Co je to?
Definice výrazu Cushingův syndrom. Co znamená odborný pojem Cushingův syndrom z kategorie Nemoce?

Co to je Cushingův syndrom? Význam slova

Co znamená výraz, termín, pojem, definice slova Cushingův syndrom?

Cushingův syndrom je onemocnění endokrinologické, je pro něj typická zvýšená tvorba kortizolu, hormonu vytvářeného v nadledvinách. Tento hormon je nezbytný pro řízení metabolizmu sacharidů, pro zvyšování množství glukózy v krvi a potlačení imunitních reakcí. Nadledviny řídí hypofýza, které dodává impulzy součást mozku hypotalamus. Pokud nemoc vznikne v hypofýze nebo hypotalamu, jedná se o Cushingovu nemoc a dojde k nadprodukci hormon včetně kortizolu.
Cushingův syndrom může doprovázet jiná onemocnění a jejich léčbu kortikoidy. Nejčastěji je však příčinou nádorové onemocnění hypofýzy nebo nadledviny. Nemocný přibírá na váze především na břiše, krku a na tvářích. Vznikají strie a hrby, zvyšuje se tlak a dochází ke ztrátě vápníku. Mohou se přidat bolesti hlavy, deprese, poruchy menstruace a libida, zvýšený růst chloupků, vypadávání vlasů, poruchy zraku. Léčba se řídí místem postižení, často je nutná operace.


Co je to Cushingův syndrom? Význam slova, termín, Definice výrazu Cushingův syndrom. Co znamená odborný pojem Cushingův syndrom z kategorie Nemoce?

Informace uvedené na těchto stránkách jsou bez záruky. Uvedený text byl přidán redaktory Superia.cz

Text s definicí výrazu Cushingův syndrom doporučujeme sdílet s vašimi kamarády na Twitteru, Redditu, Facebooku nebo jinde.

 Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru    Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu    

Heslo Cushingův syndrom se nachází v sekci Nemoce

Klíčová slova: co znamená, přesný výraz, význam pojmu, názvosloví, lexikon, termín, vysvětlení, význam, synonymum, odborné názvosloví, heslo, Cushingův syndrom, wiki, definice, formulace, pojem, terminologie, přesný význam


Pojem Cushingův syndrom je v kategorii Nemoce, ilustrační obrázek

Co znamená pojem Cushingův syndrom? Definice slova, termínu z Wikipedie

Níže uvedený text pochází z webového projektu Wikipedia.cz. Licence CC-BY-SA.

Cushingův syndrom [kʊʃɪŋg] IPA, známý také jako hyperadrenokorticismus či hyperkorticismus, je endokrinní porucha způsobená vysokou hladinou kortizolu v krvi. Syndrom může být způsoben příjmem glukokortikoidů nebo nádory produkujícími kortizol či adrenokortikotropním hormonem (ACTH). Příčinou onemocnění může být adenom hypofýzy, která produkuje velké množství ACTH, které následně způsobí nadprodukci kortizolu v nadledvinách.

Další zdroje informací o slovu Cushingův syndrom

Hledat termín Cushingův syndrom na Google.cz

Najít termín Cushingův syndrom ve fulltextu Seznam.cz

Vyhledat pojem Cushingův syndrom ve Wikizdrojích

Najít slovo Cushingův syndrom ve vyhledávači Qwant

Chraňte své soukromí a hledejte slovo Cushingův syndrom ve vyhledávači DuckDuckGo

Hledat heslo Cushingův syndrom ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Dál můžete zkusit hledat slovo Cushingův syndrom například v Seznam.cz slovníku cizích slov, v projektu slovnik.cz, ve Wikislovníku, v obrázcích, videích a zvucích z projektu Wikimedia Commons nebo v nabídce zboží na Heureka.cz.

Další vybraná hesla, odborné termíny a pojmy

Tyto webové stránky vám přinesly odpověď na otázku co to je Cushingův syndrom? resp. co se skrývá pod slovem Cushingův syndrom? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Cushingův syndrom, odpověď na dotaz co je to Cushingův syndrom?. Víte např. kdo to je Pletichář? Znáte a víte kdo je Specialista ERP? Nezapomeňte prosím, že ke každému slovu může existovat vícero definic v různých oborech lidské činnosti. Vyzkoušejte proto hledání v jiných kategoriích (než Nemoce). Část textů obsahuje internetový odkaz i krátkou citaci z české verze projektu Wikipedia. Jedná se o texty spadající pod licenci CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Milí čtenáři, nezbývá než vám poděkovat za návštěvu stručného webového slovníku, který se zaměřuje na definice odborných pojmů, přesné vysvětlení slov, známé i neznámé pojmy, slovníková hesla, popisy termínů, zajímavosti s názvem Co Je To?.