Co je to?
Definice výrazu, termínu Mosaz. Co znamená odborný pojem Mosaz z kategorie Materiály?

Co je to Mosaz? Význam slova

Pojem, termín, heslo, vysvětlení výrazu Mosaz

Mosaz je název pro slitinu zinku a mědi. Má dávnou historii, známa je již z období starověku, kdy však nebyla příliš rozšířena kvůli obtížné výrobě. Ta probíhala na dřevěném uhlí procesem žíhání mědi s oxidem zinečnatým. Ze zinku se stala pára, která se rozpouštěla v mědi.
Protože mosaz byla drahá, byla využívána na mince nebo jako materiál při výrobě šperků. Až v 18. století se produkce zjednodušila společným tavením mědi a zinku. Mosazi se využívá hlavně v průmyslu.


Co je to Mosaz? Význam slova, termín, Definice výrazu, termínu Mosaz. Co znamená odborný pojem Mosaz z kategorie Materiály?

Uvedené informace jsou bez záruky. Text vytvořen redaktory Superia.cz

Líbí se vám definice pojmu Mosaz? Pak se o ní podělte se známými na Pinterestu, Facebooku nebo Twitteru.

 Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru    Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu    

Pojem Mosaz je v kategorii Materiály

Klíčová slova: synonymum, definice pojmu, Materiály, terminologie, význam slova, terminus technicus, termín, formulace, názvosloví, wiki, vysvětlení, informace, definice, popis, pojem, slovo, lexikon, odborný výraz


Pojem Mosaz je v kategorii Materiály, ilustrační obrázek

Co nám píše encyklopedie Wikipedia o termínu Mosaz?

Následující definice termínu byla převzata z internetového projektu Wikipedia.cz. Licence CC-BY-SA.

Mosaz je slitina mědi a zinku. Zvláštním druhem mosazi je tombak používaný k výrobě plášťů střel.
Mosaz se používá již od starověku (1000 př. n. l.), tehdy ale jen ve velmi omezeném množství, protože ji bylo těžké vyrobit. Vyráběla se žíháním mědi s oxidem zinečnatým na dřevěném uhlí. Zinek se vyredukoval jako pára a rozpouštěl se v mědi. Mosaz byla velmi drahá, používala se na výrobu mincí a šperků. Společným tavením zinku a mědi se ji podařilo vyrobit až roku 1781. Díky svým chemickým a fyzikálním vlastnostem se i dnes používá v mnoha průmyslových odvětvích.

Pro další informace o termínu Mosaz zkuste tyto odkazy

Hledat výraz Mosaz ve vyhledávači Qwant

Chraňte své soukromí a hledejte slovo Mosaz ve vyhledávači DuckDuckGo

Zkusit najít heslo Mosaz ve Wikizdrojích

Hledat videa s názvem Mosaz na Youtube

Zkusit najít výraz Mosaz ve fulltextu Seznam.cz

Najít heslo Mosaz na Google.cz

Dál můžete zkusit hledat slovo Mosaz například ve ruském vyhledávači Yandex, v nabídce zboží na Heureka.cz, v Seznam.cz slovníku cizích slov, ve ekologickém vyhledávači Ecosia nebo v Google překladači.

Náhodné pojmy, výrazy, slova a odborné termíny

Na stránce jste se mohli dozvědět: co je to Mosaz? resp. jaká je definice slova Mosaz? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Mosaz, odpověď na dotaz co je to Mosaz?. Víte např. kdo to je Karolína Plíšková? Znáte a víte kdo je Cristiano Ronaldo? Ke každému slovo může existovat víc definic podle různých oborů. Zkuste proto termín Mosaz hledat i v jiných kategoriích (než Materiály) U některých pojmů uvádíme i doplňující definici pojmu z Wikipedie včetně odkazu na konkrétní stránku Wikipedie, kde se dočtete více. Takový text je šířen pod licencí CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Děkujeme za návštěvu online internetového slovníku zaměřeného především na významy slov, přesné vysvětlení slov, definice odborných pojmů, zajímavosti, slovníková hesla, popisy termínů s názvem Co Je To?.

Máte-li chvilku času, podívejte se prosím na partnerskou stránku plnou obrázků vhodných na plochu počítače. Jsou zde stovky tapet v desítkách kategorií. Vybere si proto určitě každý.