Co je to?
Definice výrazu Cushingův syndrom. Co znamená odborný pojem Cushingův syndrom z kategorie Nemoce?

Co to je Cushingův syndrom? Význam slova

Význam pojmu, termínu, vysvětlení výrazu Cushingův syndrom

Cushingův syndrom je onemocnění endokrinologické, je pro něj typická zvýšená tvorba kortizolu, hormonu vytvářeného v nadledvinách. Tento hormon je nezbytný pro řízení metabolizmu sacharidů, pro zvyšování množství glukózy v krvi a potlačení imunitních reakcí. Nadledviny řídí hypofýza, které dodává impulzy součást mozku hypotalamus. Pokud nemoc vznikne v hypofýze nebo hypotalamu, jedná se o Cushingovu nemoc a dojde k nadprodukci hormon včetně kortizolu.
Cushingův syndrom může doprovázet jiná onemocnění a jejich léčbu kortikoidy. Nejčastěji je však příčinou nádorové onemocnění hypofýzy nebo nadledviny. Nemocný přibírá na váze především na břiše, krku a na tvářích. Vznikají strie a hrby, zvyšuje se tlak a dochází ke ztrátě vápníku. Mohou se přidat bolesti hlavy, deprese, poruchy menstruace a libida, zvýšený růst chloupků, vypadávání vlasů, poruchy zraku. Léčba se řídí místem postižení, často je nutná operace.


Co je to Cushingův syndrom? Význam slova, termín, Definice výrazu Cushingův syndrom. Co znamená odborný pojem Cushingův syndrom z kategorie Nemoce?

Přes neustálou opakovanou kontrolu mohou být v textech chyby za něž se předem omlouváme. Text napsán pro Superia.cz

Sdílejte tuto stránku se slovem Cushingův syndrom s partnery, kolegy a kamarády na internetových společenských sítích typu Pinterest, Reddit, Twitter či Facebooku, který je z nich nejznámější a nejpopulárnější.

 Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru    Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu    

Termín Cushingův syndrom je v kategorii Nemoce

Klíčová slova: význam, terminologie, přesný výraz, definice pojmu, informace, synonymum, heslo, co to je, lexikon, přesný význam, formulace, termín, odborný výraz, terminus technicus, Nemoce, význam slova, Cushingův syndrom, co je to Cushingův syndrom?


Pojem Cushingův syndrom je v kategorii Nemoce, ilustrační obrázek

Co označuje termín Cushingův syndrom? Definice slova, termínu z projektu Wikipedia

Následující definice termínu byla převzata z internetového projektu Wikipedia.cz. Licence CC-BY-SA.

Cushingův syndrom [kʊʃɪŋg] IPA, známý také jako hyperadrenokorticismus či hyperkorticismus, je endokrinní porucha způsobená vysokou hladinou kortizolu v krvi. Syndrom může být způsoben příjmem glukokortikoidů nebo nádory produkujícími kortizol či adrenokortikotropním hormonem (ACTH). Příčinou onemocnění může být adenom hypofýzy, která produkuje velké množství ACTH, které následně způsobí nadprodukci kortizolu v nadledvinách.

Odkazy na jiné weby

Najít termín Cushingův syndrom ve vyhledávači Yandex

Chraňte své soukromí a hledejte slovo Cushingův syndrom ve vyhledávači DuckDuckGo

Hledat heslo Cushingův syndrom ve slovníku cizích slov od Seznam.cz

Hledat slovo Cushingův syndrom ve vyhledávači Qwant

Zkusit najít pojem Cushingův syndrom ve vyhledávači Ecosia a pomoci tak životnímu prostředí

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Cushingův syndrom ve Wikimedia Commons

Dál můžete zkusit hledat slovo Cushingův syndrom například v Microsoft Bing, v Google překladači, ve Wikizdrojích, ve videích na Youtube nebo ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0.

Náhodné definice slov, pojmů a odborných termínů

Právě jste se dozvěděli odpověď na otázku jaká je definice slova Cushingův syndrom? resp. co znamená slovo Cushingův syndrom? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Cushingův syndrom, odpověď na dotaz co je to Cushingův syndrom?. Víte např. kdo to je Vlkodlak? Znáte a víte kdo je Gwyneth Paltrow? Nezapomeňte, že slova a termíny mohou mít víc významů v různém kontextu, v různých oborech. Proto případně zapátrejte po pojmu Cushingův syndrom i v jiných kategoriích (než Nemoce). U části textů najdete citaci z české Wikipedie. Spolu s textem je vždy uvedena i url adresa na konkrétní stránku projektu. Ty lze dále používat při splnění licence CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Vážení čtenáři, děkujeme za návštěvu online projektu (slovníku) shromažďujícího přesné vysvětlení slov, popisy termínů, zajímavosti, významy slov, definice odborných pojmů, slovníková hesla s názvem Co Je To?.