Co je to?
Definice výrazu Cushingův syndrom. Co znamená odborný pojem Cushingův syndrom z kategorie Nemoce?

Co to je Cushingův syndrom? Význam slova

Význam pojmu, termínu, vysvětlení výrazu Cushingův syndrom

Cushingův syndrom je onemocnění endokrinologické, je pro něj typická zvýšená tvorba kortizolu, hormonu vytvářeného v nadledvinách. Tento hormon je nezbytný pro řízení metabolizmu sacharidů, pro zvyšování množství glukózy v krvi a potlačení imunitních reakcí. Nadledviny řídí hypofýza, které dodává impulzy součást mozku hypotalamus. Pokud nemoc vznikne v hypofýze nebo hypotalamu, jedná se o Cushingovu nemoc a dojde k nadprodukci hormon včetně kortizolu.
Cushingův syndrom může doprovázet jiná onemocnění a jejich léčbu kortikoidy. Nejčastěji je však příčinou nádorové onemocnění hypofýzy nebo nadledviny. Nemocný přibírá na váze především na břiše, krku a na tvářích. Vznikají strie a hrby, zvyšuje se tlak a dochází ke ztrátě vápníku. Mohou se přidat bolesti hlavy, deprese, poruchy menstruace a libida, zvýšený růst chloupků, vypadávání vlasů, poruchy zraku. Léčba se řídí místem postižení, často je nutná operace.


Co je to Cushingův syndrom? Význam slova, termín, Definice výrazu Cushingův syndrom. Co znamená odborný pojem Cushingův syndrom z kategorie Nemoce?

Uvedené informace jsou bez záruky. Napsáno redaktory Superia.cz

Sdílejte tuto stránku se slovem Cushingův syndrom s kamarády na specializovaných společenských sítích Twitter, Redditu nebo Facebook.

 Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru    Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu    

Pojem Cushingův syndrom je v kategorii Nemoce

Klíčová slova: co to je, význam slova, Nemoce, přesný význam, definice, odborné názvosloví, co je to Cushingův syndrom?, popis, Cushingův syndrom, terminologie, pojem, definice pojmu, synonymum, lexikon, slovo, informace, názvosloví, wiki


Pojem Cushingův syndrom je v kategorii Nemoce, ilustrační obrázek

Co znamená pojem Cushingův syndrom? Definice termínu, výrazu z Wikipedie

Níže uvedený text byl převzat z online encyklopedie Wikipedia.cz. Licence CC-BY-SA.

Cushingův syndrom [kʊʃɪŋg] IPA, známý také jako hyperadrenokorticismus či hyperkorticismus, je endokrinní porucha způsobená vysokou hladinou kortizolu v krvi. Syndrom může být způsoben příjmem glukokortikoidů nebo nádory produkujícími kortizol či adrenokortikotropním hormonem (ACTH). Příčinou onemocnění může být adenom hypofýzy, která produkuje velké množství ACTH, které následně způsobí nadprodukci kortizolu v nadledvinách.

Linky na další online zdroje

Najít výraz Cushingův syndrom ve vyhledávači Ecosia a pomoci tak životnímu prostředí

Vyhledat výraz Cushingův syndrom ve Wikislovníku

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Cushingův syndrom ve Wikimedia Commons

Hledat pojem Cushingův syndrom ve Wikizdrojích

Chraňte své soukromí a hledejte slovo Cushingův syndrom ve vyhledávači DuckDuckGo

Najít termín Cushingův syndrom ve vyhledávači Qwant

Dál můžete zkusit hledat slovo Cushingův syndrom například ve videích na Youtube, ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0, ve ruském vyhledávači Yandex, v Seznam.cz slovníku cizích slov nebo v Google překladači.

Výběr odborných pojmů, slov, termínů a výrazů

Na této webové stránce jste se dozvěděli co je to Cushingův syndrom? resp. co se vlastně skrývá pod slovem Cushingův syndrom? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Cushingův syndrom, odpověď na dotaz co je to Cushingův syndrom?. Víte např. kdo to je Archimédés? Znáte a víte kdo je Specialista ERP? Neměli byste zapomenout na to, že ke každému výrazu, může existovat víc definic v různém kontextu, v různých oborech. Doporučujeme vám proto porozhlédnout se v jiných kategoriích (než Nemoce). U části pojmů naleznete citaci z projektu Wikipedia včetně internetové adresy kde naleznete kompletní popis. Ty spadají pod licenci CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Děkujeme, že jste navštívili online slovníkový projekt zaměřený na přesné vysvětlení slov, významy slov, známé i neznámé pojmy, popisy termínů, slovníková hesla, zajímavosti s názvem Co Je To?.