Co je to?
Výraz, termín, definice slova Cushingův syndrom. Co znamená odborný pojem Cushingův syndrom z kategorie Nemoce?

Co je to Cushingův syndrom? Význam slova

Význam termínu, výrazu, vysvětlení pojmu Cushingův syndrom

Cushingův syndrom je onemocnění endokrinologické, je pro něj typická zvýšená tvorba kortizolu, hormonu vytvářeného v nadledvinách. Tento hormon je nezbytný pro řízení metabolizmu sacharidů, pro zvyšování množství glukózy v krvi a potlačení imunitních reakcí. Nadledviny řídí hypofýza, které dodává impulzy součást mozku hypotalamus. Pokud nemoc vznikne v hypofýze nebo hypotalamu, jedná se o Cushingovu nemoc a dojde k nadprodukci hormon včetně kortizolu.
Cushingův syndrom může doprovázet jiná onemocnění a jejich léčbu kortikoidy. Nejčastěji je však příčinou nádorové onemocnění hypofýzy nebo nadledviny. Nemocný přibírá na váze především na břiše, krku a na tvářích. Vznikají strie a hrby, zvyšuje se tlak a dochází ke ztrátě vápníku. Mohou se přidat bolesti hlavy, deprese, poruchy menstruace a libida, zvýšený růst chloupků, vypadávání vlasů, poruchy zraku. Léčba se řídí místem postižení, často je nutná operace.


Co je to Cushingův syndrom? Význam slova, termín, Výraz, termín, definice slova Cushingův syndrom. Co znamená odborný pojem Cushingův syndrom z kategorie Nemoce?

Provozovatel neručí za úplnost, pravdivost či aktuálnost informací na těchto webových stránkách. Výše uvedený text byl napsán redaktorkami Superia.cz

Definici slova Cushingův syndrom můžete sdílet s kamarády na specializovaných společenských sítích Twitter, Redditu nebo Facebook.

 Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru      Sdílet na Redditu        Sdílet na Pinterestu  

Výraz Cushingův syndrom je v kategorii nemoce

Klíčová slova: terminologie, formulace, definice, odborné názvosloví, informace, Cushingův syndrom, co znamená, význam pojmu, pojem, přesný význam, nemoce, vysvětlení, wiki, co je to Cushingův syndrom?, definice pojmu, slovo, popis, heslo


Pojem Cushingův syndrom je v kategorii nemoce, ilustrační obrázek

V encyklopedii Wikipedia se o termínu Cushingův syndrom dozvíte následující

Dále uvedený text byl převzat ze svobodné otevřené online encyklopedie Wikipedia. Více zde. Dostupné pod licencí CC-BY-SA.

Cushingův syndrom [kʊʃɪŋg] IPA, známý také jako hyperadrenokorticismus či hyperkorticismus, je endokrinní porucha způsobená vysokou hladinou kortizolu v krvi. Syndrom může být způsoben příjmem glukokortikoidů nebo nádory produkujícími kortizol či adrenokortikotropním hormonem (ACTH). Příčinou onemocnění může být adenom hypofýzy, která produkuje velké množství ACTH, které následně způsobí nadprodukci kortizolu v nadledvinách.

Hledejte v dalších online informačních zdrojích

Hledat videa s názvem Cushingův syndrom na Youtube

Zkusit najít pojem Cushingův syndrom ve fulltextu Seznam.cz

Chraňte své soukromí a hledejte slovo Cushingův syndrom ve vyhledávači DuckDuckGo

Hledat termín Cushingův syndrom ve vyhledávači Ecosia a pomoci tak životnímu prostředí

Vyhledat pojem Cushingův syndrom ve vyhledávači Qwant

Najít termín Cushingův syndrom na Google.cz

Dál můžete zkusit hledat slovo Cushingův syndrom například v Microsoft Bing, v projektu slovnik.cz, ve ruském vyhledávači Yandex, v Seznam.cz slovníku cizích slov nebo v Google překladači.

Výběr náhodných pojmů, výrazů, odborných termínů a slov

Teď už víte jaká je definice termínu Cushingův syndrom? resp. co se přesně ukrývá za slovem Cushingův syndrom? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Cushingův syndrom, odpověď na dotaz co je to Cushingův syndrom?. Víte např. kdo to je Kevin Spacey? Znáte a víte kdo je Soudní zapisovatel? Berte v úvahu, že termíny mohou mít víc definic v různém kontextu, v různých oborech. Zkuste proto též hledat synonymum ke slovu Cushingův syndrom v jiné sekci než nemoce. U některých pojmů uvádíme i doplňující definici pojmu z Wikipedie včetně odkazu na konkrétní stránku Wikipedie, kde se dočtete více. Tyto lze kopírovat, upravovat a dále sdílet při dodržení licence CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Milí čtenáři, děkujeme vám za návštívení online slovníku zaměřeného na významy slov, definice odborných pojmů, přesné vysvětlení slov, popisy termínů, známé i neznámé pojmy, slovníková hesla s názvem Co Je To?.