Co je to?
Odborný termín, výraz, slovo Právní úkon. Co znamená pojem Právní úkon z kategorie Právo?

Co je Právní úkon?

Co znamená termín, slovo, heslo, vysvětlení pojmu Právní úkon?

Právní úkon označují naše zákony jako určité chování, projev lidské vůle, při kterém vznikají některá práva nebo povinnosti. Musí se jednat o vědomé jednání, které se uskutečňuje z vlastní vůle. Může se jednat o různé podoby a formy jednání.
Právní úkon může být proveden písemně, pak je vyžadován vlastnoruční podpis, ústní, u kterého však není zaručena právní jistota, a právní úkon, provedený jinou formou. Může to být například gesto nebo odmítnutí, ze kterého jasně vyplývá vůle jednajícího.


Co je to Právní úkon? Význam slova, termín, Odborný termín, výraz, slovo Právní úkon. Co znamená pojem Právní úkon z kategorie Právo?

Pečlivě jsme prošli a zkontrolovali všechny naše texty. I přesto je možné, že jsme některou chybu přehlédli. Zde Uvedený text byl zhotoven redaktory pro projekt Superia.cz

Zaujalo vás slovo, termín Právní úkon? Potom se o definici podělte s kamarády na veřejných sociálních sítích (Facebook, Pinterest, Reddit či Twitter).

 Sdílet na Redditu        Sdílet na Facebooku   Sdílet na Pinterestu     Sdílet na Twitteru    

Heslo Právní úkon se nachází v kategorii právo

Klíčová slova: popis, termín, vysvětlení, názvosloví, informace, význam slova, terminus technicus, pojem, wiki, definice pojmu, slovník, terminologie, význam, co to je, právo, definice, synonymum, Právní úkon


Pojem Právní úkon je v kategorii právo, ilustrační obrázek

Co označuje termín Právní úkon? Odborný výraz, termín, definice slova z projektu Wikipedia

Níže uvedená citace (text) je převzat z online projektu Wikipedie. Licence CC-BY-SA.

Právním jednáním (latinsky negotium iuridicum) svéprávná osoba nabývá práva a zavazuje se k povinnostem. Je projevem vůle člověka s právními následky, jde tedy o jednu z právních skutečností.
Dříve bylo právní jednání vyjádřeno pojmem právní úkon, který byl v § 34 občanského zákoníku definován jako „projev vůle směřující zejména ke vzniku, změně nebo zániku těch práv nebo povinností, které právní předpisy s takovým projevem spojují“. Tato zákonná definice se stala předmětem kritiky (například Karel Eliáš), neboť výraz zejména implikoval existenci takových právních úkonů, které vznik, změnu nebo zánik práv nebo povinností nezpůsobovaly, aniž by však bylo zřejmé, jak takové neuzavřené a „nedefinující“ (nevymezující) definici rozumět a jak ji prakticky uplatňovat. S novým občanským zákoníkem se české právo vrátilo k původnímu označení právní jednání, které podle jeho § 545 vyvolává nejen ty právní následky, které jsou v něm vyjádřeny, ale také ty, které plynou ze zákona, dobrých mravů, obecných zvyklostí a ze zavedené praxe stran.

Zkuste se dozvědět víc informací v následujících odkazech

Chraňte své soukromí a hledejte slovo Právní úkon ve vyhledávači DuckDuckGo

Vyhledat slovo Právní úkon ve vyhledávači Ecosia a pomoci tak životnímu prostředí

Hledat pojem Právní úkon ve fulltextu Seznam.cz

Najít heslo Právní úkon ve Wikislovníku

Hledat videa s názvem Právní úkon na Youtube

Zkusit najít výraz Právní úkon ve slovníku cizích slov od Seznam.cz

Dál můžete zkusit hledat slovo Právní úkon například v Microsoft Bing, v nabídce zboží na Heureka.cz, ve fulltextu Yahoo.com, v metavyhledávači Info.com nebo v Lingea slovnících.

Náhodných výběr odborných pojmů, termínů a slov

Z předchozího textu jste se dozvěděli jaký je přesný význam slova Právní úkon? resp. co znamená výraz Právní úkon? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Právní úkon, odpověď na dotaz co je to Právní úkon?. Víte např. kdo to je Beren Saat? Znáte a víte kdo je Kateřina Brožová? Nemáme možnost soustavné aktualizace všech textů. Pojmy mohou mít různé významy podle toho o jaký obor se jedná. Pokuste se najít termín Právní úkon i v jiné kategorii než v právo. Některé pojmy obsahují doplňující definici z Wikipedie včetně url na konkrétní stránku. S těmi lze dále pracovat při dodržení licence CC-BY-SA.

Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Kategorie právo, Žena soudkyně, právní úkon, ilustrační obrázek

Vážení návštěvníci, děkujeme vám za navštívení našeho encyklopedického slovníku, který se zaměřuje na definice odborných pojmů, slovníková hesla, významy slov, zajímavosti, přesné vysvětlení slov, známé i neznámé pojmy s názvem Co Je To?.

Oblíbenou prázdninovou destinací Čechů je Chorvatsko. Na tomto webu se o něm dozvíte mnoho zajímavostí.