematurie znamená v medicíně přítomnost krve v moči. Jedná se o příznak, který může mít mnoho příčin. Nejčastěji se objevují červené krvinky (erytrocyty) v moči, což může být známka nádoru, případně úrazu ledvin, močovodu, močové trubice, močového měchýře nebo prostaty. Obsahuje-li moč spolu s červenými krvinkami i bílé krvinky, může tento příznak signalizovat např. infekci močových cest.
Někdy se pro přítomnost krve v moči užívá název hemoglobinurie. Tento výraz ale není přesný, znamená totiž jen obsah červeného barviva (hemoglobinu) v moči.

Doporučené zdroje informací k dalšímu studiu

Vyhledat pojem Hematurie na Google.cz

Hledat slovo Hematurie ve vyhledávači Qwant

Hledat heslo Hematurie ve vyhledávači Yandex

Vyhledat termín Hematurie ve fulltextu Seznam.cz

Zkusit najít výraz Hematurie ve vyhledávači Ecosia a pomoci tak životnímu prostředí

Hledat pojem Hematurie ve slovníku cizích slov od Seznam.cz

Dál můžete zkusit hledat slovo Hematurie například ve Wikizdrojích, ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0, ve vyhledávači chránícího soukromí - DuckDuckGo, ve Wikislovníku nebo v Google překladači.

Náhodná hesla, významy slov, odborných termíny, výrazy a pojmy

Právě jste se dozvěděli odpověď na otázku jaká je definice slova Hematurie? resp. co znamená slovo Hematurie? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Hematurie, odpověď na dotaz co je to Hematurie?. Víte např. kdo to je Slizoun? Znáte a víte kdo je Vodohospodář? Nezapomeňte, že termíny a hesla mohou mít víc významů v různých oborech lidské činnosti. Proto případně zapátrejte po pojmu Hematurie i v jiných kategoriích (než Lékařství). Některé texty jsme rozšířili i o krátkou citaci z Wikipedia.cz. K této citaci vždy uvádíme i odkaz na konkrétní stránku. Ty lze dále používat při splnění licence CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Milí čtenáři, vážení návštěvníci, děkujeme za návštěvu webových stránek shromažďujících popisy termínů, definice odborných pojmů, významy slov, přesné vysvětlení slov, zajímavosti, slovníková hesla s názvem Co Je To?.